Kamudan ihraç kriterlerini OHAL komisyonu yeniden değerlendirmelidir

OHAL komisyonunun içerisinde yer alacak 7 kişilik üyenin seçiminin bir ay içerisinde yapılması gerekmektedir. OHAL komisyonu üyeleri seçildikten sonra da Başbakanlık tarafından OHAL komisyon sekretaryasının kurulması bekleniyor. Komisyon ise itiraz başvurularını 6 ay içerisinde almak zorunda.

EDİTÖR:    27 Ocak 2017 Cuma, 15:38
toplantı meeting

Kamudan ihraç kriterlerini OHAL komisyonu yeniden değerlendirmelidir

Meslekten ihraç edilen 100 bine yakın kamu personelinin kamudan ihraç kriterleri hala netleşmiş değil. Bazı Bakanlıkların ve mülki idare amirlerinin meslekten ihraç kriteri olarak çocuğu FETÖ bağlantılı özel okula gidiyor kriter alması, başka bir kurumun ise isimsiz ihbarları dikkate alarak meslekten ihraç kriteri uygulamasının önüne aylardır geçilemedi. 15 Temmuz FETÖ’nün hain darbe girişimin ardından başlatılan kamu soruşturmalarında FETÖ üyelerine meslekten ihraçlarda en ağır darbe ilk üç aylık süreçte vuruldu. Bu süreçte suçsuz kişilerin mağdur edildiği her defasında dile getirildi.

KAMUDA İHRAÇ KRİTERLERİ

Kamuda ihraç kriterleri neler? Bu sorunun tam cevabı verilmiş değil. Kamuda ihraç kriterleri olarak aylardır madde madde bilgiler kamu haber basınında yer alırken yetkililer tarafından resmi ihraç kriteleri şu ana kadar açıklanmış değil.

Meslekten ihraç kriteleri;

 • Aktif Eğitim-Sen üyeliği,
 • CİHAN Sen Konfederasyonu üyeliği,
 • Bank Asya hesabı,
 • Özel okul,
 • FETÖ’ye yakın dernek üyelikleri,
 • ByLock uygulaması,
 • İhbar mektupları,
 • Üniversitelerde Rektör, Dekan görüşleri,
 • Mülki idare amirlerinin sezgisel davranışları vb

OHAL KOMİSYONU VE İHRAÇ KRİTERLERİ

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu meslekten ihraç kriterleri hususunda bir karar vermelidir. OHAL komisyonu mağdurla suçluyu ayıracak en son idari kurul olma özelliğine sahip olduğu için gerek suçsuzların daha fazla mağdur olmaması adına gerekse de AİHM’in Türkiye’ye vereceği olası yaptırım kararlarından dolayı OHAL komisyonu çok önemli bir özelliğe sahiptir.

OHAL komisyonu Aktif Eğitim-Sen üyeliğinin meslekten ihraç kriteri olup olmadığını, Bank Asya hesabının göreve iadeler için bir kriter olup olmadığını ve diğer tüm ihraç kriterlerinin gerçekten ihraç kriteri olup olmayacağının kararını vererek incelemeleri bu doğrultuda yapması gerekmektedir.

100 BİN İHRAÇ DOSYASI

OHAL komisyonu tarafından baz alınacak kriterler belirlenmediği takdirde 100 bine yakın ihraç dosyalarının tek tek incelenmesi 2+1 toplamda 3 yıllık sürede mümkün olmayacaktır. Sendikadan ihraç edilenlerin dosyaları ayrı, Bank Asya’dan ihraç edilenlerin dosyaları ayrı, ByLock uygulaması kullandığı tespit edilenlerin ayrı, ByLock kullanmadığı halde ByLock mağduru olanların dosyaları ayrı değerlendirilmelidir.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

45 Yorum

 1. Sevdalı öğretmen

  27 Ocak 2017 at 16:02

  Herbir kriter için dosyalar ayrı inceleyip pilot bir karar verebilirler gerçekten BEKLEMEYE gücüm.ve sabrım kalmadı benim. BUGÜN ALSALAR PİLOT BİR KARAR ÇOĞU MASUMLARI ÖĞRENCİLERİYLE KAVUŞTURUCAKLAR NASIL BİR KUL HAKKINDAN DÖNECEKLERINİ VE MÜKAFATINI HEM DE REFERANDUM ÖNCESİ TAHMIN BİLE EDEMEZLER

