Norm (ihtiyaç) fazlası sözleşmeli öğretmenlerin atama işlemleri duyurusu

MEB Sözleşmeli Öğretmenlik atama işlemleri 11 Ekim tarihinde sonuçlanmıştı. MEB uzun bir süreden sonra sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirdi. Sözleşmeli öğretmenin kadrolu öğretmenden farkı yok dense de zaman geçtikçe sözleşmeli öğretmenliğin dezavantajları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Norm (ihtiyaç) fazlası sözleşmeli öğretmenlerin atama işlemleri duyurusu

Norm (ihtiyaç) fazlası sözleşmeli öğretmenlerin atama işlemleri duyurusu

Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları MEB tarafından 11 Ekim 2016 tarihinde açıklandı ve atanan yaklaşık 20 bin sözleşmeli öğretmen görevlerine başladılar. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Doğu’da ve Güneydoğu’da öğretmen tutmak adına getirdiklerini savunduğu sözleşmeli öğretmenlik de en büyük sıkıntılardan birisi norm fazlası olmaktır. Sözleşmeli öğretmen olarak atanan kişi o okulda branşından norm kapanması durumunda norm fazlası olmakta, alanında o ilçede/ilde açık bulunmaması halinde ise sözleşmesi feshedilmektedir. Kısaca norm fazlası sözleşmeli öğretmen öğretmenlikten çıkarılabilmekte karşı karşıyadır. MEB personelleri arasında şu anda en riskli durumda olanlar hiç şüphesiz sözleşmeli öğretmenlerdir.

İHTİYAÇ FAZLASI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI

3 Ağustos 2016 tarihinde 29790 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına İlişkin Yönetmelik içerisinde yer alan İhtiyaç Fazlası Sözleşmeli Öğretmenlerin Yer Değiştirmeleri bölümünde yer alan hükümlere göre şube kapanması, okul kapanması, programın kapanması, derslerin kaldırılması ya da ders saatinin azaltılması gibi durumlardan sonra öğretmen fazlalığı oluşursa ilk önce sözleşmeli öğretmenler ihtiyaç fazlası olacaklar. Diğer adı ile norm fazlası olacaklar. İhtiyaç fazlası, norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenler Valilik tarafından atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde tercihlerine göre atanacaklar. Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenin alanı itibari ile o ilde açık yoksa sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi sona erecektir.

NORM GÜNCELLEME YAPILDI

2016 sözleşmeli öğretmen ataması sonrasında MEB tarafından yapılan norm güncelleme işlemleri beraberinde büyük sıkıntıları da getirdi. Norm güncelleme işlemleri yapılmadan yapılan bu sözleşmeli öğretmenlik ataması birçok ilde sözleşmeli öğretmenlerin ihtiyaç fazlası olmasına neden oldu. Norm güncelleme takvimi sona erdi ve sözleşmeli öğretmenler ihtiyaç fazlası olmaya başladı. Bunun ilk örneği Aksaray’da yaşandı.

İHTİYAÇ FAZLASI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

30 Aralık 2016 tarihinde Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuruda norm güncelleme işleminden sonra ihtiyaç fazlası durumuna düşen sözleşmeli öğretmenlerin listesi yayımlanmış ve 2 Ocak 2017 tarihine kadar belirtilen norm açığı bulunan okullardan beş tercih yapmaları istenmiştir. Aksaray MEM ihtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmen atama duyurusu için TIKLAYINIZ

Aksaray MEM ilk duyuruya çıkan illerden oldu, ilerleyen zamanlarda sözleşmeli öğretmen atama duyurusu 2017 yılında yayımlayan iller olacaktır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM