2017 Şubat öğretmen ataması kontenjan dağılımında üç branş şanslı

Şubat 2017 öğretmen ataması için yapılan haberle bilikte atama bekleyen binlerce öğretmen adayı atama zamanını merakla beklemeye başladılar. Eğitimde yapılan değişiklikler ve önümüzdeki yıllarda yürürlüğe girecek programlardan dolayı 2017 Şubat ataması kontenjan dağılımlarından olumlu ve olumsuz etkilenecek branşlar olacak.

EDİTÖR:    18 Kasım 2016 Cuma, 12:03
2017 Şubat öğretmen ataması kontenjan dağılımında üç branş şanslı

2017 Şubat öğretmen ataması kontenjan dağılımında üç branş şanslı

Kasım ayında öğretmen ataması yapılacağı bazı kamudan haber sitelerinde yer almıştı ancak biz buna ihtimal vermemiştik. Öğretmen atamasının şubat ayında yapılacağı artık kesinleşti sayılır. Geçtiğimiz günlerde CHP Milletvekili İrgil’de önümüzdeki kısa sürede öğretmen atamasının yapılmayacağına değinerek, yapılacak öğretmen atamasının ve kaç bin öğretmen atanacağının Maliye Bakanlığına bağlı olduğuna değinmişti.

30 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

Anadolu Eğitim-Sendikası (AES) Genel Başkanı Cansel Güven’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda MEB yetkilileri ile görüşüldüğünü ve 30 bin öğretmen atamasının Şubat 2017’de yapılacağını belirtmişti. AES resmi internet sitesinde de şubat ataması ile ilgili uzun bir açıklama yapıldı. Şubat 2017‘de atanacak 30 bin öğretmenin dağılımı içerisinde 1500 engelli öğretmen istihdamına da yer verilecek.

KONTENJAN DAĞILIMLARI

Şubat ataması kontenjan dağılımları konusunda MEB atayacağı personel için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren yürürlüğe girmesi planlanan uygulamaları dikkate alacak. Bakanlık tam gün eğitim, zorunlu okul öncesi eğitim ve beşinci sınıf müfredatı konularını atama kontenjanlarını belirlerken hesaba katacak.

OKUL ÖNCESİ ALIMI ARTACAK

2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin zorunlu olması şubat ataması kontenjanlarında okul öncesi öğretmenlerin alımında öncelik tanınmasına yol açacak. Hali hazırda zaten ihtiyaç olan okul öncesi branşı, eğitimin de zorunlu olmasından dolayı beklenenin üstünde kontenjan verilmesine vesile olacak. Şubat 2017 atamasında okul öncesi öğretmenlerine fazla kontenjan verilmesi beklenmektedir.

İNGİLİZCE VE TÜRKÇE

Beşinci sınıflarda uygulanması planlanan ve çalışmalara başlanılan yeni eğitim sistemi içinde İngilizce ve Türkçe öğretmen alımları artacak. Özellikle hem İlkokulda hem de ortaokulda verilen İngilizce dersi beşinci sınıf müfredatının değiştirilmesi ile birlikte daha da önem kazandı. Önümüzdeki şubat ataması ve sonrasında yapılacak atamalarda İngilizce branşından çok öğretmen alınacak. Türkçe öğretmeni atamasında ihtiyaç artacak ancak İngilizce branşında olduğu gibi bir artış olmayacak.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum

  1. Seher

    11 Aralık 2016 at 20:19

    Ne zaman bu kadar vicdansız olundu hem mülakat bahanesiyle hakkıma girildi hem de alım az olacakmış kimin emeği ekmeği kime yediriliyor ben hükümeti desteklerken nerde hata yaptım kendimi ifade edebilmem sesimi duyurabilmem için ölmem mi gerekiyor

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status