 2. Sevdalı öğretmen

  27 Ocak 2017 at 16:04

  ARTIK TEK KRITERLERI İADE EDIYORUZ HABERİ GELSİN ARTIIIIIIIIKKKKK.GÖREVDEYKEN SORUŞTURMALAR SÜRSÜN AMA BEN ÖLÜYORUUUUUUM.GRİ MEMURLUK VARDI Bİ ARA NAPIYOLARSA ARTIK YAAA DOĞUYA ATASINLAR..AMA ÖĞRENCILERIMLE KAVUŞTURUN ARTIK

 3. Hüzün

  27 Ocak 2017 at 16:04

  Evet tespitleriniz çok doğru inş.yasal çerçeveler göz önünde bulundurulur.
  Keyfi uygulamalar son bulur.

  • Vatandaş

   29 Ocak 2017 at 23:24

   Tek kriter olmalı vatan milletten yanamısın fetöden yanamısın bunun tespiti yapılamıyorsa bir güvensizlik var canım türkiyemin vatandaşları. Devletin müsaadesiyle izniyle olan yerler ihraç kriteri olmamalı,o zaman bu fetönün 40 yıldır münasebet içinde olduğu insanlar kriter olmalı niye 17_25 aralık niye 15 temmuz değil niye kırk yıl içinde fetö ile münasebet içinde olanlar değil.mazlum ve masum insanlar her zaman mağdur her zaman aldatılan kandırılan insanlar mazlum ve mağdur insanlar.bu insanların arkasında ne bir siyasi güç ne bir dayısı var bunların çoluk çocuğu aç ve sefil vicdan bu işte elvicdan elinsaf

 4. Melda

  27 Ocak 2017 at 16:09

  Bizi mesleğimizin baharındayken bu kadar yıldırmaları hem ülkemiz hem de bizim adımıza çok büyük talihsizlik!

 5. Sebahat

  27 Ocak 2017 at 16:11

  Evet Yasal kriter artık hiçbir şeye gerekçe olmasın.Allah…

 6. 672 sendika istifa ihrac

  27 Ocak 2017 at 16:24

  Sadece 1 kiriter aktif egitim sen üyeliği oda 2 sene önce zaten istifa etmistim.baska hicbirsey yok ya insaf ya.

 7. elif

  27 Ocak 2017 at 17:05

  Tek kriter ihrac sebebi olmasiiiiiin

  • Ali

   27 Ocak 2017 at 21:56

   Sendika banka olunca terorist mi oluyosun hocam.

   • Alansmith

    28 Ocak 2017 at 01:45

    Banka ile ne amaçla iş yaptınız miktar neydi. Aslına bakarsanız bunlar bile saçma sorular ama işte durum bu

  • İrfan

   28 Ocak 2017 at 18:30

   Tek kriter çift kriter diyerek bir yere varamayız. Kriter, bir suç işlemiş mi? Olmalı. Yasal banka, okul, sendika, dernek kriter olamaz.

   • Vatandaş

    30 Ocak 2017 at 00:26

    Hiçbir banka ve sendikaya üye müye olmayacağım yarın öbürgün bunlarda terör denirse hiçbelli olmaz olan biz garibanlara olur

 8. mağdur

  27 Ocak 2017 at 17:19

  Arkadaslar bu yakinmalar dert yanmalar bir sonuc getirmiyor 6 aydir bekledik bence herkes Aihm e basvurup beklemeli

 9. Şahin

  27 Ocak 2017 at 17:53

  Allahım yarabbim bu iş bu kadar zor mu.kriter değişmezse ne diye dilekçe vereceğim.bu güne kadar en az 8 dilekçe verdim sonuç yok.insallah devlet iyi niyetini ortaya koyar.2.dönem çok sevdiğimiz öğretmenlik mesleğimize döneriz. Saygılarımla…….

 10. mehmet

  27 Ocak 2017 at 18:12

  devletime milletime aidiyet duygumu adalete olan inancımı yitirdim

 11. eda

  27 Ocak 2017 at 18:26

  Başbakan bu komisyonun kuruluşunun ahime muracatlarin önüne geçmek olduğunu söylüyor. Bunlar kriter falan değiştirmez. Oyalama ve göz boyama taktikleri.

