2017 Ocak Ayı eş özrü, sağlık özrü özür grubu atama kılavuzu ve duyurusu

2017 Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu MEB tarafından yayımlandı. 2017 Şubat özür grubu ataması olarak da bilinen yarıyıl dönemi özür grubu atama takvimi ve atama kılavuzu İKGM tarafından açıklandı.

2017 Ocak Ayı eş özrü, sağlık özrü özür grubu atama kılavuzu ve duyurusu

2017 Ocak Ayı eş özrü, sağlık özrü özür grubu atama kılavuzu ve duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) öğretmenlerin ocak-şubat özür grubu atama duyurusunu yayımladı. MEB illere gönderdiği resmi yazıda özür grubu yer değiştirme işlemleri öncesinde eş durumuna, sağlık özrüne başvuracak olan öğretmenlerin MEBBİS bilgilerinin güncel olmasını, varsa yanlışlık ya da eksik bilgi düzenlenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. 2017 ocak il içi özür grubu yer değiştirme işlemi ile 2017 Ocak il dışı özür grubu atama işlemi aynı anda yapılacak. İl içi özür grubu ataması ve il dışı özür grubu atamasına başvuracak olan öğretmenlerin başvuruları aynı zamanda alınacak.

BEŞ ÇEŞİT ÖZÜR GRUBU ATAMA TÜRÜ BULUNMAKTA

2017 Ocak özür grubu atamasına başvuracak öğretmenler  aile birliği (eş özrü), sağlık, can güvenliği mazereti, engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı özür grubundan yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler. Hizmet süresi bakımından 2017 Ocak özür grubu ataması baz alınacak tarih 31 Mart 2017 olarak açıklanırken, özür grubunda hizmet puanı hesaplamasında başvuruların son günü esas alınacak.

2017 Ocak eş özrü, sağlık özrü, özür grubu atama kılavuzu için TIKLAYINIZ

2017 Ocak özür grubu atama resmi yazı için TIKLAYINIZ

EŞLERDE BİRLİKTE TAYİN İSTEYEBİLECEK

Eş durumu hariç olmak üzere sağlık özrü ataması, can güvenliği özrü, engellilik durumu ve diğer nedenlere bağlı özür grubu atama başvurusunda bulunacak öğretmenin eşi de öğretmense birlikte özür grubu başvurusunda bulunabilecekler. Tüm özür grubu başvuru işlemleri elektronik ortamda MEBBİS üzerinden yapılacak. Özür grubu atamasında istenilen belgeler birinci aşama başvurusunda okul idaresine teslim edilecek, başvuru yapıldıktan sonra başvuru formu çıktısı okul müdürlüğü tarafından onaylanarak bir örneği özür grubu atama başvurusu yapan öğretmene teslim edilecek. Özür grubu başvurusu sürecinde başvurudan vazgeçenlerin başvuruları iptal edilecektir. Özür grubu atama başvurusunda bilgilerinde yanlış olan veya düzeltme yapacak öğretmenin başvurusu MEBBİS’ten okul müdürlüğü tarafından reddedilecek, öğretmen tekrar ilgili yerleri düzenledikten sonra başvuru yapabilecek.

ASKERDE OLAN, HAMİLE OLAN, YURT DIŞINDA OLANIN DURUMU

Doğum izninde, hamilelik izninde olan öğretmenlerin özür grubu atama işlemleri ile askerde ve yurt dışında olan öğretmenlerin özür grubu atama işlemleri için 6 Şubat 2017 tarihine kadar göreve başlayacağını belgelendirmesi gerekmektedir. Önceki yıllarda bu durum 28 Şubat olarak baz alınırken, bu yıl aylıksız izinde olanların 6 Şubat tarihine kadar göreve başlamasının belgelendirmesi gerektiği belirtilmiştir.

ÖZÜR GRUBU ATAMA TAKVİMİ

2017 Ocak-Şubat özür grubu atama takvimi MEB tarafından açıklandı. Özür grubu yer değiştirme takvimine göre başvurular her sene olduğu gibi bu yılda iki aşamalı yapılacak.

