Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu AİHM için engel

23 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile hükme bağlanan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tartışmaları sürüyor. OHAL komisyonunun kurulma amacının meslekten ihraç edilenlerin AİHM başvurusunun önüne geçmek olduğu iddia edildi.

EDİTÖR:    24 Ocak 2017 Salı, 20:20
Olağanüstü Hal (OHAL) komisyonu

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu AİHM için engel iddiaları ortaya çıktı.

sputniknews adlı Türkiye’de de yayın hayatını sürdüren internet sitesinin haberine göre OHAL komisyonu kurulması için çıkarılan 685 sayılı KHK ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurusunun önüne geçilecek. Yapılan habere göre OHAL komisyonu AİHM sürecini ve başvuruları geciktirmek için kurulacağı belirtildi. Kamudan ihraç edilen 95 bin kamu personeli ve kapatılan kurum kuruluşlarının itirazlarını inceleyecek olan 7 kişilik OHAL komisyonunda 3 hukuk mensubunun olması da eleştiri konusu oldu.

AİHM’İN ÖNÜNE GEÇİLECEK

OHAL komisyonunun 7 kişiden kurulacak olması ve 100 binden fazla başvuruyu 3 yıl içerisinde inceleyecek olmasının geciktirme olduğu belirtilirken, bunda amacın AİHM başvurularının önüne geçmek olduğu ifade edildi. OHAL komisyon üyelerinin bir ay içerisinde seçilmesi gerektiği ve komisyonun itiraz başvurularını almak için 6 aylık bir süresi olduğuna dikkat çekilirken OHAL komisyonunun kurulması ve başvuruların alınması ile birlikte KHK kararlarından dolayı AİHM tarafından Türkiye’ye verilecek olan cezaların da OHAL komisyonunun kurulması ve başvuruların alınması ile birlikte engellenmesinin amaçlandığı vurgusu yapıldı.

KARAR VERİLMESİ İÇİN EN AZ 10 YIL

OHAL komisyonu ve AİHM sürecinin beraber değerlendirilmesinin analizi de yapılırken kamudan ihraç edilmiş bir kamu çalışanının OHAL komisyonu tarafından verilecek karar ile AİHM’nin vereceği kararın sonuçlanmasının en az 10 yıl olacağı belirtildi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak tarafından yapılan açıklamada OHAL komisyonun kurulmasının sürpriz olmadığı vurgulanırken, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu ile birlikte AİHM’nin önünün alınacağı ifade edildi. OHAL komisyonunun AİHM tarafından kabul edilmesi ve gerekli sonuçlanmasının beklenmesi sonrasında ise AİHM kararının verilmesinin en az 10 yıl süreceği Altıparmak tarafından açıklandı.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

21 Yorum

 1. Zeynepama

  24 Ocak 2017 at 21:04

  Evt malesef sanki öyle gibi görünüyor inşallah biraz daha gelişir ve bu söyler biter.Yoksa yazık olur hepimize.Günahsız yere.

 2. eda

  24 Ocak 2017 at 21:32

  Yandık ki ne Yandık biz adalet beklerken adalet geciksin diye sinsice yapılmış işlerin cikmazina surukleniyoruz bize yazık değil mi ben sendikaya üye oldum diye mi darbe oldu. Benim ne şartlarda öğretmen olduğumu biliyor musun. Bu zulmü neden reva gördünüz bize. Ülkenin cumhurbaşkanı Özür diledi bitti. Ya hu ben nerden bileyim bunların hain olduklarını. Ben de Özür dileyeyim.bilemedim sendikaya üye oldum affedin beni. Kan döken canileri bile otobüslerle karsilayip iş verdiler.bana ve benim gibi Masumlara yapılan reva mı yazık ettiniz.sizin adaletinizi allahın adaletine havale ediyorum.

  • mert

   29 Ocak 2017 at 13:02

   OHAL komisyonun kurulmasının tek amacı mağdur edilen bizlerin mağduriyetini gidermek için kurulmuş değildir.bizleri khk ile ihraç edenler ödeyecekleri tazminatların altından kalkamayacaklarını bildikleri için böyle yola başvurmuşlardır. Anayasımızın hiç bir maddesinde herhangi bir kanunumuzda sendika banka dernek okul… vs hiç biri suç sayılmamıştır. Türkiye bir hukuk devleti ise iadelerin derhal yapılması gerekmektedir.

 3. ulkucu magdur

  24 Ocak 2017 at 21:46

  bi yorumcu seytani bir plan bu diye yazmisti. cok hakliymis.insallah aihm bu komisyonu tanimaz.cunku mahkeme degil.akp organi.akp ilce orgutunden ne farki var bu komisyonun. 7 kisi de dalga gectiklerinin kaniti

 4. Hüzün

  24 Ocak 2017 at 22:41

  Evet sn.editör malesef ben de bu haberde ki tespitleri doğru buluyorum.
  Keşke samimi olarak mağduriyetleri giderme amacında olsalardı da bizi kere daha oyalamak suretiyle yaralamasalardı…

 5. uhrac

  24 Ocak 2017 at 22:53

  Avrupa bizim durumumuzu daha iyi takip ediyor bence.Komisyon hak aranacak mahkeme değil ki!Aihm bunu bilmez mi?Sizin yargınız,mahkemeniz nerede demez mi?İnsanlar neden bu şekilde hakkını aramıyor diye sormaz mı?Mahkeme huzurunda çağır insanları dinle.Haklısın,haksızsın,suçlusun ,suçsuzsun de!Cezan şu kadar ,bu kadar de!

 6. öğretmendi bir zamanlar

  24 Ocak 2017 at 23:01

  Daha bir ay öncesine kadar mağdur yok mağdur edebiyatı yapmayın yanlislik yüzde birin altında d ediniz şimdi yok mağdurlar için komisyon kuruyorsunuz. Valilikler Güya komisyon kurdu şimdi nie bir daha komisyon kurulacak – ki hic inandirici gelmiyor -yok mu bu ülkenin hakimi savcısı evet yok. Zulüm ile abad olanın sonu berbad olurmus. Çok kötü beddua edesim var ama aklıma peygamber Efendimiz geliyor susuyorum. Yazıklar olsun

 7. Magdur

  24 Ocak 2017 at 23:01

  Arkadaslar komisyon etkili bir hukuk yoludegil onoun icin Aihm basvurularinizi bir an once yapin oyle bekleyin

  • Mağdur

   25 Ocak 2017 at 01:27

   AİHM ye iç hukuk bitmeden başvurulabilir mi

   • Magdur

    25 Ocak 2017 at 08:57

    Aihm e ichukuk yolu kapali oldugu etkili olmadigi( su an oyle idare mahkemesi incelemeden red verdi istinaf ta aynisini verecek )iyi anlatilabilir se olabilir bu konuda adaletbiz da rahmi ofluoglu nun yazilarini okursaniz yararli olur

 8. elif

  25 Ocak 2017 at 00:29

  Aglamaktan da usandim…yeter ya…hic mi iyi haber yok …

 9. Mevlüt Çadırcı

  25 Ocak 2017 at 02:11

  Bugün avukatım la görüştüm.Bu kurul mahkeme yolunu açacak yani mahkeme gibi çalışacak.Böyle bir kurul ancak kanunla kurulabilir dedi.Yani yasal olmadığı içinde AİHM tarafından iç hukuk yolu olarak gösterilemez.Yanliş hesap Bağdattan değil AİHM den döner kanaatimce.Madem böyle bişey yapılacak tı 6 aydır niye beklendi.Oyalama olduğu açık.Açtiğımız İdare mhk.Danıştay.AYM davaları yokluk içinde yaptığımız davalar ne olacak.Böyle hukuksuzluk olurmu?
  AİHM de samimiyse bu oyunları. mağduriyetleri görerek başvuruları dikkate almalı.Toplu insan hakları ihlalleri olduğundan ivedilikle ele almalı.Gecikirse bir anlamı olmaz.Insanlar ölümcemi harekete geçecek.

