Kadrolu ve görevlendirme müdür yardımcısı ek ders hesaplama işlemi

Görevlendirme müdür yardımcılarının haftalık ek ders hesaplaması ile ilgili sitemize gelen soruların artması üzerine bu içeriği güncelleme gereği duyduk. Kadrolu veya görevlendirme olarak çalışan müdür yardımcısı ek ders hesaplama işlemi ayrıntılarına yer vereceğiz.

EDİTÖR:    15 Ekim 2016 Cumartesi, 14:34
Görevlendirme müdür yardımcısı ek ders hesaplama işlemi

Kadrolu ve görevlendirme müdür yardımcısı ek ders hesaplama işlemi

Okullarda çalışan yöneticiler görevlendirme ve kadrolu olarak ayrılmaktaydı ancak son dönemlerdeki yönetici atama yer değiştirme yönetmeliği kapsamında artık kadrolu yönetici kalmadı. Okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının en fazla görev süresi dört yıl. Şartlar müsaitse tekrar görev süreleri uzatılabiliyor veya farklı kurumda yönetici olarak devam edebiliyorlar.

SINAVLA MÜDÜR YARDIMCILARI

MEB personeli arasından müdür yardımcısı iki türlü atanmaktadır veya geçici olarak görevlendirilmektedir. Birincisi müdür yardımcısı olma şartlarını taşıyan kişiler arasından müdür yardımcılığı yazılı sınavını kazanarak dört yıllığına atanarak, ikincisi ise müdür yardımcılığı yazılı sınavına girme şartlarını taşımayan kişiler arasından 6 aylık geçici görevlendirme ile müdür yardımcısı olarak görevlendirilerek Öncelikle müdür yardımcılığına dört yıllığına görevlendirilenlerin ek dersini açıklayalım. Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olanlar ile adaylık dahil en az dört yıl öğretmenlik yapmış kişiler müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartları taşımaktadır. 4 yıllığına atanan müdür yardımcılarının ek ders hesaplaması kurum türlerine göre değişmektedir.

GEÇİCİ GÖREVLENDİRME MÜDÜR YARDIMCILARI

Yukarıda belirtilen müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartları taşımayan öğretmenler arasından 6 aylık geçici görevlendirme ile müdür yardımcısı görevlendirilebilir. Müdür yardımcıları ek ders hesaplamasında geçici görevlendirilen müdür yardımcıları ek dersi ile 4 yıllığına görevlendirilen müdür yardımcıları ek dersi arasındaki farklılıkları kurum türlerine göre açıklayacağız. 6 aylık geçici müdür yardımcıları hangi kurumda görev yaparsa yapsın müdür yardımcılığı haftalık ek dersi 18 saattir. Bu değişmez.

İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİ

MEB yönetici ve öğretmenlerinin haftalık ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelge incelemenizi öneririz. Çizelgeye göz attıktan sonra yazımıza devam edelim. Çizelge için TIKLAYINIZ

yibo-mudur-yardimcisi-ek-ders-hesaplama

Yukarıdaki resim MEB yönetici ve öğretmenlerinin haftalık ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelge içerisinde İlköğretim Kurumları yöneticilerini ilgilendiren yerden alınmıştır. Bu incelememize göre diğer kurumların müdür yardımcıları ek ders hesaplamasını da yapabilirsiniz. Resimde 2.maddede yer alan yatılı bölge okullarında görevli müdür yardımcıları ek ders hesaplaması görülmektedir. Yatılı okulda çalışan ve 4 yıllığına görevlendirilen müdür yardımcıları haftalık 22 saat ek ders alır. Ayrıca yatılı okullarda görev yapan müdür yardımcıları haftalık 12 saat (6+6) derse girmeleri halinde ekstra 6 saat daha ek ders alırlar. YİBO müdür yardımcıları ek dersi 22+6 toplamda 28 saate çıkmış olur. Ancak müdür yardımcılığı yazılı sınav şartlarını taşımayan ve 6 aylık geçici görevlendirme ile YİBO’ya müdür yardımcısı olanlar haftalık 22 saat ek ders alamazlar. Yatılı okullarda çalışan altı aylık geçici müdür yardımcıları haftalık 18 saat ek ders alırlar. Eğer geçici müdür yardımcıları haftalık 12 saat derse girerse 6+6 dan dolayı 6 saat ek ders daha alır. Toplamda alacağı ek ders 18+6 dan 24 saat ek ders yapar.

mudur-yardimcisi-ek-ders-hesaplama

MEB yönetici ve öğretmenlerinin haftalık ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelge içerisinde 4.maddede yer alan normal bir ilkokul ve ortaokul bünyesinde çalışan müdür yardımcısı ek ders hesaplama verisi gözükmektedir. Yatılı, pansiyonlu olmayan normal bir okulun müdür yardımcısı ek ders ücreti haftalık 18 saattir. 4 yıllığına da olsa 6 aylık geçici görevlendirme de olsa bu tür kurumlarda çalışan tüm müdür yardımcıları haftalık ek ders ücreti 18 saattir. Ek olarak derse giren müdür yardımcıları 6 saatin üzerinde girdikleri ders ücretlerini ek derslerine ekleyebilirler (Maksimum 6+6)

MEB yönetici ve öğretmenlerinin haftalık ders ve ek ders saatlerine ilişkin çizelge kapsamında lisede görevli bir kadrolu müdür yardımcısı ek dersi haftalık 20 saattir ancak geçici görevlendirme ile çalışan müdür yardımcısı ek dersi haftalık 18 saattir. Pansiyonu olan bir lisede görevli müdür yardımcısı haftalık ek ders ücreti 22 saat iken görevlendirme müdür yardımcısı ek dersi haftalık 18 saattir.

Nöbet tutan geçici görevlendirme müdür yardımcıları ile 4 yıllığına atanan müdür yardımcıları nöbet ücreti haftalık 2 saattir.  1 Ocak 2017’den itibaren müdür yardımcıları haftalık nöbet ücreti 3 saat olacaktır.

Öğretmenler İçin

7 Yorum

 1. izzet

  17 Ekim 2016 at 20:22

  merhaba. ben müdür başyardımcılığı sınavına girme şartlarını taşıyorum ve sınava girdim. ancak barajı geçemedim. şimdi okulumda (pansiyonlu) müdür başyardımcılığına 6 aylığına görevlendirildim. bu durumda ben 18 saat mi, yoksa 30 saat mi ek ders alacağım? bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

  • ali hoca

   18 Ekim 2016 at 16:31

   ŞARTLARI TAŞIYORSAN 28 TAŞIMIYORSAN 18

   • izzet kardaş

    18 Ekim 2016 at 20:09

    teşekkür ederim hocam.

  • ali

   19 Kasım 2016 at 13:22

   Eğer 4 yıılık öğretmenlik yapmış ve atama şartlarını taşıyorsan sınavda kaç aldığın veya sınava girip girmediğin önemli değil valilik oluruyla (vekaleten) görevlendirilmiş isen 30 vekaleten görevlendirme yoksa yani geçici görevlendirme ise 18 saat yazılacak…

 2. Levent

  4 Kasım 2016 at 00:31

  Ayrica vekaleten atanman gerekirki tam alasınız gprevlendirme ile atandiginjz icin 18 ayni durum ben de var hoca. 18 yaziyorum cunku vekaleten vermemisler sartlar tutmasina ragmen

 3. Suna AKAR

  3 Aralık 2016 at 07:13

  Doktora ve yüksek lisans yapan mudur yardımcılarınin ek ders ücreti, öğretmenlerde olduğu gibi yüzde 5-15 daha fazla mıdır?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status