Açığa alınan, görevden uzaklaştırılan öğretmen özür grubu ataması isteyebilir

Kamuda yürütülen FETÖ soruşturmaları başta olmak üzere hakkında açığa alma kararı verilen ve suçlu ya da suçsuz olduğuna hüküm verilmemiş kişiler özür grubu yer değişikliği isteğinde bulunabilirler. Açığa alınan öğretmen eş durumu isteyebilir.

EDİTÖR:    05 Ocak 2017 Perşembe, 18:30
öğretmen, teacher

Açığa alınan, görevden uzaklaştırılan öğretmen özür grubu ataması isteyebilir

Açığa alma, görevden uzaklaştırma nedir? Açığa alma 657 sayılı DMK içerisinde belirtilen bir tedbirdir. Açığa alınan öğretmen, kamu personeli, MEB çalışanı vs tedbir amaçlı soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına açığa alınmıştır. Gerek açığa alınan kişinin haklarını gerekse devlet yararı gözetilerek açığa alınma tedbiri uygulanmıştır. FETÖ soruşturması ve PKK soruşturması kapsamında 15 Temmuzdan günümüze kadar on binlerce öğretmen, MEB personeli açığa alınmış, açığa alınanlar arasından meslekten ihraç edilenler olduğu gibi göreve iade edilenlerde olmuştur.

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLERİN HAKLARI

Açığa alınan öğretmenlerin özlük hakları haberimizde de bu konuya değinmiştik. Açığa alınan öğretmenin meslekten atılmadığını, MEB ile bağının kesilmediğini tekrar belirtelim. Açığa alınan öğretmenin maaşı normal dönemlerdeki maaşlara göre eksik yatmaktadır. Maaşın üçte biri yatmamakta, geri kalan üçte ikisi ise ödenmektedir. Açığa alınan öğretmen ek ders alamaz. Maaş dışında açığa alınan öğretmenlerin özlük hakları korunmaktadır ve görevde olan öğretmen gibi hakları devam etmektedir.

AĞUSTOS ÖZÜR GRUBU ATAMALARI

2016 Ağustos özür grubu atama başvurusu yapılırken açığa alınan öğretmenler özür grubu başvurusu yaptılar. Açığa alınan öğretmenler eş özrü, sağlık özrü vs özür grubu yer değiştirme başvurusu yapabilirler. Açığa alınan öğretmen hakkında göreve iade ya da meslekten ihraç kararı verilirse ataması çıkmışsa çıktığı yerde ataması çıkmamışsa görev yerinde işlemler yapılır, hakkındaki hüküm uygulanır.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

3 Yorum

 1. isa

  6 Ocak 2017 at 09:20

  bu çok doğru bir uygulama değildir. zira açığa alma işlemi ve tahkikat sona erene kadar kadrosunun bulunduğu il/ilçe müdürlüğü emrinde kalması sağlıklı olur. yüzlerce fetö şüphelisi bu şekilde yer değiştirerek soruşturmanın sağlıklı yürütülmesini engelleyebilr.

  • Editör

   6 Ocak 2017 at 09:35

   Katılıyoruz. Atama çıksın ancak ayrılış ve başlama soruşturma sonunda olsun.

   • isa

    6 Ocak 2017 at 14:54

    haklısınız o daha makul. ancak soruşturma neticesinde ihraç kararı verilen öğretmenler olursa yeni bir hak kaybı da olabilir. bir mağduriyet yaşatmadan sürecin yönetilmesini arzu ederiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status