2016 Ağustos eş durumu, özür grubu ataması başvuruları başlıyor

Ağustos dönemi eş durumu, sağlık durumu, özür grubu atama başvuruları birinci aşama başlıyor.

EDİTÖR:    09 Ağustos 2016 Salı, 10:09
2016 Ağustos eş durumu, özür grubu ataması başvuruları başlıyor

2016 Ağustos eş durumu, özür grubu ataması başvuruları başlıyor

Öğretmen olarak görev yapan MEB personellerinin 2016 yılı Ağustos dönemi eş durumu ataması, sağlık durumu ataması, 2016 ağustos eş özrü, 2016 ağustos sağlık özrü tayinleri ve diğer nedenlere bağlı özür grubu ataması tayin süreci başlıyor.

ÖZÜR GRUBU ÇEŞİTLERİ

Öğretmenler özür grubuna bağlı olarak yıl içerisinde Şubat ve Ağustos ayları olmak üzere iki defa özür grubundan tayin isteyebilmektedir. Öğretmenlerin en çok tayin istediği özür grubu olarak eş durumu ataması dikkat çekmektedir. Eş durumundan Doğu ve Güneydoğu bölgesinde başta olmak üzere öğretmenlerin çok yer değiştirdiği gerekçesi ile sözleşmeli öğretmen ataması da geçtiğimiz günlerde tekrar yürürlüğe girmişti. Özür grubunda eş durumundan sonra en çok tayin istenen özür grubu çeşidi sağlık özrü ataması olarak görülmektedir.

Öğretmenlerin özür grubu atama çeşitleri; Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değiştirmeler (Sağlık Özrü), Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değiştirmeler (Eş Durumu), Can Güvenliği Mazeretine Bağlı Yer Değiştirmeler, Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değiştirmeler, Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirmeler olarak sınıflandırılmaktadır.

2016 yaz dönemi, ağustos dönemi eş özrü, sağlık özrü başta olmak üzere özür durumu atamaları başvuruları 11.08.2016  yani bugün itibari ile başladı.

2016 ağustos özür grubu kılavuzu için TIKLAYINIZ

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Özür grubu başvuruları iki aşamada gerçekleşecek ve başvurular MEBBİS üzerinden yapılacak.
 • Ağustos özür grubu başvuru tarihleri birinci aşama, 11-17.08.2016 tarihlerinde, ikinci aşama 22-26.08.2016 tarihlerinde yapılacak.
 • Özür grubu atama sonuçları 31.08.2016 tarihinde açıklanacak.
 • Özür grubu atama sonucundan sonra ilişik kesme işlemleri 01.09.2016 tarihinden itibaren yapılacak.

Özür grubu atamaları hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Özür grubu atamalarında hizmet puanı hesaplanmasında özür grubu başvuru tarihlerinin son günü dikkate alınacak olup özür grubu başvurularında hizmet süresi hesabında 30 Eylül tarihi baz alınacak.

YURT DIŞINDA VE AYLIKSIZ İZİNDE OLANLAR

Aylıksız izinde olanlar özür grubu başvurusunda bulunabilir mi? Askerde olan, doğum izinde olan, yurt dışında olan öğretmen eş durumu başvurusu, sağlık durumu başvurusu, özür grubu başvurusunda bulunabilir mi?

30.09.2016 tarihine kadar askerlik süresi bitecek olan, doğum izninden dönecek olan, aylıksız izinden, yurt dışı görevinden dönecek olan öğretmen özür grubu başvurusu yapabilir. Eş durumundan, sağlık özründen vb ataması gerçekleşen öğretmen 30.09.2016 tarihine kadar görevine başlamadıysa atamaları iptal edilir.

BİRİNCİ, İKİNCİ AŞAMA VE ONAY

Özür grubu başvuruları belirttiğimiz üzere iki aşamada gerçekleşecek olup, özür grubu birinci aşamasında sırasıyla; başvu yapan öğretmen, okul müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüğü tarafından MEBBİS‘te onay verilecek. Özür grubu başvurularının ikinci aşamasında yani tercih aşamasında başvuru yapan öğretmen onaylayacak, okul müdürlüğü onaylayacak. İkinci aşamada ilçe/il milli eğitim müdürlüğü onay vermeyecek.

SAĞLIK ÖZRÜ

Sağlık özründe dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Sağlık özründen atama isteyen öğretmenin öğretmen olan eşi de tayin isteyebilir.
 • Sağlık özründe öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu, annesi, babası, yargı kararı ile vasi tayin edilen kardeşi rahatsızsa, hastalığının tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde yapılamıyorsa sağlık özründen atama isteyebilir.

Sağlık özrü raporu nereden alınmalıdır? Sağlık özrü raporu özel hastaneden alınabilir mi?

Sağlık özrü raporu devletten de alınabilir özelden de alınabilir. Atama isteyecek kişi, resmi veya özel sağlık kurum & kuruluşlarından alacağı sağlık kurulu raporu ile sağlık özrü atamasına başvurabilir.Sağlık kurulu raporunda yazması gereken ibare önemli. Atama isteyecek öğretmenler sağlık kurulu raporunda bu ibarenin olmasına dikkat etsin. Sağlık kurulu raporunda; “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi yer almazsa başvurular kabul edilmez.

Sağlık özründen nereye tayin istenebilir?

Anne, baba veya kardeş için sağlık kurulu raporu alındıysa ve bu yüzden sağlık özründen tama istenecekse, hasta kişinin AKS  (Adres Kayıt Sistemi) çerçevesinde ikamet ettiği yere tayin istenebilir.

Sağlık özründe, sağlık özrü başvurusunda istenecek belgeler nelerdir?

 • Başvuru tarihi itibari ile son 6 ay içerisinde alınmış olan sağlık kurulu raporu
 • Sağlık kurulu raporu özelden ya da resmi kurumdan alınabilir.
 • Sağlık kurulu raporunda “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi yer almak zorundadır.
 • Kardeşinin vasisi olduğunu gösteren mahkeme evrakı.

EŞ DURUMU ATAMASI

Eş özründe, eş durumu atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Özür grubu kılavuzu kapsamında eşleri belirtilen yerlerde çalışanlar eş durumundan atama isteyebilirler.
 • Eşi sigortalı çalışanların başvuruların birinci aşamasının son günü itibariyle son iki yıl içerisinde 360 günlük sigortalı olduğunu belgelendirenler eş durumu atamasına başvurabilirler.
 • Öğretmen ve devlet memurlarının adaylıklarının kaldırılmış olması gerekmektedir. Adaylığı kalkmayan öğretmen veya memur atandığı yerde 30.09.2016 itibari ile bir yılını dolduruyorsa eş durumu atamasına başvurabilir.
 • Aday öğretmen eş durumu, özür grubu ataması isteyebilir mi? Aday öğretmen özür grubuna, eş durumuna başvurabilir mi?
 • Adaylığı kaldırılmayan ancak atandığı yerde 30.09.2016 tarihi baz alındığında bir yılını dolduran aday öğretmen eş durumu atamasına başvurabilir, ataması çıkan aday öğretmen en geç 19.09.2016 tarihinde yeni görev yerinde göreve başlamak zorundadır.
 • Eş durumundan atama isteyecek öğretmenin eşi askerdeyse, askerde olan eşin kamu personeli olarak görev yaptığı yere eş durumundan atama isteyebilir.
 • Eşi TSK personeli olup görev yeri yeni değişen TSK personelinin atama belgesi, atama kararları gereklidir.

Eş durumunda istenen belgeler, eş özrü başvurunda istenen, gerekli belgeler nelerdir?

 • Eşinin çalıştığı yerden alınacak olan görev yeri belgesi,
 • İşyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
 • Son iki yıllık sürede 360 gün sigortalı olduğunu gösterir belge,
 • Eşlerin ikisi de öğretmense, eş durumundan herhangi bir belge istenmemektedir. Eşi öğretmen olanlardan belge istenmemektedir.
 • Eşi memur olanlardan istenen belge görev yeri belgesidir. Eşi memur olanların görev yeri belgesi ibraz etmesi yeterlidir.

Diğer hususlar;

 • Eşi sağlık çalışanı olan, ataması, tayini çıkan ve CKYS’ye düşmeyenlerin eş durumu konusunda mağduriyet yaşanmaktadır.
 • Eş durumu atamalarında ikametgah belgesi istenmemektedir.
 • Eşi özel sektörde çalışanlardan istenen belgeler; son iki yıl içerisinde 360 gün sigortasını gösterir belge, işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge, görev yeri belgesi

İL & İLÇE EMRİ

Eş durumu, özür grubunda il emri, ilçe emri uygulanacak mı? MEB il emri ve ilçe emrini hiçbir zaman kılavuza koymadı, il emri ve ilçe emri inisiyatif gösterilerek MEB personellerinin mağdur edilmemesi için dönem dönem uygulanmıştır. Son dönemlerde il ve ilçe emrinin uygulanmadığını görmekteyiz. MEB, 2016 Ağustos özür grubunda il/ilçe emri uygulayacak mı bilemiyoruz, şu anda MEB’in bu yönde bir açıklaması, duyurusu bulunmamaktadır.

AÇIĞA ALINANLARIN DURUMU

15 Temmuz darbe girişimin ardından kamuda yapılan araştırmalar neticesinde açığa alınan öğretmenlerin normları eş durumunda boş gösterilecek mi sorusu sorulmaktadır. Açığa alınan öğretmenlerin normları, kontenjanları eş durumunda, özür durumunda boş olarak gösterilmeyecek. Çünkü bu öğretmenlerin kesinleşmiş cezaları, ihraçları şu anda söz konusu değil. Sadece tedbir amaçlı açığa alındılar. Eğer soruşturma ya da farklı bir işlem sonunda meslekten atılırlarsa o zaman normları boş gösterilebilir. Açığa alınan öğretmenlerin normları eş durumuna, özür durumuna ve ilk atamaya boş gözükmemektedir.

Eş durumu tayinleri, eş durumu ataması, özür grubu ataması başvuru ekranı için TIKLAYINIZ

Özür grubu başvuru ekranı ne zaman açılacak?

Eş özrü, sağlık özrü, özür grubu tayin, atama başvurusu ekranının gün içerisinde açılması beklenmekte olup önceki yılların özür grubu başvuruları göz önüne alındığında başvuruların ilk günü öğleden sonra özür grubu başvuru ekranının açılacağı tahmin edilmektedir.

Özür grubu ataması kapsamında gelen sorular ile sürekli Güncellenecek

222 Yorum

 1. Ayşe Pehlivan

  12 Ağustos 2016 at 12:06

  Benim eşim de sağlık çalışanı ve taini ÇKYS ye düşmediğinden eş durumu başvurusunda bulunamıyorum.

 2. bir sorum var

  12 Ağustos 2016 at 15:08

  Il disi atamami zorunlu bi sebepten dolayi iptal ettirdim.esim ogretmen ilce merkezinde calisiyor. bende belediyelik olan bi kasabada ogretmenim
  Esim agustos es durumundan faydalanabilir mi? Tesekkurler

  • Editör

   12 Ağustos 2016 at 15:35

   Hangi ildesiniz ve hangi ilçelere bağlı çalışıyorsunuz? İl ilçe olarak belirtirseniz açıklamamız ona göre yapılacak.

   • Hülya Bıkmaz

    7 Ekim 2016 at 19:53

    Sayın editör, eşim özel sektörde çalışıyor ve her sene ssk dökümünü okula vermem gerekiyormuş bununla ilgili bilginiz nedir? Her yıl ne Zaman istiyorlar bu belgeyi? Bazen sigortadan girdi çıktı yapılıyor o sıralara denk gelsin istemiyorum. Teşekkürler

    • Editör

     7 Ekim 2016 at 20:45

     Okul eş durumu döneminde bu belgeyi ister. Sizin durumunuzu tam anlatır mısınız? Siz zorunlu hizmet olmayan kurumda mı çalışıyorsunuz?

 3. nagihan

  13 Ağustos 2016 at 00:38

  Eşim özel sektör de işçi. 15agustosta is yeri değişecek eş özrü atamasina başvuru yapabilirmiyim

  • Editör

   13 Ağustos 2016 at 23:42

   Gerekli evrakları tamamlayın başvurunuzu yapın. Başvuru yapmanızda sorun yok.

 4. Ayşe Pehlivan

  13 Ağustos 2016 at 21:39

  Eşi sağlık çalışanı olup çkys ye taini düşmeyen öğretmenler ne olacak son gün çarşamba çkys ye tain düşmez ise başvuru yapamiyacağim.bir yolu yok mu.

 5. orcun

  14 Ağustos 2016 at 00:21

  Mrb. Sgkdan 360 gerekli belgeyi aldim ama belgeyi sadece mudur imzaladi muhur yok. Sorun olurmu. Birde hizmet dokumu vermedi sgkm sadece bir ksgida prim sayilarini ve hslen sigortali olduhunu yazdilar

  • Editör

   14 Ağustos 2016 at 00:29

   Nasıl vermiyorlar? Son 2 yılda 360 gün sigortalı olduğuna dair belge almanız gerekli. Mühür olması lazım. Yeniden talep ediniz.

 6. Hazal

  14 Ağustos 2016 at 13:00

  Ben şubat 2016 da atandım annemin sağlık sorunundan dolayı sağlıközrüne başvurabilir miyim. Başvuruyu mebbiste yaptıktan sonra evrakları okula mı vermeliyim. Teşekkürler

  • Editör

   14 Ağustos 2016 at 14:01

   Sağlık raporunda gerekli şartları taşıyorsanız başvurabilirsiniz. Evrakları okula vereceksiniz.

 7. Ömer

  14 Ağustos 2016 at 15:30

  Açığa alınanlar özür grubu isteyemezlermi.tedbiren açığa alınanlara klavuzda bir açıklama getirilmemiş.

  Bu konuda bilgisi olan varmı

  • Editör

   14 Ağustos 2016 at 16:12

   İsteyemiyorlar.

  • hadi

   15 Ağustos 2016 at 14:44

   İl Milli Eğitim isteyebilirsiniz anacak sistemin size açılması için çalışma yapılıyor bugün de bekleyin açılmazsa yarın yine arayın dendi.

   • Omer

    17 Ağustos 2016 at 10:45

    Hocam hangi il mebbisi açtı lütfen yardım edin bugün son gün … biz konyadayız mebbis halen açılmadı..

    ACİL ACİL ACİL

    • Mustafa

     17 Ağustos 2016 at 16:59

     Antalya’da açıldı

  • Baki

   16 Ağustos 2016 at 16:21

   Başvuru için mebbis açıldı hocam başvuru yapabilirsiniz. Hayırlı olsun şimdiden.

   • Omer

    17 Ağustos 2016 at 10:48

    Bu nasıl bir iş bugün son gün biz hala sisteme giremiyoruz..konya diretiyor mebbis şifresini vermemekle.

    Lütfen yardım edin açığa alınanlardan mebbis şifresi verilip tayin isteyen dostlar yardım edin.

    Acil acil acil

 8. Adile N.

  14 Ağustos 2016 at 19:36

  eşimin sigortası birinci aşama itibariyle 26 gün eksik kalıyor 360 günew ulaşamıyoruz yine de başvurmalı mıyım? kabul edilir mi?

 9. fatma

  14 Ağustos 2016 at 23:16

  Eşim ve ben aynı ilçede çalışıyoruz. Evimiz başka bir ilçede ikamet adresine dayalı il içi özür grubuna başvurabiliyor muyum? yaşadığımız şehir büyükşehir belediyesi.

 10. Fa

  14 Ağustos 2016 at 23:51

  Mebde çalışan bir kişinin başka kurumdaki eşi açığa alınmış ise o kişi eş durumu tayini isteyebilir mi? Yani açığa alınan bir kişiye görev yeri belgesi verilir mi ?

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 10:06

   Verilmez hocam. Yine de deneyin almaya çalışın.

 11. Şadiye Cıla

  15 Ağustos 2016 at 01:22

  Yüzde yüz masum olduğumdan eminim.Feto ile hiç ama hiçbir baglantim olmadı olamazda ama açığa alındım. Babam engelli tayin isteyecektim.Aklanacagimdan eminim ama başvuru günü geçiyor :(!!!Acil destek istiyorum

  • hadi

   15 Ağustos 2016 at 14:43

   İl Milli Eğitim Müdürlüğü bize tayin isteyebilirsiniz dedi hocam. Bakanlık ile görüşme devam ediyor. Bu durumda olanlara da ekran açılacakmış. Ancak çalışma devam ediyor yarına kadar bekleyin açılmazsa bizi yine arayın dendi.

   • Omer

    17 Ağustos 2016 at 10:43

    Hocam hangi il açtı… konya halen inad ediyor tayin izni vèrmiyor.mebbisimizi açmıyor

    Acil acil acil hangi il mebbisi açtı..

  • Ömer

   15 Ağustos 2016 at 15:16

   Sizin gibi olan o kadar çok kişi varki 3 günden beri uğraşıyorum yanıt cevap alamıyorum 3 yıldan beri bu tayini bekliyorduk ailecek ..İlgisi alakası olmayan kişileri mağdur ediyorlar mahkememiz bitti beraat ettik ama tayin ddönemi kaçıyor..bakanlık cevap vermiyor il ilçeler korkuyor. Klavuzda istenemez ibaresi iması bile yokken bu gerilme bu korku nedir allah aşkına normalde bal gibi istenir ama iki dudak arasında isteyemezsiniz deniyor geçiyor.maalesef hukuk guguk olmuş.

  • Baki

   16 Ağustos 2016 at 16:23

   Başvuru için mebbis açıldı hocam basvuru yapabilirsiniz. Hayırlı olsun şimdiden.

