Medyada Subliminal Mesajın Yeri

EDİTÖR:    27 Şubat 2016 Cumartesi, 15:19
Medyada Subliminal Mesajın Yeri

Medyada Subliminal Mesajın Yeri

Medyada Subliminal Mesajın Yeri nedir? Bir komplo teorisi mi yoksa gizlenmeye çalışılan bir gerçek mi? Subliminal yani Türkçesi ile bilinçaltı mesajlar medyada insanların kontrol edilmesi için kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Tabi subliminal mesaj düşüncesi ile adeta paronayaklaşan bir kitle de mevcuttur.

Subliminal Mesaj Nedir?

Bilinçaltı mesajları, herhangi bir obje içerisine yerleştirilmiş ve kolay bir şekilde fark edilmesi zor olan nesneler olarak betimleyebiliriz. Burada nesne olarak bahsedilen öğeler cinsellik, herhangi bir örgüt veya örgütüm simgesi ya da marka olabilir. Bu mesajlar genellikle izleyicilerin izledikleri görüntüleri çok kanıksadığı, görüntülere alıştığı zamanlarda verilir ve izleyiciler farkında olmaksızın bazı mesajları veya iletileri akıllarına kazırlar.

Medyada Subliminal Mesaj Kullanımı

Subliminal mesajlar genellikle günlük hayatımızda karşılaştığımız reklamlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun haricinde izlediğiniz televizyon şovları ve filmlerinde de subliminal mesaja maruz kalıyor olmanız çok yüksek bir ihtimaldir.

Subliminal Mesajlarla Toplum Nereye Çekiliyor?

Her ne kadar bir kitleye bir düşünceyi kabul ettirmede çok etkili bir yöntem olsa da, genellikle belirli bir markayı topluma benimsetmek için kullanılmaktadır. Bu sayede herhangi bir toplum, üretici toplumdan ziyade tüketici toplum olma yolunda ilerler veya daha doğrusu subliminal mesajların da etkisi ile ilerletilirler. Elbette bunların yanı sıra cinselliğe subliminal mesajlarda çok sık başvurulur ve toplumun mahremiyeti de bu yolla zedelenir.

 

makale

özel makale

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status