Müdür Yardımcılarına ve okul öncesi öğretmenlerine nöbet ücreti

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile müdür yardımcılarına ve anasınıfı öğretmenlerine de nöbet ücreti ödenecek.

EDİTÖR:    16 Haziran 2016 Perşembe, 09:35
Müdür Yardımcılarına ve okul öncesi öğretmenlerine nöbet ücreti

Müdür Yardımcılarına ve okul öncesi öğretmenlerine nöbet ücreti verilecek.

16.06.2016 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre ilkokul ve ortaokullarda görevli müdür yardımcıları nöbet ücreti alamıyordu. Aynı zamanda anasınıfı öğretmenlerine de nöbet ücreti ödenmiyordu.

ÖĞRETMENLERE HAFTADA ÇİFT NÖBET

Okulda müdür yardımcıları kendilerine verilen nöbet görevini yerine getirecek olup, görevli nöbetçi öğretmeni izlemekle ve nöbet raporlarını kontrol etmekle sorumlu olacak. Nöbetlerde sorun varsa bunları okul müdürüne bildirecek.

İlgili yönetmelikte yapılan değişiklikte en dikkat çekici unsurlardan birisi de öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilmesi. Yapılan değişiklik ile okulda yeterli sayıda öğretmen ve müdür yardımcısı yoksa, müdür yardımcılarına ve öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilebilecek.

NÖBET ÜCRETİ ÖDENECEK

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44.maddesinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile nöbet görevi olan müdür yardımcısı ve nöbet tutan anasınıfı öğretmenlerine nöbet ücreti ödenecek.

Bu düzenlemeden önce ortaöğretim kurumlarında çalışan yani liselerde görev yapan müdür yardımcıları nöbet ücreti almaktaydı. Aynı zamanda birleştirilmiş sınıflı okullarda görev yapan müdür yetkili öğretmenler de nöbet ücreti almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçtiğimiz aylarda yayımladığı yazıda ilkokul ve ortaokul müdür yardımcılarının nöbet ücreti almalarının mümkün olmadığını belirtmişti. Bundan sonra sendikaların ve müdür yardımcılarının tepkisi artarak devam etmişti. Yönetmelikte müdür yardımcılarının nöbet ile ilgili bir görevi bulunmuyordu bundan dolayı müdür yardımcılarına nöbet ek dersi ödenmiyordu.

6 AYLIK NÖBET ÜCRETİ ALINACAK

Yapılan değişiklik ile 01.01.2016 tarihinden itibaren nöbet tutan müdür yardımcılarına ve anasınıfı öğretmenlerine nöbet ücreti ödenecek hükmü yer almıştır. Bundan dolayı 01.01.2016 dan şu ana kadar nöbet tutup, nöbet ücreti almayan, nöbet ücreti ödenmeyen müdür yardımcılarına ve anasınıfı öğretmenlerine tüm ücretleri ödenecek. Bununla ilgili MEB’in kısa sürede bir yazı yayımlanması bekleniyor.

Resmi Gazete İçin TIKLAYINIZ

 

Sendikalardan Son Haberler

Sendika Haberleri

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

11 Yorum

 1. idareci

  16 Haziran 2016 at 14:23

  Öğretmenlerin ve müdür yardımcıların nöbet ücreti almaları haktı iyi oldu teşekkürler.Adalet için tüm okul müdürlerin ek derslerini eşitlerseniz çok iyi olacak.

 2. .

  24 Haziran 2016 at 12:18

  Anasınıfı öğretmenlerine vermiyorlar. Patnos Mem bugün öyle açıkladı.

 3. ..

  28 Haziran 2016 at 19:43

  İZMR BERGAMDA MEM ANASINIFI ÖĞRETMENLERİNE VERMİYOR ÖNCEDEN NÖBET TEBLİĞ EDİLMEDİĞİ İÇİNMİŞ MÜDÜR YARDIMCILARINA VERDİLER

 4. ayse

  2 Temmuz 2016 at 11:04

  Bu ne sacmalik ya mudur yardimcilarida gecmiste fiilen nobet tutup imzaladimi hayir…hak yerini bulmali ve anasinifi ogretmenleride 1 ocaktan itibaren ucretini almalidir

 5. askin

  30 Eylül 2016 at 00:29

  bizdede ilçedeki tüm okullardaki anasınıfı öğretmenlerine verdiler hanımım yiboda nöbette tutmasına rağmen vermediler

 6. serkan

  5 Aralık 2016 at 16:59

  kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfı öğretmeniyim. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK in Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları kısmında ğ) (Ek:RG-28/10/2016-29871) Özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile çocuk gelişimi alanına ait uygulama ana sınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur. ibaresi yer aldığından haftada 2 saat nöbet ücretini alamazsınız yorumu yapılıyor.2 saat nöbet ücretini alabilirmiyim alamazmıyım bilgi verirseniz sevinirim.

  • Editör

   5 Aralık 2016 at 17:23

   Muaf tutulup fiili olarak da nöbet tutmadığınız için ek ders alamazsınız.

 7. Yaprak

  15 Aralık 2016 at 22:46

  İlkokulda anasınıfı öğretmeniyim Fiilen nöbet tutmadım ama bana nöbet tutmak istiyor musun diye tebliğ edilmedi verilseydi tutardım bu durumda geriye dönük talep edebilir miyim

 8. Anasinifci

  29 Ocak 2017 at 21:13

  Nobet tutarsak veriyolar bizde nobet tutamayacagimiza gore nobet ucreti yok arkadaslar

 9. damla

  6 Şubat 2017 at 15:51

  Merhabalar ben uygulama Anaokulunda çalışıyorum nöbet tutuyorum ama ücret ödenmiyor uygulama anaokulu öğretmenleri olarak Meb yazı yazalım tuttuğunuz halde neden alamiyoruz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status