Öğretmen maaşları ödenek olmadığından civciv ile ödeniyor

Özbekistan’ın Karakalpakistan Cumhuriyeti’nde yer alan Nukus’ta yetkililer öğretmen maaşlarını para yerine civciv ile ödedi.

EDİTÖR:    12 Mayıs 2016 Perşembe, 23:15

Öğretmen maaşları ödenek olmadığından civciv ile ödeniyor

Yeterli ödenek olmadığı gerekçesi ile Özbekistan’ın Nukus kentinde öğretmen maaşları nakit civciv ile ödeniyor. Kamu personelinin de maaşları iki aydır ödenmiyor.

Özbekistan’ın Karakalpakistan Cumhuriyeti’nde yer alan Nukus’ta yetkililer öğretmen maaşlarını para yerine civciv ile ödedi.Ozodlik radyosuna konuşan bölgenin öğretmenlerinden birisi yaşadıkları durumu “utanç verici” olarak ifade etti. Öğretmen ayrıca geçen yıl öğretmen maaşlarının patates, havuç ile ödendiğini vurguladı.

PİYASANIN 2 KATI FİYATI

Öğretmenlere dağıtılan civcivlerin pazardaki civciv fiyatlarına göre yaklaşık 2 katından fazla olarak hesaplanarak öğretmenlere verildiği, öğretmenlere verilen bir civciv fiyatının 2,5 ABD Doları olarak hesaplandığı pazarda ise yaklaşık 1 dolara satıldığı ifade edildi.

ÖZBEK MEDYASI SIKI DENETİMDE

Yabancı medya kuruluşlarına konuşan  kişiler özellikle ismlerini gizli tutma şartı ile açıklamalarda bulunuyor. Özbekistan medya konusunda çok sıkı denetleniyor. Bu yüzden açık bir şekilde medyaya insanlar bilgi veremiyorlar.

 

Ülkenin uzun zamandır nakit para sorunu yaşadığı, çalışanlarına ödemeler yapamadığı belirtilirken. Özellikle kamu çalışanlarının maaş ödemelerinde sorunlar yaşandığı ifade edildi. nakit sıkıntısı çekiyor. Bankalarla para olmamasından dolayı devlet memurlarının iki aydır maaş alamadıkları, bu durumdan dolayı memurlar başta olmak üzere kamu çalışanı personellerinin de şikayetçi olduğu belirtildi.

Kamu Haberleri, Kamudan Haber

Kamu Haberleri, Kamudan Haber

Sabah

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status