Askerlik süresi zorunlu hizmetten sayılacak, kararname yürürlüğe girdi

Askerlik süresince geçen süreler zorunlu hizmet süresinden sayılacak.

EDİTÖR:    28 Kasım 2016 Pazartesi, 20:53
Askerlik süresi zorunlu hizmetten sayılacak, kararname yürürlüğe girdi

Askerlik süresi zorunlu hizmetten sayılacak, kararname yürürlüğe girdi

22.11.2016 tarihli Resmi Gazete’de 678 sayılı KHK ile yapılan değişiklikle birlikte doktorların askerlik hizmetinde geçen süreleri zorunlu hizmetten sayılacak. 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile gelen bu değişiklik doktorlar açısında iyileştirme olmuş oldu. Doktorlar askerlikte geçen bu süreleri de mecburi hizmetten saydırmış olacak.

YEDEK SUBAY SÜRESİ ZORUNLUDAN SAYILACAK

Askerlik görevini yedek subay olarak yapan doktorlar Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı arasındaki anlaşmadan dolayı askerlik sürelerini zorunlu hizmet süresinden saydırabilecek. 22 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 678 sayılı KHK ile gelen değişiklikle birlikte Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 3’üncü maddesine ekleme yapıldı. 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 3.maddesine yapılan değişiklikle birlikte;

“Sağlık Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığınca müştereken belirlenen yerlerde askerlik hizmetini yedek subay olarak yerine getirenler, Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış sayılır”

Fıkrası eklendi. Bu eklenen fıkra ile birlikte doktorların yedek subay olarak geçirdikleri süreler doktorların zorunlu hizmetinden sayılacak.

ÖĞRETMENLERİN DURUMU

Milli Eğitim Bakanlığın da bu konuda gerekli düzenlemeyi yaparak kısa dönem uzun dönem farketmeden askerlikte geçen sürelerin hizmetten sayılması gerekmektedir. Asker öğretmenlikte sayılmayan bir aya yakın bir süreden dolayı bile tayin isteyemeyen binlerce öğretmen bulunmaktadır.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status