Çağdaş Kadın Profili Ülkemizde Hangi Noktaya Geldi?

EDİTÖR:    09 Mayıs 2016 Pazartesi, 10:39
Çağdaş Kadın Profili Ülkemizde Hangi Noktaya Geldi?

Çağdaş Kadın Profili Ülkemizde Hangi Noktaya Geldi?

Günümüzde çağdaş kadın profili  ‘genç kızlık dönemlerinde gelecek planlarını yalnızca kendilerine uygun bir eş bulmak, evlenebilmek ve çocuk sahibi olmak’ üzerine plan  yapmaktan çıkmıştır.

Çalışma hayatı, kadın kimliğine para kazanmak, ekonomik özgürlük, kültürlü, eğitimli, sosyal, çalışkan, yaratıcı, sorun çözücü olmak gibi rollere bürünmesini sağlamıştır. Fakat bu yeni rollere rağmen toplumun kadınlardan beklediği eş ve annelik rollerinde hiçbir değişiklik olmamıştır. Çalışan bayana her ne kadar eşi yardımcı olmaya çalışsa da erkeklerin sağladığı bu destek oldukça yetersiz olmaktadır.

Hala alışveriş, yemek ve temizlik, çamaşır, bulaşık, çocukların okul ve ders durumu gibi birçok görev, yüksek tahsilli, meslek sahibi, çalışan bayanların en temel sorumlulukları arasında olmaktadır. Eşlerin bu durumlarda paylaşım içinde olmadıkları gözlenmiştir.

Bu nedenle çalışan bayanlar, bir taraftan iş yerinde başarılı olmak, kariyerinde yükselebilmek, ataerkil toplumda kabul görülebilmek gibi birçok sorunla uğraşmaya çalışırken bir taraftan da eş ve anne olmanın yüklediği görevlerini başarıyla uyum içinde tamamlamak zorundadır.

ERKEK DİNLENENCEK KADIN ÇALIŞACAK MI?

Erkek mesaisini bitirip eve geldiği zaman koltuğuna oturup, ayaklarını uzatarak kahvesini içme, zamanını dilediği şekilde değerlendirmek gibi tutumları kendisine sunulan bir hak olarak görürken, çalışan bayan işten koşturarak eve gelen kadın gün içinde işiyle ilgili ne kadar çok problem yaşarsa yaşasın tüm bu vazifeleri yapmak zorunda hissetmektedir kendini. Çoğu zaman bu durumdan şikayetçi bile olmamaktadır. Çalışan bayan kendisini evine, işine adarken en iyi anne, en iyi eş, en iyi ev kadını olarak görevlerini yerine getirmesi gerektiğine inandırılmıştır ve bu nedenle de şikayet etmemektedir.

Elbette ki bu kadar çok sorumluğu, işi ve görevi yerine getirebilmek adına erkeklerden farklı olarak kadınların günü 38 veya 48 saat değildir. Kadınların da bir günü erkekler gibi 24 saattir. Sürekli işleri yetiştirme telaşında olan çalışan bayan bunca çabaya, fedakarlığa rağmen birtakım aksaklıklar yaşayabilmektedir. İşte o zaman birtakım çatışmalar ve sorunlarla karşı karşıya gelmektedir. Eşinin ve çocuklarının isteklerini tam olarak gerçekleştiremediği için şikayetler başlamakta, eş ve toplum tarafından yetersizlikle suçlanmaktadır. Oysaki sorun çalışan bayanların yüklenmek zorunda oldukları ağır sorumluluktan kaynaklanmaktadır. Ama yaşanan sorunun şartlardan kaynaklandığını düşünmek hem ataerkil toplumun hem de eşin işine gelmemektedir.

Öğretmenler İçin

makale

makale

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status