IOS İşletim Sistemini Yakından Tanıyalım

EDİTÖR:    08 Mayıs 2016 Pazar, 08:18
IOS İşletim Sistemini Yakından Tanıyalım

IOS İşletim Sistemini Yakından Tanıyalım

IOS işletim sistemini daha yakından tanımak için bu yazıyı sizler için derledik. Nasıl bir işletim sistemidir, neleri içerir, kullanımı nasıldır gibi bilgileri bulabileceğiniz bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Akıllı telefon olan iPhone için geliştirilen bir sistemdir. Apple tarafından geliştirilmiştir. Apple bu işletim sistemini sonraki yıllarda tabletlerinde de kullanmaya başlamıştır. İşletim sistemleri içinde kullanım kolaylığı açısından kullanıcıyı en memnun eden sistemdir. Güvenlik açısından da rakiplerinden geri kalır yanı olmayan IOS, iPhone, iPad ve iPod Touch’ta kullanılır.

IOS işletim sistemi

IOS işletim sistemi

Bu üç cihazlardan herhangi birisini ilk defa eline alan birisi asla zorlanmadan kullanabilmek için tasarlanmıştır. Son derece kullanım kolaylığı içerir ve asla karmaşık değildir. Bu özellik IOS‘u bir adım öne çıkaran ve kendisine avantaj sağlayan bir özelliktir. Son derece basit ana ekran, kullanıcıyı cezbeden bir detaydır. İşletim sistemi ile donanım Apple tarafından tasarlandığı için akıllı telefonunuzda her şey sorunsuz ve harika bir biçimde ve tam bir uyum içinde çalışır. Aynı anda iki uygulamayı Multitasking özelliği sayesinde sorunsuz olarak kullanabilme kolaylığı sağlar. IOS işletim sistemi, güncelleme işlemini verimli zamanlarda yerine getirir.

Mesela, telefonunuz şarj halindeyken en favori uygulamalarınız pilinizde azalmaya neden olmadan güncellenir ve sürekli güncel kalması sağlanır. Kendisini sürekli yenileyen ve geliştiren IOS, özelliklerine sürekli yenilerini eklemektedir. Bu da cihazınızı daha eğlenceli ve daha  güçlü hale getiriyor. Güncellemeleri ücretsizdir ve en son çıkan bir sürüm olduğunda İphone, İpad veya iPod Toch’ınız sizi uyarır. Böyle olduğu için de yeni güncellemelerde bulunan farklı özellikleri kaçırmamış olursunuz. IOS işletim sistemi akıllı cihazınızı açtığınız andan itibaren yerleşik bir güvenlik sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yazılım, donanım ve işletim sistemi, aygıt ve içeriklerin maksimum seviyede güvenliklerini sağlamak için tasarlanmış yerleşik özelliklere sahiptir.

IOS işletim sistemi cihazlar

IOS işletim sistemi cihazlar

Donanım ve yazılım özellikleri, virüs ve zararlı yazılımlara karşı korunacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca diğer taraftan IOS, kişisel bilgilerinizin güvenliğini de sağlamaya üst seviyede olanak tanıyan bir sistemdir. Kullanıcısına iki faktörlü kimlik doğrulama desteği sunar. Touch ID özelliği sayesinde, parmak izinizi parola olarak kullanmanıza imkan verir. Böylece cihazınıza sizin dışınızda kimsenin girmesine izin vermez ve maksimum güvenlik sağlar. Parola kullandığınız da ise mailleriniz, kişileriniz, etkinlik takvimleriniz, notlarınız, mesajlarınız ve buna benzer tüm bilgileriniz otomatik olarak şifrelenir ve korunmuş olur. Bunun dışında  çok daha başka, farklı, kullanıcıya güven ve kolaylık sağlayan özellikleri içeren IOS işletim sistemi sürekli kendisini yenilemeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalar içerisinde.

Apple, bu işletim sistemini daha güvenli hale ve daha kullanılabilir hale getirmek için önümüzdeki dönemde başka çalışmalar içinde olacağını yaptığı açıklamayla duyurmuştu. Rakip işletim sistemlerinden geri kalmamak ve diğer işletim sistemlerinde olmayan bazı özellikleri ile fark yaratmaya devam edecek gibi görünüyor.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status