9 Şubat 687 sayılı KHK Resmi Gazete’de! KHK ile etüt merkezleri kapatıldı

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 9 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan değişiklikler içerisinde en dikkat çekeni Etüt Merkezlerinin kapatılma kararı oldu. KHK’de detaylar ve ayrıntılar yayımlandı.

EDİTÖR:    09 Şubat 2017 Perşembe, 10:50
9 Şubat 687 sayılı KHK yayımlandı, etüt merkezleri kapatılacak

9 Şubat 687 sayılı KHK Resmi Gazete’de! KHK ile etüt merkezleri kapatıldı

687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname 09.02.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. KHK ile önemli değişiklikler yapılırken eğitim alanında en dikkat çekici değişiklik Etüt Merkezleri konusunda oldu. Etüt Merkezleri için kapatılma kararı alındı. Geçtiğimiz haftalarda sık sık gündeme gelen etüt merkezleri için MEB yönetmelik çıkartmış ve kaçak olan etüt merkezi görevi gören yerlere ağır yaptırımlar uygulanacağı belirtilmişti. Ayrıca FETÖ soruşturmasında ortaya çıkan örgütün mali tablosunda dershane sektöründen yıllık 11 milyar lira gelir elde eden örgütün dershanelerin kapatılmasından sonra Etüt Merkezleri yapılanmasına girdiği bilgisi yer almıştı

ETÜT MERKEZLERİ KAPATILDI

687 sayılı KHK ile Etüt Merkezleri kapatıldı. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda belirtilen “öğrenci etüt eğitim merkezleri” tanımı 687 sayılı KHK ile kaldırıldı. Etüt merkezi yerine “sosyal etkinlik merkezleri” ibaresi getirildi. Etüt merkezlerinin kapatılmasından dolayı etüt merkezlerinin yerine getirdiği çalışmaları İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile Belediyeler ortak yürütecek. Mevcut Etüt Merkezleri için 1 Temmuz 2017 tarihine kadar süre verildi.

SOSYAL ETKİNLİK MERKEZİ

Öğrenci Etüt Merkezlerinin kapatıldı yerine sosyal etkinlik merkezleri kuruldu. Bu süreç için Temmuz ayının sonuna kadar süre verildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanacak protokoller ile İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile Belediyeler arasında yapılacak çalışmalarda sosyal etkinlik merkezleri Belediyelerde açılacak. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik açılacak olan bu merkezler proje, ödev, araştırma üzerine olacak. Ayrıca merkezlerde sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler yapılabilecek.

1 TEMMUZ’A KADAR SÜRE VERİLDİ

Mevcut Etüt Merkezleri içerisinde dönüşüme alınacak Etüt Merkezleri olacak. Şu anda faal olan merkezlere 1 Temmuz 2017 tarihine kadar süre verildi. Belirtilen şartları yerine getiremeyen merkezler ise kapatılacak.

Öğretmenler İçin

 

10 Yorum

 1. REHBERLİKÇİ TUĞBA

  9 Şubat 2017 at 12:06

  ETÜT MERKEZLERİNİ KAPAT SOSYAL ETKİNLİK AÇ, DÜŞÜNMEDEN KONUŞAN, SORGULAYAMAYAN, YETENEKSİZ, NİTELİKLİ EĞİTİM ALMAYAN KALİTESİZ BİR TOPLULUK GELİYOR ARKAMIZDAN. BRAVO SİZİ AYAKTA ALKIŞLIYORUM BÖYLE DEVAM EDİN. (Editör notu: buradaki cümle çıkartılmıştır, bu tarz cümle yazmanız suçtur) KAÇ KİŞİNİN EKMEK KAPISINI KAPATIYORSUNUZ SİZ!

  • dmtu

   10 Şubat 2017 at 13:56

   Tabi etüt merkezlerinde de sorgulamayı, düşünmeyi, yeteneklerini artırmayı amaçlayan çalışmalar yapılıyordu değil mi? Okulda anlatılan konuyu tekrar edip test çözdürerek mi yapıyorlardı bunu acaba??????????

 2. öğreten ali

  9 Şubat 2017 at 20:22

  Onu değiştir, bunu kaldır, onu kapat.. Bu nedir yahu! Eğitim öğretim bir yana devletin kurumsal kimliğiyle bu kadar oynanır mı! Yapboz tahtası mı öğrenciler. Bir yandan Teog, lys, ygs sınavlarında öğrencilerin bilgisini ölçen sınavlar yapacaksın, bir yandan da dershaneleri, etütleri kapatacaksın. Özel okullarda okuyan çocuklar çoook şanslı çooook! Hükümet sağolsun!

 3. bako

  9 Şubat 2017 at 21:49

  Etüt merkezlerini açma kararını bu hükümet almadımı yaz boza devam egitimi seviyesini yükseltecek bunlar çok güzel hareketler bunlar izlemeye devam edin.

 4. Elif

  10 Şubat 2017 at 00:11

  O kadar Kpss çalıştık adamlar soruları çaldı ortada kaldık.Allah a havale edip yolumuza devam ettik ekmeğimizi kazanmak için etüt açtık şimdi onun önünü de kapatıyorlar.Ne yapmaya çalışıyorlar yaaaaaaaaa

 5. Mustafa Akyüz

  10 Şubat 2017 at 11:33

  Milletin ne gibi sıkıntılar yaşadığı bunların umurunda bile değil.
  Bir kararname ile bir günde milyonlarca insanın istikbalini karartmak bu kadar kolay oluyor demek. Bu zulüm nereye kadar devam eder? Bir kere olsun milletin menfaatine olacak bir iş yapın yahu.

 6. davut

  11 Şubat 2017 at 16:14

  işin bir de ticari boyutu var. beğenirsiniz beğenmezsiniz. sonuçta birileri etüt merkezi olarak hizmet veriyor birileri de buradan ücreti karşılığı hizmet alıyor. ve bu kurumlarda binlerce çalışan var. milli eğitimin kendi izniyle açtırdığı etüt merkezlerinin bir khk ile bir gecede kapatma kararı alınması hangi hakkaniyetle bağdaşır. ve mağdurların herhangi bir itiraz hakkının olmaması da cabası.

 7. Tulay

  11 Şubat 2017 at 20:53

  Peki üniversiteye hazırlanan öğrenciler ne yapacak. Bunu düşünen var mı.

 8. Sevim Çelik

  11 Şubat 2017 at 20:59

  Böyle düzen olmaz olsun.Ben çalışan bir anne olarak soruyorum benim çocuğum okuldan sonra nereye gitsin kime güvenelim bu zamanda.Çocuklar etüt merkezlerinde hem ödevlerini yapıyorlar hemde sosyal faliyetlerde bulunyorlar hemde güvende oluyorlar.Şimdi neolacak açıklarmısınız bize

 9. dursun

  18 Şubat 2017 at 13:20

  Ruhsatı alalı daha 1 ay oldu şimdide kanun hükmünde kararname ile kapat peki yaptığımız o kadar masraf emek ne olacak bu kadar kolaymı olmalı bu işler şaka gibi ya insanlarla alay ediyorlar resmen

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status