Ek Ders Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu?

EDİTÖR:    23 Mart 2016 Çarşamba, 11:44
Ek Ders Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu?

Ek Ders Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu?

Ek Ders Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu? Ek Ders ve Maaş Çizelgelerinin Öğretmen Odasına Asılması Zorunlu Mu? Ek Ders Çizelgelerinin Asılması Gerekiyor Mu?

Öğretmen arkadaşlarımızın bu konuda mağduriyetlerini biliyoruz. Gelen şikayetlerden, bilgilerden okul içerisindeki idare-öğretmen diyaloglarını da tahmin edebiliyoruz.

Öğretmen bir ay boyunca derse girmiş, ek dersi hesaplanmış, ek ders yattığı zaman baktığında eksik mi yatmış, yanlış mı yatmış bunu bilmek zorundadır.

İdareci arkadaşlar küsmesin darılmasın, Öğretmenler İçin kurduğumuz bu sitemiz tamamen öğretmen yanlısıdır. Bu yüzden okul idarecilerini eleştirmeyi yapmak durumundayız. Bu yüzden yazının devamında bulunan eleştiriler tüm idarecilere yönelik değildir. Bunun bilgisini şimdiden belirtelim.

Yönetmelikte Böyle Bir Zorunluluk Yok

Ek ders çizelgelerinin öğretmenler odasına asılması gibi bir zorunluluk yönetmelikte, herhangi bir görüş yazısında bulunmamaktadır. Bu yüzden öğretmen arkadaşlardan gelen bu soruların cevabına yönetmelikten karşılık vererek açıklama yapamıyoruz. Yönetmelikte böyle bir zorunluluk yok.

Aylık yapılan ek ders çizelgeleri, ek ders puantajları idare tarafından öğretmenlere bir nevi tebliğ edilerek imzalatılır. Şeffaflık, objektif olmak adına hatta son dönemde popüler olan söze göre liyakat sahibi olan idareciler ek ders çizelgelerini öğretmenler odasına asarlar. Öğretmen bu çizelgeye göre kesintisini, toplam ders saatini vb açıkça görür.

İdareci Neden Ek Ders Çizelgesini Öğretmenler Odasına Asmaz?

Korkuyordur, kendi ek dersinde usulsüzlük yapıyordur, taraf tuttuğu öğretmenin ek dersini kesmiyordur, suç işliyordur. Olamaz mı?

Eğer cevabınız olamaz ise o zaman bizim sorumuza yanıt verin; Neden asmıyor? 

Yönetmelikte yok, asmak zorunda değil” cevabını vermeyin, bu cevap size güveni sarsar, inandırıcı olmazsınız.

Sorunların yaşanmaması adına yönetimde şeffaf olunması, personele karşı açık olunması gerekmektedir. Okul idaresi tarafından okuldaki tüm öğretmenlerin düzenlenen ek ders puantaj çizelgeleri öğretmenlere her ay imza karşılığı tebliğ edilmeli, ek ders çizelgeleri öğretmenler odalarındaki panolara asılmalı en az üç gün orada kalmalıdır.

Ek Ders Çizelgesinin Öğretmenler Odasına Asılması İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle okul idarecileriniz ile başta okul müdürü ve ek dersten sorumlu müdür yardımcısı ile bu durumu görüşün. Bu görüşmeyi bireysel yapmaktansa bu konudan rahatsız olan birkaç öğretmen arkadaşla birlikte görüşün. Mümkünse sene başında, dönem başında ve yıl içinde yapılan toplantılarda bunu dile getirin ve karara bağladığınızı toplantı tutanağında belirtin. Eğer idareci diretiyorsa, bu konuda baskı yapıyorsa MOBBİNG suçuna girer hata yapar. Bağlı olduğunuz sendika varsa ve sendikanızın okulda iş yeri temsilcisi bulunuyorsa ona, iş yeri temsilcisi bulunmuyorsa ilçe temsilcisine, il temsilcisine durumu anlatın ve sendikanın bu konuda adım atmasını talep edin.

Ek Ders Çizelgesinin Asılmadığı Okullarda Durum Ne?

Bu okullarda genellikle öğretmen sorumlu idarecinin yanına giderek aylık ek ders saatini sorar ve idareci bunun bilgisini verir. Öğretmen öğrenmiş olur. Bir okulda 80 öğretmen olduğunu düşünün. her öğretmen ek ders zamanı idarecinin odasına sadece bu işten girse kaos olur.

Öğretmenler İçin olarak ek ders çizelgelerinin öğretmenler odasına asılması gerektiğini savunuyoruz. Yazımızda belirttiğimiz üzere şeffaflık, açıklık, objektiflik açısından bu şart. Öğretmen arkadaşın bunu öğrenmesi gerekiyor. İdarecilere duyurulur!

Yazıda katkı sağlayan ve içerik bilgilendirmesi yapan sitemizin danışmanı Öğretmen Arif Muzaffer KUL‘a teşekkür ederiz.

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

5 Yorum

 1. dilara

  25 Mart 2016 at 11:41

  Bence asılsın. Asılsın ki; şeffaf olsun ve akıldaki sorular giderilsin.

 2. Uzunkuyu

  27 Mayıs 2016 at 09:11

  öğretmenler arasında kıskançlığa(özellikle branş ve sınıf )neden olduğundan okul müdürü olarak asılmaması taraftarıyım.

  • deniz

   26 Şubat 2017 at 12:06

   niye gösterilmesin.benimki üç aydan beri yanlış hesaplanıyor.itiraza gittiğimde bir bakıyorum kafasına göre okulda olduğum günü izinli göstermiş.denkleştiremiyor bir türlü üç aşağı beş yukarı hesap yapıyor bir bakıyor yanlış hesaplamış. daha neler neler. burada güzel şeyler yazıyor.gösterilmiyorsa vardır bir sebebi.

 3. salih

  10 Şubat 2017 at 10:50

  maaşında, ekdersinde icra veya nafaka kesintisi olanların bilgilerini paylaşmak doğru olur mu?

  • Editör

   10 Şubat 2017 at 10:53

   O kadar ayrıntıya gerek yok, bir çizelge hazırlanır. O ay kim ne kadar ek ders almış. Kesintiler ile birlikte gösterilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status