 12. öğretmen

  27 Ocak 2017 at 18:26

  Dönemeyecek kimse boş hayallere kapılmayın, ne kadar acı çektiririz diye bakıyorlar.

 13. Eylul Aa

  27 Ocak 2017 at 18:35

  Bu söylediğin tek kriter için doğrudur bir kaç kriter varsa ne olucak dosya nasıl incelenecek. Tek kriter için belirlenir böyle ancak örnek bankasyaya hangi tarihler arasında yatırmak kesin suç veya ne kadar para yatırılsa kurtarma amaçlı sayılır. Sendika kaç ay üyelikten sonra suç gibi

 14. mazlum

  27 Ocak 2017 at 19:26

  Şahin arkadaşın dedigi gibi daha önce verdigimiz dilekçeler neden cevaplanmadı? bu nasıl hukuk devleti? 7 kişi 100 bin dilekçeyi kaç yılda sonuçlandırır? siz çocuk mu avutuyorsunuz. milletim bunların degerlendirmesini yapacaktır. 5 aydır aym bir karar veremedi. neden? çünkü 65 bin dilekçe ahimde bekliyor.SABIR VE ÜMİTLE SAYGIDEĞER ARKADAŞLAR.

 15. Murat Ateş

  27 Ocak 2017 at 21:04

  Ümitli olmalı mı bilmiyorum ama bildiğim AİHM in önünü kesmek işte gereğini yaptık hamlesi bu.Buradan çıkacak karar öyle kısa sürede çıkmayacaktır.Siyasi rüzgar iadeye doğru esmedikçe küçük iadeler olur o kadar.Zaman kazanmak sonra ne yapabiliriz görelim diyorlar kısaca Yada en iyi tahminle komisyondan temiz kağıdı alamayanlar yargılama sürecine sokulup orada da zaman kazanma seneler sonra git AİHM e denilecek.Yada uç sene içinde suça karışmayanları peyder pey komisyonları iade olmadı mahkeme ile.Hayırlısı olsun

 16. ahmet

  27 Ocak 2017 at 21:09

  Biz devletin basindakileri niye sectik.Müslüman insanlar Allah korkulari vardir adaletli bir sekilde ulkemizi yonetecekler vicdanli merhametli insanlar kul hakki yemezler diye secmistik.ne kadar da cok sevinmistik.solculara kizardik din dusmani vicdansiz derdik kul hakki tanimazlar hamuduyla goturur derdik.
  Ne kadarda yanilmisiz
  bizi kandirmislar
  hepsi yalanmis
  yalan dunya sende birgun biteceksin.nasil olsa kul haklarini yiyenlerin hesaba cekilecegi bir dunya da gelecek.

 17. metin tür

  27 Ocak 2017 at 21:39

  İhraç kriterleri netlesmeli, 17/25 aralık milat deniliyor ama ihraç ediliyoruz, 15 temmuz gecesi ben de sokağa ciktim, darbeyi lanetledim,hep devletimin ve milletimin yanında oldum,tankın topun uçağın olduğu yerde olsaydım ya şehit olurdum ya gazi bu ruhla hareket ettim. Ohal komisyonu ihraç kriterlerini netleştirmeli, geri dönüşleri kolaylaştırmali.

 18. osman

  27 Ocak 2017 at 22:48

  En mantıklı olanı pilot uygulama yapıp emsal lerin dönmesi.Allah yar ve yardımcımız olsun .Aydınlık günler çabuk gelir inşallah.

 19. Mehmet

  27 Ocak 2017 at 23:48

  Bence de yasal olan bir durum ihraç sebebi olmamalı.

 20. elif

  28 Ocak 2017 at 00:24

  Evet yasal olan ihrac sebebi olmamali…lakin sesimizi duymak istemeyen cok …umutlandikca hayal kirikligi yasiyoruz…vicdanlar susmus…

 21. İrfan

  28 Ocak 2017 at 00:42

  Valiliklere verilen dilekçeler Ohal inceleme Komisyonuna giderken ilistirilecek bir temiz kağıdı olabilir.
  Daha önce haksız belirtilen suç kriterleri netleştirilir, gerçek suç olanlar ortaya konur.Valilikler de buna göre personelini inceler,komisyona durumu bu notla belirtir.
  Adli süreç hariç bütün mesele 2 ayda çözümlenir.

 22. Öğretmen

  28 Ocak 2017 at 02:01

  Mahkemeye yolunu açtık diyorlar bunun çok kolay yolu var herkes kendi ilindeki idare mahkemesine gider 3 ayda bütün davalar biter 90 bin kişiyi Ankara’da 7 kişilik bir mahkemeye göndermenin mantığı nedir

 23. Selçuk

  28 Ocak 2017 at 11:05

  Yasal olan sendikadan ihrac hangi ulkede hangi hukukta var ama adalet yerini bulacak. Devletimize güvenimiz tam. Hem de aylar önce ayrıldığım bir üyelik nedeni ile ihraç edildim. Durumumuz inşallah düzelecektir. Allah var gam yok.

 24. Salih

  28 Ocak 2017 at 11:38

  6 ay geçti. 20yillik din kült öğretmeniyim. Komisyon kurtulacakmış ADALETİN, HUKUKun çalışmadığı yerde komisyon nasıl çalışacak. Darbeyle ilgisi olmayan insanları yasal işlerden dolayı cezalandırmak akla vicdana hukuka sığmaz. Suçlu olanlar cezasını çeksin ama masum olanlar neden cezalandırılıyor. devlet büyüklerimiz biz aldatildik deyip kurtuldular olan garibanlara masumlara oluyor. Vatandaşın yanılma hakkı yokmu. ADALET ergeç tecelli edecektir Allah kul hakkını affetmez.

 25. Bi sabır

  28 Ocak 2017 at 11:50

  Bir insanin hayati nasıl bir gecede mahvoluyormus onu yasadik hayatımız ve sağlığımız ellerimizden kayıp giderken. .yasal şeyler nasıl kriter olur ve neden hiç kimse ses cikarmaz anlamıyorum adalet hak hukuk diyen ümmet sessiz. .bananecilik nereye kadar sucluyu sucsuzdan ayrp artk meslegmze dondursunler hayatmiza ve yaşama dönmek istiyorum gülmek istiyorum uyumak istemiyorum huzurla artk

 26. kaan

  28 Ocak 2017 at 12:06

  Komisyonun herşeyden önce şeffaf olmazı lazım.Bİ önceki komisyonlarda olduğu gibi gizli kapaklı ne olduğu belli olmayan kriterlerle o güngü ruhaliyetlerine göre karar verirlerse vicdanları yaralayacaklardır yine.Bence komisyon ADALETLİ OLMAYACAKTIR çünkü siyasilerin talimatlarıyla hareket edeceklerdir.KOCA KOCA okumuş adamlar Onlarda biliyor SENDİKA,BANKA VE OKUL,dan dolayı insanların iHRAÇ edilmemesi gerektiğini ama alacakları talimatların gereğini yerine getireceklerdir.bunu KENDİ gelecekleri ve istikballeri için yapacaklarını düşünüyorum.Böyle olmasa açarlar MAHKEMELRİN önünü suçlu-suçsuz ayrımını Hakim savcılarımızın yapmasına izin verirler.SUçLU olanlar cezlandırılsın maalesef kurunun yanında yanan yaş sayısı kuru sayısından bihayli fazla..ADALET HUKUK kalmadığını düşünüyorum..Altta kalnın canı çıksın misali..

 27. fuat

  28 Ocak 2017 at 13:04

  Teşekkür ediyorum. Kriterlerin baylog bu ne bela onu örgüt için kullananlar hangisi yasa dışı? Komisyonun pilot kararlar alarak mağduriyetimizin giderilmesi gerekmektedir.insanların terörist muamelesi görmesi nasıl kabul edilebilir.Selam ve dua ile.

 28. Mağdurun eşi

  28 Ocak 2017 at 14:13

  Khk mağdurları fys sayfası var.
  Onu ekleyip etkinliklere katılın.
  KESINLIKLE VE KESINLIKLE DÖNÜŞ
  OLACAKTIR.