   • Aykut

    17 Ağustos 2016 at 09:08

    Hocam bende dört gözle açılmasını bekliyorum.yeni evlendik ve eşim aciga alındığından basvuramadik.sizin yazınızı görünce sevinip her yeri aradım ilce il milli eğ..yapamazsınız diyorlar..bana somut bir yer örneği verebilirmisiniz.

 12. YONCA

  15 Ağustos 2016 at 13:04

  Ağustosta evlendim Eşim istanbul esenyurtta çalışıyor benim de okulum esenyurtta ama eşimin ikameti, evimiz avcılarda sadece ikamete dayalı yer değiştirme olmaz mı çalıştığımız ilçe aynı ama

 13. Mustafa

  15 Ağustos 2016 at 13:48

  Merhaba
  Özel sektörde çalışıyorum eşim öğretmen ve ben bütün belgeleri aldım bize en fazla 6 belge olması lazım dendi ve dökümanlarla beraber 7 yapıyor birde yorumlar içerisinde mühürden bahsediyoarlar bendeki belgede de sadece şefin adı yazıyor ve üzerinede imza attı o kadar. 720 günüm var dökümanlarının en üst nüshasındada sgk nın kaşesi var o kadar. Bir sıkıntı olurmu bu şekilde yollasak?

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 20:10

   6 belge yüklenebilir. 7. belge nedir? Sistem en fazla 6 belge kabul ediyor. Mühür olması aksi bir durumu ortadan kaldırır. Kurumla görüşün kabul ederlerse sorun yok.

   • Mustafa

    16 Ağustos 2016 at 12:39

    7. Belge dediğim gün gün sgk dökümü varya onlar sadece 4 belge yapıyor iş yeri faal belgesi, iş yerindeki görev belgem ve sgk dan birde tek kagıt olarak 720 gün sgk yattığını gösteren ve hala aktif olduğunu yazan bir belge. Bunlar 3 tane sgk dökümü de 4 toplam 7 yapıyor.

    • myard

     16 Ağustos 2016 at 14:44

     sgk dökümünün sadece ilk ve son sayfasını ekleyip koyabilirsiniz.

 14. Mustafa

  15 Ağustos 2016 at 13:53

  Birde bu görev yeri belgesini kime sorsam düzgn cevap veren yok. Biz şu şekilde yaptık: İşe giriş tarihini belirtip sevkiyat bölümünde görevli olduğumu yazıp ve hala çalışmakta olduğumu belirttikten sonra kaşe imza atıldı. Doğru yapmışızdır umarım. Teşekkürler yardımınız için şimdiden.

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 20:11

   Evet doğru. Halen görevde olduğunu gösterir, iş yerinin açık bilgileri, çalışanın açık bilgilerinin olduğu onaylı bir belge yeterlidir.

 15. KENAN

  15 Ağustos 2016 at 16:41

  Eşi açığa alınan bir eş özründen yararlanabilir mi?

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 20:07

   Maalesef yararlanamaz. Kurum görev belgesi vermez.

 16. Banu Eker

  15 Ağustos 2016 at 20:29

  Merhaba benim babam %78 engelli ben başvuru yapabilir miyim acaba

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 20:37

   Alacağınız sağlık raporunda babanız için “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yer alırsa başvuru yapabilirsiniz.

   • Banu Eker

    15 Ağustos 2016 at 20:39

    Engelli raporu çıkardı hastane bize ve öyle bir şey yazmadılar o kadar uğraştık boşuna mı yani 🙁

 17. Ercan

  15 Ağustos 2016 at 22:13

  Her iki eş te ogretmen ıse bİ evrak vermesi gerekiyormuş acaba biz hİÇ Bı evrak vermedik sadece sistem uzerınden Basvurular yaptık. Teşekkürler.

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 22:18

   Eşi öğretmen olanlar eş durumu atamasında evrak vermeyecekler. Tüm bilgiler MEBBİS te yazıyor. Evrak isteyenler iş bilmeyen ya da işi zora sokmak isteyen evrakçı kişiler.

 18. Ercan

  15 Ağustos 2016 at 22:15

  Her oku es te ogretmen ıse bİ evrak vermesi gerekiyormu. Biz sadece sistemden uzerınden Basvuru yaptık. Teşekkürler.

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 22:18

   Öğretmen olan eşlerin evrak vermesine gerek yok. Diğer mesajınızda da belirttik.

   • emir

    29 Ağustos 2016 at 23:27

    Editör bey es durumundan tayinimiz cikti ancak suanki okulu cok arastirmamistik dagin basi ulasimi çok zor çok pisman olduk. Esim eski okulunda kalmak istiyor bunu iptal ettirebilirmiyiz ve ne yapmaliyiz acilen cevap yazarmisiniz? Iisigimi kesmesek otamatikmen iptal olurmu? Dilekçemi verecegiz? İptali mumkunmu?

    • Editör

     29 Ağustos 2016 at 23:47

     Sayın hocam öncelikle sitemizde sizlere yardımcı olan arkadaşlar olarak bay ve bayan olarak hizmet veriyoruz. Bey yerine Editör demeniz yeterli. 🙂 Eş durumu ataması iptal edilemez, ilişik kesmek zorundasınız, size tebliğ edilecek. Ancak şansınızı denemek için dilekçe yazın okulunuza verin, dilekçenizde geçerli bir mazeret yazmanız lazım. Kusura bakmayın ama “okulu araştıramadık, pişman olduk” açıklaması resmi olarak kabul görmez hocam. Atamanız iptal edilmez.

 19. Arzu

  16 Ağustos 2016 at 09:27

  İl emri olma olasılığı nedir ve diyelim agustos es durumundan istedimiz ile geiemedik ücretsiz izine ayrıldım şubatta es durumu basvurabilirmiyim

 20. ŞAKİR BAĞCI

  16 Ağustos 2016 at 15:18

  ÖZÜR GURUBU ATAMALARI:17 ağustos değilde başvurular 22 ağustosa kadar devam etseydi ne ourdu? Adalet bakanlığı yeni hakim ve savcı adaylarının kur’a çekimini 19 Ağustos ta yapıyor Milli eğitim bakanlığı başvuruyu 17 Ağustosta kapatıyor 2 gün ile hakim ve savcılarımızın öğretmen eşleri mağdur edilmiyor mu? İLGİLİLERE DUYURULUR LÜTFEN

 21. şeyma

  16 Ağustos 2016 at 18:01

  eşi subay olanlarda sadece görev yeri belgesi yeterlimi?

 22. Hazal

  16 Ağustos 2016 at 19:05

  annemin sağlık özründen başvuracaktım ama durum raporuda gerekiyor onun için ileri bir tarih verdiler. O yüzden başvuramıyorum. En yakın ne Zaman başvurabilirim ne yapmalıyım..

  • Hazal

   16 Ağustos 2016 at 19:07

   Lütfen cevabınızı bekliyorum

  • Editör

   16 Ağustos 2016 at 23:03

   Ağustostan sonra Şubat ayında var.

 23. Su

  17 Ağustos 2016 at 09:58

  Es durumu icin basvuruda bulunduk kurum ve ilce onayi geldi ancak ilden onay gelmedi henuz bilgisi olan ya da ayni durumda olan var mi acaba?

  • Editör

   17 Ağustos 2016 at 12:54

   Onaylar hocam. İl genelde toplu olarak sona bırakıyor.

 24. Fatih

  17 Ağustos 2016 at 14:30

  Başvurum ilçe ve il tarafından onaylandı bu olayların dışında bakanlık tarafından da ayrı inceleme yapılıyor mu yoksa bu onaylar başvurunun kesin olarak kabul edilip tercih hakkım olduğunu anlamına mı geliyor?

  • Editör

   17 Ağustos 2016 at 14:42

   Başvurunuzun %99 unu tamamlamışsınız. %1 lik kısım Bakanlık tarafından detaylı olmayan bir inceleme.

   • Fatih

    17 Ağustos 2016 at 14:45

    Anladım, teşekkür ederim.

 25. Emir Onurhan Coşar

  17 Ağustos 2016 at 14:39

  İL – İLÇE EMRİ HAKTIR AİLE BİRLİĞİ KUTSALDIR. EŞLER KAVUŞTURULMALIDIR. ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN VERİLECEK İL EMRİ ? ? ?

 26. sidika

  17 Ağustos 2016 at 17:22

  Okulum ve İlçe Özür grubu başvurumu onayladı ama il hala onay bekliyor diyor.Ne yapmamalıyım

  • Editör

   17 Ağustos 2016 at 19:39

   İl muhakkak onay verecektir. İlerleyen saatlerde onay verilir.

  • Mertr

   17 Ağustos 2016 at 22:41

   Onay verildi mi acaba size? Bende ilden onay bekliyordum şu an da bilgiler kısmı onay kısmında bişey yazmıyor tercih kutucuklarını koymuşlar acaba sizde de öyle mi?

   • Editör

    18 Ağustos 2016 at 00:01

    Onaylanmıştır hocam merak etmeyin.