 10. celal

  25 Ocak 2017 at 11:06

  10 yıldır iktidarda bu insanları devletin tüm kademelerine sizler yerleştirdiniz yasal olan sendikaların kurulmasına yine siz musaade ettiniz sonunda halkın karşısına çıkıp biz aldatıldık deyip özür dilediniz sizleri halk affetti darbe teşepbüsünde bulunan hainleri yurtd dışına kaçtı gitti sizlerde masup eğitimci yavrularımızı yasal olan sendikaya kayıtlı diye zor şartlarda askari üçretle okutup göreve getirmiş yavrularımızı görevlerinden aldınız ,yetmiyor silahlı terör örgütü olarak nitelendirdiniz. Yarın Allahın huzuruna çıktığınızda bunca masum öğretmenlerin,ailelerinin,çoluk ve çocuklarını,sevenlerini manevi çöküntülerinin hesabını nasıl vereceğinizi zannediyorsunuz, meydanlardaki alkışlarlamı? Adelet herkese lazım.

 11. emrullah

  25 Ocak 2017 at 13:49

  mahşeri , hesap gününü erteleyecek , Allah cc hesaplarını ve planın değiştirecek bir taktiğiniz de bulunuyor mu ? ne magduru ya magdur felan yok diyen beyler

 12. vatan sevdalısı

  25 Ocak 2017 at 14:43

  bu yorumları her okuduğumda tekrar tekrar aylardır ağlıyorum…inancım olmasaydı ne yapardım bilemiyorum beni ayakta tutan rabbime güvenim ve masumiyetim…herhangi bir banka gibi görüp ALLAH şahit ki sırf faiz karışmasın diye paramı bank asyaya yatırmıştım ve hala bankada hain olsaydım 1,5 yıldır tmsf nin elinde olan bankadan paramı çekerdim..sizin yaptığınız ZULÜMMMMMMMM BAŞKA HİÇ BİR ŞEY DEĞİL….BRAVO AKP ye inançlı temiz insanları hançerlemeye devam ediyor…buda MEVLANIN onlara ağır bir imtahanı herhalde çünkü kendilerinden olmayanları ötekileştirmekte maşallah oldukça uzmanlar çünkü… şimdi MEVLA yaptıkları haksızlıklarla onları imtihan ediyor bu kadar masumun hakkına giriyorlar ..bakalım bu veballeri ne zaman ödeyecekler tabiki bu dünya için ahirette ödeyecekleri kesin …

 13. ahmet

  25 Ocak 2017 at 15:56

  Allah biliyor
  Allah görüyor
  Allah in da bir hesabi vardir

 14. hasan

  25 Ocak 2017 at 21:27

  Emeklisi dolanlar müracaat edip emekli olsunlar. Bir sıkıntı yok.

 15. Adalet

  27 Ocak 2017 at 09:17

  Sayın editör,
  Bu komisyon 60 gün içerisinde cevap vermezse mahkemeye direk basvurabiliyormuyuz? Komisyon idari bir tasarruf, idareye verilen dilekçe 60 gün içinde cevap verilmezse mahkemeye basvurulabiliyor, ondan sordum. Ama bir avukata danışmak gerek

 16. adalet

  9 Nisan 2017 at 01:12

  normal şartlarda bizim açtığımız davalar devam eder arkadaşlar biz ohal komisyonuna dava açmıyoruz biz usulsüz ihraçlardan dolayı başbakanlığa dava açıyoruz aihm bu davaları sonuçlandırmak zorundaki bu açılan davalar ihraçların şekil ve esas bakımından insan haklarına aykırı olduğu için dava açıyoruz.manevi tazminatlarımızı alırız.ohal komisyonu göreve iade etmesini bekleyin diyebilir.sonra ohal komisyonu olumsuz karar verirse ayrıyeten birde ohal komisyonuna dava açmamız söz konusu olabilir anlatmaya calıstığım şey 2 ayrı dava açmış oluyoruz.

 17. adalet

  9 Nisan 2017 at 01:21

  aihm nin kararı dediği gibi 10 yıl değil 1 kaç yılı bulabilir yani
  idari mahmeme sonucu 2-3 ay
  bölge idare mahk en fazla 2 yıl
  anayasa mahkemesi en fazla 1 yıl
  aihm 1 yada 2 yıl içinde
  emsal kararlar süreci hızlandırabilir

 18. adalet

  9 Nisan 2017 at 01:26

  başka bir ihtimal de ohal komisyonu görevlerimize geri dönderebilir

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status