Memura yeni kılık kıyafet yönetmeliği, sakal, kot pantolon, kravat serbest

Bayan memurlara kot pantolon giyme serbestliği geliyor. Erkek memurlar sakal bırakabilecek, kravat takma isteğe bağlı olacak. Yeni yönetmelik için hazırlanan kılık kıyafet yönetmeliği taslağı içerisinde radikal değişiklikler var.

Memura yeni kılık kıyafet yönetmeliği, sakal, kot pantolon, kravat serbest

Memura yeni kılık kıyafet yönetmeliği, sakal, kot pantolon, kravat serbest

Yıllardır tartışılan kamuda memur kılık kıyafet yönetmeliği değişiyor. Sendikaların uzun süredir kılık kıyafet konusunda yürüttükleri eylemlerden dolayı gerek memurlar gerek öğretmenler kılık kıyafet yönetmeliğine uymuyorlar ve sendikal karar doğrultusunda hareket ediyorlar. Takvim’de yayınlanan bir habere göre hükümet uzun süredir taslak olarak Başbakanlık’ta bekletilen yeni kılık kıyafet yönetmeliği konusunda tekrar çalışma başlatıyor.

ERKEKLERDE KRAVAT VE SAKAL SERBEST

Mevcut yürürlükte olan memur kılık kıyafet yönetmeliğine göre erkek memurlar sakal bırakamıyorlar ve yaz dönemi hariç (15 Mayıs-15 Eylül) kravat çıkartamıyorlar. MEB personelleri için örnek vermek gerekirse yetkili sendika Eğitim Bir-Sen ve diğer sendikalar Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen kılık kıyafet konusunda sendikal eylemlerini sürdürüyorlar. Sendikalardan gelen açıklamalarda yürürlükteki kılık kıyafet yönetmeliğinin değişmesi gerektiği vurgulanırken, baskıcı ve zorlama ile kamuda kıyafet yönetmeliğinin olamayacağı ifade ediliyor.

Yeni kılık kıyafet yönetmeliğinin Başbakanlık’ta bekletildiği, yönetmelik içerisinde erkek kamu personellerine yönelik sakal serbestliğinin de yer aldığı açıklandı. Erkek memurlar için yeni yönetmelik taslağında kravatın da zorunluluk olmaktan çıkarıldığı vurgusu yapıldı.

BAYAN MEMURLARA KOT PANTOLON

Son yapılan kılık kıyafet yönetmeliği güncellemesinde bayan memurlar için bazı hususlar esnetilmişti. Yeni taslakta ise bayan memurlara kot pantolon giyme imkanı tanınıyor. Şu anda bayan memurlar kumaş pantolon giyebiliyorlar. Taslak halindeki kılık kıyafet yönetmeliğinde ise bayan memurlara kumaş pantolonun yanında kot pantolon giyme seçeneği de bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Oldu olacak pijamayla gidişin oh ne ala öğretmen dediğin disiplinli olmalı kılığı ile kıyafetiyle saçıyla sakalıyla

  2. Ben 4 yıllık bir öğretmenim.kravat sakal… vs baskı aracı olmaktan çıkatılmalı fakat son iki yılda ipin ucu kaçtı eski dikta kılık kıyafeti özler hale geldik. Kıyafetteki ve vaziyete yansıyan aşırı disiplinsizlik eğitimede yansıdı malesef

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM