OHAL 3 ay daha uzatılacak, OHAL süresi 18 Nisan’da sona erecek

Olağanüstü Hal Süresi (OHAL) Nisan ayına kadar uzatılacak. Ocak 2017’de dolacak olan OHAL süresi 3 ay daha uzatılacak.

EDİTÖR:    05 Aralık 2016 Pazartesi, 11:22
OHAL 3 ay daha uzatılacak, OHAL süresi 18 Nisan'da sona erecek

OHAL 3 ay daha uzatılacak, OHAL süresi 18 Nisan’da sona erecek

Olağanüstü Hal Süresinin (OHAL) 3 ay daha uzatılacağı kesinleşti gibi. AKP ile MHP arasında sürdürülen Başkanlık sistemi görüşmelerinde ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. İki parti arasında görüşülen ve büyük ölçüde anlaşılan Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi için referandum yapılacak ve halka sorulacak.

OHAL SÜRESİ

15 Temmuz darbe girişiminden sonra 21 Temmuz 2016 tarihinde 3 aylık OHAL süresi başlamıştı. 21 Ekim 2016 tarihinde sona eren OHAL tekrar 3 ay daha uzatıldı ve OHAL süresi 18 Ocak 2017 tarihinde sona erecek. Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçtiğimiz günlerde dile getirilen OHAL süresinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda 2017 yılında OHAL’in devam etmeyeceği işaret edilmişti. Yıldırım yatırımın 2017 yılında artarak devam edeceğini ve OHAL’in de kaldırılacağını belirtmesi üzerine OHAL süresinin Ocak 2017 den itibaren uygulanmayacağı konusunda mutabık kalınsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan OHAL süresinin gerekirse 3 ay daha uzatılacağını söylemesi OHAL süresinin üç ay daha uzayacağının işareti olmuştu.

REFERANDUM NİSAN AYINDA

İktidar ve muhalefet arasında yapılan görüşmelerde Anayasa ve Başkanlık sistemi konusunda anlaşma sağlandı. MHP-AKP görüşmelerinin son noktaya geldiği uzlaşmada referandumun 2017 Nisan sonunda yapılacağı konuşuluyor. TBMM görüşmelerinin 15 Şubat 2017’de tamamlanması arkasından ise Cumhurbaşkanı tarafından 20 Şubat 2017’de onaylanması bekleniyor. Uzatılacak olan OHAL süresinin Nisan’da sona ermesinden sonra referandum yapılacak.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status