Özür grubu birinci aşama işlemleri;

4 -10 OCAK 2017 tarihleri arasında birinci aşama başvuruları yapılacak. Eş durumuna başvuracak öğretmen eşi ile ilgili belgeleri, sağlık özrüne başvuracak öğretmen sağlık özrü ataması için istenilen evrakları, diğer özür grupları için de ilgili evrakları birinci aşamada okul idaresine teslim edecek. Okul idaresi tarafından bu belgeler taratılacak ve MEBBİS’e yüklenecek. ogretmenlericin.com olarak birinci aşamada yapılması gerekenleri kısaca özetlersek; birinci aşamada özür grubu başvurusu yapacak öğretmen kendine ait özür grubu ile ilgili evrakları okuluna teslim edecek başvurusunu yapacak. Birinci aşamada başvuruları onaylanan öğretmenler ikinci aşama özür grubu atamasına başvurabilecek.

Özür grubu ikinci aşama işlemleri;

13-18 OCAK 2017 tarihleri arasında ise özür grubu atama tercih ekranı açılacak. Birinci aşamada başvuruları kabul edilenler ikinci aşamada eşinin & özrünün olduğu yerden açılacak okulları tercih edecek. İkinci aşama tercih, okul seçme aşamasıdır.

NOT: Birinci aşama işlemlerinde başvuran öğretmen başvurusunu onaylayacak, okul idaresi evrakları yükleyip onaylayacak, ilçe milli eğitim müdürlüğü onaylayacak, il milli eğitim müdürlüğü onaylayacak. İkinci aşama yani tercih işlemlerinde ise özür grubu atama tercihi yapan öğretmen tercihlerini yapıp onaylayacak, okul idaresi kontrol edip onay verecek. İkinci aşamada ilçe ya da il milli eğitim onayı olmayacak. Birinci ve ikinci aşama özür grubu işlemlerinde her onaydan sonra özür grubuna başvuran öğretmene MEBBİS’te tanımlı GSM numarasına mesaj gidecek.

 ÖZÜR GRUBU ATAMA BAŞVURULARI İSTENİLEN EVRAKLAR

2017 Ocak özür grubunda özür grubu atama başvurusuna başvuracak öğretmenlerden istenilen belgeler;

Sağlık Özrü Ataması;

Sağlık özrüne başvuracak öğretmenlerden istenilen evraklar ve sağlık özrüne kimler başvurabilir sorusuna yanıt verelim;

Sağlık özrü atamasına başvurmak için gerekli şartlar incelenirse; öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu, annesi, babası ve vasi olduğu kardeşinin hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmamasından dolayı sağlık özrü başvurusunda bulunabilir. Sağlık özrü ataması için istenilen belgeler arasında en önemlisi sağlık kurulu raporu. Son 6 ay içerisinde devletten ya da özelden alınacak sağlık kurulu raporu şarttır. Ayrıca alınacak sağlık kurulu raporunda şu ifade olmak zorundadır; “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” Sağlık özründe eğer vasi durumu söz konusuysa bununla ilgili vasilik mahkeme kararları belgeleri de gerekmektedir.

Eş Durumu/Eş Özrü Ataması;

Eşi sigortalı olarak çalışanlardan istenilen belgeler;

a) Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,
b) Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
c) Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,
ç) İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.

Eşi öğretmen olanlardan belge istenmeyecektir. Bu sorun her sene yaşanmaktadır. Eşler öğretmense eş özründe görev yeri belgesi, nüfus aile tablosu vs evrak istenmemektedir.

2017 Ocak eş özrü, sağlık özrü, özür grubu atama kılavuzu için TIKLAYINIZ

ÖZÜR GRUBU ATAMA SONUÇLARI

2017 Ocak özür grubu atama başvurusunda tercih yaparken en fazla 40 tercih yapılabilecek. İl içi ve il dışı atama içinde özür grubu atama tercih sayısı 40 olarak belirlenmiş. İller arası özür grubu atama başvurusu yapan öğretmen isterse 41.tercihi işaretleyerek, tercih dışı atanma talebinde de bulunabilir.

2017 Ocak-Şubat özür grubu atama sonuçları 20 Ocak 2017 tarihinde açıklanacak. Özür grubu ataması gerçekleşen öğretmen 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren ilişik kesebilecek, ayrılış yapabilecek.

Öğretmenler İçin

 • Şaşkın
 • Komik
 • Üzücü
 • Kızgın
 • Bitkin
 • Korkmuş
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

146 yorum

 1. Merhaba branşın muhasebe ve eş özründen dolayı antalyadan konyaya tayin isteyeceğim fakat konya merkezde hiç boş yok, ilçeler de çok uzak ne olacak şimdi?

