7 bin öğretmenin özür grubu mağduriyeti nasıl giderilebilir?

2016 Ağustos özür grubu sonuçlarına göre il içi özür grubu ataması, il dışı özür grubu ataması gerçekleşmeyen öğretmenler mağdur oldular.

EDİTÖR:    29 Ağustos 2016 Pazartesi, 22:59
7 bin öğretmenin özür grubu mağduriyeti nasıl giderilebilir?

7 bin öğretmenin özür grubu mağduriyeti nasıl giderilebilir? Özür grubu mağdurları için çözüm önerileri.

31 Ağustos tarihinde açıklanması gereken ancak MEB’in beklenmeyen erken açıklaması ile dün açıklanan 2016 Ağustos özür grubu atama sonuçları Sayın Yusuf Tekin’in açıklamasına göre dörtte üç oranında başarılı olarak gerçekleştirildi. Atanamayan özür grubu mağdurlarının sayısı yaklaşık yedi bin olarak Müsteşar Tekin tarafından ifade edildi.

EĞİTİMDE KALİTE

MEB personel camiasının bel kemiği, hayat damarı olan öğretmenlerin mutsuz olması, ister istemez onların yetiştireceği öğrencilere yansıyabilir. Eğitim de performans sistemi asla öğretmenin performansını ölçemez, öğretmenin bugün öğrettiklerinin sonucunu yarın alamazsınız. Bir öğretmeni değerlendirmek sadece müdür koltuğunda oturan kişinin kabiliyeti ile sınırlandırılamaz. Öğretmenin ve eğitimin performansını ölçmek istiyorsanız, eğitimin kalitesini arttırmak istiyorsak öğretmenin huzurlu ve mutlu bir şekilde görevini yapmasını, öğretmeni atama, ek ders derdi, özlük hakkı kargaşası içerisine sokmamamız gerekiyor. Maalesef Ağustos 2016 özür grubu atama sonucuna göre ağırlıklı olarak eş özrü ve sağlık özrü olmak üzere yedi bin öğretmenin yer değiştirememiş olması, yedi bin mutsuz öğretmen demektir.

ÖĞRETMEN ÖĞRETMENİN DÜŞMANI OLMASIN

MEB haber sitelerinde yer alan yazılara ve yorumlarına göz atınca il emri, ilçe emri isteyen öğretmenlere düşman gibi yaklaşan öğretmen arkadaşların olduğunu görmek bizleri üzüyor. İl emri isteyen, ilçe emrinin verilmesini talep eden öğretmen arkadaşım keyfinden talepte bulunmuyor, mağdur olmamak eşinden, yuvasından, sağlık problemi yaşayan yakınından uzakta görev yapmak istemediğinden bu talepte bulunuyor. Evet, Müsteşar Yusuf Tekin’in açıklamalarında norm olmayan yerlere il emri/ilçe emri verilmesi kamu yararı için olumsuz bir durumdur açıklaması haklıdır. Ancak kamu yararı olumsuz yorum yapan arkadaşların kastettiği gibi sadece öğretmene verilen maaş ile ölçülmemelidir. Kamu yararı millet için, devlet içindir. Milletin en önemli taşlarından olan geleceğimizin aydınlatıcı, neslimize ışık tutan öğretmenlerimiz kamu yararından en çok faydalanması gereken meslek grubudur. Devletimiz mağdur olan yaklaşık yedi bin öğretmene maaş vermekten yoksun değildir, buna da bir planlama getirilebilir. İl emri, ilçe emrine atanan öğretmen bir sonraki eş, sağlık, özür grubuna kadar belli oranlarda maaş alabilir. Öğretmenlerimiz buna da razılar. 8 sene doğuda çalışan bir sınıf öğretmeninin Balıkesir’e atanamamış olması vahim bir durumdur. 259 puana sahip bir branş öğretmenin il dışı özür grubunda Malatya’ya atanamaması üzücüdür. Öğretmenler, yöneticiler bu konuda empati yapmalıdır.

ÖZÜR GRUBUNA ÇÖZÜM

Özür grubu atama sonucu ataması gerçekleşmeyen öğretmenlerin mağduriyetleri için çözüm önerileri;

 1. Özür grubundan atanamayan öğretmenlere 2-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan ikinci il içi ve ikinci il dışı atama için tercih hakkı verilmelidir. Öğretmenin özür grubundan gidemediği ilçeden ya da ilden 2. il içi/il dışı atama ile gitme durumu olanlar göz önüne alındığında boş norm açılması yüksek ihtimaldir.
 2. Özür grubu mağdurlarına ikinci il içi/il dışı atamada tercih hakkı verilmeyecekse, ikinci il içi ve il dışı atamada boş norm oluşan okullara özür grubu mağdurları hizmet puanı üstünlüğüne göre sistem tarafından atanmalıdır. Örneğin, eşi Trabzon Ortahisar’da çalışan öğretmenimiz, Ortahisar’da boş norm olmamasından dolayı özür grubundan atanamadıysa, ikinci il içi/il dışı atama sonucu doğrultusunda Ortahisar’da boşalacak okul normuna sistem tarafından atanmalıdır.
 3. MEB, bu iki öneriyi de bir kenara bırakarak 2.Özür grubu ataması yapabilir. Ya da bu iki aşamadan sonra atanamayan öğretmenler için ikinci özür grubu ataması yapılabilir. Bu üç yöntemle özür grubundan atanamayan öğretmenlerimizin büyük kısmı yerleşmiş olacaktır.

Buradan MEB yetkililerine, Sayın Yusuf Tekin başta olmak üzere MEB yöneticilerimize; özür grubundan mağdur olan öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışma yapılmasını istediğimizi tüm öğretmenler adına iletmiş olalım.

Arif Muzaffer KUL

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

30 Yorum

 1. derya

  30 Ağustos 2016 at 00:43

  Muhteşem bir yazı. Yüreğimize tercuman oldunuz. Sağolun …

 2. ilhami

  30 Ağustos 2016 at 02:26

  Aklın yolu bir,2-8 arasında yapılacak 2. il içi ve il dışı tayin başvurularında özür grubunda atanamayan öğretmenlere de başvuru şansı tanınmalıdır.

 3. ilhami

  30 Ağustos 2016 at 02:28

  Aklın yolu bir,2-8 arasında yapılacak 2. il içi ve il dışı tayin başvurularında özür grubunda atanamayan öğretmenlere de başvuru şansı tanınmalıdır.
  Teşekkürler çok isabetli,doğru bir yazı,,tekrar teşekkürler.

 4. Magdur insan

  30 Ağustos 2016 at 08:45

  Gerçek söze ne denir yüreğinize,bilginize sağlık .

 5. Selda

  30 Ağustos 2016 at 10:05

  Kesinlikle bu mağduriyet giderilmesi ve 2.il içi ve il dışından sonra eğer haksa 2.il içi il dışı özür atama yapılmalı adı üstünde özür mağdur olan insanlar sıkıntıda olan insanlar hak yerini bulsun dile getirenlere teşekkür ediyorum.

 6. kübra

  30 Ağustos 2016 at 10:22

  ben aklımda eşim ne yapıyo çocuklarım ne yapıyo diye düşünmeden mesleğimi yapmak istiyorum. sınıf öğretmeni olmak mı suçumuz? lütfen yetkililer ilçe emrini açsın

 7. Menaf

  30 Ağustos 2016 at 14:41

  Madem oyle ilk il disi tayinde tayini çıkan öğretmenlere tayin hakkı verilsin bizim gunahimiz ne yillarca guneydoguda zorunlu hizmet bitsin diye bekledik bitti fazlasını çalıştık ama Özür grubu ve il icine açılan yerlerin hicbirini goremedik il dışında mecburen bir tık daha iyi bir yere tayin istedik şimdi 2. Il dışı verilmesi ve bizim faydalanamayacak olmamiz buyuk haksızlık

  • adddenj

   1 Eylül 2016 at 10:33

   verilsin arkadaş verilmesin diyen mi var ama sen niye mağdur olanların mağduriyetine çözüm ararken araya giriyorsun ki?

 8. Matçı

  30 Ağustos 2016 at 14:46

  Kaleminize yüreğinize sağlık . Benim adaylığım kalkmadığı için tek şansım 2. Eş durumu inşallah olur..Damdan düşenin halini damdan düşen anlarmış

 9. derya

  30 Ağustos 2016 at 18:47

  Sizden Allah razı olsun. Bizler için bu kadar çaba göstermeniz mutluluk verici. Umarım çok iyi yerlere gelirsiniz.

 10. gul

  30 Ağustos 2016 at 19:29

  AİLELER PARÇALANMASIN.LÜTFEN YETKİLİLER SESİMİZİ DUYSUN.

 11. Ayşe

  30 Ağustos 2016 at 20:32

  İl dışı 3 yıl şartı olmasın herkese şans verilsin 2 yıl olanda istesin arada tayin olanlar unutulmasın lütfen

 12. Serap

  30 Ağustos 2016 at 21:06

  Çok güzel bir yazı sağolsun sorunları dile getirmiş sınıf umarım ilgililer bu ailelerin çığlığını duyar ve bu kopmuş aileleri birleştirir özellikle il emrine atanmayi devreye koyar lutfeeenn duyun sesimizi ve cigligimizi

 13. BİMER

  30 Ağustos 2016 at 23:15

  7000 kişi diye ciddiye alınnmıyor, BİMER i arayın arkadaşlar (147)ordaki talep bakanlığa ulaşıyor, ben aradım ve dediler ki bu seneki talep çok yoğun

 14. Guney

  31 Ağustos 2016 at 00:44

  Ben boşanmak istemiyorum 8yıl atanmayı bekledim şimdide eşinin yanina gelemiyorum esim izmirde ben batmanda 1yıl ayrı kaldık il ilce emri çıkmazsak kaç yıl daha bekliycegimiz meçhul

 15. zerrin

  31 Ağustos 2016 at 01:08

  19 yıllık bayan öğretmenim, eşim, kızlarım başka şehirde olacak, benim atamam olmadı başka şehirde kalacağım. Nasıl olacak? Ayrılalım mı? Ayrı mı yaşayalım? çocuklarımız ne olacak?

 16. ramazan

  31 Ağustos 2016 at 09:12

  ya sabır 2019 ne kaldı 3 seçim birden var bakın il emri nasıl açılacak inanın muhatap bulamıyoruz bir yetkili çıkıp kesin bir dille il emri veya ikinci özür grubu yer değiştirme işlemi olacakmı olmayacakmı bunu bile açıklayamıyor ortalıkta dedikodular almış başını gitmiş,bizim sorunumuz devletin kurallarının zaman ve mekana göre değişmesi şimdi geçmiş yıllarda il emri olmasa idi,bundan sonrada yapılmayacağına inanabilsek ama inanamıyoruz asıl sorun burada,yetkili büyüklerimizden açıklama bekliyoruz.

 17. Öğretmen

  31 Ağustos 2016 at 13:21

  Arkadaşlar 147 yi arayıp sesimizi duyuralım

 18. resimci44

  31 Ağustos 2016 at 14:09

  yazan arkadaşlarıma teşekkürler.. il emri olmasa sağlık sorunları yüzünden hayattan kopacağız.. eşim, annem ve babam yok olup gidecekler….

 19. ADNAN

  31 Ağustos 2016 at 14:26

  İLİLÇE EMRİNDEN BAŞKA ÇÖZÜM YOLU YOKTUR

 20. Fatma

  31 Ağustos 2016 at 17:25

  Arkadaşlar bende atanamadim.ve bugün 147 yi arayıp 2.ozur gurubu istiyorum il emri istiyorum diye başvuru yaptım.onlar bakanlıkta ilgili birimlere gonderiyolarmis.ve bana nekadar çok arayıp başvuru yapılırsa o kadar dikkate alınır dendi.lutfen arkadaşlar sizde arayin bu ise çözüm bulunsun

 21. senem

  31 Ağustos 2016 at 19:24

  biz sınıfcılar olarak nedir bu cektiğimiz ben doguda 5 yıl calıstım dogu dediğim epeeey dogu iran sınırında sonra tayin istedim batıya(egeye) hatta iç anadoluya gidemezsin diyorlar sonra eş durumu yapayım dedim oda olmaz diyorlar. napalım söylesinler onu yapalım . arayınca da size baska bi madde ile yol gösteriyorlar gösterdiğin madde doguda eşinle otur demek zaten ben 5 yıldır calısıyorum oturuyorum birazda gelsin baskaları çalışsın otursun. herkese duyralım arkadaslar 147 yi arasınlar sık sık aranırsa rahatsız edilirse belki bişeyler olur

 22. Neslihan kılınç

  1 Eylül 2016 at 00:55

  İlilçe emri kesin çözüm olacaktır

 23. Yusuf hoca

  2 Eylül 2016 at 20:10

  esim ozur grubundan Atama ile bana 200 km uzakliktaki ilceye atandi en azindan ikinci ozur ile Ben esime ve cocuklarima yaklasablilirim. Zor durumda Benim gibi cok insan var esi atanamayanda car hepimizin insallah aile butunlugu ikinci ozur ile giderilir.

 24. ela

  2 Eylül 2016 at 21:52

  Aday öğretmen lerede tayin hakkı verilsin.mesela ben batıya değil doguya hemde ögretmen ihtiyacın olduğu bir yere tayın istemek istiyorum ama adayligim kalkmadigindan isteyemiyorum. Eşimde yanıma gelmedi.Bu adaylık denen gereksiz uygulama sadece öğretmenin huzurunu ve verimini dusunuyor.ben kocamdan ayrı olduğum her an derse daha a yoğunlaşacagim.hadi anladik batıda açık yoktu eşini yanıma vermediniz beni onun yanına verin .adaylık niye bunlara engel olsun .

 25. Ilce emri

  4 Eylül 2016 at 08:43

  Her sabah erkendrn ilce emri gelecek mi diye bakiyorum 2saatlik yola artik gitmrk verimimi okulda da evde de dusuruyor ne olur ilce emri verin mahfolduk ozur grubu bu. En onemlisi ailedir

 26. ramazan

  4 Eylül 2016 at 11:09

  bırakın il emrini olup olmayacağı konusunda kamuoyuna bir açıklama bile yapılmıyor.Sayım müsteşarım olumlu veya olumsuz bir açıklama bekliyoruz.

 27. kamuran

  4 Eylül 2016 at 20:17

  İlçe emrinden başkası mağduriyeti çözmez. İl emri çözüm değil

 28. kamuran

  4 Eylül 2016 at 20:18

  ilçe emri lütfen

 29. Özgür

  5 Eylül 2016 at 15:02

  Norm lar guncellenip yeni bir hak taninmalidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status