6 Karınca 1800 Kg Ağırlığındaki Otomobili Çekti

EDİTÖR:    16 Mart 2016 Çarşamba, 12:03
6 Karınca 1800 Kg Ağırlığındaki Otomobili Çekti

6 Karınca 1800 Kg Ağırlığındaki Otomobili Çekti

Robot karıncalar 1.800 kilogram ağırlığındaki otomobili çektiler. Bu örneği insanlar üzerinde verirsek, 6 insanın Eyfel Kulesi’ni çekmesineyse bu karıncaların da bunu yapması aynı şey.

Stanford Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı robot sistemleri üzerine araştırma yapmaya devam ediyorlar. Araştırmacılar canlıları taklit ederek yeni robot sistemleri geliştirmeyi amaçlıyorlar. Bu geliştirme aşamalarının son örneğinde karınca robotlar ile 1.800 kilogram ağırlığındaki bir otomobili yerinden oynatmayı başardılar. Söz konusu çalışmada ağır yüklerin bir noktadan çok büyük kuvvetle çekilerek taşınması yerine, tıpkı karıncalarda olduğu gibi çok noktadan küçük kuvvetler uygulanılarak bir takım çalışmasıyla çekilmesi denendi.

“Karıncalarda olduğu gibi grup olarak çalıştıklarında mikro-römorkör robotların çekemeyecekleri ağırlık yok” diyen araştırmada görevli bilim insanı David Christensen, şöyle konuştu: “Çalışmamızdaki 6 minik robotun bir otomobili çekmesi, 6 insanın bir Eyfel Kulesi’ni ya da 3 Özgürlük Anıtı’nı çekmesi ile eşdeğer.”

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haber

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status