 2. Merhabalar benim tayinim il disindan balikesirin ilcesine cikti.Esim ozur grubunda balikesir merkeze es durumu isterse ben de birdahaki ozur grubunda merkeze ozur grubunda tayin isteyebilrmiyim. Bir de ozur grubunda ayni ilcede bosluk varsa orayi yazmak zorunlu mu.Tesekkurler

 3. İyi günler.doğuda 2 yıllık sınıf öğretmeniyim. Babamın bir tür romatizma hastalığı var ve yalnızca araştırma hastanesinde tedavi oluyor.bu durumda sağlık özru tayini yapabilir miyim

  • Babanıza sağlık kurul raporu alacaksınız. “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” bu ibare alacağınız heyet raporunda yazacak. Bunu alırsanız istersiniz.

 4. Merhaba,benim sorum babam kalp hastasi ve yuksek tansiyonu var malatya da yasiyorlar ben ise agri-patnosta gorev yapmaktayim.ozur durumundan nasil faydalanabilirim?

 5. Merhabalar ben bir soru sormak istiyorum. Eşimle aynı ilçedeyiz , eşim il dışı tayin istedi ve bnm 2.yılım tayin isteme hakkım yok ben Ağustos’ta eş durumu tayin isteyebilir miyim ? Teşekkürler

 6. Mrb. Nişanlım ögretmen okulunda 1 yılı doldurdu,ben özel sektörde 1 yılı aşkın süredir çalışıyorum.Temmuzda evlenip agustosta eş durumu istiyecegiz.Çalıştığım şirket(A.Ş)merkezi Ankarada,ben geçiçi görevlendirme ile Eskişehirde çalışmaktayım.Sorum;bu durumda Eskişehire atama isteye bilir miyiz? Şirketten geçiçi görev belgesi(görev yeri belgesi),faliyet raporu(Ankara vergi dairesi),şirketin eskişehirde faal olduguna dair kendi vereceği belge ve sgk dan alıncak belge yeterli midir?

  • Şubat 2017 eş durumu kılavuzunu inceleyin. Sorunuza ayrıntılı cevap veremiyoruz çünkü il dışı atamalarda bugün son gün o arkadaşların sorularını cevaplamamız gerekiyor. Birkaç gün sonra tekrar sorarsanız cevaplarız.

 7. Merhaba. Ben bir şey sormak istiyorum. Sınıf öğretmeniyim.Henüz atanmadım, eğer bu sene atanırsam sözleşmeli olarak atanmış olacağım ve önemli bir hastalığım var. Doğuda atandığım yerden sağlık özründen dolayı ne kadar sürede gelebilirim.

  • Merhaba öğretmenim. Şu andaki yönetmeliğe göre 6 yıl çakılısınız. Hiçbir şekilde gelemezsiniz. Ancak bunda düzenleme olacaktır. Ağustos 2017 yılına yapılacak olan özür grubu atamasında yayımlanacak kılavuzda her şey netlik kazanır. Bunu bekleyin daha net ortaya çıkacak. Şu anda kimse bilmiyor.

 8. Eşimin işyeri var a.ş.
  Ama kendi sigortalı değil.
  İşyerine ortak. Faal işyeri
  Eş durumu tayini isteyebilir miyim?

 9. 2017 temmuz agustos eş durumu ataması için atama isteyeceğim Temmuz’un son haftası nikahım var ve herkes belgelerin yetişmeyeceginden dolayı başvuru yapamayacağımı söylüyor Aslı nedir merak ediyorum belgeler çok külfet mi istiyor yoksa kulaktan dolma bilgilerle boş yere telaş mı yapıyorum

  • Telaş yapmayın. Nikahtan sonra zaten MEBBİS sistemi nüfüs bilgilerinizi otomatik sisteme çekiyor. Okul müdürlüğüne nikah belgeleriniz verin 3-5 dakikalık işi var sadece. Ayrıca eş durumu için gereken belgeleri önceki kılavuzdan okuyunuz, ona göre bir ön bilginiz olmuş olur. Eşiniz öğretmense zaten eş durumunda belge istenmiyor, kamuda memursa görev yeri belgesi isteniyor. özelde ise 3-5 evrak var sadece. 1 günde hazırlanır.

