Aday Öğretmen Ne Zaman Tayin İsteyebilir?

EDİTÖR:    25 Şubat 2016 Perşembe, 23:28
Aday Öğretmen Ne Zaman Tayin İsteyebilir?

Aday Öğretmen Ne Zaman Tayin İsteyebilir?

Aday Öğretmen Ne Zaman Tayin İsteyebilir? “Aday Öğretmenlik” öyle bir duruma geldi ki her gün bir yerlerden açıklama yapılıyor. Bu açıklamaların kimisi resmi kimisi de tamamen haber sitelerinin abuk subuk yazılarıdır.

Mümkün olduğu kadar yetiştirme dönemindeki aday öğretmenler için doğru bilgileri vermeye çalışıyoruz.

Yetiştirme dönemindeki aday öğretmenimizden sorular geldi. Soru cevap şeklinde açıklayalım.

Şubat 2016’da atandım Şubat 2017’de özür grubundan tayin isteyebilir miyim?

İsteyemezsiniz, Şubat 2016’da atanmış olmanız, 2016 Eylül ayına kadar uyum sürecinden yani yetiştirme sürecinden geçecek olmanızdan dolayı bu süreç fiili olarak öğretmenlik görevinizden sayılmayacak. Fiili olarak Eylül 2016’da görev yapmaya başlayacaksınız ve 1 yılınız Eylül 2017 de dolacağı için Ağustos 2017 özür grubuna başvurabileceksiniz. Kısaca daha önceden atanıp 1 yıl çalışan öğretmenler özür grubundan tayin başvurusunda bulunabiliyorlarken sizler 1,5 yıl çalışıp başvuruda bulunacaksınız.

En erken ne zaman il içi tayin başvurusu yapabilirim?

İl içi tayin başvurusu yapabilmeniz için aynı okulda 3 yıl çalışma zorunluluğu vardır. Siz atandığınız kuruma Eylül 2016 da göreve başlayacağınızdan dolayı, en erken 3 yılınızın dolduğu tarih olan 2019 yılı il içi başvurusuna başvurabileceksiniz.

Ne zaman il dışı tayin başvurusu yapabilirim?

İl içi tayin başvurusuna verdiğimiz cevap bunun içinde geçerlidir. İl dışı için aynı ilde 3 yıl çalışma zorunluluğu vardır. Siz atandığınız kuruma Eylül 2016 da göreve başlayacağınızdan dolayı, en erken 3 yılınızın dolduğu tarih olan 2019 yılı il dışı başvurusuna başvurabileceksiniz.

Atandığım okulda yetiştirme sürecimi de geçireceğim, yetiştirme süreci öğretmenlik süreme dahil olur mu?

Olmuyor, yetiştirme süreci/uyum sürecini ister kendi okulunuzda ister başka okulda geçirin o süreç uyum yani yetiştirme süreci olarak değerlendiriliyor ve sayılmıyor.

Öğretmenler İçin olarak son dönemde bize gelen soruları cevaplandırmaya devam edeceğiz. Lütfen bize ulaşın.

 

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

7 Yorum

 1. Sümeyye

  26 Eylül 2016 at 13:52

  Şubat 2016 da atandim okulumda norm fazlasi oldum il içi tayin isteyebilirmiyim

  • Editör

   26 Eylül 2016 at 14:12

   Öncelikle norm fazlası atama döneminde il milli eğitim müdürlüğünüzün değerlendirmesine göre hareket etmek gerekiyor. Daha sonra ise il içi atama döneminde kılavuz hükümlerine bakmak gerekiyor.

 2. Harun

  31 Ekim 2016 at 19:28

  Okulum adana merkezde 1/4 kapsaminda 2016 subatta atandim asil ogretmen olduktan sonra 3. Bolge doğu okullarina tayyin isteyebilirmiyim

  • Editör

   31 Ekim 2016 at 21:44

   2017 il içi ve il dışı kılavuzun yayınlanmasını beklememiz lazım.

   • Harun

    31 Ekim 2016 at 22:30

    Tesekkur ederim..alt bolge okullara tayyin istemek biraz daha kolay oluyor deniliyor ama bizi kapsarmi yada ne zaman kapsar bunu tam olarak nereye sorabiliriz bilginiz varmi acaba

    • Editör

     31 Ekim 2016 at 23:15

     Hocam alt bölge okullar olarak değil yanlış biliyorsunuz. Zorunlu hizmet olmayan okullarda çalışanlar zorunlu hizmet olan okullara tayin isteyebilir. Eğer okulunuz zorunlu hizmet olmayan bir okulsa adaylığınız kalktıktan sonra zorunlu hizmet olan bir okula tayin isteyebilirsiniz.

 3. Gökhan usta

  13 Kasım 2016 at 02:42

  Merhaba ben Eylül 2016 da atandım İstanbul Bahçelievler ilçrsine engelli öğretmen olarak nezaman tayin isteyebilirim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status