Çalışan Kadınların Kreş Mağduriyeti Devam Ediyor

EDİTÖR:    23 Nisan 2016 Cumartesi, 14:31

Çalışan Kadınların Kreş Mağduriyeti Devam Ediyor

Ülkemizde çalışan kadın sayısı gün geçtikçe artmasına rağmen çalışan bayanların mağduriyetleri sürüyor. Özellikle özel sektörde çalışan bayanlar büyük sıkıntı yaşamaktadır.

2004 yılında şirketler için kreş açma zorunluluğu getirilmesine rağmen şu anda şirketlerin % 5’inde kreş bulunmaktadır.

Son dönemlerde yapılan düzenlemeler ile bayanların işgücüne daha fazla katılmaları sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmalar teoride iyi ancak uygulama konusunda açık ara geride kalıyor. Araştırmalar sonucunda Türk şirketlerinin aile desteği, aileye dost olma konularında resme sınıfta kaldı.

İŞYERLERİNDE EMZİRME ODASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2004 yılında hazırlanarak yürürlüğe giren “Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik’’ gereği şirketlere kreş açma zorunluluğu getirildi. İlgili yönetmelik gereği “Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın işçi çalıştırılan işyerlerinde, bir yaşından küçük çocukların bırakılması ve bakılması ve emziren işçilerin çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması” ifadesi bulunmaktadır.

SINIFTA KALDIK!

Türkiye’de yer alan şirketler arasında araştırma yapıldı. Araştırmaya en büyük 500 şirketin 179’u katıldı. Yapılan araştırma sonuçlarında şirketler olumsuz puan aldılar. Araştırmaya katılan şirketlerin sadece yüzde 5’inde çalışan bayanlara yönelik kreş hizmeti verildiği görüldü.

KAMU YA DA ÖZEL ÇALIŞAN BAYANLARA KOLAYLIK SAĞLANMALI

Öğretmenler için olarak kamuda çalışanlar ya da özel sektörde çalışanlar ayrımı yapılmadan tüm çalışan bayanlara gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır görüşündeyiz. Haber içeriğinde gördüğünüz üzere 14 yıldır yüzde 5 seviyesini geçmeyen bir sonuç ortaya çıkmış.

Kamu içinde gerekli düzenlemeler yapılıyor ve daha fazla düzenleme yapılacağından eminiz. Umarım en kısa sürede teoride yer alan maddeler uygulamada da sorunsuz ilerler.

Kamu Haberleri, Kamudan Haber

Kamudan Haber

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status