Görevli İzinli Olunan Günde Yetiştirme Kursu Ek Dersi Ödenir Mi?

EDİTÖR:    28 Nisan 2016 Perşembe, 23:20
Görevli İzinli Olunan Günde Yetiştirme Kursu Ek Dersi Ödenir Mi?

Görevli İzinli Olunan Günde Yetiştirme Kursu Ek Dersi Ödenir Mi?

Bu konuya açıklık getirelim. Görevli izinli olunan günde TEOG ek dersi başka bir ifade ile görevli izinli olan öğretmen Destekleme ve Yetiştirme Kursu ek ders ücretini alır mı?

Ayrıca;

Görevli izinli olunan günde egzersiz yani ders dışı eğitim çalışması varsa, görevli izinli olunan günde egzersiz ek dersi ödenir mi?

Öğretmen arkadaşlarımız bu konularda www.ogretmenlericin.com olarak bizlere soru yöneltmektedirler. Benzer soruları birleştirerek konuya açıklık getirmeye çalışıyoruz.

GÖREVLİ İZİNLİ OLUNAN GÜNÜN EK DERSİ

Öğretmen görevli izinli olduğu gün (görevli izinli olduğuna dair bir onay olmak şart) ek ders alır. Ancak öğretmen o gün normal ek dersi ne ise o ek dersi alır. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Maddesine bakarsak;

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

MADDE 16-

(1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.

Denilmektedir. Görüldüğü üzere bu tarz görevlendirmelerde MEB personelinin ek dersinin ödeneceğini belirtmiştir.

Görevli izinli olan öğretmen aylık ve ek ders karşılığı okutması gereken dersleri okutmuş sayılmaktadır.

YETİŞTİRME KURSU VE EGZERSİZ EK DERSİ

Görevli izinli olan öğretmene aylık ve ek ders karşılığı okutması gereken dersleri okutmuş sayılacağından dolayı normal ek dersi ödenirken görevli izinli olunan günlerde TEOG kurs ücreti, Destekleme Yetiştirme Kursları öğretmenin derse girmemesi nedeni ile bu kursların ek dersleri ödenmez. TEOG kurs ücreti, Destekleme Yetiştirme Kurs ek ders ücretinin alınması için bu görevlerin fiilen yapılmış olması gerekmektedir.

Aynı şekilde egzersiz çalışması yani  “ders dışı eğitim çalışması ” fiilen yapılmadığı için görevli izinli olunan günlerde egzersiz ek dersi ödenmez.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

3 Yorum

 1. OĞUZHAN K

  28 Mayıs 2016 at 12:28

  Yetistirme kursunda gorevli izinlu de odenmez yorumu yapuyorsunuz ancak yetistirme kursundaki ders maas karsiligi olarak sayiliyor. Bu yetistirme kursu yonergesinde acikca belirtilmis. Ve yetistirme kursunun odemeler ile ilgili baslisigina bakarsaniz ek ders yonetmeligine tabi oldugunu gorursunuz. Bu da yetistirme kursundaki ogretmene gorevli izinli iken ucret odenmesi gerektigini ortaya koyar. Ayrica madem yetistirme kursu ek dersten bagimsiz nicin 40 saat sinirlamasinda hesaba katiliyor. Hafta normal 30 saat dersen giren ogretmen 10 saat kurs ile sinirlandiriliyor. Ogretmen istege baglj iki hafta sonu iki gun 16 saat derse giremiyor. Yine yetistirme kursu yonergesinde belirtildigi gibi ogretmenin 10 saat dersi varsa ve yetistirme kursu acti ise kursdaki ilk 5 ders maas karsiligina sayiliyor. Uzeri yetistirme kursu ucreti olarak odeniyor. Bu bilgilere dayanarak yetistirme kursunda gorevli izinli ogretmene ucret odenemez diyemeyiz. Madem yetistirme kursu istege bagli nicin maas karsiligi sayiliyor ya da 40 saat sinirina takiliyor.

  • Hüseyin

   2 Ocak 2017 at 16:24

   Büyükler Ek ders konusunda Çalıştay yapmalı bu ve benzer sıkıntıları geçmişin mevzuatıyla çözemeyiz Sen de haklısın fiilen yapılmayan hiçbir ek ders aslın da ne şartla olursa olsun ödenmemeli maaş tamam ek ders nöbet fiilen yapılırsa ödenmeli haksız kazaanç alınteri yok idareciler kamu zararı oluşturuyor

 2. YUSUF

  9 Nisan 2017 at 11:37

  bir de nöbet ücreti alabilecek miyiz?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status