TSK’da ByLock kullandıkları tespit edilen 100 rütbeli asker tutuklandı

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve haklarında işlem yapılan 107 askerden 100 kişi ByLock uygulaması kullandığı gerekçesi ile tutuklandı. Tutuklanan subaylar ceza evine gönderildi.

TSK’da ByLock kullandıkları tespit edilen 100 rütbeli asker tutuklandı

TSK’da ByLock kullandıkları tespit edilen 100 rütbeli asker tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan rütbeli subaylarında aralarında bulunduğu 107 TSK personelinden 100’ü ByLock kullandığı gerekçesi ile tutuklandı. FETÖ’nün şifreli iletişim ve haberleşme programı olarak bilinen ByLock uygulaması kullandıkları tespit edilen TSK subaylarından 100 kişi tutuklanırken, 7 askerin ise etkin pişmanlık yasasından yararlandığı belirtildi.

7 ASKER SERBEST KALDI

Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan askerlerin emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi. ByLock uygulaması kullandıkları gerekçesi ile gözaltına alınan 107 askerden 7 askerin etkin pişmanlık yasasından yararlanarak adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı açıklanırken, diğer 100 TSK subayının tutuklandığı ifade edildi.

575 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

FETÖ soruşturmasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde FETÖ bağlantıları oldukları gerekçesi ile 575 asker gözaltına alınmıştı. 17 Aralık tarihinde 58 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı olan 575 askerden 351’i yakalanmış, gözaltına alınmıştı. Tutuklanan 100 kişi ile birlikte soruşturma kapsamında toplam 161 TSK mensubu subay ve astsubay tutuklanmış oldu. Etkin Pişmanlık Yasası ile 11 kişinin serbest bırakıldığı belirtilirken, gözaltına alınan askerlerden 179’unun ise işlemleri sürüyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM