Müezzinoğlu; önce Anayasa sonra 657 DMK değişecek, dokunulmazlık kalkacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu devlet memuru yapısında memurun dokunulmazlığının, ayrıcalığının olmaması gerektiğinin vurgusunu yaptı ve değişeceği yönünde sinyaller verdi.

EDİTÖR:    13 Ekim 2016 Perşembe, 19:19
Müezzinoğlu; önce Anayasa sonra 657 DMK değişecek, dokunulmazlık kalkacak

Müezzinoğlu; önce Anayasa sonra 657 DMK değişecek, dokunulmazlık kalkacak

Uzun süredir gündemde olan ve yetkililer tarafından her defasında yalanlanan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu değişikliği tekrar gündeme geldi. 657 DMK yapısı hakkında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, sistemde memurun dokunulmazlığının, ayrıcalığının olmaması gerektiğini ifade etti. Bakan Müezzinoğlu devlet memurunun iş güvencesinin bu şekilde devam etmeyeceğini işaret etti ve önümüzdeki dönemlerde 657 DMK yapısında değişiklik sinyali verdi.

GÜÇLÜ BİR ANAYASA LAZIM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2023 hedefleri için ülkenin güçlü bir Anayasa’ya ihtiyaç duyduğunu belirtirken güçlü bir Anayasa yapılmadan hedeflere ilerlemede sıkıntılar çıkacağını belirtti. Mehmet Müezzinoğlu millete yakışır bir Anayasa yapılmasının şart olduğunu ifade etti.

MEMUR YAPISI DEĞİŞECEK

Mehmet Müezzinoğlu kamuda çalışma düzenine bakıldığında olması gerekenden fazla statü bulunduğunun altını çizerek, bu statüler arasında sistemin işleyişini aksatan, sistemin sürdürülebilmesini engelleyen unsurlar olduğunu belirtti. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) ile bu süreçte sağlıklı olarak ilerlemenin kolay olmadığını belirten Mehmet Müezzinoğlu, Anayasa değişmeden burada bir değişiklik yapılmasının da mümkün olamayacağını vurguladı. Müezzinoğlu önce Anayasa ile ilgili çalışmaların tamamlanacağını daha sonra ise 657 DMK’da köklü değişiklikler yapılabileceğini açıkladı.

Öğretmenler İçin

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.