 27. mehmet

  17 Ağustos 2016 at 21:33

  Sayin editor, benim hem kurum hem ilce hem de il onayladi.. Simdi mebbiste sayfaya bakinca tercihler bos kutu seklinde görünüyor.. Ve esimin bilgileri(ozel sektorde calisiyor) bos gorunuyor.. Bir sorun var mi acil cevabinizi bekliyorum saygilar

  • mehmet

   17 Ağustos 2016 at 21:44

   Bu durumda 1.asama onaylanmis diyebilir miyiz? Mebbis sayfamda tercih kutulari gösteriliyor ve esimin bazi bilgileri bos görünüyor

  • Editör

   18 Ağustos 2016 at 00:00

   Sıkıntı yok merak etmeyin. Sistemsel bir problemdir. Tüm onayları aldıysanız sıkıntı etmeyin.

 28. gul

  18 Ağustos 2016 at 02:11

  İl onayın eksikti tekrar mrbbis e girdiğimde herşey gitmiş edimin iş bilgileri gitmiş boş gözüküyor ve 40 tercihlik liste gelmiş. Okul ve ilçe onay vermişti il bekliyordu sonra ne oldu ki????ayrıca SMS geliyordu okul ilçe onay verdi diye ama il sms gelmedi allahimmm

 29. İsmail

  18 Ağustos 2016 at 02:35

  Merhaba eşim de ben de ogretmeniz ben il dışı istedim ve tayinim çıktı ancak eşim il disi isteğe bağlı tayin başvurusunda bulunmadı ve şimdi eş durumundan tayin isteyecek ancak bazi arkadaşlar esin isteğe bağlı tayin istemediği için özür grubuna başvuramaz dediler klavuU inceledi açıklayıcı bisey bulamadim ve biz birinci aşama başvuruyu yaptık yardımcı olursanız sevinirim

  • Editör

   18 Ağustos 2016 at 10:27

   Hocam öyle bir durum söz konusu değil. Zaten siz birinci aşamayı geçmişsiniz. Tercih aşamasında da sıkıntı olmaz merak etmeyin.

 30. Seda

  18 Ağustos 2016 at 09:24

  İlişik kesmede yapılacak işlem nedir? Müdürümüz olmadığından ilçede tüm yetki gitmeme gerek kalmadan halledilemezmi acaba?

  • Editör

   18 Ağustos 2016 at 10:26

   Yolluk hesaplanması, nakil bildirimi vs yapılacak işlerde sizin şahsen olmanız gerekli. Noter onaylı vekalet ile birisine de yaptırtabilirsiniz. İlçede yetki ancak oradaki memur sizin işlerinizi kovalamak mecburiyetinde değil hocam, yapmazsa mağdur olursunuz.

 31. mehmet

  18 Ağustos 2016 at 12:14

  Sayin editor bizi bilgilendirdiginiz icin cok teşekkür ediyorum.. Suan mebbis sayfamda ozur grubu bilgileri kökten kalkmis durumda.. Sadece yöneticilik basvurusu var.. Sikinti yok degil mi?

  • Editör

   18 Ağustos 2016 at 13:12

   Hemen hemen herkeste durum aynı hocam. Sıkıntı olduğunu sanmıyoruz. Sitemizi ve meb.gov.tr/ikgm.meb.gov.tr yi takip ediniz.

 32. Sedat

  19 Ağustos 2016 at 01:59

  Merhabalar. İl içi özre bağlı yer değiştirmede, açığa alınan öğretmenler özel durumlar kısmındaki “Tercih yaptığınız eğitim bölgesi/eğitim kurumundan son3 yılda soruşturma ile alındınızmı ?” kısmını işaretlemesi gerekiyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Editör

   19 Ağustos 2016 at 10:46

   Hayır işaretlemeyin, açığa alınan öğretmen soruşturma sonucu değil tedbir amaçlı açığa alınmıştır. Bu yüzden soruştruma geçirmemiştir.

   • Sedat

    19 Ağustos 2016 at 20:57

    Sayın Editör, dün yazmış olduğum soruma verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Bir başka sorum daha olacaktı size. Az önce Mebbis’e girdiğimde başvurular kısmında özür grubu tayin linkini göremedim. Herkestede aynı şekilde mi acaba. Bugün başvurular bittiği için mi görünmüyor. İyi çalışmalar.

    • Editör

     19 Ağustos 2016 at 22:16

     Merhaba, evet başvurular bugün sona erdi ve başvuru linki kaldırıldı.

 33. Cale

  19 Ağustos 2016 at 16:50

  İstanbul il milli eğitim 16 sında yaptığım başvurumu hals onaylamadı. Telefonu açn da yok. Pazartesi ikinci aşama başlayacak. Ne yapmalıyım?

  • Editör

   19 Ağustos 2016 at 20:44

   İlerleyen saatlerde onaylanması gerekli. Pazartesiye kadar onaylanmazsa önce ili sonra bakanlığı arayınız.

 34. Nazan

  22 Ağustos 2016 at 13:02

  Eşimde bende öğretmeniz eşimin ildışı tayini çıktı ama ben başvuru yapmadım şimdi özür grubu başvurusu yapacağım eşim ilişiğini daha kesmedi en son ne zaman ilişik kesmeli bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

  • Editör

   22 Ağustos 2016 at 14:41

   Eş durumu sonuçlandıktan sonra size tebliğ edilince ilişik kesmeniz gerekli. Sonuçlandıktan birkaç gün içerisinde tebliğ ederler.

 35. volkan

  22 Ağustos 2016 at 14:47

  başvuru butonuna girince il içi özür grubu yazmıyor neden olabilir yardımcı olurmusunuz 1. aşamayı da yapmıştım aslında.

  • Editör

   22 Ağustos 2016 at 14:57

   Biraz bekleyin sistem daha bugün açılacak o yüzden eskikler olabilir. İlerleyen saatlerde tekrar deneyin.

 36. Gülşah

  22 Ağustos 2016 at 15:33

  Mebbiste hala başvuru ekranı açılmamış

 37. Gülşah

  22 Ağustos 2016 at 15:35

  Tayinle ilgili hiç bir buton yok bi sorun mu var diye çekiniyorum bilgi verir misiniz

  • Editör

   22 Ağustos 2016 at 15:48

   Müdür yardımcılığı sistemi biraz önce aktif oldu. Özür grubu da birkaç saate aktif olur. Herkes için geçerli bir durum olduğu için dert etmeyin.

 38. Beren durmaz

  22 Ağustos 2016 at 17:59

  Başvuru ekranı hala açılmadi yarına mi kaldı acaba

 39. Buket

  22 Ağustos 2016 at 20:53

  Özür grubu aktif oldu mu

 40. Kadir

  22 Ağustos 2016 at 21:48

  Halen açılmadı mi

 41. Kadir

  22 Ağustos 2016 at 21:52

  İl dışı tayin çıkmış ama halen ilişiği kesilmemiş öğretmenin yeri es durumundan bize açık gözükür mu acaba tesekkurler

 42. rabiak

  22 Ağustos 2016 at 22:16

  klavuzda kontenjanların cogunda okul gözükmekte ama kontenjanını 0 vermekte bunları yazdıgım zaman nasıl bir işlem uygulanacak ve es durumunda merkezdeyim acık okul sayısı az ilçeye gönderilebilir miyim.(es durumu tercih yapıyorum )

  • edebiyatçı

   23 Ağustos 2016 at 00:28

   aynı durum bende de var klavuzda kontenjanı 0 verilen okullardan öğretmenler giderse ancak şansımız var demektir, merkez dışında açılan herhangi bir okul yok bana da çünkü eşim merkezde görev yapıyor ve il ilçe emri de yapılmayacak:(

   • rabiak

    23 Ağustos 2016 at 13:28

    branş cok sıkıntılı birde 41. secenegi secmezsek eski okulumuzda kalıyormusuz cok buyuk magduriyet

 43. Alim

  23 Ağustos 2016 at 12:42

  İyi çalışmalar, 1. aşama başvurusu yaptık eş durumundan. 2. Aşama başvurusunu yapmadan iliçi ikamet değişikliği yapsak başka ilçeye sistem yeni ikameti görürmü acaba? Şu anki ikametimizde boş yer olmadığından tercih yapamiyoruz…

  • Editör

   23 Ağustos 2016 at 13:16

   Yok hocam sistem değişmez artık.

 44. Furkan

  23 Ağustos 2016 at 19:27

  iyi çalışmalar. tercih yaparken sıralamada muhtemel boşalacaklar içinde il dışına mı yoksa il içine mi başvurulan okulları yazmak daha avantajlı?

  • Editör

   23 Ağustos 2016 at 19:38

   İl dışına başvuracaklarının okullarını yazmak daha mantıklı olur. İl içinde yer değiştiren daha fazla olacağı için bu kişilerin gitme oranı az olacaktır.

 45. ali

  25 Ağustos 2016 at 16:15

  iyi çalışmalar. Özür grubundan tayinimiz çıksa seminerleri nerde alacağız. ilişik kesme 1 eylül itibariyle başlıyor seminerlerde.