   • Çok teşekkür ederim .bir sorum daha olacak benim ilk senem öğretmenlikte ilköğretim matematik bölümüm Eskişehir’e atama isteyeceğim eş durumu için çıkmaz diyen çok var ama kendini sıkma kesin gidersin diyen de çok var aslı nedir bu durumun bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim tekrar

 10. Birde zorunlu hizmetim oldugum okulda 7 yıl bnm 5 .5 yılım oldu tayın istesem olsa dıyelım 2 sene sonra anneme bişi olsa sağlık özrüm bozulurmu bnı tekrar zorunlu hızmete yollarlarmı

 11. Merhaba bişi sorucam ben öğretmenim manisanın küçük bi ilçesinde görev yapıyorum annem kanser hastası ve vanın erçiş ilçesinde yaşıyor butun amelıyat kontrol işlemlerını izmirde yaptık ve ben şimdi sağlık özründen faydalanmak istıyorum annemin ikametını buraya aldırsam burda zaten hastane bişi yok yapabılırmıtim lütfen yardımcı olun

 12. Merhabalar. Eşim başka bir kurumda çalışıyor ben ise öğretmenim. İkimizinde iş yeri ayni ilçede ancak eşimin ikametgah adresi başka ilçede bu durumda Eş durumu tayini için başvuruda bulunabilirmiyim. Böyle bir durumda ikametgâh mı dikkate aliniyor yoksa görev yeri mi? Çalıştığımız il büyükşehir statüsünde (Eşim merkez ilçede oturuyor Ben ise 90 km uzaklıkta Bir ilçede ikamet ediyorum) bilgilendirirseniz çok memnun olurum hocam. Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba, Büyükşehirde aynı ilçede görev yapanlar eş durumu isteyemezler. Ağustos 2017 özür grubu atama kılavuzunun yayınlanmasını bekleyelim. Daha sağlıklı açıklama yaparız.

 13. Hocam esım sosyal ben sınıfcıyım.ACaba ıl dısında o tayın ıstemelı, ardından ben es durmumu yapmalıyım.sonucta sınıfcılara az yer cıkıyor?YOKSA IKIMIZDE AYNI ILI ISTERSEK FARKLI ILCELERI CIKARSA NE OLACAK?sayet es durumu olmazsaa?

 14. İl dışı eş durumu ataması yapacağım,tercih yapabileceğim okullar eşimin çalıştığı iş yerinin adresine göre mi yoksa ikamet yerine göre mi olacak?

 15. hocam 2017 ocak il içi eş durumu atamasında eşim yanıma geldi şimdi ben il dışı istiycem acaba eşim geldiği kurumda 1 yılı dolmadan ağustoş ayı eş durumundada yanıma tayin isteyebilir mi

 16. Hocam benim eşim haziran temmuz gb adananın bir ilçesinde başhekim olarak göreve başlayacak.başhekimlik kadrolu değil sözleşmeli olarak yapılmaktadır.bu durumda ben eş durumuna başvurabilecek miyim.şimdiden teşekkür ederim.

 17. Es durumu atamalarinin basladigi donemde askerligimizi yapiyor olsak yinede askerdeyken es durumu basvurusu yapabilir miyiz bunun sartlari nelerdir?

  • Yazın yapılacak eş durumunda 30 Eylül 2017 tarihine kadar askerliğinizin sona ereceğini belgelendirirseniz istersiniz. Ara dönemde ise geçtiğimiz özür grubunda 6 Şubat 2017 tarihi baz alındı.

   • Hocam ben bu agustosta gidicem kisa donem olarak ve 2018 ocak es durumunda basvuru yapmayi dusunuyorum sizce hicbir askeri izni kullanmadigim taktirde bu doneme yetisebilir miyim.

    • 2016 Ocak özür grubunda 6 Şubat 2017 baz alındı. 2018 Ocak özür grubunda eğer 6 Şubat 2018 baz alınırsa bu tarihe kadar göreve başlamanızı belgelendirmeniz lazım. Kısa dönem askerlik yapan arkadaşlarınıza izin kullanmama terhis durumunu sorun.

 18. Merhaba eşim bismilde çalışıyor ama yaşadığı yer batman bende batmanın ilçesi Beşiri de görev yapmaktayım. Eş durumu ile batman merkeze geçebilir miyim

   • İyi günler..sağlık Özür grubu ataması için aldığım heyet raporunda hastalığı öğretmenlik yapmasına engel teşkil etmemektedir diye bir ibare yok. Bu durum sıkıntı yaratır mı??

     • Soğuk ortam ve iklimlerde çalışamaz yazıyor raporda. Hastalığın ismi raynould. Öğretmenlik yapmaya engel teşkil edecek bi durum değil .o yüzden de raporda bu şekilde bi ibare yok. Ama bazı kaynaklarda heyet raporunda muhakkak hastalığın öğretmenlik yapmaya engel olmadığı belirtilmeli diyor. Bu konuyu aydınlatabilirmisiniz lütfen

 19. Babam için rapor aldık. Raporda ‘Hasta 1.derecede yakın akrabalarinin refakatine ihtiyaç duymaktadır’ ibaresi var. %59 sürekli ibaresi ile tayin işlemlerinde kullanılabilir ibaresi mevcut. Ancak söz konusu ibare bu şekilde yer almaktadır. Bu sıkıntı yaratır mı?

 20. Esim 6 yillik kadrolu ogretmen iken 1 eylulde ihrac oldu.ben vanda ogretmenim.esim samsunda iki aydir calisiyor.es durumu isteyebiliyormuyum. 360 gun kapsamina giriyor mu?

   • Sayın editör eşim kadrolu 4 yıllık öğretmen ben sözleşmeli memurum gecen yıl eş durumundan eşim bulunduğum ile geldi.bu yıl ben unvan değişikliginden başka ile atandım. meb.bakanı ismet yılmaz beyin kilis ünv.de açıklaması var açıklamasında eşler öğretmene tabi olacak diyor bu açıklama sözleşmeli öğretmenler için mi yoksa kadroluları da kapsıyor mu yorum yaparsanız sevinirim.

    • Şu anda kadrolu öğretmenler için resmi bir gelişme yok. Bakan Yılmaz’ın açıklaması sözde kaldı, resmi bir düzenleme yapılmadı. Ancak ağustos eş durumundan önce düzenleme gelir mi bilemiyoruz.

 21. Esimle birliktee ayni ilcede bitlis hizan da yasiyoruz. bu donem il ici (tatvan)yapip ilce degisikligi yapmak istiyorum. Esim ozur atamasi ile yanima gelmesi icin km siniri var mi. Yoksa her turlu gelebilir mi

 22. karsın ilçesinde öğretmenlik yapıyorum.eşim ağustosta eş durumu ile karsın merkezine atansa ben de subatta eş durumu isteyebilir eşimin yanına merkeze?

 23. Esim uç yıl önce emekli oldu. Şimdi muglaya taşınmak istiyoruz. Eş durumumdan tayin isteyebilir miyim?

 24. Esim Bilecik’de arastirma görevlisi olacak haziran gibi. Ben de sözleşmeli Öğrt. İle başka bir ile atanirsam , eşimle aynı yere gitme durumum var mı? Ya da o benim yanıma gelebilir mı?

 25. Ben eş durumundan yalovaya tayin isteyeceğim. Eşim özel sektörde ancak düğün nedeniyle işten ayrılacak ve resmiyette çalışmıyor olacak. Bu durumda 360 gün sigorta prim bdökümü yeterli oluyor mu?

 26. İyi günler ben şubatta eş durumundan ve eşimin yanına tayin istedim ve çıktı ancak annem rahatsız diyaliz hastası babamda da kalp yetmezliği var by-passtlı ve bakıma muhtaçlar bu yıl yine ağustosta özür grubuna başvurabilir miyim

 27. Mrb ben askeri personelim şemdinlide görev yapıyorum eşim ise Erzurum Tekman ilçesinde görev yapıyor benm görev yaptığım şemdinli eş götürülemez garnizon eşimi ailesinin yanına Kocaeli ye göndermek istiyorum böyle bi atama varmı acaba

  • Merhaba komutanım. Maalesef böyle bir durum söz konusu değil. Siz askeriyeden eğer durumunuzla ilgili olarak size başka ilden görev yeri belgesi verilebilirse ancak öyle olabilir.

   • Hocam şöyle buradan ben eş götürülemez garnizon olduğu için eşimi getiremeyeceğime dair evrak alıyorum bununla ilgi bir hak olduğu söyleniyor yapanlar varmış galiba milli eğitimle bağlantılı değil diyorlar direk tsk tarafından tanınan bir hak olduğunu söylediler hani işin açıkcası böyle bir durum varsa kaçırmak istemem eşim ciddi manada mağdur durumda Erzurum un Tekman ilçesinde

  • Evet bu sekilde esinizin tayini yapilabilir. Esim subay.Daha once bu sekilde tayinim yapildi. Bu yaz yine ayni durumdan tekrar tayin icin basvuracagim.

 28. Bir yıl Doğuda Görev Yapıp eş durumundan geldi zorunlu hizmeti bitmedi sanırım samsunun bir ilçesinde görev yapıyor sunda bulunduğu yer zorunlu hizmet bölgesi degil şuanki bilfdiğim kadarıyla

  • Zorunlu hizmetini tamamlamadıysa ve çalıştığı okul zorunlu hizmet değilse rotasyona uğramaması için her yıl dilekçe verecek. Sizle evli olduğunu, sizin işinizi, iş yeri bilgilerinizi vs kanıtlayacak milli eğitime sunacak.

   • Peki bu dilekçenin ne zaman verilmesi gerekiyor tarih hakkında bilginiz varmı ben hiç biyerde bulamadım mayıs ayı diye bir sölenti var sadece

 29. Arkadaşlar Ben esnafım Eşim öğretmen eş durumundan tayyinini agustos atamasında aldık tekrar bu aylarda evrak vermem gerektiği belirtilmişti hiç biyerde bulamadım onuyla ilgili bir bilgi bilgisi olan varsa paylşabilirmi

 30. merhabalar ben 20 ekim 2016 da sözleşmeli öğretmen olarak atandım özür grubu atamalarından yararlanabiliyormuyum

 31. Merhaba ben de bir soru yöneltmek istiyorum ve cevaplarsanız çok sevinirim. Ben Van ın küçük Bi ilçesinde görev yapıyorum. Ailem Edirne’ nin ilçesinde. Annemde kist tespit edildi büyük bir ameliyat geçirdi ve kemoterapi tedavisi gördü. Kemoterapi bitti ancak tedavi süreci devam edecek ve şuan günlük işlerini yapamayacak durumda. Birinci sorum şu annemin yanında babam ve 2 erkek kardeşim daha var. Onlar yanında olduğu için bana özür grubu hakkı doğuyor mu? İkincisi de ben tayin isteyebilirsem Edirne’ye mi istemem gerekiyor? Çünkü tedaviyi Edirne’de görmedi. Ben ilçemize yakın olduğu için Çanakkale düşünüyorum, istediğim ili seçme hakkım oluyor mu.

 32. Eşim Ankara’da il içi eş özründen işyerinin olduğu Çankaya’ya tayin oldu.
  İşyerim Çankaya,ikametgahım Yenimahalle’de.
  Yenimahalle’ye tayin isteyebiliyor muyuz bir sonra ki eş özründe?
  Yoksa işyerinin olduğu ilçe’de mi kalması gerekiyor.
  Çok teşekkürler

  • Büyükşehirlerde eşler aynı ilçede çalışıyorsa tayin istenmez. Ancak siz Yenimahalleye ikametgahınızı aldırın. Sistem açılırsa ancak bu şekilde açılır.

 33. Ben il içi yaptım benim esimin is yeri ve ev adresimiz ayni ilçe oldugu için sadece o ilçenin okulları cikti ama şehir büyüksehir neden merkez ilçeler cikmadi

 34. Sn Editör, esim birinci asamayı yaptı basvurdu ancak 2. Asamada modulde ilde alanınızda bos kontenjan yoktur yazıyor.Dolayısıyla 2. Basvuruyu yapamıyor.il emri olacak olursa esimede basvuru hakkı verilir mi? Yoksa sadece 2.asamaya basvuranlara mı hak verilir?

 35. Sayın Editör, şimdi mebbise baktığımda onaylandı ve onay bekleniyor yazan kısımların yok olduğunu gördüm. Bu başvurumun onaylandığını mı gösteriyor bilginiz var mı?

 36. Ankara’dan yayin isteyen arkadaşlar, il onayladı mı? Bugün son gün ve hala ilden onay bekleniyor. Aradım, sistemde sorun var dediler. Hayırlısı…

   • Sorun bizden kaynaklanmadığı için mağduriyet durumu olmaması gerekir diye düşünüyorum. Umarım biran önce onayı alabiliriz. Bu bekleyiş çok stresli. Herkesin gönlüne göre olması dileğiyle…

 37. Editör bey. Samsunda eş durumuna başvurdum. Kaç saattir sistem kapalı. Okul onaylayamıyor. Okul onaylayamadığı için ilçe onaylayamıyor. Son güne de kalmış bulundum. Bugün haberim oldu. Ne yapmam lazım?