  • Zeynepama

   28 Ocak 2017 at 20:42

   nasıl bukadar eminsiniz hocam bizede söyleyin lütfen

  • Adalet

   28 Ocak 2017 at 23:05

   Bencede 10-15 yıla 6ay ve daha fazla mahkumiyet almayanlar döner!!!

 29. masum

  28 Ocak 2017 at 17:36

  Banka sendika gibi kriterler ihraç sebebi olmamali Devlet büyüklerimizin biraz daha merhametli olması gerektiğini dusunuyorum. Allah merhametlilerin en merhametlisidir

 30. Melda

  28 Ocak 2017 at 19:24

  Kesinlikle dönüş olacaktır diyorsunuz bir duyuma göre mi söylüyorsunuz bunu?

 31. uhrac

  28 Ocak 2017 at 19:24

  Facebook sayfam Yok.Kaçırdığım bir şeyler var mı acaba işe dönüş konusunda?Ne tür etkinlikler yapılıyor acaba?

 32. Öğretmen

  28 Ocak 2017 at 19:33

  Artık dayanamıyorum sebebim olacaksınız inanın hiç gücüm kalmadı Allahım sen yardım et çocuklarım perişan oldu kul hakkı değil midir en büyük günah 6 aydır geziyorum iş bulmak için bütün kapılar yüzüme kapandı ben böyle zulüm görmedim bu vebale giren kim varsa hepinizi öbür tarafta bekliyor olacağım

 33. Ersin

  28 Ocak 2017 at 22:12

  Hukuk gitti,geri geldiğinde bi şeyler değişir, ne zaman gelir , belki de uzuuun bi süre gelmez,,,,anketlerle idare ediliyor devlet gibi me geliyor,,,

 34. Adalet

  29 Ocak 2017 at 11:16

  (2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 10 uncu maddesinin ikinci fıkrası hükümleri uygulanmaz.)
  Yani sizin basvurunuza 60 içinde cevap verilmezse mahkemeye basvuramiyorsunuz.
  Bu etkili ve öngörülebilir hukuk yollarının kapalı olduğunu gösterir.

 35. Hasan

  29 Ocak 2017 at 12:20

  Sevgili ediyorum,
  Bundan önce valiliğe, başbakanlığa ve idare mahkemesine, ayrı ayrı dosyalar sundum. Bu dosyalarda fetö adı verilen yapıyla bir alakamın olmadığını belgelendirmeye çalıştım. 10 yılı aşkın süredir kaleme aldığım günlüklerimi bile başbakanlığa delil olarak sundum. Bu dosyalarda 16 yıldır üyesi olduğum, sohbetlerine katıldığım, hizmetinde bulunduğum vakfımıza ait tüm belgeleri kanıt olarak sundum. Vakfımıza bağlılığımı belgeleyen, yaptığım bağış makbuzlarını,hizmetlerimi gösteren fotoğrafları, video görüntülerini vs. sundum. Bunları hazırlamak hayli zamanımı aldı. Cebimden çıkan paralar da çabası. Bu dosyayı inceleselerdi bu hain yapıyla bir ilgimin olmadığını görürlerdi. Merak ettiğim bu dosyalara ne oldu?
  Bu konu hakkında bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  • Hasan

   29 Ocak 2017 at 12:23

   Sevgili editörüm, yazacaktım. Yanlış oldu 🙂

 36. 1000 yıl sürer dediler

  29 Ocak 2017 at 22:34

  28 şubat zulmünü yapanlarda zulmünün ve etkisinin 1000 yıl süreceğini iddia etmişlerdi yanlız hesaba Katmadiklari Allah cc varlığı ve müdahalesiy Di şimdi ki zalimler de zulümlerin ebedi olacağı düşüncesine katılmışlar oysa küfür devam etse de zulüm devam etmez (zalim için yaşasın cehennem diye haykırasım geliyor )

 37. HASAN

  3 Şubat 2017 at 12:31

  ihbar mektuplarını yapanların da geçmişinin incelenmesi ve herhangi bir terör örgütüyle irtibatlı olup olmadığının kimler tarafından ihber yaptırıldığının araştırılması gereklidir!belki de asıl suçlular suçsuzlar hakkında ihbarda bulunarak hedef şaşırtma yapmışlardır!ayrıca toplumumuzun bazı kesimlerinde sevmediği husumet yaşadığı insanları ihbar etme şikayet etme alışkanlık haline gelmiştir…bunların delil değil şüphe sebebi sayılması gerekmekte ve şüpheli olanlar da masumiyet karinesi kanununa göre yargılandıktan sonra suçu olan ceza almalı olmayan ceza almamalıdır!irtibat ve iltisak kelimeleri eski osmanlı dilinde tabirler olup günümüz dilinde sınırları belli olmayan bir durum almıştır…tam anlamıyla Türkiye Türkçesine çevrilip eğer manası ilişki kurmak irtibat kurmak yani örneğin telefonla veya herhangi bi araçla ve herhangi bi sebeple görüşmek ise o halde bu insanalrın da görüştüğü milyonlarca insan suçlu sayılır örneğin 100.000 kişi her biri 800 kişiyle hayatı boyunca görüşmüşse ve kendilerine terör örgütüne irtibat ve iltisak yapma nedeniytle örgüt üyesi muamelesi yapılıyorsa o halde bu insanlarla görüşen her kim olursa olsun bakan başkan bakılmadan adalet önünde irtibat ve iltisaklılık suçundan terörö örgütü listesine alınmalı…yok eğer bu irtibat ve iltisaktan kasıt insanlara zarar veren terör eylemlerinde bulunmaksa o halde bu eylemleri yapmamış olan veya yaptığına dair yeterli delil olmayanlar göreve iade edilerek araştırılmalıdır…adetya suçlu gibi muamele görüp terör listesine eklenenlere de tazminatları insanlık namına ödenerek ..bu listeleri ihmalle yaparak denetimsiz yargısız infaz yapanların da ceza kanunu ile yargılanmaları sağlanmalıdır…özünde psikolojik baskı veya kitle baskılarıyla suçsuzlar suçlu ilan edilemez delilsiz suç suçsuz ,nfaz yapılamaz…normal meşru yollarla kazanılan haklar ve yapılan uygulamalar ..örneğin sendika gibi banka gibi suç sayılamaz sayılıyorsa o halde uluslararası araştırma komisyonu önünde o bankada hesabı olan vekil bakan veya başkan kim varsa onların da tarih belirtmeksizin yargılanması gerekir…ancak milat olarak hükümetle bir cemaatin tartışması alındığında şu gerçek ortaya çıkmaktadır:eğer hükümetle tartışırsanız sizi terörist ilan ederiz diyen ortadoğu ülkelerinin devlet başkanlarının biz benzeri uygulama ülkemizde gerçekleşmiş olur…buda hukuk devleti yapımızı zedeler…hukuk tarafsız ve adil olmalıdır bana var sana yok veya sana var bana yok diye bir tabir olmaz…sırayla ceza verme diye bir şey olmaz suçluluğu veya şüpheliliği kanunla bewlirlenenler kanunla acilen yargılanır ancak yargılananlar çoğunlukla bir kesim göreve iade edilenler pazarlıklar sonucu hep kesim kesim il ili ilçe ilçe sözü geçilen yerlerde oluyorsa tabi bunda adalette taraf da aranmaz dolayısıyla Hak hukuk devletinde haksızlık da hukukun işlemediği devletlerde olur…adaletin olmadığı ülkelerin sonunda nasıl uçurumlara yuvarlandığı ve diğer devletler tarafından nasıl karmaşalara sürüklendiği ortadadır…masumların arkasında elbette Türk milleti vardır suçlu delil görmeden meşrü sebeplerle suçlu sayılamayacağını bilen zeki ve çalışkan bir milletiz kimse bizi oyuna getiremez..ve Türkiyenin kolay lokma olmadığını hemen karıştırılıp oyuna gelecek bir millet olmadığımızı vurgulamış ve duyurmuş olalım!!!biz ki 250.000 askeri tüm dunyanın vahşi ülkelerine karşı kısa sürede vererek hakkımızı almış insanlarız bizim elimiz müslümana kalkmaz ama ALLAH GÖSTERMESİN MÜSLÜMAN GÖRÜNÜMLÜ MUNAFIKLAR ÜLKEMİZDE SAVAŞ AÇACAK OLURLKARSA KORKARIM OLAN KENDİLERİNE OLACAKTIR…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status