Bugünden itibaren kamuda mesai saatlerini değiştiren iller, yeni mesai saatleri

Yaz saati uygulamasının aynen devam etmesi, kış saati uygulamasına geçilmemiş olmasından sonra ortaya çıkan kamuda mesai tartışmalarına Valilikler tarafından çözüm üretiliyor.

Bugünden itibaren kamuda mesai saatlerini değiştiren iller, yeni mesai saatleri

Bugünden itibaren kamuda mesai saatlerini değiştiren iller, yeni mesai saatleri

Sabah saatlerinde havanın aydınlanmamış olması nedeniyle kamuda çalışan memurlar, öğretmenler, öğrenciler, çalışanlar geçmiş yıllara göre zorluk yaşamaktadır. Kış saati uygulaması bu sene yapılmadı ve yaz saati uygulaması değişikliği ile devam edilme kararı alındı. Geçtiğimiz haftalarda kış saati uygulamasına geçişin tekrar gündeme geldiği ifade edilse de gerek Enerji Bakanlığından gerekse de yetkililerden bu yönde bir açıklama gelmedi. Valilikler ise mesai saatleri değişikliğine gidiyor.

YAZ SAATİ UYGULAMASI

27 Mart 2016 tarihinde başlayan yaz saati uygulamasına geçilmişti. Her yıl yapıldığı gibi bu yılda 30 Ekim 2016 tarihinde yaz saati uygulamasından kış saati uygulamasına geçilmesi gerekmekteydi. Gün ışından daha fazla yararlanılması nedeniyle kış saati uygulamasına geçilmedi. Bu yüzden saatler bir saat geri alınmadı. Saatler bir saat geri alınmış olsaydı sabah 08:00’de karanlıkta mesaiye başlayan memur, mesaiye bir saat daha geç başlayarak aydınlıkta görevinin başında olacaktı.

KAMUDA MESAİ DEĞİŞİKLİĞİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında kamuda mesai saatleri illerde Valilikler tarafından düzenlenebilmektedir. Günlük çalışmaya başlama saati, dinlenme süreleri, mesainin bitiş saati 657 sayılı DMK, 100.madde kapsamında illerde Valilikler inisiyatifine bırakılmıştır. Valilikler ilin durumu, bölgenin yapısı gibi tüm hususları dikkate alarak mesai değişikliği konusunda kararlar alabilir ve yeni mesai saatleri uygulamasına geçebilir.

YOZGAT VE ANTALYA GEÇTİ

Antalya Valiliği geçen hafta (12.12.2016) yeni mesai saatleri uygulamasına geçiş yaptı. 19.12.2016 itibari ile ise Yozgat Valiliği yeni mesai saati uygulamasına geçiş yaptı.Antalya Valiliği tarafından yapılan düzenlemeye göre yeni mesai saatleri;

Mesai başlama saati: 08:30

Öğleden önce mesai saatleri; 08:30- 12:30

Öğle arası: 12:30-13:30

Öğleden sonra mesai saatleri; 13:30-17:30

Mesai bitiş saati:17:30

Yozgat Valiliği tarafından yapılan düzenlemeye göre yeni mesai saatleri yukarıda Antalya için belirtilen yeni mesai saatleri ile aynı olarak belirtilmiştir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM