İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

EDİTÖR:    19 Mart 2016 Cumartesi, 01:20
İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler. İl İçi Atama

İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? İl İçi Tayin Nedir? İl İçi Tayin Ne Zaman İstenir? İl İçi Tayin Kim İsteyebilir? Arif Muzaffer KUL‘un Öğretmenler İçin yazdığı bu yazıda ilgili sorulara cevap vereceğiz.

Mart ayının ortalarındayız, birkaç ay sonra öğretmenleri il içi tayin heyecanı arkasından da il dışı tayin heyecanı saracak. Bu konuya şimdiden değinmek istedik.

MEB İl İçi Atama Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği‘nde il içi atama ile ilgili olarak şu ifadelere yer verilmiştir;

İsteğe Bağlı Yer Değiştirme İşlemleri

Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında il içinde yer değiştirecekler bakımından kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır.

Denilmektedir. Yani atandığınız okulda öğretmen olarak 3 yıl çalışma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Lakin eğer idarecilikte yapıyorsanız yine il içi tayin isteyebilirsiniz. Çalıştığınız okulda 1 yıl öğretmenlik yaptınız aynı kurumda sonra 2 yıl müdür yardımcılığı yaptınız. Bu iki sürenin toplamı 3 yılsa tayin istersiniz. Lütfen buraya dikkat edelim, 3 yılın hesabına aynı kurum baz alınır. 2 yıl başka okulda 1 yıl başka okulda çalıştıysanız tayin isteyemezsiniz.

Örnek;

A okuluna atandınız 1 yıl çalıştınız eş durumundan ilçede başka bir okula atamanız oldu ve orada göreve başladınız. İl içi tayin isteme şartını sağlamak için eş durumundan atandığınız okulda 3 yıl çalışmanız lazım. Daha önce çalışmış olduğunuz 1 yıl kısaca il içi tayin için sıfırlandı. İl içi tayin şartı için baz alınmaz. Buna dikkat edelim.

Zorunlu çalışma yükümlülüğünüz eş durumundan ya da sağlık özrü durumundan ertelendiyse dahi aynı okulda 3 yıl çalıştıysanız il içi tayin isteyebilirsiniz.

Yönetici olarak atandınız, buraya dikkat edelim 6 aylık geçici görevlendirme ya da vekaleten görevlendirmeyi kastetmiyoruz. Yönetici olarak görevlendirmeden kastımız 4 yıllık yönetici görevlendirmesidir. 2.yılınızda bu görevinizden ayrılmak istiyorsunuz, yöneticilikten öğretmenlik görevine geçmek istediğinizden süre şartı aranmaz. İl içinde yer değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Yeni Açılan Eğitim Kurumları İçin İl İçi Atama Nasıl Yapılır?

Eğitim öğretim için yeni açılan okulların öğretmen ihtiyaçları normalde yer değiştirme döneminde karşılanır. İl içi atama döneminde il dışı atama döneminde bu kurumların ihtiyaçları gösterilir ve atama yapılır. Ancak yer değiştirme dönemleri dışında açılan okulların öğretmen ihtiyaçları il genelinde duyuruya çıkartılır. Bu duyuruda belirtilen hususlar çerçevesinde il içi yer değiştirme şartlarını taşıyan öğretmenler buna başvurabilir ve atanabilirler. İl içi yer değiştirme şartlarını yukarıda belirtmiştik.

İl İçi Tayin Ne Zaman İstenir?

Son üy yılın il içi yer değiştirme kılavuzlarını inceledik ve son üç yılın verilerini sizlere aktarıyoruz.

İl İçi Tayin Ne Zaman İstenir?

İl İçi Tayin Ne Zaman İstenir?

2013 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu TIKLAYINIZ

İl içi yer değiştirme başvuruları: 8-12 Temmuz 2013
Atamaların yapılması: 15 Temmuz 2013
İlişik kesme işlemleri: 16 Temmuz 2013
Atama başvurusunda toplam 25 tercih yapılabilecek.
3 yıllık sürenin hesaplanmasında 2013 yılında 31 Aralık 2013 tarihi baz alındı.
Hizmet puanlarının hesabında, yer değiştirme başvurularının son günü esas alındı yani 12 Temmuz 2013
Not: 2013 yılı il içi yer değişikliği döneminde ataması yapılan öğretmenler, iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunamadılar.

2014 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu TIKLAYINIZ

İl içi yer değiştirme başvuruları: 12-16 Mayıs 2014
Atamaların yapılması: 20-21 Mayıs 2014
İlişik kesme işlemleri: 16 Haziran 2014
Atama başvurusunda toplam 25 tercih yapılabilecek.
3 yıllık sürenin hesaplanmasında 2014 yılında 30 Eylül 2014 tarihi baz alındı.
Hizmet puanlarının hesabında, yer değiştirme başvurularının son günü esas alındı yani 16 Mayıs 2014
Not: 2014 yılı il içi yer değişikliği döneminde ataması yapılan öğretmenler, iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunamadılar.

2015 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu TIKLAYINIZ

İl içi yer değiştirme başvuruları: 20-26 Mayıs 2015
Atamaların yapılması: 29 Mayıs 2015
İlişik kesme işlemleri: 15 Haziran 2015
Atama başvurusunda toplam 40 tercih yapılabilecek.
3 yıllık sürenin hesaplanmasında 2015 yılında 30 Eylül 2015 tarihi baz alındı.
Hizmet puanlarının hesabında, yer değiştirme başvurularının son günü esas alındı yani 26 Mayıs 2015
Not: 2015 yılı il içi yer değişikliği döneminde ataması yapılan öğretmenler, iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunamadılar.

İl İçi Tayin İstedikten Sonra İl Dışı Tayin İsteyebilir Miyim?

Yukarıda not olarak belirttiğiniz hususu burada tekrar açıklayalım. İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamazlar. Örneğin 2016 İl İçi Atama döneminde A okulundan B okuluna atamanız yapıldı. 15 Haziran 2016 tarihinde de 2016 İl Dışı Atama başvuruları başladı. Siz tayin isteyemezsiniz, sistem size açılmaz. Bu yüzden buna dikkat etmek gerekli. Bazı öğretmen arkadaşlardan duyuyoruz il içi isterim sonra il dışı şansımı denerim. Maalesef bu mümkün değil. Hüsranla sonuçlanacak bir umut.

Ancak 2016 İl İçi Atama döneminde tercih yaptınız atamanız çıkmadı o zaman sıkıntı yok, 2016 İl Dışı Atama döneminde başvuru yapabilirsiniz.

İl İçi Tayin İstedikten Sonra Özür Grubu Atamasına Başvurabilir Miyim?

İl içi atamada yer değişikliği yaptıktan sonra mazeretiniz oluştuysa, özür grubundan yani mazeret durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilirsiniz.

Hemen örnek verelim, 2016 İl İçi Atama döneminde tayininiz çıktı göreve başladınız, sonra temmuz ayında evlendiniz. Eşiniz başka ilde ya da ilçede çalışıyor. Ağustos 2016 Özür Grubu Ataması başvurusunda bulunabilirsiniz. Engel değil.

Asker Öğretmenlik ve Görevlendirme Süreler İl İçi Atama İçin Süreden Sayılır Mı?

Bunu 2015 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu kılavuzundan aynen aktarıyoruz; Kadrosunun bulunduğu eğitim kurumunda sözleşmeli öğretmen veya asker öğretmen olarak geçirdiği süreler dâhil, fiilen öğretmen olarak geçirdiği süreler ile diğer eğitim kurumlarında ders okutmak üzere ya da eğitim kurumu yöneticisi olarak görevlendirildiği süreler birlikte değerlendirilecektir, denmektedir. Yani bu süreler sayılır.

İl İçi Atama Başvuruları Nasıl Yapılır?

İl İçi Atama Başvuruları MEBBİS üzerinden elektronik ortamda alınır. Başvurular, sırasıyla eğitim kurumu müdürlüğü, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince onaylandıktan sonra geçerlilik kazanır. Belirtilen birimlerden herhangi biri tarafından onaylanmazsa, reddedilirse başvurular geçersiz sayılır. Eğer başvuru zamanında görev yaptığınız il/ilçe dışındaysanız herhangi bir iletişim aracıyla(faks, e-posta, whatsapp vs) kadronuzun bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğünü bilgilendirmeniz suretiyle başvurularının onaylanmasını isteyebilecek; eğitim kurumu yöneticileri de süresi içinde başvurunuzu onaylayacaktır. MEBBİS üzerinden yapılan Elektronik Başvuru Formlarının çıktısı, formu onaylayan eğitim kurumu müdürlüklerince başvurusu onaylanan öğretmenlere daha sonra imzalattırılacaktır.

Aylıksız İzinde Olan Öğretmen İl İçi Atama Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 30 Eylül 2015 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

İl İçi Atama Neye Göre Yapılır?

İl içi yer değiştirme ataması, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. İl içi atama MEBBİS üzerinden başvuru ile yapılır, atamalar valiliklerce hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanının eşitliği hâlinde öncelik öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana, eğer bu sürede de eşitlik varsa atanacak öğretmen bilgisayar kurasıyla belirlenir. Buraya dikkat edelim hizmet puanı eşitse hizmet süresine bakılıyor yani bir gün dahi olsa öğretmenlikte önce göreve başlamış kişi atanır.

İl İçi Atama İptal Edilir Mi?

İl içi atama iptali isteğe bağlı ve zorunlu olarak iptal edilir. İl içi atama döneminde öğretmen başvuru sürecinde okuluna dilekçe vermek şartıyla yer değiştirme başvurusunu elektronik ortamda iptal ettirebilir. Dilekçe vererek başvurusunu iptal ettiren öğretmen aynı başvuru döneminde yeniden il içi atama başvurusu yapamaz.

İl içi ataması gerçekleşen öğretmen en geç 30 Eylül 2015 tarihinde görevine başlamak zorundadır. Görevine başlamayan öğretmenin ataması bulunduğu ilin il millî eğitim müdürlüğü tarafından iptal edilecektir.

Ayrıca öğretmenin yer değiştirmesi gerçekleştikten sonra yürürlükteki yönetmelikte belirtilen mazeret durumlarından biri oluşursa ve öğretmen görev yerinden ayrılmamışsa ataması iptal edilebilir. Ataması iptal edilen öğretmen önceki görev yerine alanında norm kadro bulunmuyorsa, il içindeki diğer eğitim kurumlarında alanında boş bulunan norm kadroya valilikçe atanır.

2016 İl İçi Atama Ne Zaman Yapılacak?

2016 İl İçi Atama zamanı olarak; Mayıs ayının ikinci haftası gibi tercihlerin alınmasını Mayıs ayının sonunda da sonuçların açıklanacağını düşünüyoruz.

2016 İl İçi Atama Ne Zaman Yapılacak?

2016 İl İçi Atama Ne Zaman Yapılacak?

2016 İl İçi Atama Gelişmelerini Buradan Takip Edebilirsiniz.

İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Konusuna Değindik, Diğer Konularda Size Yararlı Olmak Adına Görüşmek Üzere…

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

315 Yorum

 1. reyhan

  4 Mayıs 2016 at 19:23

  ben geçen yıl doğu görevimden eş özru sebebiyle geldim 1 yıl çalıştım il içi yer degiştirmek istiyorum basvurabılırmıyım ne zaman ve nasıl basvurabilirim

  • ÖĞRETMENLER İÇİN

   4 Mayıs 2016 at 20:25

   İl içi isteğe bağlı yer değiştirmek için geldiğiniz okulda 3 yıl çalışmanız gerekiyor.

  • CEYLİN

   25 Mayıs 2016 at 12:09

   BULUNDUĞUN KURUMDA 3 YIL ŞARTI VAR HOCAM.

 2. ismail

  17 Mayıs 2016 at 09:27

  sınıf öğretmeniyken, alan değişikliği nedeniyle aynı ilçede başka okula rehber öğretmen olarak atandım .30 eylül itibariyle 3 yıl dolmuyor.bu durumda tayin isteyebilir miyim?

  • ÖĞRETMENLER İÇİN

   17 Mayıs 2016 at 09:36

   30 Eylül itibari ile aynı okulda 3 yılınız dolmadığından İl İçi Yer Değişikliği talebinde bulunamazsınız.

 3. ece

  18 Mayıs 2016 at 15:08

  okulumda görev yaparken norm fazlası oldum ve aynı ilçenin başka bir okuluna resen atandım.iki okul toplamı 3 sene oluyor. bu okulumda da norm fazlasıyım il içi tayin isteyebilir miyim?

  • ÖĞRETMENLER İÇİN

   18 Mayıs 2016 at 16:28

   Şu anda çalıştığınız okulda norm fazlasıysanız il içi yer değiştirmeye başvurabilirsiniz. Ekran açıldığında orada norm fazlalığı ile ilgili bir madde olacak onu işaretliyeceksiniz.

 4. burcu

  18 Mayıs 2016 at 19:41

  lütfen yardım.. il dışı ihtiyaç listesi il içindekiler yerleşip kalan yerlermi açıklanıyor aynı liste üzerinde yoksa tamamen farklı bir liste mi

  • ÖĞRETMENLER İÇİN

   18 Mayıs 2016 at 20:49

   İl içi yapılır kalan boş kontenjanlar, yer değişikliği nedeni ile gidenlerin kontenjanları belirlenir. Ondan sonra il dışı atamada gösterilir.

  • Mehmet

   6 Eylül 2016 at 15:35

   İyi günler hocam . Ben 2,5 yıl bir okulda çalıştıktan sonra norm durumundan dolayı geçen senenin ikinci döneminde başka bir okula yerleştim.Bu haliyle 3 yılımı doldurdum. Şu an bulunduğum okulda norm fazlası değilim . İl içi tayin isteyebilir miyim ?

 5. sevgi

  18 Mayıs 2016 at 22:09

  İl içi tayini ile gittiğimiz okulda 1 yıl çalıştıktan sonra il içi tayin hakkımız var mı

  • ÖĞRETMENLER İÇİN

   18 Mayıs 2016 at 22:19

   İl içi tayin istedikten sonra yeni görev yerinizde 3 yıl çalışırsanız tekrar il içi tayin isteyebilisiniz. Ancak il içi tayin ile yeni okulunuzda göreve başladıktan 1 yıl sonra il dışı tayin isteyebilirsiniz. İl içi tayinde aynı okulda 3 yıl, il dışı tayinde aynı ilde 3 yıl şartı bulunmaktadır.

 6. kubra

  18 Mayıs 2016 at 22:17

  İl içi tayin ile gittiğimiz okulda 1 yıl çalıştıktan sonra il içi tayin isteme hakkımız var mı

  • ÖĞRETMENLER İÇİN

   18 Mayıs 2016 at 22:20

   İl içi tayin istedikten sonra yeni görev yerinizde 3 yıl çalışırsanız tekrar il içi tayin isteyebilisiniz. Ancak il içi tayin ile yeni okulunuzda göreve başladıktan 1 yıl sonra il dışı tayin isteyebilirsiniz. İl içi tayinde aynı okulda 3 yıl, il dışı tayinde aynı ilde 3 yıl şartı bulunmaktadır.

 7. ismail

  19 Mayıs 2016 at 15:28

  2013 de atandım 2015 de kısa dönem askerlik yaptım. 2016 il içi yer değitirmeye başvurabiliyor muyum ?

  • Editör

   19 Mayıs 2016 at 17:56

   Kısa dönem askerlik hizmet süresinden sayılmıyor. Bu yüzden isteyemezsiniz. Kısa dönem askerliğin hizmet süresinden sayılması için çalışmalar vardı lakin somut bir adım atılmış değil. Sitemizin arama kısmından aratarak ilgili haberlere ulaşmanız ve gelişmeleri takip etmeniz mümkün.

 8. gül

  19 Mayıs 2016 at 16:06

  ben doğu hizmetimi tamamladım ikinci görev yerim de doğu hizmeti bölgesinde ve buraya il dışı ataması ile geldim.ikinci görev yerimde bir yılı müdür yetkili olmak üzere ikinci yılımı dolduruyorum.bu durumda il içi tayin başvurusunda bulunabilir miyim ?

  • Editör

   19 Mayıs 2016 at 17:58

   Durumunuz göz önüne alınarak; Şu anda çalıştığınız okulda toplamda ikinci yılınız dolduğu için il içi tayin isteyemezsiniz. İl içi tayin için aynı kurumda 3 yıl çalışmanız gerekli.

 9. Belgin

  19 Mayıs 2016 at 23:41

  11 Eylül 2012de doğuya atandim 1 yıl sonra eş durumu ile tayin istedim.30 Kasım 2015 itibariyle de doğum sonrası ücretsiz izne ayrıldım bu durumda il içi tayin isteyebilir miyim? İl İçi tayin istedikten sonra ağustostaki Özür grubuna başvurabilir miyim?

  • Editör

   20 Mayıs 2016 at 01:57

   Aynı okulda 3 yılınız dolmadığı için il içi tayin isteyemezsiniz. Ancak Ücretsiz izininizin Eylül ayında bitmesi şartı ile Ağustos ayında özür grubuna başvurabilirsiniz.

 10. Belgin

  19 Mayıs 2016 at 23:44

  Bulunduğum okulda norm fazlası olduğum için başka okula tayin istemek zorunda kaldım ve yeni okulda 3 yılımı tamamlamadım il içine başvuru yapabilir miyim?

  • Editör

   20 Mayıs 2016 at 01:57

   Yeni okulunuzda 3 yıl çalışmadığınız için il içi isteyemezsiniz. Eğer yeni okulunuzda da norm fazlasıysanız il içi tayin isteyebilirsiniz.

 11. Süleyman

  20 Mayıs 2016 at 00:12

  Eşimle aynı okuldayım. İkimizde il içi tayin isteyeceğiz. Fakat doğu görevimiz bitmediği için farklı ilçelere atanabilirz. ikimzden biri bu sene tekrar eş durumundan tayin isteyebilirmi.

  • Editör

   20 Mayıs 2016 at 01:55

   Farklı ilçelere atanırsanız Ağustos ayında eş durumu isteyebilirsiniz.

 12. Süleyman

  20 Mayıs 2016 at 09:13

  Teşeküür ederim

 13. Süleyman

  20 Mayıs 2016 at 11:27

  Üstteki sorunun devamı olarak ikimizde farklı ilçelere tayin olduk diyelim. Eş durumundan tayın istediğimde sadece eşimin olduğu ilçe mi açılır. Yoksa ikametgahım ilde il merkezde acılır mı? Birde doğu görevı dıkkate alınır mı?

  • Editör

   20 Mayıs 2016 at 11:44

   Bulunduğunuz il Büyükşehir ise eşinizin olduğu ilçe dahil tüm ilçeler açılır, bulunduğunuz il büyükşehir değilse sadece eşinizin olduğu ilçe açılır. Ancak başvuruların birinci aşamasında ilçe seçiyorsunuz ve ikinci aşamasında bu ilçenin okulları size gözükür. Doğu görevi olayına gelirsek, size zorunlu hizmet olan okullar gözükür, zorunlu hizmet olmayan okullar açılmaz. Sorunuzu buna göre düzenler ayrıntılı sorarsanız daha rahat yardımcı oluruz. Şu anda cevabımızda ihtimaller üzerine ilerliyoruz, sağlıklı olmuyor.

 14. VELİ

  20 Mayıs 2016 at 12:21

  merabalar…ben zorunlu hizmeti 5 yıl olan bir okulda çalışıyorum şuan 4 yıl 9 ay 19 gün oldu…ben il dışı atamaya başvuru yapacağım bana zorunlu hizmete girmeyen yerler açılır mı tercih edebilirmiyim…6 Aydan az kaldığı için açılması lazım diye birşeyler duydum doğrumudur? mailime mesaj atarsanız çok memnun olurum…çok teşekkürler

  • temha

   9 Kasım 2016 at 11:10

   lütfen Veli arkadaşımızın sorusuna bir cevap verin arkadaşlar. Aynı durumdan ben de muzdaribim. Asker öğretmenlik görevim bittiginde acemi birliginde geçirmiş oldugum 1 ay dogu görevinden sayılmadıgı için mecburi hizmetim 2 yıl 11 ayda kalıyor. bu durumda hizmet sürem 3 yıla tamamlanır mı acaba. ACİLL

   • Editör

    9 Kasım 2016 at 16:33

    Tamamlanmaz hocam. Asker öğretmenlikte o 1 aylık süre zorunlu hizmeti bitirtmiyor.

 15. Merve

  20 Mayıs 2016 at 12:32

  Ben 2015 eylül atamasında atandım.hizmet yerim dogu görevi olarak geçmiyor.il içinde dogu göreviisteyebilirsin demişlerdi.ama aday öğretmenim yine de isteyebilir miyim?

 16. Betül

  20 Mayıs 2016 at 13:23

  Ben öğretmenlikten önce 2 yıl tapu da 4 b li çalistim. Calistigim yer zorunlu hizmet bölgesiydi. Öğretmenlikteki zorunlu hizmetime saydiramazmiyim???

 17. Betül

  20 Mayıs 2016 at 13:27

  Suan eşimle ayri sehirlerde yasiyoruz..ben esimden dolayi erteletiyordum..bu yil eş durum belgesi sunamadim okula. Ilicinden tayin istediğimde istedigim yer zorunlu hizmet kapsaminda degilse beni resen atarlarmi nezaman atarlar

 18. Uğur

  20 Mayıs 2016 at 18:13

  Ben il içi tayin isteyeceğim ancak temmuz ayı gibi askere gideceğim. Eğer asker öğretmenlik çıkmazsa 30 eylülde askerde olacağım için okula başlayamayacağım. Bu durumda atamam iptal olur mu?

  • Editör

   20 Mayıs 2016 at 19:24

   İl içi yer değiştirme başvuruları 20-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında alınacak; atamalar valiliklerce 6 Haziran 2016 tarihine kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri 17 Haziran 2016 tarihinden itibaren başlatılacaktır.

   Bu yüzden 17 Haziranda yeni görev yerinizde göreve başlarsınız Temmuzda da askere gidersiniz.

 19. Mustafa Germiyan

  20 Mayıs 2016 at 21:40

  Eşim benden ötürü zorunlu hizmetini erteletti(eş durumundan)İl içi başvuru sayfasında beyana dayalı bilgiler kısmında durumunuzu seçiniz:zorunlu çalışma yükümlülüğünü erteletmiş durumdayım yazabilmek için bu üstteki şart yeterli mi? Beyan olarak mebbis-özlükteki o ibarenin çıktısı yeterli mi? Ayrıca il içi sıra çalıştırılacak mı? (sıra oluşturulduktan sonra denmiş)

  • Editör

   20 Mayıs 2016 at 22:26

   Evet belirttiğiniz şart yeterli. MEBBİS’te ilgili kısımın çıktısı ile gerekirse bir dilekçe yazın. Beyan için kâfidir. İl içi sıranın çalıştırılıp çalıştırılmayacağı atama sonrası belli olur. Bu konuda talep, baskı gelirse çalıştırma ihtimalleri yüksek. Bu konuda kesinlik yok.

 20. MÜCAHİT

  20 Mayıs 2016 at 22:29

  İl içi tayin isterken listenin başına ihtiyaç listesinde olmayan okulları yazıp,onlardan sonra açık olan yerleri yazmam sorun oluşturur mu?

  • Editör

   20 Mayıs 2016 at 22:32

   Oluşturmaz lakin ölü tercih olur. İhtiyaç yoksa yazmanızın mantığı nedir? Muhtemel boşalacak yani oradan da tayin isteyecekler olarak düşünüyorsunuz sanırım. Tercih sayınız yeterli ise yazabilirsiniz.

 21. MÜCAHİT

  20 Mayıs 2016 at 22:35

  Evet ,yeterli teşekkür ediyorum

 22. hülya

  20 Mayıs 2016 at 23:54

  sayın editörüm,il içi tayinde mebbiste açılan tüm okulları yazabilir miyim?branşım anasınıfı il mem sitede 3 okula ihtiyaç var diye açıklama yaomış ama 100 okul açık gözüküyor,bu okullardan 40 tanesi yazarsam ne olur ?

  • Editör

   21 Mayıs 2016 at 00:00

   Yazabilirsiniz ancak kendinize iş yükü almış olursunuz. İl MEM’de 3 okul gözüküyorsa diğer okulları yazmanız bir anlam ifade etmez. 40 tercih hakkınız var isterseniz tüm tercihlerinizi doldurmak adına yazabilirsiniz.

 23. nurgül

  21 Mayıs 2016 at 11:27

  2016 il içi tayin, durumunuzu seçiniz bölümünde hiçbiri bana uymuyor ne yapacağım?

  • Editör

   21 Mayıs 2016 at 11:38

   Durumunuzu anlatır mısınız?

 24. Ayça

  21 Mayıs 2016 at 12:08

  Merhaba, şu an çalıştığım okul benim 2. okulum. Daha önce zorunlu hizmet sayilmayan bir okulda 2,5 sene çalıştım daha sonra il dışı yer değişikliğiyle şu anki okuluma geldim ve zorunlu çalışma yükümlusu olarak çalışıyorum.Okulun zorunlu hizmet süresi 4 yıl ve ben 2 yıldır burada çalışıyorum.Şimdi il içi yer değişikliği yapabilir miyim yoksa 3 yılin dolmasıni mi beklemeliyim.

 25. sinan

  21 Mayıs 2016 at 22:53

  mrb ücretsiz izin aldım 1.5 ay il içi tayinde 3 yıl şartı dolmamış görünüyor 2 yıl 11 ay 15 gün diyor tayin isteyebilir miyim

  • Editör

   22 Mayıs 2016 at 14:21

   Tekrar merhaba yoğunluktan gözden kaçmış olabilir kusura bakmayın. Aylıksız izin yani ücretsiz izin hizmetten sayılmıyor. 30 Eylül 2016 itibari ile 3 yılınız doluyorsa tayin istersiniz 30 Eylül 2016 baz alındığında 3 yılınız dolmuyorsa isteyemezsiniz. 1 gün ile tayin isteyemeyen öğretmen arkadaşları biliyoruz.

 26. Meral

  22 Mayıs 2016 at 01:20

  Il içi tayin istemem ve tayinimin çıkması durumunda alan değişikliğine başvuruda bulunabilir miyim

  • Editör

   22 Mayıs 2016 at 01:39

   İl içi atamanın Alan Değişikliği’ne bir engeli bulunmamaktadır. İl içi atama istedikten sonra Alan Değişikliği olursa başvurabilirsiniz. Engel değil.

   • Meral

    22 Mayıs 2016 at 09:20

    Teşekkürler

 27. Murat Aladağ

  22 Mayıs 2016 at 01:40

  Arkadaşlar il içi modülünde tercihlerde okulların sonunda HA ve HB kısaltmalarının ne anlama geldiğini bilen var mı?

  • hunter

   23 Mayıs 2016 at 09:54

   HA Hizmet alanı HB hizmet Bölgesi

 28. sinan

  22 Mayıs 2016 at 11:55

  sn. editör benim sorumu cevaplayabilir misiniz?

 29. ömer

  22 Mayıs 2016 at 13:56

  merhaba.valıstıgım okulda norm fazlası oldum.su an calıstıgım okul 4 bolge 18 hızmet puanı verıyor.dogu gorevı sayılıyor yanı.su an tercıh edecegım okulun ılla aynı bolge aynı hızmet puanını mı vermesı gereklı?eger 1.bolgeden bır okul secersem aynı ılcede yıne dogu gorevı sayılır mı?

  • Editör

   22 Mayıs 2016 at 14:19

   Zorunlu hizmetten sayılan okullar size açılır zaten. Zorunlu hizmetinizi tamamlamadığınızdan zorunlu hizmet olmayan okul size gözükmez, atanamazsınız. Zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilirsiniz. İllaki aynı puan aynı süre şartı yok. Zorunlu hizmeti 3 yıl olan 30 hizmet puanı veren okulu da yazabilirsiniz zorunlu hizmeti 5 yıl olan 14 puan veren okulu da yazabilirsiniz. Tercih sizin.

 30. Süleyman

  22 Mayıs 2016 at 14:24

  Merhabalar. Şu an eşimle aynı okuldayız ve il merkezine uzak bi ilçede çalışıoruz. il merkezinde oturuoruz il merkeze yakın farklı ilçelere tayin isticez çünki aynı ilçede hem resim hem müzik açığı yok. Ağustos ayındakı es durumu ataması için tekrardan normlar güncellenıyormu. Es durumundan eşim benim yanıma yada ben onun yanına gudebılırmıym.

 31. erkan

  22 Mayıs 2016 at 17:17

  merabalar merak ettiğim bir konu var.Asker öğretmenlerin il dışı atama isteme hakkı var mıdır? Ben bu yıl asker öğretmenim ve bu yıl 3. yılım oluyor. Asker öğretmenliğimle beraber bu yıl 3. yılı dolduruyorum.ancak Asker öğretmenlikte kışlada geçen 1 aylık zaman zorunlu hizmetten sayılıyor mu?sayılmıyorsa 3.yıl doluyor mu? bu yıl tayin isteyebilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Editör

   22 Mayıs 2016 at 19:37

   Merhaba hocam;

   Asker öğretmen iken il içi atama ya da il dışı atama isteyebilirsiniz. Asker öğretmenlik süresi hizmetten sayılır sadece Kışlada geçen süre maalesef sayılmıyor. MEBBİS’ten bakın 30 Eylül 2016 baz alındığında hizmet süreniz nedir? Büyük ihtimal birkaç günle kaçıracaksınız.

   • nesim

    23 Mayıs 2016 at 07:31

    Hocam 11 eylül 2013 te göreve başladım. 30 eylül baz alındığında 3 yıl doluyor mu? Teşekkürler

 32. nesim

  22 Mayıs 2016 at 18:01

  merabalar ben bu yılasker öğretmenim ve 3. yılım oluyor.il dışı tayin istemeği düşünüyorum ancak asker öğretmenin kışlada geçirdiği bir ay zorunlu hizmetten sayılıyor mu ? bu yıl tayin isteyebilir miyim ?

  • Editör

   22 Mayıs 2016 at 19:38

   Hocam bir önceki yorumda da belirttik. Asker öğretmenlik süresi hizmet süresinden sayılır ancak kışlada geçen yaklaşık 1 aylık süre hizmette sayılmaz. Bu yüzden hizmet süresinden düşülür. 30 eylül olarak hesaplayın ne kadar hizmet süreniz çıkacak. Bir iki günle kaçırırsınız.

 33. Süleyman

  22 Mayıs 2016 at 22:27

  Benim sorumuda cevaplayabılırmısınz.

 34. Nesil

  23 Mayıs 2016 at 10:11

  Merhaba hocam,ben 17 eylül 2013 te görevlendirme ile başladığım okula 31 aralık 2013 te kadromla geldim.17 eylül baz alınırsa 3 yılım doluyor ancak 31 aralık baz alınırsa 2 yıl 9 ay oluyor.Ben şu an iliçi başvurabilir miyim?Teşekkür ederim.

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 10:29

   31 Aralık baz alınmış olsaydı isterdiniz ancak 30 eylül tarihi baz alındığı için il içi yer değiştirme başvurusuna başvuramazsınız. Kadronuzun olduğu okulda 3 yıl şartı bulunmaktadır.

   • Nesil

    23 Mayıs 2016 at 11:13

    Aynı okulda devam etmemin bir anlamı olmuyor mu?Yani fiilen 17 eylülden beri görevdeyim aynı okulda

 35. Mustafa

  23 Mayıs 2016 at 11:49

  İyi günler, benim sorunum şöyle yardımcı olabilirseniz sevinirim;
  biraz dağınık olacak ama benim durumum şöyle,
  2013 te göreve başladım, uzun dönem askerlik yaptım. bu süre sayılmadığı için 2 yıl 1 ay gibi bir hizmetim olduğu görülüyor. ilk görev yaptığım yer sonradan zorunlu oldu. 2016 şubat ayında özür durumundan yer değiştirdim. şu an eşimle aynı ilçedeyim. Fakat onun 3 yılı dolduğu için zorunlu hizmete isteyecek. ben de eşimle beraber zorunlu hizmete il içi yer değiştirme isteğinde bulunabilir miyim.

  İl içi yer değiştirme için yayınlanan duyurunun ikinci maddesinin, c şıkkına istinaden adaylığın kalkmış olması yetmez mi?

  “2- Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden;
  a) 1, 2 ve 3’üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında adaylık dâhil 3 yıl görev yapanlar,
  b) 4, 5 ve 6’ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapanlardan bulundukları
  eğitim kurumunda 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar,
  c) 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapanlardan başvuruların
  son günü itibarıyla adaylığı kaldırılmış olanlar 3 yıllık çalışma süresi şartı aranmadan,
  istemeleri hâlinde, il içinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarına yer
  değiştirme isteğinde bulunabilecektir.”

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 12:15

   Şu anda yani eş durumu ile geldiğiniz okul zorunlu hizmet mi? Siz şu anda zorunlu hizmet olan bir okulda çalışıyorsanız eşiniz istemek zorunda değil. Sizden dolayı okulunda kalır çünkü mazereti var. İkinizin de çalıştığı (şu andaki) okulların zorunlu hizmet bilgilerini ve atandığınız tarihleri söylerseniz daha sağlıklı yanıt verebiliriz.

   • Mustafa

    23 Mayıs 2016 at 13:11

    ikimizin çalıştığı okul da zorunlu hizmet değil. eylül 2013 te atandık.

    • Editör

     23 Mayıs 2016 at 13:34

     Zorunlu hizmet olmayan okullarda çalıştığınız için ikiniz de zorunlu hizmet olan okulları isteyebilirsiniz. Kurumunuz 1, 2 ve 3’üncü hizmet alanlarında ise il içi istemek için adaylığınızın kalkmış olması yeterli. İkiniz de isteyebilirsiniz.

 36. Serdar5206

  23 Mayıs 2016 at 13:15

  meraba iyi günler.. ben özür durumundan eşimin bulunduğu ile tayin olursam daha sonraki özür durumunda da eşim bulunduğu ilde (büyükşehir ) eş durumu ile tayin olabilir mi merkez ilçeye..

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 13:31

   Merhaba örneğin Eşini Ankara Çankaya’da olsun. Siz eş durumundan Çankaya ilçesine giderseniz artık ne siz ne de eşiniz yer değiştiremezsiniz. Eğer siz Çankaya değil de Keçiören’e özür grubundan atanırsanız. yer değiştirme haklarınız mevcut. Büyükşehirler’de aynı ilçedeyseniz eş durumu isteyemezsiniz. Farklı ilçelerde iseniz istersiniz.

 37. Gencer

  23 Mayıs 2016 at 14:14

  Tayin istiyeceginiz bir okulda sizin branstan 1 acik var diyelim.Bu okulu 1.siradami tercih etmeniz avantajli olur,yada farketmezmi?

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 14:26

   İyi okuldan dezavantajlı okula sıralama yapmanız sizin adınıza yararlı olur. Birinci sıraya da beşinci sıraya da yazsanız hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırsınız.

 38. serhat

  23 Mayıs 2016 at 17:20

  meraba ben bu yıl asker öğretmen olarak görev yapıyorum aynı zamanda 3. yılım oluyor. 11/09/2013 te göreve başladım.il içi tayin isteyecem ama mebbiste il içi yer değiştirme sayfasında, kurumdaki ve ildeki görev süresi 2 yıl 0 ay 18 gün yazıyor.asker öğretmenlik zorunlu hizmetten sayılıyor ama neden 2 yıl görünüyor ? teşekkür ederim

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 17:40

   Merhaba; Asker öğretmenlik hizmetten sayılır ancak kışlada geçen 1 aylık süre hizmetten sayılmaz. Bu yüzden isteyemezsiniz.

 39. Ali

  23 Mayıs 2016 at 18:53

  Merhaba, 2014 yılında okul müdürü iken, performans değerlendirme sonucu öğretmenliğe geçirildim. Norm fazlası duruma düşmemem için İlin yazılı emriyle başka bir okula atanmam istendi. İstekle tayin yapmış gibi aynı ilçede başka bir okula atandım. Olduğum okulda şu an 2 yıl doldu. Yönetici olduğum kurumda 2,5 yıl çalışmıştım. Aynı ilçede 4,5 oldu. Atama kılavuzunun 4. maddesinin c bendine göre atama isteyebilir miyim?

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 20:05

   Aşağıdaki maddeyi örnek vermişsiniz ancak bu madde sizin durumunuzla alakalı değil. Bu madde gerekçe gösterilerek il içi atama isteyemezsiniz.

   c) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm
   kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla
   istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları
   eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte
   değerlendirilecektir.

 40. nur

  23 Mayıs 2016 at 19:29

  bransım fen bilimleri..4 yıl zorunlu hizmetimi tamamladım hizmet puanım 104..ve bulundugum sehirde fen bilimleri sadece 4 ihtiyac var..sadece bu 4 okulu mu yazmalıyım ve bu okullarda cok merkezi okul degiı..onlarca insan ve 4 okul ne kadar mantıklı

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 20:01

   Merhaba, evet meb personelleri bazı konularda maalesef mantık arayamıyor. İlinizde 4 açık varsa o okullara atama yapılır. Siz diğer okulları da yazabilirsiniz ancak açık olan okullara atama yapılacaktır.

 41. Muhammed Ali

  23 Mayıs 2016 at 21:44

  benim istediğim kurumda açık yok ancak o kurumdan il içiyle tayin isteyecek arkadaşım var… arkadaşımın şu anki okulunu tercih ettiğimde onun tayin olma durumunda ben o kuruma yerleşebilir miyim ?

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 22:12

   Evet Sıralama çalıştırıldığında yerleşirsiniz.

 42. Selim

  23 Mayıs 2016 at 22:47

  Şuanki çalıştığım kurumda 2 yıl öğretmenlik ve 8 yıl idarecilik yaptıktan sonra başka bir okula zorunlu yer değiştirme ile müdür yardımcısı olarak atandım. Burada 11 ay çalıştıktan sonra 4 yıl idarecilik yaptığım için mudur yardımcılığım uzatilmadı ve ben de mecburen eski okuluma tekrar tayin istedim. Şuanki kurumunda önceki yılları sistem görmüyor ve mebbiste 1 yıl 8 ay görevim gözüküyor. Buna gore ben başka okula il içi tayin isteyebilir miyim? İsteyebilirsem hangi maddeyi isaretlemeliyim. Mesela 4 c olur mu? Teşekkür ederim.

  • Editör

   23 Mayıs 2016 at 23:46

   Belirttiğiniz 4-c maddesi sizin durumunuza karşılık gelmiyor maalesef. Sizin durumunuza uygun bir madde de yok.

   c) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecektir.

 43. fatma

  24 Mayıs 2016 at 07:22

  Merhaba ben il içi tayin yaparken durum kutucuğunu işaretlemedim henüz ilçe mem onuylatmadım başvurum iptal olr mu veya il ilçe mem düzeltme yaabilir mi

  • Editör

   24 Mayıs 2016 at 09:19

   Hemen dilekçe yazın yanlışlık yaptığınıza dair, ilçe reddeder. Sonra siz tekrar başvuru yaparsınız. İlçe düzeltmez ya reddeder ya onaylar.

 44. murat

  24 Mayıs 2016 at 08:18

  Daha önceki okulumda norm fazlası olduğum için 2 yıl önce tayin istedim şimdi c maddesine göre tayin isteyebilirmiyim.

  • Editör

   24 Mayıs 2016 at 09:20

   Daha öndeki okulda norm fazlası olduğunuz için yer değişliği işleminiz atama usulü yapılmış. Şu anda çalıştığınız okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

 45. Süleyman

  24 Mayıs 2016 at 09:47

  Tercihleri yaparken sıralama önemlimi yoksa sıralamalara bakılmaksızın puana göremı alım oluo. Örnek benım 1. Tercıhe yazdıgım okulu bı baskası 3. Tercıhe yazdıysa onun puanı benımkınden yuksekse omu gıder o okula

 46. Süleyman

  24 Mayıs 2016 at 09:52

  Tercih yaparken sıralama onemlımı. Örnek benm 1.tercıhıme yazdıgım okulu bı baskası 3. Tercıhıne yazarsa ve onun puanı benımkınden fazlaysa omu gıder o okula

 47. emine

  24 Mayıs 2016 at 10:30

  Ben 2013 eylülde atandim.il içine başvururken hangi durumu seçmen gerekiyor.3 yılı dolmayanların askerlikle ilgili durumu seçmesi gerektiğini söylediler.bayanlarda mı bunu seçmeli

 48. halil

  24 Mayıs 2016 at 11:42

  ben ili içi ile başka bir ilçeye tayin istedikten sonra tekrar eş durumuyla geldiğim ilçeye tayin isteye bilir miyim

 49. TARIK

  24 Mayıs 2016 at 14:16

  İL İÇİ ATAMASI ÇIKIP OKULUNDAN İLİŞİĞİNİ KESMEYEN VE YENİ GÖREV YERİNE BAŞLAMAYAN ÖĞRETMEN, İL DIŞINA BAŞVURABİLİR Mİ?

 50. Aydın Araz

  24 Mayıs 2016 at 17:59

  11 yıldır ayni okulda ogretmenim durumunuzu secin bolumunde hicbiri bana uymuyor.Bos mu kalacak ?Alttaki pansiyonlu kisim ve onun altindaki bolumu herkes tikleyecek mi tesekkur ediyorum.

  • Editör

   24 Mayıs 2016 at 21:36

   Bir ibare seçmek zorunda değilsiniz. Orada yer alan ibareler istisnai durumlar için. Siz normal yani ibare seçmeden yapacaksınız.

 51. hasan

  24 Mayıs 2016 at 22:28

  il içi tayin çıkıp ilişik kesmemek gibi bi hakkımız var mı?

  • Editör

   24 Mayıs 2016 at 22:38

   İl içi atama duyurusunda yer alan kılavuzun 24. maddesinde açık ve net şekilde iptal edilmeyecektir deniliyor. (Sonradan oluşan mazeret dışında)

   • hasan

    24 Mayıs 2016 at 23:13

    eşimle birlikte uzak ilçeden merkez ilçeye tayin istedik. ancak diyelim ki benim çıktı eşimin tayini çıkmadı. bu durumda mazeret oluşmuş oluyor. siz yukarıdaki yazınızda 30 eylüle kadar ilişik kesmek zorundadır. yoksa il milli eğitim müdürlüğü atamayı iptal eder diye bi ibare kullanmışsınız. 16 hazirana kadar ilişik kesme işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. bu yüzden sordum ilişik kesmeme hakkımız var mı diye. teşekkür ederim.

    • hasan

     24 Mayıs 2016 at 23:21

     pardon “30 eylüle kadar göreve başlamak zorundadır.” şeklinde bir düzeltme yapmam gerekiyor.
     tekrar soruyorum 16 haziranda kesmemiz gereken iliği 30 eylüle kadar kesmemek gibi bir durum söz konuşumu

 52. Su

  24 Mayıs 2016 at 23:43

  İyi geceler tercih yapacağım ancak durum kısımında neyi işaretlemeliyim. 30 eylül itibari ile çalıştığım kurumda üç yılımı doldurmuş oluyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim. Boş mu bırakmalıyım yoksa 30 eylül 2016 tarihi itibariyle zorunlu çalışma yükümlülüğüm tamamlanacaktır mı demeliyim. Teşekkürler…

 53. Aysu

  25 Mayıs 2016 at 08:04

  Mrb 26 ağustos 2013 de bir ilköğretim okulunda göreve başladım. Fakat bu okul ilkokula dönüşünce yeni açılan bir ortaokula atamam yapıldı. Bu Ortaokulda başlangıç 3 ekim gözüktüğünden il içi tayin isteme hakkım var mi? Teşekkürler..

 54. ayşe

  25 Mayıs 2016 at 14:55

  merhaba ilk atandığım kurumda 2 yıl görev yaptktan sonra norm fazlası oldum. ilçedeki başka bir okulu isteyip oraya geçtim buradada 2 yıldır görev yapıyorum. il içi tayin isteyebilir miyim ?

 55. ümmü

  25 Mayıs 2016 at 15:43

  merhaba, ben okulumda norm fazlasıyım evime yakın bir okula il içi tayin isteyeceğim, eşim de il dışı tayin isteyecek eğer il dışı tayin olursa ben onun yanına gitmek için eş durumu isteyebilir miyim?

  • Editör

   25 Mayıs 2016 at 16:05

   Ağustos ayında eş durumu özrü istersiniz. Sıkıntı yok.

 56. Ali

  25 Mayıs 2016 at 16:56

  Mrb esim atandigi ilcede bir yildir gorev yapiyor zorunlu calisma yukumlusu es durumu nedeniyle bu zorunlulugu erteletip basvuruda bulunabilir miyiz

  • Editör

   25 Mayıs 2016 at 17:04

   Merhaba. Eşiniz ile sizin okul bilgilerinizi, hizmet bilgilerinizi vb detayları yazarsanız açıklayalım. Sorunuzdan net bir şey anlayamadık.

 57. Ali

  25 Mayıs 2016 at 17:04

  Haziran ayi semineri icin kendi okulumda degilde baska bi okulda tamamlayabiliyormuyum tamamlayabilmek neler yapmam lazim

 58. Samet

  25 Mayıs 2016 at 23:55

  Mrhb. Okul müdürlüğü veya ilçe milli eğitim herhangi bir mazeret sunmadan tercihimi onaylamazlarsa yasal olarak şikayette bulunma hakkımız var mı? teşekkürler.

  • Editör

   26 Mayıs 2016 at 00:00

   Tabiiki var. Eğer onay vermezse büyük suç işlerler ve soruşturma sonucu çok ağır cezalar alırlar. Eğer onayda ret verirlerse geçerli sebepleri olması lazım.

 59. Samet

  25 Mayıs 2016 at 23:57

  Ya da başvuru tarihini geçirip onaylamayı unuturlarsa ne olur?

  • Editör

   26 Mayıs 2016 at 00:01

   İmkansız. Okul onay vermezse ilçe ve il onayda bekleyenleri görür. Okulu uyarırlar. İlçe onaylamazsa il görür ilçeyi uyarır. İlin de onaylamama gibi lüksü olamaz.

 60. Hülya

  26 Mayıs 2016 at 02:50

  Merhaba başvurumu yaptım fakat sıralamayı değiştirmek istiyorum okulum daha onaylamadı ne yapmalıyım

  • Editör

   26 Mayıs 2016 at 11:29

   Okula dilekçe ile başvurun, yanlış yaptığınızı ve değiştirmek istediğinizi söyleyin. Okul reddedecek. Sonra siz tekrar başvuru ekranından düzenlyeceksiniz.

 61. alper

  27 Mayıs 2016 at 22:15

  Merhabalar.Tercihlerimi yaptıktan sonra listemde var olan bir okulu iptal etmek istiyorum.İptali sıralamaya girmeden önce mümkün mü acaba?

  • Editör

   27 Mayıs 2016 at 22:52

   Şu andan itibaren imkansız.

 62. Songül

  29 Mayıs 2016 at 12:45

  Merhaba il içi ATA’ma yaparken durum kutucuğu işaretlememişim ilçe onayladı başvuru süresi de geçti tercihim iptal mi olur

  • Editör

   29 Mayıs 2016 at 14:07

   Onay aldıysanız sorun olmaz. Eğer oradaki maddelere uyan bir durumunuz varsa işaretlemeniz gerekirdi.

 63. bahar

  29 Mayıs 2016 at 23:45

  il içi atama için başvuru yaptım fakat şuan iptal ettirmek istiyorum, sonuçlar belli olmadan iptal ettirebilirmiyim veya biryere atanırsam iptal ettirmek için gerekli mazeret yürürlükteki yönetmelikte belirtilen mazeret durumları nelerdir nereden ulaşabilirim

 64. Allum Buker

  30 Mayıs 2016 at 09:15

  2014 yılında Anaokulunda rehber öğretmen iken norm kadro yönetmenliği değişti ve norm fazlası oldum. İsteğe bağlı il içi atamaya başvurdum ve aynı ilçede başka okula atandım.

  İl üç seneyi doldurmadığın için Başvurunu reddedildi Dedi. Anaokulu + ortaokul 30 eylül itibariyle 3 sene oluyor. Ayrıca yönetmeliğin 52. Maddesinin 4. Fıkrasında şu madde var:

  Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

  Burada özellikle istekleri doğrultusunda denmesine rağmen il başvurumu reddediyor. Sizce ne yapmalıyım ?

 65. Hasan aslan

  31 Mayıs 2016 at 11:52

  İyi çalışmalar zorunlu hizmet yükümlüsüyüm eşim taşeron firma elamanı ve ihale ile iş aldıkları için bulunduğumuz ilde işyeri faaliyet belgesi alamıyoruz ne yapılabilir teşekkürler

  • Editör

   31 Mayıs 2016 at 19:55

   Almanız lazım hocam. Almak için şirketle görüşün. Orada çalıştığına dair iki satır onaylı evrak dahi olsa alın.

 66. Deniz

  2 Haziran 2016 at 22:07

  Merhaba,

  İl içi tayin talebim ile tayinim çıktı, fakat özel sebeplerimden dolayı tayinimi iptal ettirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Editör

   2 Haziran 2016 at 22:29

   Hemen okulunuza dilekçe verin. Ayrıntılı bir dilekçe yazarak tayininizin iptal edilmesini belirtin. Görevden ayrılış yapmayın. Dilekçenize cevap bekleyin.

 67. serkan cinbay

  2 Haziran 2016 at 23:31

  il içi tayinde sıra nasıl çalışıyor. 1 yıl süreyle tayin hakkın var mı yani sırada olup 3 ay sonra birisi emekli olursa sıra devem edip tayin olabiliyor mu? yoksa bir defa sıra olup olmazsa tayin durumu bitiyor mu?

 68. ahmet sarı

  3 Haziran 2016 at 00:21

  okulumda norm fazlasıydım mecburen il içine başvuru yaptım ve atandım.eşim sakaryada ağustosta eş durumuna başvurabilir miyim? eğer başvurabiliyorsam bunu yeni okuluma gitmeden mi yapacağım ?

  • Editör

   3 Haziran 2016 at 00:36

   İl içi atama sonucunuz hayırlı olsun. Ağustos ayında yapılacak eş durumu atamasına başvurabilirsiniz. 17 Haziran itibari ile eski yerinizden ayrılıp yeni yerinizde göreve başlayacaksınız. Eş durumu atamasına da yeni görev yerinden başvuru yapacaksınız. MEB Personel tıklayınız

 69. Süleymn

  3 Haziran 2016 at 10:37

  İlişik kestığin gün içinde diğer okula baslamak gerekıyor mu?

  • Editör

   3 Haziran 2016 at 10:44

   Başlamak zorunda değilsiniz, ertesi gün de gidip başlarsınız.

 70. osman

  3 Haziran 2016 at 14:24

  ben 2014 de balıkesırın ilcesıne geldim mudurluk sınavında okul muduru oldum şımdi erzuruma tekrar tain istiyebilirmiyim yöneticilikten ıstifa etsemde

  • Editör

   3 Haziran 2016 at 18:03

   İl içi atama geçti hocam.

 71. mecitt

  3 Haziran 2016 at 18:34

  Hocam arkadaş il içinden başka okula geçecek diye ben de onun okulunu tercih ettim fakat arkadaşın ataması olmadığından direkt ben de gidemedim. fakat aynı arkadaş ağustos özür atmasında gitmeyi düşünüyor. eğer arkadaş giderse bizim tercihlerimiz tekrardan değerlendirmeye alınıyor mu. bizim müdür bizim beklemeye alındığımızı eğer o arkadaş özür atamasında giderse benim gideceğimden bahs etti. öyle bir şey var mı.

  • Editör

   3 Haziran 2016 at 18:39

   Merhaba, eğer bulunduğunuz il özür grubu atamasından sonra sıralamayı çalıştırırsa dediğiniz gerçekleşir. Ancak sıralamayı çalıştırmazlarsa bu dediğiniz atama olmaz. Sıralama çalıştırma bulunduğunuz ile kalmış. Ancak bizim görüşümüz Ağustos ayında atama olmazsa sıralama çalıştırılır. Atama olursa sıralama çalıştırılmaz. Bunun kesinliği yok sayın hocam.

 72. mecitt

  3 Haziran 2016 at 18:52

  Sağ olun hocam.

 73. 12346

  3 Haziran 2016 at 22:37

  Eģer okulumuza yerimize biri atanmamissa iptal ettirebilirmiyiz hocam? 2016 iptal yok mu yoksa

 74. Hkmt

  5 Haziran 2016 at 00:36

  2016 yılı mayıs ayının 25 inde il içi tayin istedim. Tek tercih yaptım. İlgili yerleri doldurup kontrol ettikten sonra kaydet kısmına basarak çıktım. Şüphelendim eksik bir şey mi yaptım acaba diye daha dikkatli bir şekilde tek tek okuya okuya aynı işlemi bir kez daha yaptım. Kaydettim diğerinden hiç bir farkı yoktu yaptıklarımın. Demek ki boşuna şüphelenmişim dedim kendi kendime idarecilerin onaylamasını beklerken şok yaşadım. İsteğiniz mebbiste gözükmüyor dediler. Ben tayin isteyemedim çünkü günü geçmişti artık. Sorum şu Mebbiste yapılan her şey kayıt altına alınır mı? Benim 2 kere ayrı ayrı kaydettiğim tayin isteğim neden görünmez? İdareciler isteseler bu tayin isteğini silebilirler mi?

 75. Hkmt

  5 Haziran 2016 at 00:38

  Son bir not, tayin istediğim günden sonra mebbise hiç girmedim. Bu olaydan sonra mebbise ilk girdiğimde şifre değişikliği ekranı ile karşılaştım. İlginç değil mi…

 76. osman

  5 Haziran 2016 at 13:12

  yanlıs anladınız ben il ici degil il dısı tain istiye bilirmiyim diye sordum 2014 de balıkesirin ilcesine geldim okul muduruyum erzuruma tekrar tain istiye bilirmiyim mudurlukten ne zaman 1stifa edecegin edersemde tainhakkı verilirmi bunu sordum

 77. ftm

  6 Haziran 2016 at 13:24

  Eşimle aynı okulda öğretmeniz. Ben il içi tayin istedim. O da il dışı isteyecek. İl içi yer değiştirmem gerçekleşirse eşim farklı ile tayin olacağı için ağustosta özür durumundan tayin isteyebilir miyim? Bulunduğumuz yerdeki İlçe milli eğitim müdürlüğündeki memurlara sorduğumuzda isteyebilirsiniz denmişti forumları okudukça kafam karıştı. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Editör

   6 Haziran 2016 at 14:05

   İsteyebilirsiniz. Forumlarda kafanızın karışması normal. sağlıklı bilgi bulmanız çok zor. Buradan bizlere sorabilirsiniz.

   • ftm

    20 Haziran 2016 at 22:29

    Teşekkürler, dediğimiz gibi maalesef benim il içi tayinim çıktı. Aslında eşim il dışı isteyecek. Ben hala eski okulumdan ilişiğimi kesmedim 30 haziran itibariyle ilişik kesecektim. Eşime il dışı 27 Haziranda çıkarsa ilişiğimi kesmeden il içi atamamı iptal ettirmeye mi çalışmalıyım? yoksa gidip başlayıp oradan mı özür grubu istemeliyim?

    • Editör

     20 Haziran 2016 at 23:40

     Merhaba, hocam gidin göreve başlayın nasıl olsa Ağustos ta eş durumu var.

 78. nazlı

  7 Haziran 2016 at 09:52

  Merhabalar, il içi atamam oldu. ağustosta tekrar özür grubundan tayin isteyebiliyor muyum? Ben il içi atamayla farklı bir ilçeye atandım.

  • Editör

   7 Haziran 2016 at 10:36

   Merhaba, eşiniz farklı ildeyse istersiniz. Eşinizle aynı ilçedeyseniz ve iliniz büyükşehirse isteyemezsiniz. Detaylı yanıt vermek için eşinizin il/ilçe ve sizin il/ilçe bilgisi gerekli. Kolay gelsin.

   • nazlı

    8 Haziran 2016 at 14:37

    Eşimle aynı ildeyiz fakat farklı ilçelerdeyiz. Bulunduğumuz şehir büyükşehir değil. Yönetmelikte il içi atananlar aynı dönemde il dışı isteyemezler yazıyor. Özür grubundan söz etmiyor.

    • Editör

     8 Haziran 2016 at 16:45

     Ağustos ayında eş durumundan tayin isteyebilirsiniz.

 79. Süleymn

  7 Haziran 2016 at 10:03

  Çalıştığım okulda 4 yıldır gorev yapıorum. Okulun doğu görevı 5 yıl.il içinden tayın istedm ve cıktı. Yeni okulumunda dogu görevı 5 yıl. Yenı okulumda 1 yıl calısmam yeterli oluyor mu. 1 yıl sonra doğu görevım bıtecegı için tayın isteyebılırmıyım. Yoksa 3 yıl şartı aranır mı.

  • Editör

   7 Haziran 2016 at 10:33

   İl içi atama sonucu tayininizin çıktığı okulun zorunlu hizmeti 5 yıl olduğu için sizinde 4 yıllık çalışma süreniz olduğundan 1 yıl daha çalıştığınızda zorunlu hizmetinizi tamamlamış olursunuz. Seneye il dışı isterken zorunlu hizmetinizi tamamlamış olarak hesaba katılır.

 80. gulsen

  7 Haziran 2016 at 12:30

  Ankara/cubuktan ankara/mamaka il ici tayinim cikti esiminde cubuk icinde baska bir okula il ici tayini cikti es durumundan mamak isteyebilirmi agustosta

  • Editör

   7 Haziran 2016 at 13:38

   Çubuk’tan Mamak’a eşiniz isteyebilir. Siz de Mamak’tan Çubuk’a isteyebilirsiniz. Ancak ikinizde Çubuk ya da Mamak’ta olursanız artık eş durumu isteyemezsiniz.

 81. Seda

  7 Haziran 2016 at 17:32

  Bu yıl il içi yeniden sıralar çalıştırılacak mı

 82. Süleymn

  7 Haziran 2016 at 22:58

  Bu sene il içi tayın istedım.ve cıktı.1 senem kaldı doğu gorevımn bıtmesıne bır sene sonra dogu gorevımı tamamladıgım ıcın tekrar il içi tayın isteyebılıyormuyum. Yoksa 3 yıl beklemek zorundamıyım

  • Editör

   8 Haziran 2016 at 09:22

   3 yıl sonra il içi atama isteyebilirsiniz.

 83. Ayşegül

  10 Haziran 2016 at 12:34

  Merhaba İstanbul sultangaziden Beykoz’a il içi tayinim oldu ikametgahımız sultangazide kalırsa ağustosta eş durumundan tayin isteyebilir miyim

  • Ayşegül

   10 Haziran 2016 at 12:35

   Soruma düzeltme yapayım tekrar sultangaziye gelebilir miyim

  • Editör

   10 Haziran 2016 at 14:15

   Eş durumunda eşinizin çalıştığı ilçeye tayin isteyebilirsiniz. Büyükşehirde aynı ilçede görev yapıyorsanız eş durumu yapamazsınız. Çalıştığı kurumun ilçesi önemli.

   • Ayşegül

    11 Haziran 2016 at 10:40

    Teşekkür ederim hocam eşimin çalıştığı iş yeri Beyoğlu’nda ikameti ise Sultangazi ilçesinde ben ikamet durumundan sultangazi ilçesine isteyebilir miyim

 84. serkan

  10 Haziran 2016 at 12:51

  6 haziran günü İl içi tayinim çıktı.Eşim de il dışı tayin isteyecek. Eşimin il dışı tayini çıkarsa Ağustos özür grubundan il dışına gitmem için il içindeki yeni görev yerine başlamam gerekiyor mu? yoksa il içi tayinimi iptal ettirmem mi gerekiyor. İl içindeki Yeni görev yerime eşimin il dışı yeri belli olana kadar başvurmayabilir miyim?.İl içi tayini çıkanlar en son ne zaman görev yerlerine başlayabilir.

  • Editör

   10 Haziran 2016 at 14:14

   17 sinden sonra ilişik kesmek zorundasınız. Bekleme gibi bir durumunuz yok. Ayrıca yeni görev yerinizde göreve başladıktan sonra Ağustos ayında eş duruma başvurabilirsiniz. Zaten böyle olması lazım.

   • serkan

    10 Haziran 2016 at 14:22

    Teşekkür ederim hocam seminer dönemini eski okulumda geçirebilir miyim? yeni görev yerime git gel su aşamada zor olacak tekrardan çok teşekkür ederim

    • ftm

     22 Haziran 2016 at 00:51

     serkan hocam sizinle aynı durumdayız. İl içi atamam yapılmıştı fakat il dışı istemek durumunda kaldık ilişiğimi de kesmedim seminer dönemini eski okulumda geçiriyorum 27’sinde il dışı açıklanacak zaten. Buna göre 30’unda ya ilişik keseceğiz görevimize başlayacağız ya da dilekçeyle iptal mi ettireceğiz acaba hangisi daha garanti olur? Bir kaç yıl önce il içi ataması yapılanlara özür grubunda ekran açılmamış bazı illerde bir yıl bekleyin denmiş. Bu durum beni çok tedirgin ediyor.

 85. songül

  11 Haziran 2016 at 23:29

  hocam haftaya il dışı tayin istiycem eşimde eş durumundan dolayı gelecek fakat öğretmen değil başka ilçeye gidecek ben eş durumundan ağustos ayında yanına gidebilirmiyim.

  • Editör

   11 Haziran 2016 at 23:33

   Gidersiniz hocam. Eşiniz başka ilçede ise yanına eş durumu atama istersiniz.

 86. hakan

  13 Haziran 2016 at 00:50

  Merhabalar,il içi tayinim çıktıktan sonra özür grubum oluştu ve il içi atamamı iptal ettrdim, il dışı tayini için başvuru yapabilir miyim? Kararnamemin iptal işlemleri il dışı atama zamanına yetişir mi? Teşekkür ederim şimdiden

  • Editör

   13 Haziran 2016 at 10:10

   İstersiniz hocam. İptal dilekçenizi sunmuşsunuz. Başvuru yaparsınız merak etmeyin.

   • hakan

    13 Haziran 2016 at 13:32

    Teşekkür ederim hocam sağolun

 87. Süleymn

  13 Haziran 2016 at 11:07

  İl içi tayin istedım ve cıktı. Kendi okulumdan ilişiğimi kestiğim gün tayinimin çıktığı okula başlamak zorundamıyız. Yoksa kendi okulumzdan 17sinde ilişik kesip tayinimin çıktıgı okula 20sinde gitsem işlemleri yapsam başlasam olur mu?

 88. Fatih GÜNGÖR

  14 Haziran 2016 at 08:54

  il içi tayin istedim 2. sırada yer alıyorum ancak birinci sıradaki öğretmen tayinini iptal etti. ben atanabilir miyim . sırayı çalıştırmaycaklarını söylediler.

  • Editör

   14 Haziran 2016 at 09:25

   Sıra çalıştırırlarsa atanırsınız. Şu anda sıra çalıştırılması için Türk Eğitim Sen baskı yapıyor ancak diğer sendikaların da bu konuda baskı yapması lazım

 89. Fatih GÜNGÖR

  14 Haziran 2016 at 09:26

  il başkanına söyledik. mahkemeye verelim dediler direk. söyledik kabul etmediler dedi. ben sıra çalıştırılması ile ilgili resmi bir dayanak bakıyorum ancak bulamadım.

 90. Fatih GÜNGÖR

  14 Haziran 2016 at 10:20

  an itibarı ile;

  ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI

  DANIŞMA REHBERLİK, KOORDİNASYON ŞUBE MÜDÜRÜLÜĞÜ ile görüştüm.

  il içi sıra çalıştırma ve tayin işleri tamamı ilin insiyatifinde yapılmaktaymış dediler. bakanlık il içi çalıştırmaz dediler. sıranın çalıştırılması illerin elinde dediler.sıranın çalıştırılması yönetmeliklerde yazmıyor dedi.

  bende dilekçemi yazıyorum şimdi.. bakalım ne olacak…

 91. Fatma

  14 Haziran 2016 at 12:32

  okulumda norm fazlasiyim ilici tayin istedim norm fazlasiyim secenegini isaretledim kurum ve ilce milli egitim onayladi fakat il milli egitim sure yetersiz diye rededdi bugun beni arayip haksiz yere tayin istedim diye savunmamai istiyorlar ne yapmam lazim cok acil

 92. Fatma

  14 Haziran 2016 at 12:38

  Yani magdur durumdayken onlarin hatalari yuzunden suclu duruma düştüm illa bugun gelin son gun gelmesseniz yasal islem başlatilacak deniliyor ne yapmam lazım gitmelimiyim

  • Editör

   14 Haziran 2016 at 16:48

   Sendikalıysanız sendika temsilciniz ile görüşün. En hızlı şekilde o yardımcı olacaktır. Yoksa evraklarınız ile birlikte savunma yazmanız gerekecektir.

 93. ahmet

  15 Haziran 2016 at 22:26

  iyi akşamlar hocam, ben kamu personeliyim eşim branş öğretmeni ve zorunlu hizmet yükümlüsüdür. okulunda 3 yılı doldurduğu için yarın açıklanacak olan il dışına başvuru yapacak.
  1. il dışı gerçekleşirse ben eş durumu istiycem fakat farklı bir ilçeye gitmek zorundayım. tayin olduğu okulda çalışmadan Ağustos ayında eş durumu isteyebilir mi?
  2. yeni bebeğimiz olduğu için gittiği yerde aylıksız izin almasıda aklımızda. şubat ayında eş durumu isteyebilir mi aylıksız izindeyken.

  • Editör

   15 Haziran 2016 at 22:37

   Merhabalar;

   1. Eğer eşiniz il dışı atamada atanırsa 27 Haziran dan sonra kararnameler gelir. Kendisine tebliğ edildikten 15 gün sonra atandığı yerde göreve başlamak durumunda. Bu yüzden en geç temmuz ortasına kadar yeni okulunda göreve başlayacaktır. Tayin olduğu okulda her halükarda göreve başlayacak. Ağustos ayında eşiniz de eş durumu isteyebilir.
   2. Aylıksız izindeyken eş durumu isteyemez. Örneğin şubat 2016 özür grubu kılavuzuna bakarsanız aylıksız izinde olan 28 Şubat itibari ile göreve başlayacak öğretmenler eş durumuna başvurabildi. Sizin eşiniz aylıksız izne ayrılır ve şubat sonunda göreve başlamazsa eş durumu yapamaz. Aşağıdaki linkte yer alan haberin en altındaki kılavuzu indirin ve 9.maddeyi okuyunuz.

   http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ocak-2016-ozur-grubu-duyurusu-yayinlandi-539.html

   • öğretmen

    17 Haziran 2016 at 00:27

    aynen biz de yukarıdaki durumdayız ben zorunlu görevimin 3. yılını doldurdum il dışı isteyecegim eşim de eş durumundan benim atanacağım ilin farklı bir ilçesine atanacak mecburen. bu durumda ben ağustosta eş durumu özründen il içi tayinine başvurabilirim öyle mi umarım doğru anlamışımdır.

 94. seda

  16 Haziran 2016 at 13:37

  mrb. ben il dışı atamayla ankarayı tercih edeceğim. eğer ankarada bir okula tayinim çıkarsa özür grubu sebebiyle tekrar ağustosta yine ankara içine tayin isteyebilir miyim?

 95. Feryad

  16 Haziran 2016 at 18:07

  Hocam s.aleykum. Benim il içinde soruşturma sonucunda görev yerim değiştirildi. Bu sene 2. yılım bitti. Ancak şöyle bir madde geçiyor il dışı kılavuzunda: soruşturma sonucu görev yerim isteğim dışında idari tasarrufla değiştirildi. Bu maddeye göre 3 yıl dolmamış olmasına rağmen il dışı tercihte bulunabilir miyim?

 96. diyar

  17 Haziran 2016 at 00:35

  il dışı tercihlerde yine halen görev yaptığım ilin içindeki okulları yazabilirmiyim(halen zorunlu çalışma yükümlüsüyüm ve bulunduğum ilde 3 yılımı doldurdum) ?????????????

 97. aykut

  17 Haziran 2016 at 18:30

  zorunlu bölgeden zorunlu bölgeye il dışı atanırsam ve burada zorunlu görevimi 1 yıl içinde tamamlarsam il içi tayin isteyebilir miyim? şimdiden teşekkürler…..

  • Editör

   17 Haziran 2016 at 18:35

   Atandığınız okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

 98. aykut

  17 Haziran 2016 at 19:05

  teşekkürler. ancak 3.madde kimleri kastediyor?

 99. elif

  18 Haziran 2016 at 10:46

  MERHABALAR.il dışı tayin istiyeceğim.ikimizde öğretmeniz.
  1-eşimin, eş durumundan yararlanabilmesi için o da mı tayin istemeli?
  2-bana ilçe çıkarsa eşime, eş durumundan sadece o ilçedeki okullar mı çıkar?

  • Editör

   18 Haziran 2016 at 11:00

   1. Hayır, Ağustos ta eş durumu istemek için illaki o da tayin isteyecek diye bir şey yok. Ancak içinizi rahatlatmak için sizin tercih yapacağınız illerden bir tane formalite icabı gelmemesi yüksek bir okul eşinize yazılabilir. Siz Rehber Öğretmensiniz Antalya size açık, eşiniz sınıf öğretmeni Antalya ona kapalı. Eşiniz nasıl yazsın? Böyle bir şart yok ancak dediğim gibi kendinizi rahatlatmak için böyle bir yol izleyebilirsiniz.
   2. Siz İzmir Karşıyaka’ya gittiniz eşiniz il dışı eş durumundan İzmir’in bütün ilçelerini yazabilir.

   • elif

    18 Haziran 2016 at 12:48

    ben sınıf öğretmeniyim Kahramanmaraş ın ilçesini istiyeceğim.
    eşim sosyal bilgiler öğretmeni. eşime il dışı eş durumundan Maraş merkez açılır.doğru anladım umarım.tesekkurler

 100. aynur

  19 Haziran 2016 at 03:58

  merhabalar hocam öncelikle cevaplarınız için size çok teşekkür ederim. 2014 yılı eylül ayında ilk atmam zorunlu hizmet bölgesine oldu
  şu anda bulunduğum okulda norm fazlası durumundayım il içinde tayin istemedim ve bulunduğum okulda 2. yılım bitti 3 yıl şartı olmadan zorunlu hizmet bölgesine tayin isteyebilir miyim. eğer isteme hakkım varsa ve bir yere atanırsam oradan da önümüzdeki yıl tekrardan il dışı yapabilir miyim. yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar

  • Editör

   19 Haziran 2016 at 12:05

   Şu anda il dışı ataması tercihlerinden il içi tayin isteyebilirsiniz. Seneye bulunduğunuz ilde 3.yılınız dolacağı için il dışı istersiniz.

   • aynur

    19 Haziran 2016 at 18:57

    yani bu yıl hiç bir şekilde il dışı isteyemiyor muyum hocam. meb atama yer değiştirme yönetmeliğinde de 9. bölümde farklı yorumlanabilecek şeyler var. ben il dışı tercih versem ne olur şu an ? cevabınız için teşekkürler.

 101. ahmet

  24 Haziran 2016 at 00:41

  sayın hocam çok zor durumdayım bana yardım eder misin? ben eşimle avcılarda öğretmeniz 3 yıllık evliyiz .il içi yerdeğiştirme ile esenyurrta bir okula yerleştim. bana 2 yıl içinde sınıf kapanacağı için norm fazlası olursun dendi. acaba sayın hocam ben bu ağustosta eş durumu ile tekrar avcılara dönebilir miyim ? bana yardımcı olun allah sizden razı olsun.

 102. ahmet

  24 Haziran 2016 at 00:47

  hocam şöyle bir madde varya il içi yer değiştiren aynı dönem iller arasına başvuramaz. ancak bunlardan sonradan mazereti oluşanlar özür grubuna başvurabilir . maddesi var var hocam bu maddeyi de yorumlar mısınız?bana lütfen yardım edin.

 103. dilek

  24 Haziran 2016 at 00:52

  merhabalar hocam seneye norm kadro fazlası olacagım için il içi tercih yaptım 17 haziran da yeni okula basladım agustos ta es durumu isteyebilir miyim? cok arastırdım özür durumu (evlilik) il içi atamadan sonra oluştuysa isteyebirisniz yoksa (öncesinde evliyseniz) isteyemezzsiniz diyor. cevabınız için tesekkürler..

  • Ibo

   26 Haziran 2016 at 21:34

   Hocam gecen sone evli olup il ici yer degistirip tekrar es durumuna basvuran 2 kisi taniyorum

 104. Ayse

  25 Haziran 2016 at 12:47

  Kolay gelsin
  Esim polis memuru malatyada ben de malatyada kadrolu ogretmenim esimin atamasi ank cikti ancak benim annem bursada hastanede yatark tedavi goruyor ben annemin hastalik sebebini gostrip bursaya tayin isteyebilirmiyim esimde bursaya beni gosterip gelebilir mi..

 105. ÖMER EFE

  26 Haziran 2016 at 02:51

  Selamün aleyküm.Büyükşehir statüsundeki bir ilde eşlerden biri merkez A ilçesinde,diger eş merkez olmayan B ilcesinde+ikametde merkez C ilcesinde görev yapiyorsa,iliçi eş durumuyla B deki es il merkezine gelmek istediginde sadece,(merkez A yamı?)—(merkez A+merkez Cyemi?)—(merkezdeki dört ilcenin hepsine mi?)tercihte bulunabilecektir?

 106. Begum

  29 Haziran 2016 at 22:30

  Selam olsun herkese bence bu yil 2016 da 2. Kez il içi atamalarin yapilmasi gerekli geçtiğimiz yillarda yapilmisti ancak bu yil şartlar 2 kez il içi atama yapilmasini daha fazla gerektiriyor. Bunu bekliyoruz yetkililer umarim bu isteği göz önünde bulundururlar. Herkese kolay gelsin.

 107. Ahmet

  30 Haziran 2016 at 22:46

  Merhaba..istanbulda subatta es durumundan ikametgahimin oldugu bir ilcedeki okulda goreve basladim..esim baska bir ilcede gorev yapiyor..agustos ayinda es durumundan tekrar esimin bulundugu ilceye tayin isteyebilirmiyim.

 108. Emre

  1 Temmuz 2016 at 09:35

  Hocam ben bi köy okuluna atandım eşim eş durumundan il içinde farklı bi ilçeye giderse görevlendirmem olur mu eşimin yanına çünkü yeni evlendik ev eşya nereye düzen kuracam bilmiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum okul a gidip gelmek problem eşim için oraya en yakın okul baska bir ilcede ilcede bana 70 km hizmet alani bolgesi ayni görevlen dirmeme yeterli bir problem olur mu

  • Editör

   1 Temmuz 2016 at 11:31

   Görevlendirmeler tamamen mülki amirlerin insiyatifine kalmış durumda. Öncelikle bulunduğunuz yerin Kaymakamı/Valisi ile bağlantı kurmaya derdinizi anlatmaya çalışın.

 109. Rehber Öğretmen

  13 Temmuz 2016 at 10:04

  Merhaba.Bulunduğum kurumda norm fazlası olmamdan dolayı mayıs ayında il içi tayin istedim. Ancak nasıl olsa tercihlerim doğrultusunda atamamı yaparlar diye il içindeki ihtiyaç listesini dikkate almadan tercih yapmıştım. Branşım Rehberlik. Rehberlik ile ilgili bir genelgede eğitim bölgesi içindeki her okulda bir rehber öğretmen olmadan ikincisi atanmaz deniyor. Fakat öğrendiğime göre bazı il ve ilçelerde bu genelgenin dışında hareket edilmiş.Bu durumda ben yasal yollara başvurarak ihtiyaç olan okula değil de tercihlerim doğrultusundaki bir okula atama hakkı kazanabilir miyim? Teşekkür Ederim.

  • Editör

   14 Temmuz 2016 at 18:56

   Genelge dışında hareket edenler suç işlemiş olurlar ve soruşturma açılırsa ceza alırlar. Size il içi atama döneminde açılan okul sayısı, bulunduğunuz yerdeki Rehber Öğretmen normu vb bu bilgileri bize belirtirseniz açıklamamız daha sağlıklı olur. MEB personel

 110. Rehber Öğretmen

  14 Temmuz 2016 at 14:38

  hocam sorularımıza yanıt bekliyoruz. ilgilenmeniz bizleri sevindirir açıkçası.Teşekkürler.

  • Editör

   14 Temmuz 2016 at 18:54

   Sorunuzu lütfen tekrar sorar mısınız? Yoğunluktan dolayı kusurumuza bakmayın.

 111. Büşra yuva

  1 Ağustos 2016 at 01:31

  Merhabalar atandığım okul ikamet adresime 150 km mesafede 1 sene dolduğunda eş durumundan il içi tayin isteyebilir miyim? İl içi atama zor oluyor diyenler var ancak benim mesafem çok fazla bu dikkate alınıyor mu acaba illa merkez olması gerekmiyor yakın ilçeleri de tercih edebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler

  • Editör

   1 Ağustos 2016 at 17:55

   Aday öğretmen misiniz? Şu anda atandığınız okula nasıl atandınız? (İl dışı, il içi vs) Bilgi verirseniz saha sağlıklı açıklama yaparız. MEB personel haberlerine tıklayarak da bilgi alabilirsiniz.

   • Büşra yuva

    1 Ağustos 2016 at 21:35

    Şubat 2016 da atandım hocam ilk atama yani. Ancak yeni aday yetiştirme süreci sebebiyle şubattan hazirana İstanbul’da öğretmenlik yaptım yeni dönemde Sivas’ta olacağım 1 yıl dolup adaylığım da kalktığında eş durumundan il içi istemem mümkün mü acaba?

    • Editör

     1 Ağustos 2016 at 22:02

     Evet istersiniz. Örneğin siz Yıldızeli ilçesinin ŞeyhHalil beldesinde görev yapıyor olun. İl içi eş durumu zamanı birinci aşama başvurularında belgelendireceğiniz ilçeyi seçersiniz. Eşinizin görev yeri Merkez ise Merkezi, ikametiniz Zara ilçesi ise Zara’yı seçersiniz. İkinci aşamasında da o seçtiğiniz ilçede boş olan normlara il içi atama istersiniz. Atamanız Merkeze bağlı köye çıksın. Siz bir sonraki il içi eş durumundan tekrar atama isteyebilirsiniz. Daha yakın okul tercihinde bulunabilirsiniz.

     • Büşra yuva

      2 Ağustos 2016 at 00:21

      Çok teşekkür ediyorum hocam

 112. Mevlüt DEMİR

  1 Ağustos 2016 at 14:45

  Mayıs ayında askere gitsem. Mayıs ayında yapılan il içi yer değiştirme tercihini yapabiliyor muyum?

 113. Kadir

  11 Ağustos 2016 at 17:43

  Merhaba, es durumundan 2 bucuk yıl izmirdeyim. Esimle bosanacagımız için son tayinlerde il içi tayin istedim ve doğu görevi sayılan ilçedeki okula çıktı. Ancak boşanmaktan vazgeçtik.şimdi ozur grubuna basvura bilirmiyim , birde yolluk u iade etmemiz gerekir mi ?

  • Editör

   11 Ağustos 2016 at 17:45

   Eş durumu isteyebilirsiniz. Yolluk iade etmenize gerek yok.

 114. murat

  14 Ağustos 2016 at 21:54

  Merhaba,
  Eşim bir yıl önce (2015) il dışı aile özrüne bağlı ataması bulunduğum ile yapıldı. Şimdi bir yıl geçti tekrar AKS(adrese dayalı sistem ikametgah adresi) il içi aile özür durumu ataması hakkı var mı? Mevzuatta var diyor…

  • Editör

   14 Ağustos 2016 at 22:32

   Bulunduğunuz il büyükşehir mi, değil mi? Aynı ilçede mi çalışıyorsunuz farklı ilçede mi çalışıyorsunuz? İkametgahınız ile okulunuz/iş yeriniz hangi ilçelerde? Bu soruların yanıtını bilmeden sağlıklı cevap veremeyiz.

 115. murat

  15 Ağustos 2016 at 00:43

  İl Ankara iş yeri adresim kazan ilcesi eşimin gorev yaptigi okul da kazan’da fakat ikametgah adresim etimesgut iş yeri adresim değişmedi… başvuru ekranında eşinizin çalıştığı il ilce kisminda kazan ilçesi çıkmadığı için başvuru yapamıyoruz… mevzuatta ve hatta klavuzda yazan birşeyi yapamıyoruz. …

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 10:08

   Büyükşehirde eşler aynı ilçede görev yapıyorsa il içi eş durumuna sistem izin vermiyor.

   • murat

    15 Ağustos 2016 at 11:32

    Ancak eşimin il içi atama isteme hakkı var dimi sistemden dolayı yapamıyor bunun çözümü nedir sizce…

 116. Mukerrem

  15 Ağustos 2016 at 13:00

  Ben 2013 yilinda bir ilcenin köyüne atandim. Bir sene sonra es durumu ile o ilcenin merkezinde bir okula geldim. Iki sene de o okulda gorev yaptim. Kismetse 2016 eylül itibariyle dogum iznine ayrilacam ve ikinci donemde ucretsiz izin alicam. Sorum su ki es durumu ile bu sene ilce icindeki yeni okula tayin isteyebilirmiyim yani ilcenin merkezindeki farkli bi okula es durumu olur mu. Bir de dogum izninden sonra il ici tayin isteyebilirmiyim dogum iznine ayrildigim icin es durumundan atandigim okulda 3 yili fiilen tamamlamis olmuyorum dogum iznindeki sure de sayilir mi.

 117. murat

  15 Ağustos 2016 at 15:47

  sayın editör bu durum için vereceğiniz bir çözüm önerisi yok mu? İlk defa bu sene böyle birşey yaşanıyor bu konuda ne yapacağımızı bilmiyoruz resmi makamlarda birşey söyleyemiyor…
  teşekkürler

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 20:08

   Hayır ilk defa bu sene yaşanmıyor. Her sene aynı. Büyükşehir sınırları içerisinde aynı ilçede çalışan öğretmenler il içi eş özründen faydalanamıyorlar.

 118. bioloji

  15 Ağustos 2016 at 21:45

  yardımcı olur musunuz?. ben il dışından sağlık özrü ile geldim 2 yıl oldu. bu sene il içi sağlık özrü isteyebilir miyim . aslında aynı zamanda eş durumuna da başvurabiliyorum ama sağlık öncelikli oldugu için soruyorum

  • Editör

   15 Ağustos 2016 at 22:17

   İsteyebilirsiniz. Raporunuzun son 6 ayda alınmış olması, ilgili ibarenin raporunuzda yer alması, bulunduğunuz yerde tedavinizin mümkün olmaması gerekmektedir.

 119. murat

  24 Ağustos 2016 at 01:29

  doğuda görev yapıp eş durumu tayininden büyükşehit sınırları içerisine gelmek istiyorum ve 70 civarı okul açılıyor muhtemel açıklarla birlikte il dışı tayin yani
  bazı okullarda kontenjan diyor bu okullara başvurular il içindeki öğretmenler tarafından da yapılıyor mu onlarda aynı listeyi mi görüyor Yoksa kontenjan olarak görülenler sadece il dışınamı açık eğer il dışına açık değilse büyükşehirde yıllardır çalışan ve puan biriktirenler bu kadroları doldurursa ve il dışına şans kalmazsa böyle bir durum olabilirmi

  • Editör

   24 Ağustos 2016 at 10:33

   Listeler il içi il dışı herkese açıktır. Zorunlu hizmetini yapan herkese aynı okullar gözükür. Zorunlu hizmetini yapmayana zorunlu hizmet olmayan okullar gözükmez. Tek fark budur.

 120. Züleyha

  24 Ağustos 2016 at 02:02

  Merhaba hocam, öncelikle verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler.
  Eş durumu tayini için il dışı başvurusu yaptım fakat ilçede sadece iki okul ismi var, biri de muhtemel boşalacak diyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Editör

   24 Ağustos 2016 at 10:35

   Mevcut okulları yazın hocam, gitmek istediğiniz ilçeye yakın ulaşımı kolay başka ilçeden de okullar varsa onları da yazın. Şubat ayında tekrar ilçeler arası yaparsınız. Başka çare gözükmüyor.

   • Züleyha

    24 Ağustos 2016 at 13:23

    Teşekkürler hocam. Bi sorum daha olacak; 40 tercih yazmadan 41 i işaretleyemezsiniz ibaresi var bu kez! 41 demek il ilçe emri mi demek? Kusura bakmayın yeni öğreniyorum bi çok şeyi, yeniyim meslekte 🙂

    • Editör

     24 Ağustos 2016 at 14:35

     İl emri ilçe emri yok. Müsteşar öyle dedi. İl emri ilçe emri tercihlerde yer almaz hocam. 41 demek, rastgele bir yere atanmayı kabul etmeniz demek. Tercihleriniz gelmezse ve o ilde açık kalırsa sizi açık okullardan birisine atamaları demek.

     • Züleyha

      24 Ağustos 2016 at 15:14

      Teşekkür ederim hocam.

 121. Züleyha

  24 Ağustos 2016 at 16:27

  Hocam çok soru soruyorum, kusura bakmayın ama ilk kez bu kadar net cevaplar alıyorum.
  Sağolun. 1 e 4 olan bir okul ayda ne kadar hizmet puanı eklesonradan 4 olmuşsa ne kadar etkiler?

 122. Enes ulu

  25 Ağustos 2016 at 12:08

  Merhabalar sorunu cevaplarsaniz çok mutlu olacağım ..2016 il içi tayin ile atmadim ama norm fazlası seçeneğini isaretledim fazla olduğum için..şimdi 2.bir il dışı yapılabileceği söyleniyor norm fazlası olarak il içi atama istediğim için il dışına başvuru hakkım olur mu

  • Editör

   25 Ağustos 2016 at 16:25

   Bulunduğunuz ilde 3 yıllık çalışma süresini doldurduysanız istersiniz.

   • Enes ulu

    25 Ağustos 2016 at 16:48

    Ewet bulunduğum ilde 3 yıl doldu..norm fazlası olarak il içi tayin istedim haziranda ve atandim.. şimdi yapılabilecek bir il dışına basvurabiliyorum yani..bi önceki mesajda bi kelimeyi yanlış yazmıştım yanlış anlaşılma olmasın diye teyit ediyorum mazur gorun hocam

    • Editör

     25 Ağustos 2016 at 22:07

     Bulunduğunuz ilde 3 yılınız dolduysa (önceki yer değiştirmeler önemli değil) il dışı istersiniz

     • Enes ulu

      26 Ağustos 2016 at 23:06

      Hocam yayınlanan il dışı yer değiştirme duyurusunda 4 5 6.hizmet alanlarında görevde olanların tayin isteyebilmesi ile ilgili madde yok ..daha öncekiler de vardı..ben 4.hizmet alanindayim

 123. Hüseyin

  30 Ağustos 2016 at 02:35

  Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Haziran 2016 da il içi yerdeğiştirdim. Bulunduğum ilde 3 yılımı doldurdum. Eylül 2016 il dışı tayin isteyebiliyormuyum.

  • Editör

   30 Ağustos 2016 at 14:26

   İsteyebilirsiniz hocam, engel değil.

   • Enes ulu

    2 Eylül 2016 at 22:08

    Hocam aynı durumdayım ancak şuan mebbiste başvuru hakkınız yok diyor..haziran il içi atandim eylül 2.il dışına başvuru hakkınız yok yazıyor bi yanlışlık mı var

   • ayşe

    2 Eylül 2016 at 22:10

    Hocam ben de haziranda il içi istediğim için aynı durumdayım ve aynı şekilde çıktı.Bu konuda ne yapabiliriz?

  • Enes ulu

   2 Eylül 2016 at 22:06

   Hocam aynı durumdayım ancak şuan mebbiste başvuru hakkınız yok diyor sizde nedir durum

 124. Rıfat UYUMSAL

  2 Eylül 2016 at 22:36

  Hocam okulumda 3 yıl 6 ayı doldurdum ama 3 ay önce imam hatip olarak dönüştü okulum.Bu nedenle kurumda 3 aydır görev yapıyor görünüyorum.Bu nedenle il içi yapamayacak mıyım? Malum kurumda 3 yılı doldurmak gerek.

 125. Serdar

  3 Eylül 2016 at 03:43

  Hocam okuluma uyarı arti yer değiştirme ile temmuzda geldim değişikliğim ilçe içinde oldu kılavuzda anladigim kadari ile geldigim ayni okul olmamak üzere tayin isteyebilir miyim?

 126. Eng. Teacher

  6 Eylül 2016 at 11:27

  Merhaba
  Okulumda 2 yıl çalıştım. Şu an norm fazlasiyim. Norm fazlasiyim seçeneğini tıkladığım halde bana şu an çalıştığım il görünmüyor diğer iller açılıyor. Sorun ne olabilir.
  Teşekkürler

  • Editör

   6 Eylül 2016 at 11:56

   Bağlı olduğunuz milli eğitim müdürlüğünden bilgilerinizi kontrol ettiriniz hocam

 127. Buket

  6 Eylül 2016 at 20:09

  İl içi tayin oldum geçen hafta yeni okluma başladım şimdi il dışı tayin açıldı isteyebilir miyim

  • Editör

   7 Eylül 2016 at 16:50

   Maalesef şu anda sistem açılmıyor.

 128. Ayşe kurt

  6 Eylül 2016 at 20:50

  Merhaba bulunduğum okula eş durumu atamasiyla geldim.su an okulum zorunlu hizmetten sayılıyor.norm kadro fazlasi olursam zorunlu hizmet sayılan bir okul tercihimi yapacağım yoksa zorunlu hizmetten sayılmayan bir okulda eş durumu ozruyle zorunlu hizmetini erte leyebilir miyim

  • Editör

   7 Eylül 2016 at 16:50

   Norm fazlası olduğunuz zaman size norm fazlası atama döneminde yada normal il içi atama döneminde tercih hakkı verecekler. Size sistemde açılan okulları tercih edeceksiniz.

 129. cemal

  7 Eylül 2016 at 12:27

  okulumda 2 yıl çalıştım. okulum taşımalı köy okulu bu yıl öğrencı sayısı 150 altına düştüğünden (147) öğrenci .bana norm fazlası olduğumdan atama isteğinde bulunmam istendi. 4 gündür.sisteme girip tercih yapıyorum bana devamlı hata veriyor. ilce milli eğitimi aradım bana bu durumda norm fazlası olmadığım için onay hatası verdiğini .okulunda bu yıl da devam edeceğim söylendi. ileride resen atamaya tabi tutulur muyum acaba.

  • Editör

   7 Eylül 2016 at 16:42

   Hocam size norm fazlası demeleri için resmi olarak tebliğ edilmesi lazım. Şu anda resmi olarak tebliğ yoksa norm fazlası değilsiniz. İlerde direkt resen atamaya uğrayamazsınız, önce size il içi norm fazlası atama hakkı verirler. Tercihleriniz gelmezse o zaman resen atama süreci başlatılır.

 130. berçem

  9 Eylül 2016 at 00:09

  Hocam eş durumundan il emri ile Ankara Şereflikoçhisar’a atandım. İkametgahımıza 160 km uzaklıkta. 3 aylık hamileyim ve her gün o kadar yolu gitmeme imkan yok. Ulaşım veya doğum öncesi mazereti ile merkeze görevlendirme isteyebilir miyim? Merkeze tayinim çıkmazsa kaç yıla kadar görevlendirme isteyebilirim? Teşekkürler.

  • Editör

   9 Eylül 2016 at 00:39

   Durumunuzu ayrıntılı şekilde (varsa belge, rapor vs) dilekçe hazırlayın ve görevlendirme istediğinizi belirtin. Görevlendirme isteyebilirsiniz. Ancak kesin görevlendirirler diyemeyiz. Özel durumunuz olduğu sürece görevlendirme istersiniz, süre sınır yok.

 131. mert

  19 Eylül 2016 at 16:25

  hocam 2016 özür grubu yer değiştirme kılavuzunda açık olmayan okula eş durumundan ögretmen göndermişler ve eşim norm fazlası oldu böyle bişey varmı nedir bunun yasal dayanagı aydınlatırsanız sevinirim.

  • Editör

   19 Eylül 2016 at 17:05

   Okulun norm açmadığından emin misiniz?

   • mert

    20 Eylül 2016 at 10:17

    evet hocam okul norm açmamış zaten 5 tane aynı branşdan ögretmen var ve en düşük puanlı benim eşim zaten ders saati yükü mü ne seçmelilerle 100 saat filan oluyor

    • Editör

     20 Eylül 2016 at 10:56

     Okul size yanlış bilgi veriyor olmasın. Bakın resmi olarak gerçekten norm açılmadıysa ve açılmadığı halde atama yapılıp siz norm fazlası oluyorsanız mağdur oluyorsunuz. Mahkeme yolu açık. Her türlü itiraz hakkınız var. İlk önce okulunuza durumu anlatan dilekçe yazın ve gerekli düzenlemenin yapılmasını talep edin.

     • mert

      20 Eylül 2016 at 14:36

      aynen hocam zaten anlamadıgımız noktada bu okul açmadık diyor ama adam bakanlıktan hallettim diyor gerekirse mahkemeye verecem peşini bırakmayacagım hakkımızda hayırlısı bakalım bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

 132. berçem

  20 Eylül 2016 at 20:47

  Hocam ben de aynı durumdayım. Okul öncesi öğretmeniyim. Şereflikoçhisar’a eş durumundan norm fazlası olarak atandım ki okulun mevcut öğretmeni de öğrenci olmadığı için norm fazlası durumunda. Bugün MEB norm fazlası öğretmenlerin boş kadrolara tercih yapacağını duyurdu. Ben ilişiğimi bugün kestim. Yeni okula henüz başlamadım. Norm fazlası öğretmenler için de boş kadrolara başvurmak için 23 Eylül’e kadar süre vermişler. Ben tercihte bulunabilir miyim? Ne yapmalıyım?

 133. Nazli

  22 Eylül 2016 at 23:30

  Hocam 2015 ocak ayında eş durumundan eşimin çalıştığı ilçeye değilde ikamet adresimin bulunduğu ilçeye atandim fakat okula giderken ulasim sikintisi cekiyorum. 2017 ocakta eşimin çalıştığı ilceye tekrar eş durumu isteyebilir miyim acaba

 134. Kadriye ozer

  30 Eylül 2016 at 10:15

  Dogumdan sonra aldigimiz ucretsiz izin suresi calisma suresinden sayiliyor mu?

  • Editör

   30 Eylül 2016 at 11:46

   Sayılmaz. Askıya alınır.

 135. Gamzee

  3 Ekim 2016 at 22:02

  Bulundugum okulda iki yildir calistim. Bu yil norm fazlasi oldum ve resen ayni ilcede baska bir okula atandim. Ilici tayin istemek icin uc yil calismak zorunda miyim. Yoksa eski okulumdaki iki yil ve burda bir yil calissam ilici tayin hakkim olur mu

 136. Betül

  4 Kasım 2016 at 08:15

  Hocam merhaba. Ben zorunlu hizmet yükümlüsüyken eş durumundan konyaya geldim. Çalıltığım okulda 3 yılı tamamlamadım ücretsiz doğum iznindeyim. Eşim özel okuldayken ekim ayında aksarayda zorunlu hizmet olan bi okula atandı. Ben de eşimin yanına tayin istemek zorunda mıyım? 3yıl sonunda rotasyona mı uğrarım? Yoksa eşlerden birinin zorunlu hizmeti yapıyor olması yeterli mi? (Eşimin okulu konyaya gidiş geliş mesafesinde olduğu için zaten tayin istemek istemiyorum)

  • Editör

   4 Kasım 2016 at 08:59

   Merhaba. Tayin istemek zorunda değilsiniz. Şu anda çalıştığınız okul zorunlu çalışma süresi olan bir okul mu yoksa zorunlu hizmete tabii olmayan bir okul mu?

   • Betül

    4 Kasım 2016 at 14:52

    Hayır hocam şu anki okulum da zorunlu hizmete tabii bir okul değil.

    • Betül

     4 Kasım 2016 at 14:55

     Yani eşimin şu an zorunlu hizmetini yapıyor olması yeterli doğru mu anlıyorum?

     • Editör

      4 Kasım 2016 at 17:18

      Eşiniz farklı ilde siz farklı ildesiniz. Siz zorunlu hizmet olmayan bir okulda çalışıyorsunuz.
      Şartlar göz önüne alındığında üç yıl sonra rotasyona uğrarsınız. Bu yüzden bu yaz il içi atamada zorunlu hizmet olan bir okul tercih ediniz ya da eşinizin yanına eş durumunda yer değiştirme talebinde bulununuz.

 137. Temha

  9 Kasım 2016 at 11:29

  Merhaba sayın editör. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Bu yıl asker öğretmenlik görevimi yapıyorum. Öncelikle bu görevi yaparken şubat ayında eş durumundan gidebilir miyim? İstanbul ve Ankara MEB ı arayıp sordum. Üzülerek söylüyorum ki şu basit soruma cevap verecek azıcık yönetmelik okumuş bir kişi çıkmadı karşıma. Önceliğim bu konu. Cevaplarsanız çok sevinirim. İkinci bir mevzu var ki o da görev sürem. Üstteki yorumlara baktığım kadarıyla kışlada geçen bir ay doğu görevinden sayılmamakta. Benim mesleğe başlama tarihim 23.09.2016. Görev yerinin hizmet süresi ise 3 yıl. Yani ben görevimi tamamlayamamış mı oluyorum. İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Editör

   9 Kasım 2016 at 16:12

   Merhaba sayın hocam. Öncelikle sondan başlayayım.

   23.09.2014 tarihinde göre başlamışsınız. 23.09.2017 tarihinde zorunlu hizmetiniz normal şartlarda kalkacak. Ancak asker öğretmenlik başlangıcında olan bir aya yakın acemilik zorunlu hizmetten, görevden sayılmaz. Bu yüzden zorunlu hizmetiniz 1 ay daha ertelenir.

   İlk sorunuza gelirsek, https://goo.gl/HTwyXK buradaki kılavuzun 9. maddesi sizi ilgilendiriyor. Siz askerdesiniz yani aylıksız izindesiniz. Aylıksız izinde olanlar 28 Şubata kadar göreve başlayacaklarını belgelendirirse eş durumu isteyebilir. Asker öğretmen olduğunuzdan ve şubat sonuna kadar göreve başlayamayacağınızdan dolayı eş durumu isteyemezsiniz.

   Sorunuz olursa sorunuz.

 138. Temha

  9 Kasım 2016 at 12:12

  Düzeltiyorum. Göreve başlama tarihim 23.09.2014

  • Editör

   9 Kasım 2016 at 16:12

   Diğer sorunuzun altında cevaplandırdım.

 139. FATİH

  26 Kasım 2016 at 16:52

  Merhaba hocam ben polisim eşim sözleşmeli ogretmen olarak atandı bulunduğumuz ilin bi ilçesinde ben merkezde yim. Eşim Valilik olur verirse görevlendirme ile İl merkezinde bir okula gelebilir mi.sözleşmeli ogretmenlik te gorevlendirme hakkı nedir tam olarak

  • Editör

   26 Kasım 2016 at 18:31

   Merhaba. Görevlendirme yapılabilir.

   • FATİH

    26 Kasım 2016 at 22:06

    Teşekkürler hocam. Kanunen bir engel yok ise valilige görüşe cikicam

   • FATİH

    27 Kasım 2016 at 08:40

    Hocam sözleşmeli ogretmenin gorevlendirme isteme hakkı yok diyorlar.sadece bulunduğu okulda norm fazlası olursa aynı ilde bir okula gorevlendirme yapilabilirmis. Bu görevlendirme ile ilgili tam Haklarımız nedir yarın valilige görüşe cikicam kendimi ona göre ifade edebileyim

    • Editör

     27 Kasım 2016 at 14:40

     Sözleşmeli öğretmenin görevlendirmesi olmaz diye nerede yazıyor? Siz durumunuzu anlatacaksınız ve görevlendirme talep edeceksiniz.

     • fatih

      29 Kasım 2016 at 08:17

      hocam imzalatılan sözleşmede 12.maddede sözleşmeli öğretmen norm fazlası olma durumu dışında hiç bir şekilde görevlendirme isteyemez diye bir maddde koymuşlar. Ama yine de dün valiliğe durumu anlattım değerlendirmeye alıcaklarını söylediler inşallah olumlu bir sonuç çıkar

     • Editör

      29 Kasım 2016 at 09:17

      Özel durumlar göz önüne alındığında her zaman görevlendirme yapılabilir.

 140. FATİH

  28 Kasım 2016 at 11:12

  Hocam Merhaba bir sorum daha olucak.sözleşmeli öğretmenler 4+2 yıl yani 6 yıl boyunca bulunduğu kurumdan tayin isteyemiyör. Peki 5.yıl sonunda es durumundan tayin isteyebilir mi yoksa 6 yıl mecbur bekliyecekler mi

 141. neslihan

  3 Ocak 2017 at 14:16

  merhaba lütfen cevap verin.
  3 yılımı tamamladım aynı okulda olarak. bu okula eş durumundan gelmiştim. şimdi zorunlu hizmet görevimi tamamla MA dığım için evime yakın zorunlu hizmet bölgesine tayin istemek istiyorum. özür grubu tayinlerinde bu nedenle başvurabilir miyim?

  • Editör

   3 Ocak 2017 at 14:36

   Durumunuzu biraz daha açıklamanız lazım eşinizle aynı ilçede mi çalışıyorsunuz, büyükşehirde misiniz, neredesiniz, detaylı bilgi verrmeniz lazım

 142. Mine

  3 Ocak 2017 at 21:27

  Merhaba.13 ekim 2014 de görev yerime atandım.Bu sene tayin isteme hakkım varmı

  • Editör

   3 Ocak 2017 at 22:27

   İl içi atamalarda Eylül baz alınırsa tayin isteyemezsiniz.

 143. elif

  8 Ocak 2017 at 22:30

  merhaba.Şubat il içi eş durumu özrü yapmak istiyorum sistem açılıyor yalnız şöyle bir problemim var.Ben sancaktepede bi okulda çalışıyorum eşim üsküdarda. yalnız kadrosu hala yalovada araştırma görevlisi. sistem eşin çalıştığı il olarak sadece İstanbul’a izin veriyor. İkametimizde pendikte. ben pendiğe ikamet durumundan il içi isteyemez miyim? eşimin işinin istanbul olması şart mı bunun bir çözümü yok mu cevap verirseniz çok sevinirim.

 144. Minik

  17 Ocak 2017 at 02:12

  Merhaba ben gorevlendirme ile başka okullarda calisiyorum tayin istemek için 3 yıl şartı var biliyorum ama kadromun olduğu olduğu okulda az bi süre çalıştım sonra gorevlendirme istedim hep il içi tayin isterken bu sıkıntı oluşturur mu acaba yoksa 3 yıl dolunca bende isteyebilir miyim

  • Editör

   17 Ocak 2017 at 09:43

   Kadronuzun olduğu okulda 3 yıl çalıştıysanız il içi istersiniz. Geçici görevlendirmeler engel değildir.

 145. murat

  4 Şubat 2017 at 14:21

  iliçi eş özrü tayini ile eşim işyerimin olduğu ilçeye atandı.
  ikametgahımız başka ilçe de,ikametgahımın olduğu ilçeye ayrıca eş özrü tayini isteyebilir miyiz?

  • Editör

   4 Şubat 2017 at 14:41

   Bulunduğunuz ilin durumuna göre değişir. Detaylı bilgi vermeniz lazım.

   • murat

    4 Şubat 2017 at 14:53

    eşim ankara çankaya’ya tayin oldu,işyerim orada.
    ikametim ise yenimahalle’de.
    yenimahalle’ye eş durumu tayini olabilir mi?

 146. Mehmet

  7 Şubat 2017 at 16:27

  Hocam ben 2017 şubat il içi özür durumu ile eşimin olduğu merkeze bağlı bir köye atandim. Bu yil haziran ayinda il dışı isteyebilir miyim? Ilde 3 yilim dolmuş olacak eylül baz alinirsa.Teşekkür ederim.

  • Editör

   7 Şubat 2017 at 16:49

   Eylül ayı baz alındığında aynı ilde 3 yılınız doluyorsa istersiniz. Sorun yok.

   • Mehmet

    7 Şubat 2017 at 18:28

    Çok teşekkür ederim kısa sürede cevap verdiğiniz icin. Peki il dışı olmazsa ağustosta yine es durumu icin engel var mi? Şubat ayinda geldim ve büyükşehir değil!

    • Editör

     7 Şubat 2017 at 18:53

     Eşinizin kurumu ile sizin kurumunuz aynı ilçede mi? Ayrıca ikametgahınız da etkili bir de köyde ya da merkezde çalışmanız da etkiler. Detaylı bilgi verirseniz açıklarız.

     • Mehmet

      8 Şubat 2017 at 00:37

      Esim merkezde ben ise merkeze bağlı bir köyde öğretmenim. Ikametimiz merkezde oturduğumuz ev olarak kayitli. Sehir adıyaman ve büyükşehir değil.

     • Editör

      8 Şubat 2017 at 01:32

      Eş durumu istersiniz. Sorun yok.

 147. halil

  8 Şubat 2017 at 11:13

  eşimle beraber zorunlu hiz. böl. görev yapıyoruz eşimin 3 yıl süresi haziran 2017 de doluyor ve il içi tayin isteyerek merkez yazacak. Eşim kabul edilirse benim haziran 2017 de 2.5 yıl oluyor ve bende eşimden dolayı Ağustos 2017 de eş tayini istesem seneye yani bir yıl merkezde görev yaptıktan sonra haziran 2018 de il dışı tayin isteyebilir miyim?

  • Editör

   8 Şubat 2017 at 11:23

   Hocam il dışı tayin istemek için AYNI İLDE 3 yıl çalışmanız lazım. Bu sürede eş durumundan norm fazlası atamadan farklı okullarda ilçelerde çalışabilirsiniz sorun yok. Kısaca isteyebilirsiniz.

 148. nergis

  14 Şubat 2017 at 15:28

  Ben zorunlu hizmet bölgesinde bir okula atandım 3. yılımdı bu okulda ve norm fazlası oldum. Tercih yapıp il içinde başka bir okula geçtim bu dönem, bu yaz il içi yer değiştirmeye başvurabilir miyim? Yönetmeliğin 52. maddesine göre yapabilirim diye düşünüyorum: (4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

 149. sınıf

  16 Şubat 2017 at 19:11

  Merhabalar. Zorunlu çalışma süresi 3 yıl olan okula atandım 2 yıl çalıştım 3. yılımda zorunlu çalışma süresi 4 yıl olan başka bir okula görevlendirme gittim. İl dışı tayin isteyebilir miyim?

 150. murat

  26 Şubat 2017 at 22:56

  Sayın hocam, 2017 ara tatil döneminde okulumda norm düzenlemesi yapılarak norm fazlası durumuna düşmüş bulunuyorum.Moralim çok bozuk.Zira 1.sınıf öğretmeniyim ve bu durum motivasyonumu çok etkiliyor.İlçemizde, sene sonu sınıf öğretmeni alımı yapacak (6-7 sınıf öğr.normu daha açacak) okul var. Acaba sene sonu il içi tayininde NORM FAZLALARINA ilçe içinde ÖNCELİK TANINIR MI? Ne yapabiliriz? Cevaplarsanız çok sevineceğim.Teşekkürler.

  • Editör

   26 Şubat 2017 at 23:17

   İl içi atamada norm fazlası öğretmenlere tercih hakkı verirlerse seçenek olur modülde işaretlersiniz ve tayin istersiniz. Ancak öncelik söz konusu olamaz.

 151. Evrenn

  10 Mart 2017 at 18:51

  Merhaba hocam. Ilici atamada yazılan okulların çıkmaması durumunda il dışı tayin isteyebilme hakkımız bu sene için de mi geçerlidir? Yoksa bundan emin değil miyiz? Yönetmeliğin yayınlanmasını mı beklemeliyiz? Teşekkürler.

  • Editör

   10 Mart 2017 at 18:52

   İl içi atama isteyip çıkmazsa sorun yok il dışı isteyebilirsiniz.

 152. Zeynep özden

  11 Mart 2017 at 16:03

  Merhaba ben haziran ayında il içi tayin ile özel eğitim uygulama merkezine atndım ancak 3 ay sonra eylül ayında norm fazlası oldum. Ekim ayında zorunlu tercih yaptırdılar eğer tercih yapmazsanız resen atanırsınız dediler. Tercihimi yaptım ve okul değiştirdim. Bu sene il içi tayin ile başka bir okulu tercih edebiliyor muyum?

  • Editör

   11 Mart 2017 at 18:26

   İl içi atama kılavuzunun yayınlanmasını beklemeniz lazım. Durumunuzdaki istisnalara kılavuzda yer verilirse istersiniz.

 153. Ummu

  12 Mart 2017 at 18:41

  Mrb hcm.okulumda 2 yıl çalıştım. İşimle okul arası 62 km.yeni doğum yaptım. Büyükşehir olan bir ilde çalışıyorum.il içi atama için 3 yıl şartı var.ben okulumda 2 yıl çalıştım. Gorevlendirmeyle evime yakın bir okula gelsem ve 1 yıl orda çalışsam.il içi atama için istenen 3 yılı doldurmuş olur muyum.yani 3 yıllık hesabında görevlendirilen okulda çalışılan sürelerde hesaba katılıyor mu?şimdiden teşekkürler.

  • Editör

   12 Mart 2017 at 18:47

   Merhaba görevlendirme süreler il içi atama yer değiştirme hesabında dikkate alınır. Sizin durumunuza göre istersiniz.

 154. ummu

  12 Mart 2017 at 20:17

  Cok tesekkur ederim hocam.bi sorum daha olacak.eşimin dogu hizmetinin bitmesine 2 yil kaldi.su an dogu hizmeti sayilan bir okulda calisiyor.esimde gorevlendirmeyle, dogu hizmeti olmayan bir okula gorevlendirmeyle gidip 2 yil gorevlendirildigi (dogu hizmeti sayilmayan bir okul ama) okulda calisirsa, dogu hizmetini tamamlamis olur mu acaba? Tekrar tesekkur ederim.hayirli aksamlar

 155. Evrenn

  13 Mart 2017 at 17:02

  Tekrar merhaba il içi tayinim çıktıktan sonra il içi tayinimden vazgeçebilir miyim? Vazgecebilirsem aynı dönem il dışı tayin isteme hakkım olur mu?

  • Editör

   13 Mart 2017 at 18:08

   Geçerli bir mazeretiniz yoksa vazgeçemezsiniz. Çok zor. Geçseniz dahi sistem size il dışını açmaz. Bunun için de kılavuzu beklemek lazım.

 156. Çağrı

  14 Mart 2017 at 17:31

  Merhabalar
  Temmuz ayında bulunduğum okulda 3 yılım doluyor. Zorunlu hizmete tabiyim ve il içi başka bir zorunlu hizmet okula tercih yapacağım. Ancak Nisan ayında bir süreliğine ücretsiz izne ayrılıp yurt dışına çıkmam gerekiyor. Ücretsiz izinde iken tayin başvurusu ve tercihi yapabiliyor muyum? Yapabilmem durumunda ücretsiz iznim devam eder mi ya da kolaylıkla yenileyebiliyor muyum acaba? Şimdiden teşekkürler

  • Editör

   14 Mart 2017 at 18:17

   Ücretsiz izne ayrıldığınızda belli bir süreye kadar göreve başlama şartınız olur. Örneğin 2016 il içi atama kılavuzu 13. madde;

   13- Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 30 Eylül 2016 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerden en geç 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları il millî eğitim müdürlüklerince iptal edilecektir

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status