  • Editör

   25 Ağustos 2016 at 16:23

   1 Eylülde ilişik kestikten sonra 15 gün içerisinde yeni yerinizde göreve başlayacaksınız. 1 Eylülde ilişik kesip birkaç gün içinde yeni yerinizde başlayacaksanız seminerleri yeni yerinizde göreve başladığınız günden itibaren alacaksınız.

   • ali

    25 Ağustos 2016 at 20:49

    3 eylülde ilişik kestim diyelim. Bu üç gün için rapor almam gerekiyor mu?

    • Editör

     25 Ağustos 2016 at 22:05

     Semineri başka yerde almayacaksanız ve 3 Eylülde ilişik keserseniz 1-3 arası kadronuzun olduğu okulda olmanız lazım. Gitmeyecekseniz sağlık sorunlarınız varsa rapor alabilirsiniz.

     • ali

      26 Ağustos 2016 at 00:05

      Çok teşekkür ederim.

 46. Arif

  26 Ağustos 2016 at 01:21

  Merhaba. Ben tercih sayfasında iken oturum süresi dolduğu için attı sistem beni. Daha sonra tekrar girdim. 6 tane tercih yaptım sistem atmasın diye kaydedim öyle devam edeyim dedim. Kaydettikten sonra sistem kapandı. Şuanda onay bekliyor aşamasında. Yapacağım daha dolu tercih var düzelmeZ mi lğtfen acil cvp bekliyorm:(

  • Editör

   26 Ağustos 2016 at 01:26

   Okul idarecinize söyleyin onay vermesin reddetsin. Okul onaylarsa yapacak bir şey yok. Sakın onaylamasın okul. Müdür ya da müdür yardımcısına ilgilenen kimse mesaj atın. Okul reddettikten sonra siz tekrar kaldığınız yerden tercih yapabilirsiniz. Bu hatayı tekrarlamayın hocam.

   • Cagla

    28 Ağustos 2016 at 13:08

    Hocam ben eksık terch yaptm okulumda onay verdı sonra ılı aradm ıptak edılıyo dendı okul onayını ıptak ettı terchlermı duzelttm tekrar onay ıstedm okuldan tekrar verdı okulun onayından sonrada duzeltme yapılablyotmus yaptm ben skntı olurmu acaba

    • Editör

     28 Ağustos 2016 at 13:10

     En son hali ile tercih yapıp herkes onayladıysa sorun yok hocam

 47. Züleyha

  26 Ağustos 2016 at 12:46

  Hocam tercih aşamasında sadece kurum mu onaylıyor yoksa ilçe ve il de onaylayacak mı? Çünkü sadece kurum onaylamış gösteriyor ve bugün son gün… Teşekkürler hocam.

  • Editör

   26 Ağustos 2016 at 14:28

   Özür grubunda sadece okul onayı var. Tercih yapıp onaylayın sonra okul onaylayacak. İl ya da ilçe onaylamayacak.

 48. Ayse

  26 Ağustos 2016 at 15:39

  Şimdi il dışı tayin istesem eylülde eşim polis şubatta eş durumu olursa özür durumundan yeniden tayin isteyebilirmiyim yoksa şimdi eşimin yanına mi tayin istemem mi gerekiyor

  • Editör

   26 Ağustos 2016 at 15:55

   İl dışı atama ile eşinizin çalıştığı ilçe dışına atanırsanız Şubat özür grubunda eşinizin çalıştığı ilçeye eş durumu istersiniz.

   • Ayse

    26 Ağustos 2016 at 18:01

    İlçe değil farklı bir il istesem bu il dışı atamasında şubatta özür grubu olursa o zamn eş durumu yapılabilir mi

 49. Ozge

  26 Ağustos 2016 at 18:05

  Basvurular saat 17.00da bitti mi acaba?

  • Editör

   26 Ağustos 2016 at 18:10

   Sistem kapanmış olabilir.

 50. Sevda

  26 Ağustos 2016 at 19:47

  Acil yardım eder misiniz tercih yaptım kaydettim şimdi bakıyorum okullar görünmüyor tercih ettiğim normal mi böyle mi oluyo yoksa onaylanmamış mı

  • Editör

   26 Ağustos 2016 at 20:03

   Okul onay vermiş miydi? Siz tercihlerinizi yapıp onayladıysanız ve okulda onay verdiyse sorun yok. Okul idarecinizi arayın sorun onay vermiş mi? Tercih zamanı bitti sistem kapanmış olabilir.

 51. Ilhan

  28 Ağustos 2016 at 12:17

  Mebbiste özur grubu tercihlerimiz gorünmuyor. Diğer arkadaslarda da aynımidir.tesekkurler..

  • Editör

   28 Ağustos 2016 at 12:45

   Sistem kapandığı için herkeste durum aynı.

   • Ilhan

    28 Ağustos 2016 at 16:49

    Cok tesekkur ederim. Sağolun.

 52. halit güney

  28 Ağustos 2016 at 23:14

  özür grubu atamasında atama olmadı zaten 18 okul açmışlardı ve hepsi muhtemel boşalıcak okullardı. atama olmadı 41. seçeneği işaretletmedi sistem 40 tane tercih yapmadığımız için şimdi ne olucak ben askeri personel olduğum için mecbur tayin oşdum şimdi eşim başka şehirde kaldı ne yapabiliriz

  • MUKEMPE

   29 Ağustos 2016 at 22:17

   Kardeş mahkemeye verin 2 3 ay içinde tayininiz çıkar. Çünkü sizin yani zorunlu yer değiştirmeye tabii olan kişilerin eşlerinin tayinini devlet eşlerinin bulunduğu yere yapmak zorunda fakat bu hakkı bakanlık hiçbir zaman vermez siz mahkeme yoluyla elde edersiniz. İnternette örnek dilekçeler var atama sonuçlarından sonraki 60 gün içinde idare mahkemesine başvurmanz gerekiyor bilginize…

 53. Burak

  29 Ağustos 2016 at 17:45

  #2016ağustosilceemriolsun

  Arkadaşlar bu etiket üzerinden sesimizi duyuralım. Twitter üzerinden bekliyorum.

 54. faruk

  29 Ağustos 2016 at 23:11

  Es durumu atamasi iptal edilebilir mi…

  • Editör

   29 Ağustos 2016 at 23:25

   Hayır hocam.

   • faruk

    30 Ağustos 2016 at 14:16

    Tesekkurler

 55. Gükis

  30 Ağustos 2016 at 00:55

  Erken açıklanan özür grubu atamaları ilişik kesme tarihi ne zaman oda öne alındı mı hala bekliyoruz ev taşınmadı

  • Editör

   30 Ağustos 2016 at 00:58

   İlişik kesme tarihi olmaz hocam kararnameniz geldiği zaman ve size tebliğ edildiğinde süreç başlar.

 56. emooo

  30 Ağustos 2016 at 10:12

  Ilisik kesme ler ayin 1 de basliyor kacina kadar bilen varmi semineri istedigimiz yerde alip bayramdan sonra kessek olur mu. Bi de vekaleti bir tek bitlis meb mi kabul etmiyor ne yapmam lazim 8aylik hamileyim kendin gel dedi 🙁

  • Editör

   30 Ağustos 2016 at 14:23

   Noter vekaletini kabul etmemeleri söz konusu değil. Kabul etmek zorundalar. Kararname geldikten sonra ilişik kesme süreciniz başlar. Bence ilişik kesin bayramdan sonra da yeni yerinizde göreve başlayın

 57. faruk

  30 Ağustos 2016 at 14:22

  Es durumundan tayin olduktan sonra kac yil o okulda kalmak zorundayiz sayin editor…1 sene sonra tayin isteyebilir miyiz tekrardann…

  • ahmet

   30 Ağustos 2016 at 18:34

   3 yil kalmalisiniz diye biliyorum hocam

 58. ayşe

  30 Ağustos 2016 at 15:37

  eşimin haziranda il dışına tayini çıktı benim çıkmadı bu yüzden eşim ilişiğini kesmeyip özür grubunu bekledi fakat benim de özür grubu tayinim çıkmadı.eşimin tayinini iptal ettirebilir miyiz

  • Editör

   30 Ağustos 2016 at 15:48

   Eşiniz bu durumları anlatan ayrıntılı bir dilekçe yazarak atamasının iptalini istesin. Okuluna, oradan ilçe/ile gider dilekçe. Vakit kaybetmeyin

   • ayşe

    30 Ağustos 2016 at 15:52

    dün okuluna gittik dilekçe için.ama okul idaresi bu konuyla ilgili resmi bir yazı olmadığı için dilekçemizi kabul etmedi.yazının gelmesini bekleyin gelmesede ilişiğinizi kesmek zorundayız dediler

    • Editör

     30 Ağustos 2016 at 16:04

     Okulun dilekçe almamak gibi lüksü yok. Kimin haddine dilekçe almamak? Dilekçenizi yarın verin kayda sokturun almıyorlarsa ilçe milli eğitime verin dilekçenizi ve okulun dilekçenizi almadığını belirtin.

     • ayşe

      30 Ağustos 2016 at 16:21

      teşekkür ederim.yarın ilk işimiz dilekçe vermek olacak

 59. Yusuf hoca

  31 Ağustos 2016 at 07:22

  il disi haziranda tayinim oldu esim Es ozru ile Bana 190 km uzaklga ayni ile geldi ilisigi kesmedim Ben iptal mumkunmi

  • Editör

   31 Ağustos 2016 at 10:48

   İptal ettirmeniz mümkün gözükmüyor ancak iptal dilekçenizi yazın.

 60. Esra

  31 Ağustos 2016 at 14:34

  Es özru ile gaziantep ‘ e atandim.ne zaman ilisik kescem belli bi tarihi varmi..

  • Editör

   31 Ağustos 2016 at 17:41

   Size kararnameniz tebliğ edildikten sonra süreç başlar.

 61. Ahmet

  5 Eylül 2016 at 17:02

  Merhabalar,
  Aday öğretmenim. 6 aylık yetiştirme sürecini tamamladım. Atandığım il in bir ilçesinde göreve başladım. Aynı ilçede geçici görevlendirme yaptığımda (köyden ilçe merkezine görevlendirme) 1 yıl sonraki eş durumu tayinine engel olur mu? Yani 1 yıllık görevimi ille de atandığım okulda mı yapmak zorundayım? Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Editör

   5 Eylül 2016 at 17:04

   Görevlendirmeler özür grubuna engel olmaz.

 62. Murat

  8 Eylül 2016 at 01:50

  Acilll özür grubundan engelli abimin vasisi olduğum için eşimle beraber tayin istedik .Bana tayin çıktı fakat eşime çıkmadı ve ben şu ana kadar il emri çıkar diye tayinimi iptal ettirmek için bir girişimde bulunmadım.Tayinimi iptal ettirebilir miyim veya ne kadar süresi var iptal kararı dilekçesi için.Bayram tatili süresince de bekleyebilir miyim.İlişik falan da kesmiş değilim.Teşekkürler.

 63. umut

  8 Eylül 2016 at 21:57

  Ağustos özür grubundan tayin talebinde bulunduk, eşimin görev yeri İzmir-Konak, 40 tercihi de işaretledik, 41’i işaretlemedik ve tercihlerimize yerleştirme olmadı. Ancak bugün yapılan yerleştirmede Ödemiş’e tayinimiz çıkmış. Yani sanki 41’i işaretlemiş gibi işlem görmüşüz, bunu iptal ettirme şansımız var mıdır?

 64. seyithan

  15 Eylül 2016 at 01:20

  Ozur grubu muracati ettim ama tercihte bulunmadigim halde esimden uzak bir ilceye tayinim cikti nasil iptal edebilirim

  • Editör

   15 Eylül 2016 at 01:23

   İlişik kesmeyin, kurumunuza iptal dilekçesi yazın.

 65. şeyda

  20 Eylül 2016 at 14:24

  merhaba. benim eşimde polis. polislerin tayinleri yeni açıklandı o yüzden ben eş özrüne başvuramadım. şimdi eşimle ayrı kaldık ve illerimiz çok uzak. eşim izmirde ben kayserideyim. şubata kadar bekleyecek miyiz. yoksa ikinci kez özür durumu yapılması gibi bir durum var mı gündemde.

  • Editör

   20 Eylül 2016 at 14:42

   Resmi olarak bir açıklama yok ancak gündem oluşturmaya ve bu hakkın verilmesi yönünde çalışıyoruz. verilmezse şubata kalır.

 66. şeyda

  21 Eylül 2016 at 13:21

  teşekkürler

 67. gmz

  22 Eylül 2016 at 09:02

  Admin ben bi kamu kurumunda taşeron olarak çalışıyorum nisanlim polis memuru es durumundan benm olduğum ile gelebilirmi

 68. Tuğba

  22 Eylül 2016 at 15:02

  Merhabalar eşim polis şubat döneminde eş durumu isteyeceğim daha sonra eşimin ağıstosda Doğu’ya tayini çıkacak ve ben tekrardan ağustosta eş durumu istemek durumunda kalacağım aynı yıl içerisinde iki kere eş durumu yapılabiliyor mu

 69. Tuğba

  22 Eylül 2016 at 15:03

  Merhabalar eşim polis şubat döneminde eş durumu isteyeceğim daha sonra eşimin ağıstosda Doğu’ya tayini çıkacak ve ben tekrardan ağustosta eş durumu istemek durumunda kalacağım aynı yıl içerisinde iki kere eş durumu yapılabiliyor mu

  • Editör

   22 Eylül 2016 at 19:52

   İsteyebilirsiniz. Durumunuza göre eş durumu yapabilirsiniz.

 70. meriçc

  24 Eylül 2016 at 10:51

  Iyi gunler.. esim ssk calisani ve 360 gunluk prim gunu eylul ayi sonunda dolacak. Kasimda askere gidecek ben bu durumda subatta es durumu isteyebilir miyim. Kilavuzda sadece askerlik sureleri borclanilmak sartiyla sigortali sayilir diyo ama zaten gun suresinde bi sorun olmuyor.

 71. Emre Aydın

  27 Eylül 2016 at 17:21

  merhaba, ildışı özür gruplarında sağlık özrü ile başka bir ile tayinim çıktı. fakat ilişik kestikten sonra özür durumu ortadan kalktı. bu durumda tayini iptal şansımız var mı?

 72. Emine

  28 Eylül 2016 at 19:07

  Babamın sağlık özründen resen atamam çıktı ama ilişik kesmeden babam vefat etti ve ben de ilişik kesmeden atamamın iptali için dilekçe yazdım ve yerime atama da olmadı.İptali olur mu ve bakanlıktan sonuç ne zaman gelir acaba

  • Editör

   28 Eylül 2016 at 19:33

   Başınız sağolsun. Atamanızın iptal olma durumu çok yüksek, cevap iş yoğunluğuna göre değişir. Bakanlığı telefonla arayarak, bulunduğunuz ilin atama birimine bakan yerden bilgi sorabilirsiniz.

 73. Derya

  2 Ekim 2016 at 08:28

  Merhabalar,
  Şubatta atanan aday öğretmenim, şuan doğum iznindeyim. Doğum iznim yarıyıl tatiline 3 hafta kala bitiyor, o 3 hafta için de normal rapor alsam 1 yılın sonunda eş durumu yapmamı engeller mi? Yani sorum ilk yıl normal rapor almak eş durumu yapmamızı engeller mi? Bir yıl çalışma şartı içinde rapor sayılır mı? Teşekkürler, saygılar…

  • Editör

   2 Ekim 2016 at 09:47

   Engellemez hocam alabilirsiniz.

 74. Satiye cebeci

  10 Ekim 2016 at 16:24

  Ablam Ankara da öğretmendi ama düzce yi tercihlerine yazmıştı es durumu icin iptal dilekçesi verdi ama henüz cevap gelmedi iptal olma ihtimali nedir kendisi doğum izninde ve okulla ilisigini kesmedi

 75. melike

  16 Ekim 2016 at 00:21

  iyi akşamlar ben 2 yıllık öğretmenim eşim 2017 ağustosta 1 yıllık devlet memuru olmuş olacak ben ağustosta eş durumu ataması isteyebilir miyim

 76. gültekin dinç

  20 Ekim 2016 at 14:38

  hocam eşim norm fazlası öğretmen ücretsiz doğum iznindeydi…dilekçe verdik fakat üsküdardan tuzlaya atamışlar..kararname çıkmadı iptal olurmu..aile birliğimizde zedelenecek..saygıalr…

  • Editör

   20 Ekim 2016 at 22:53

   Ücretsiz izinde olan öğretmenin atamasını nasıl yapıyorlar? Ücretsiz izinden döneceğiniz tarihi belirttiniz mi izne ayrılırken? İptali için ayrtıntılı tekrar dilekçe yazın ve verin hocam.

 77. Efe

  22 Ekim 2016 at 17:55

  Göreve iade edilen öğretmenlerden es durumunu tayini çıkanlar ne yapacak şimdi bilgisi olan var mi ? Normalde tayinim çıktı ama malum durumdan dolayı ilişik kestirmediler çok şükür rabbime suçsuz olduğum anlaşıldı ve göreve iade edildim ne yapmam lazım bilmiyorum

  • Editör

   22 Ekim 2016 at 18:00

   Geçmiş olsun hocam. Allah bir daha yaşatmasın. Kadronuzun olduğu okula dilekçe vererek özür grubu atamasında tayininizin çıkmasındna dolayı ilişik kesme talep edeceksiniz, ilişik kestikten sonra yeni görev yerinize gidip göreve başlayacaksınız.

 78. Efe

  22 Ekim 2016 at 18:59

  Amin Allah razı olsun çok teşekkür ederim bisey daha sorabilir miyim tayinim çıkan il erzurum amasyada görev yapıyodum malum mesafe uzak bu durumdan dolayı mehil müddeti kullanabilcekmiyim aynı gün göreve başlamam imkansız

  • Editör

   22 Ekim 2016 at 22:03

   İller arası mehil müddeti 15 gün hocam. Bundan yana sıkıntınız olmasın. Ayrıldıktan sonra en geç 15. gün başlamanız lazım.

 79. Hasan

  23 Ekim 2016 at 22:50

  Merhabalar.esimin çalıştığı işyeri şirket olarak devam etmeye karar verdi fakat eldeki dükkanı satıyorlar.sadece şirketin olmasi ,işyeri faaliyet belgesi almamız için yeterli midir? Tesekkurler

  • Editör

   23 Ekim 2016 at 22:51

   Onu biz bilemeyiz, şirketin yetkilisine sormanız lazım. İşyeri faaliyet belgesini aldığınız kuruma sorun

 80. Ayten

  13 Kasım 2016 at 13:17

  Merhabalar eşim trabzonda çalışıyordu. Ben konyanin bir beldesine atandim ve şehir merkezine 1,5 saat mesafede. Eşim bende ötürü yanıma geldi fakat merkezde özel sektörde is buldu ve orda calismaya basliycak bend konada serişte hergün 2 saat gidi 2 saat donuş yapicam. Şubati ya da martı baz alırsak sigortasi 360 günü geciyo. Es durumundan yanına gidebilir miyim?? Simdiden Teşekkürler..

  • Editör

   13 Kasım 2016 at 13:41

   Eşinizin yanına tayin isteyebilirsiniz. Hizmet puanınız yeterliyse ve atandığınız okulda 1 yıl çalıştıysanız istersiniz.

   • Ayten

    14 Kasım 2016 at 18:04

    Bir kaç kişiye sordum bana diyorlarkı bir yil ayni ilde çalışması lazım. Yani yani sigortası bir yıl trabzonda gözüküyor. Konyada calismaya başlarsa 3 ay olacak. Yine de Konyaya tayin isteyebilir miyim

    • Ayten

     14 Kasım 2016 at 18:05

     Ayrıca daha adaylığım kalkmadı Şubat es durumu için uğraşıyoruz. Geçen yıl martta göreve başladım

 81. Aykut Kolak

  13 Kasım 2016 at 21:00

  Merhaba ben dershane öğretmenliğinden faydalanarak yeni atandım.sozlesmeliyim.Annem zihinsel engelli ve ben annemin vasiyim.benim özür grubundan tayin isteme hakkım varmı? Varsa nasıl olur? Bu sorunun cevabını hiçbir yerde bulamadım,yardim ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

  • Editör

   13 Kasım 2016 at 21:12

   Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl süresince özür grubundan tayin isteyemiyorlar hocam. Ancak özür grubu atama dönemini bekleyin. O dönem yayımlanacak kılavuzlarda daha net bilgiler yer alabilir.

 82. Merhaba

  16 Kasım 2016 at 20:46

  Eşim 1 yil ozel sektorde calistigi ilden baska bir ilde farkli firmada ise baslayacak su durumda es durumu tayini isteyebilir miyim?

  • Editör

   16 Kasım 2016 at 20:54

   Son 2 yıl içerisinde 360 günlük sigorta şartı sağlanıyorsa problem olmaz.

 83. ecrin

  19 Kasım 2016 at 10:08

  Merhaba,öğretmenlikte 3. yılım ve zorunlu hizmetim bu sene doluyor. eşim infaz koruma memuru fakat sözleşmeli memur. ağustos 17 de 1. yılı doluyor. sorum şu: ağustosta eş durumu yapabilir miyim? sözleşmeli memurda 360 günlük sigorta şartı aranıyor mu? ayrıca haziran da il dışı tayin isteyip ağustosta eş durumu isteybilir miyim ?
  ilginize teşekkür ederim.

  • Editör

   19 Kasım 2016 at 11:20

   Yaparsınız, sözleşmeli memurda öyle bir şart yok. Görev yeri belgesi vb isteniyor. Kılavuzda yazar. İl dışı tayin isteyip sonra eş durumu istersiniz.

   • ecrin

    22 Kasım 2016 at 19:42

    teşekkür ederim ilginize.

 84. zeynep

  25 Kasım 2016 at 22:54

  Merhaba, eşim bağkurlu (işveren) 450 günü gözüküyor fakat aralık ayında acentesini kapatıp belediyede sigortalı olarak çalışmaya başlıyacak, 2017 ağustosta 8 aylık çalışan olacak. Gün hesabında bağkurlu olduğu günler de dahil edilir mi yoksa sadece 8 ay çalıştı olarak mı gözükür.

  • Editör

   25 Kasım 2016 at 23:15

   Son 2 yıl içerisinde 360 gün sigorta şartı var.

 85. önder

  28 Kasım 2016 at 17:05

  Sayın editör meraba.Eşim başka bir ilde özel sektörde çalışıyor.Ben meb ‘te çalışan bir öğretmenim.Norm fazlası olmam sebebiyle başka bir okula tayinimin çıkma durumu var.Böyle bir durumda atandığım okulda bir yıl kalma şartım var mı?Ocak 2017 yada 2017 ağustosta eş durumundan tayin isteyebilirmiyim?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

 86. Deniz

  1 Aralık 2016 at 19:55

  Merhaba sayin editor’
  3 ay once evlendik.Esim doguda ogretmen.Ben ozel sektorde calisiyorum.Ise baslayali 7 ay oldu.son iki yilda sigortali calismadim.2013 yilinda kisa donem olarak akerligimi yaptim.Esimi subatta yanima getirmek istiyorum.Kisa donem askerligi borclanip yatirsam son iki yil sskdan sayarlar mi? Yada 4 yil Amerikada calistim.Yurtdisi borclanmasi yoluyla sskdan sayarlar mi ve faydasi olur mu? Getirmememde yardimci olur mu? Lutfen editor bey yardimci olur musunuz ?

 87. zeynepsare

  3 Aralık 2016 at 19:08

  merhaba eşim %56 engelli.sağlık özründen ilk defa yer değiştirme başvurusunda bulunacağız.ben de öğretmenim.aynı anda atama isteyebiliyor muyuz?yoksa 1 dönem bekleyecek miyiz?
  engellilere 1 defaya mahsus tayin hakkı diye bişey duydum.bu hak varsa norm kadro boşluğuna bakılmaksızın mı yapılıyor?yönetmelik var mı?
  beni eşimden çok uzağa verebilirler mi? yoksa aynı eğitim bölgesine mi verirler?bununla ilgili nereden net bilgi alabilirim?

 88. Thecher

  8 Aralık 2016 at 00:05

  Merhaba editör. Benim 1 yılım şubatta doluyor. Normalde eş durumundan tayin isticektim fakat 1.5 aydır açıktayım. Bi iki hafta dönerim inşallah. Açıkta olsamda eşdurumundan faydalanabilir miyim? Diğer bir durum. Eş durumu tayinleri gelmeden göreve dönersem yinede başvurabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

  • Editör

   8 Aralık 2016 at 00:08

   Ağustos ayında açıkta olan öğretmenlere özür grubu hakkı verildi. Geçmiş haberlere, açıklamamıza bakınız.

   • Thecher

    8 Aralık 2016 at 13:33

    Çok teşekkür ederim. Tesadüfen buldum siteyi. Ama içim çok rahatladı. Zaten üzülüyorum açıkta olduğum için. Bide eş durumu için üzülmeyeyim. Çok teşekkür ederim size. Allah razı olsun.

 89. cansu

  22 Aralık 2016 at 17:30

  Merhabalar benim Antalya Büyükşehir Beldiyesi’nde eşim engelli memur bende KPSS tercihimi doğuya yaptım atanabilme ihtimalim olsun diye sizce eş durumundan gelebilir miyim eşimin engel tedavisi de Antalya’da devam ediyor.Yarımcı olabilirseniz çok sevinirim iyi günler dilerim.

 90. Merhaba

  22 Aralık 2016 at 17:39

  Merhaba ben şu an nişanlıyım, nişanlım istanbulda 1 yılı aşkın süredir MEB bünyesinde öğretmen olarak çalışıyor. Kendim 4 yıl kamu personeli olarak çalıştım ve malesef gerekçe bildirilmeksizin kamu görevinden ihraç edildim. İtiraz davalarım devam ediyor ancak göreve iade kararı çıkmazsa, başka bir ilde özel sektörde bir işe başladığım takdirde eş durumu tayini için 360 gün şartı aranır mı yoksa farklı ilde kamu personeli olarak çalıştığım dönemde ödenen primlerimlerim işe başlayacağım yeni ilde eş durumu tayini için yeterli olur mu? Yuva kurabilmemiz bu sorunun cevabına bağlı, bu sebeple yanıtınız benim için hat safhada öneme sahip. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Editör

   22 Aralık 2016 at 20:31

   Çok emin olmamakla birlikte sigortalı olarak işe başlamanızdan itibaren geçerli olacaktır diye düşünüyoruz.

   • Merhaba

    22 Aralık 2016 at 20:50

    Doğru mu anlıyorum emin olmamakla birlikte sigortalı olarak işe başladıktan sonra 360 gün bekleme gereksinimi olmaksızın eş durumu tayinine başvurabileceğimizi düşünüyorsunuz değil mi?

    • Editör

     22 Aralık 2016 at 20:52

     Hayır. 360 gün sigorta şartı işe girmenizden itibaren başlayacak yani sigortalı olarak işe başlayacaksınız 2 yıl çalışacaksınız. Son 2 yılda 360 şartı aranacak. Dediğim gibi EMİN DEĞİLİZ. Yanıltmak istemeyiz.

     • Merhaba

      22 Aralık 2016 at 20:59

      Yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Sizce bu sorunun yanıtını arayabileceğim en doğru adres neresidir? Nereyi arayabilir ya da nereye başvurabilirim ?

 91. Mustafa Karaca

  30 Aralık 2016 at 18:55

  Merhabalar
  Özel sektörde çalışıyorum eşimin özür grubundan gelmesi için benden istenen evraklar anladığım kadarıyla şunlarmı

  Görev yeri belgesi
  Kurumun faaliyet belgesi
  SGK hizmet dökümü

  Bu evraklar yeterlimidir? Ekstra olarak başka evrak hazırlamama gerek varmı?

  • Mustafa Karaca

   31 Aralık 2016 at 20:53

   Görev yeri belgesi
   Faaliyet belgesi
   Sgk hizmet dökümü

   Bu üç belge yeterlimidir?

 92. gökhan yüksel

  31 Aralık 2016 at 18:34

  merhabalar
  eşim özel sektörde çalışıyor başvru için belgeleri hazırladık ancak sgk hizmet dökümünü edevletten barkodlu olarak alsak sorun olurmu eğer sorun olursa sgk dökümünü herhangi bir sgk şubesinden alabilirmiyiz
  ilginiz için teşekkürler..

  • Editör

   31 Aralık 2016 at 18:38

   E devletten alıp SGK şubesinden de onaylatabilirsiniz. SGK şubesinden de döküm alın, onaylatın.

   • KAMİL AYDIN

    31 Aralık 2016 at 19:11

    arkadaşla sorum aynı BARKODLU belge geçersizmidir? Onaylı belge alabileceğimiz yakın bir sgk yok. CEVABINIZ İÇİN TŞKLER.

    • Editör

     31 Aralık 2016 at 19:19

     Milli Eğitim Müdürlüğüne sorunuz, kabul ederler mi bilemiyoruz.

 93. Pınar

  2 Ocak 2017 at 18:24

  Merhabalar. İl dışı eş özür grubuyla sadece eşin olduğu ilçe açılıyor diye duydum. Tüm ilden tercih yapamıyor muyuz? Eşlerin 2side öğrt.

  • Editör

   2 Ocak 2017 at 18:54

   Tüm ilden tercih yapabilirsiniz, birinci aşamada yani ilk hafta başvuruda eşinizin olduğu ilçeyi seçiyorsunuz ancak ikinci aşama yani tercih aşamasının olduğu dönemde tüm il açılıyor.

 94. Mustafa Karaca

  3 Ocak 2017 at 18:57

  Merhaba arkadaşlar

  Özel sektörde çalışıyorum. Eşim özür grubu atamasından yanıma gelecek inşallah

  Hazırlamam gereken evraklar anladığım kadarıyla

  Görev yeri belgesi

  Kurumun faaliyet belgesi

  Sgk hizmet dökümü

  Bu evraklar yeterlimidir? Başka evrak hazırlamama gerek varmı?

  Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

 95. Mustafa Karaca

  3 Ocak 2017 at 18:59

  Merhaba arkadaşlar

  Hazırlamam gereken evraklar anladığım kadarıyla

  Görev yeri belgesi

  Kurumun faaliyet belgesi

  Sgk hizmet dökümü

  Bu evraklar yeterlimidir? Başka evrak hazırlamama gerek varmı?

  Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

 96. Havva

  5 Ocak 2017 at 20:15

  İyi akşamlar. Eşim Manisa sosyal hizmetlerde çalışıyor ama Adana’da bir taşeron şirkete bağlı görünüyor. İş yeri faliyet belgesi Manisa’dan verilmiyor merkez adana’da olduğu için. Adana’dan aldığımız belgeyi de milli eğitim kabul etmiyor. Kurumdan ihalenin o şirkette olduğuna dair belge verseler kabul edilir mi.

  • Editör

   5 Ocak 2017 at 20:38

   Görev yeri belgesini Manisa olarak alın. Manisa’da çalıştığını beyan etsinler. Dediğiniz belgeyi de alın

 97. güller

  7 Ocak 2017 at 14:47

  merhaba eşimin aralık ayı çalışması ayın 26 sı gibi sistemde gözükecekmiş ve bizim aralık ayı sayılmazsa 358 günlük sigortamız oluyor eş durumu atamasına başvurabilirmiyim

  • Editör

   7 Ocak 2017 at 17:50

   Başvurunuzu yapın ve halen çalıştığına dair belge alın.

 98. Zeynep ak

  10 Ocak 2017 at 23:36

  Merhaba editör
  Ocak 2017 eş ataması için başvuru yaptık ve onaylandı.20 sinde tercihler açıklanacak.20 ocaktan önce eşim işten çıkarılırsa süreçte bir problem olurmu? Problem olmaması için elden sigorta ödenirse çözüm sağlanırmı ? Eşim bankada çalısıyor.elden ödemeye geçerse sektör değişecek.bu sorun yaratırmı.çok kötü durumdayım düşünmekten.nolur bildilendirin beni

 99. Çınar

  13 Ocak 2017 at 15:39

  Merhaba editör,
  eşimle farklı ilçelerde görev yapıyoruz ve ikimiz de öğretmeniz.
  Eşim 2017 ocak eş özründen tercih yapacak.
  Eşim A ilçesinde,ben de B ilçesinin kasabasında görev yapıyorum.Benim görev yaptığım ilçe merkezinde de açık okullar var, şimdi farklı ilçe olduğu için eğitim bölgesi zorunluluğu bizi etkiler mi yoksa ilçe merkezinden de okul yazabilir mi? (Büyükşehirde değiliz)
  Teşekkürler

 100. Siirtli öğretmen

  18 Ocak 2017 at 15:48

  Ben şuan açıktayım. Eş durumu tercih yaptım. Eğer atanırsam ilişik kesme yapabiliyormuyum? Bana iade olunca yapabiliyorsunuz dendi. Ne zaman iade olacağım belli değil. O zamana kadar ilişik kesip yeni okuluma giymediğim için atamam iptal olurmu? Şimdiden teşekkürler

 101. şaşkın

  20 Ocak 2017 at 18:28

  sayın editör şuan ben açıktayım eş durumundan da tayinim çıktı okulumla ilişiğimi ne zaman keseceğim farklı farklı yorumlar var bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 102. şirin çolak

  4 Şubat 2017 at 01:31

  Sigorta son iki yılda 360 gün olacak ya diyelim 2017 ağustosta eş durumu tayini istenecek son iki yıldan kasıt o tarihe göre mi 2016 2017 yılı diye mi sayılır

  • Editör

   4 Şubat 2017 at 01:53

   Başvuru tarihinden geriye dönük olarak son 2 yıl.

 103. uğur

  5 Şubat 2017 at 23:21

  sayın editör iyi akşamlar sayfa beni çok etkiledi emeğinize sağlık sayın editör eşim 2016 subatta atandı nasip olursa 2017 eş durumu tayin isteyecegiz bir evladımız var onlar gaziantepte ben izmirde özel şirkette çalışmaktayım sgk girişim 2000 fakat su an aktif firmamda 10 gün olarak sgk prim yatırılıyor sgk günerim geriye dönük 2 yıl için yeterli olmayacak askerlik borclanması yapmayı düşünüyorum fakat sgk bunu askerlik yaptıgım yıllaramı ekler yada sadece borclamam yeterli olacakmı ilginiz için çok teşekkür ederim.saygılarımla.

  • Editör

   5 Şubat 2017 at 23:34

   Merhaba,

   Başvuru zamanında geriye dönük son 2 yıl içerisinde 360 gün şartını sağlamanız lazım. Askerlik borçlanması eksik günlerinizi tamamlıyorsa sorun yok istersiniz. Askerlik borçlanmanızı ve olası tayin dönemindeki sigorta sürenizi hesaplayınız.

 104. Ugur

  9 Şubat 2017 at 10:29

  Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim son iki yıldan kasıt nedir acaba 2015 ocak ayından Mayıs ayına kadar SGK primin ödenmiş idi fakat 2015 Ağustos ayı baz alınırsa SGK günlerim 356 gün oluyor başvuru yapabilrmiyiz teşekkürler iyi çalışmalar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status