657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) değişiyor

FETÖ soruşturmalarından sonra 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilmesi çalışmaları hız kazandı. Basında 657 sayılı DMK memurun zırhı gibi yansıtılmaya çalışılıyor ancak memur için bir zırh, kalkan söz konusu değildir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) değişiyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) değişiyor

Kamuda ürütülen binlerce soruşturma meslekten ihraç edilen on binlerce kamu personeli bulunmaktadır. FETÖ/PDY soruşturmasında 657 sayılı DMK‘nın değiştirilmesi geçtiğimiz haftalarda birkaç kez gündeme gelmiş, çalışma Bakanı Müezzinoğlu başta olmak üzere yetkililer 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değiştirileceğini işaret etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçen aylarda yaptığı açıklamada 657 sayılı DMK’yı değiştirmek istediğini ancak mevcut Anayasanın buna engel olduğu vurgusunu yapmıştı.

ANAYASA SONRASI 657 DEĞİŞECEK

ogretmenlericin.com olarak edindiğimiz bilgilere göre 657 sayılı DMK’da yapılacak değişiklikler, düzenlemeler büyük ölçüde hazır. Bu hazırlıkların tamamlanması ve üzerinde son kararın verilmesi için Anayasa değişikliği paketinin tamamen kabul edilerek yürürlüğe girmesi bekleniyor. Çalışma Bakanlığı başta olmak üzere Bakanlıklarda 657 sayılı DMK üzerinde uzun zamandır revize işlemleri sürmektedir.

PERFORMANS SİSTEMİ UYGULANACAK

MEB personeli, Sağlık personeli başta olmak üzere tüm memurlar için aktif bir performans sistemi uygulanacak. Bu sisteme göre memurlar belirli yıl aralıkları ile değerlendirilecek. Üzerinde çalışılan ve kesinlik kazanmayan konulardan birisi ise performans sistemi uygulamasının memura ödül veya yaptırım olarak döneceği zaman aralıkları. Yetkililer bu sürenin üç yıl ya da beş yıl olmasını öngörüyor. memurlar her yıl performansa tabii olacaklar, genel değerlendirmeler ise üç ya da beş yıllık periyotlarda yapılacak ve bu periyotlarda memurlar teşvikler ya da ağır yaptırımlar ile karşılaşacaklar.

STATÜLER DEĞİŞTİRİLECEK

Memurlara getirilecek olan performans sistemi ile kurumlarda kariyer, statü basamaklarında da düzenlemeler yapılacak. Performans sistemi en çok memurların ücretlerini ve kariyer basamaklarını etkileyecek. Memurların kıdem tazminatı da 657 sayılı DMK’nın değiştirilmesi ile birlikte yeniden düzenlenecek. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değişiklikleri ve düzenlemelerinin referandum sonrasında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Biz
  • YORUM