  • Şu anda mesai devam ediyor onaylanması gerekiyor. Son güne kalmanız bir şey değiştirmez bugün sizin başvuru hakkınız var. İlk defa sizden geldi bu bilgi, ancak büyük ihtimal sistemsel sıkıntıdır. Mesai bitmeden Bakanlık Atama birimini telefonla arayın.

 38. edidör bey biz eşimle büyükşehirde aynı merkez ilçede öğretmeniz çocuğumuzun sağlık özründen dolayı taiyin isteyeceğiz (eşim )isteyecek tercihlerde büyükşehrin bütün merkez ilçelerinimi yoksa özrün bulunduğu ilçeyemi taiyn isteyeceğiz il meb e sordum hepsine dedi ancak tercihler otomotik olarak açılırsa ve seçeceğimiz okul sayısı 1 veya 2 ise ne yapacağız şaştık bu milli eğitime akıl sır ermiyor. sağlığı diğer atamayla aynı değerlendiriyor.

 39. Merhabalar, eşim başka bir üniversitede hem araştırma görevlisi hemde yüksek lisans eğitiminde.
  Yüksek lisans yaptığı yerde göreve başlama işlemi 15 ocaktan sonra yapılacak ve bu yüzden görev yeri belgesi verilmiyor. Acaba yüksek lisans eğitimi mazereti ile eş durumu tayini isteyebilirmiyim.

 40. Eşim polis , çalıştığım ilçeye esim yeni tayin oldu
  Ilcede çalışıyorum Büyükşehir merkezde ikamet ediyorum tayin isteyebilir miyim
  daha önce arkadaşlardan biri özür gurubu tayininde esiyle aynı ilçede calisirken başka ilçede ikamet ettiği için buyuksehirde olan arkadas tayin isteyip özür gururundan ikamet ettiği yere tayin istedi
  Ben de ikamet ettiğim yere tayin isteye bilir miyim

 41. Ekim 2017 ihtiyaç fazlası öğretmen olarak başka ilçeye atandım. Eş durumu tayinin de bulunabilir miyim? Bilgi verirseniz sevinirim.

 42. Eşim dersanede büro memuru olarak çalışmaktadır. Çalıştığı dersanede görev yeri belgesi aldım fakat millieğitim de onaylatmadım bazı arkadaşlar millieğitim onaylı olması gerekir ama istenen evraklarda sadece çalıştığı kurumda görev yeri belgesi alınsın diyor. Yardımcı olursanız iyi olur iyi akşamlar

  • Görev yeri belgesi çalıştığı kurumdan alınır. Sizin eşiniz doğrusunu yapmış. Biz öğretmenler okul müdüründen görev yeri belgesi alıyoruz herhangi bir işlem için. Bunu gidip milli eğtiimden onaylatmıyoruz. Görev yeri belgesi çalıştığı yerdeki amir onayı ile verilir.

 43. Görev yeri belgesini millieğitim onaylı almadım fakat bazı arkadaşlar millieğitim onaylı olması gerekiyor dediler yardımcı olursanız iyi olur

 44. Görev yeri belgesi millieğitim onaylı şart mı başvuru şartlarında böyle bir şey demiyor yardımcı olsanız

 45. Değerli arkadaşlar ben başvuruyu yaptım ama mebbis sistemine evrakları yüklerken resimler jpeg formatında olmalı diye uyarı veriyor.Ama zaten evrakları taratırken jpeg formatında tarattik.Yinede hata veriyor.Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varmı.

  • Evrakların toplam boyutuda önemli sanırım ilk önce boyutlarını küçültmeniz gerekebilir

 46. Esim 5 yıldır İstanbul da sigortalıydi.4 ocaktan beri de ankarada sigortalı. Eş durumundan ankarayi secebiliyor muyum.360 gün sigortalilik zamanının hangi ilde olduğu önemli mi

 47. 2017 özür grubu başvuru ekranından başvurumu yaptım ve kaydettim, kişisel mebbis sayfamda “onay bekliyor” ibaresi gözüküyor. Eğitim kurumu iller arası onay butonu mebbis ekranında yok. Başka bu durumu yaşayan arkadaş varmı?

 48. benim eşimin aralık ayı primi ocak sonunda sistemde gözüküyormus ve gün sayımız 358 gün oluyor aralığı saymazlarsa ne yapmamız gerekir başvuru yapabilirmiyiz

  • Sayarlar merak etmeyin ayrıca iş yerinden hala görevde ve sigortalı çalıştığına dair ibarenin olduğu bir belge alın.

 49. merhaba

  bu 360 gunlük sigortalılık durumu tayin isteyeceğimiz ilde mi olması lazım ben 5 senedir kocaeli de çalışmaktayım 27 arlık 2016 dan beri samsunda sigortalı olarak çalışıyorum bu 360 günlük durum ne şekilde işliyor
  birde işyeri faliyet belgesi için vergi levhası yeterli olur mu

 50. Iyi gunler ben eş durumu ile agustos 2016 da atandim.Atandigim okul 25 km uzaklikta simdi tekrar es durumu tayini isteyebilir miyim?

   • Diyarbakir Ergani’de yaşıyoruz eşim okutman Erganide çalışıyor köy Ergani merkeze 25 km uzaklikta ama gidiş dönüş iki buçuk üç saat oluyor

 51. Ben uzman çavuşum eşim öğretmen eş durumu atamasında görev yeri belgesi ve nufus kayıt örneğinden başka bi evrak gerekiyor mu? Sigara dökümü felan yazıyor ama

 52. Benim eşimin 31 aralık 2016 itibari ile sigortalı gün sayısı 358 gündür fakat 4 ocak itibari ile 362 gün etmekte yalnız Ocak ayın sigorta dökümü sisteme düşmediği için sistem 358 gün veriyor ne yapmam gerekir yardımcı olursanız iyi olur iyi akşamlar

 53. benim eşim polis ve sağlık nedeniyle ailesinin yanına tayin istedi. ilişik kesme ve göreve başlama işlemlerini zamanında halledemeyebilir. bu yüzden ben görev yeri belgesi veremem. tayininin çıktığına dsir belge versem olur mu acaba

 54. sayın editör sizden bir talebim var bunu gündeme getirirseniz aileler için bir çözüm olabilir
  1..)İliçiözür grubu ilgeneli kadroları görsünler eşin bulunduğu yerde kadro yoksa bile yaklaşabilirler mesela biz 135 km ayrıyız daha yakın bir ilçe yazar en azından eşimiz günübirlik evine gider gelirler
  2..) iliçinde bir km sınırlaması olabilır ne bileyim 70-80 km gibi bu km dışındakiler diğer ilçeleri yazabilir yada il geneli yerleri görebilir bunlardan biri olursa aileler yaklaşmazmı tabi bizde
  ne dersiniz editörüm çözümse çözüm lütfen bu konuyu gündeminize alın aileler ayrı çocukların psikolojileri bozuk daha çok şeyler yazabilirim ama özeti aileler birleşsin

 55. norm fazlasından ailelere sıra gelmiyor ililçeemri olmazsa yine ailemizden uzaktayız bunun bir süreside yok ne zaman aileler birleşir nasıl olur

 56. Benim eşim polis gorev yeri belgesi dışında hangi evraklar gerekiyor bu konuda bilginz var mi

 57. arkadaşlar 2016 şubat ayında atanan öğretmenler diğer nedenlere bağlı olarak atama isteğinde bulunabilir mi?? (adaylık kalkmadan eşinin emekli olmasi durumu) acil yardım gerekli şimdiden teşekkürler.

 58. iliçinde 120km var ilgeneli açılırsa belki biraz yaklaşılır ilçe emri olsun diye ümidediyoruz

 59. Mutlu huzurlu yıllar.Eşim il merkezinde ben 120 km uzaklıkta bir ilçede çalışıyorum. İkimizde öğretmeniz bu 3.eş durumu tayini olacak bir türlü çıkmadı. Merkez yazma zorunluluğumun olduğu söyleniyor. Elazığ Arıcakta çalışıyorum malatya bike 9ü km bi çözümü var mı merkez olmasa bile merkeze biraz daha yaklaşmanın.

 60. 2016 Şubatta atananlar güvenlik gerekçesiyle ilk atama yerine gönderilmedi. Şimdi ise klavuza göre eş durumuna başvuramıyor. Çok mağduruz. Halimizi görecek yetkililere sesleniyoruz. Allah rızası için bizi duyunuz, görünüz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM