Sözleşmeli öğretmen mülakatında haksızlığa uğrayanın yapması gerekenler

MEB personeli olmak için sözlü mülakata giren ve sözleşmeli öğretmen sözlü mülakat komisyonu tarafından beklenenin altında puan ile değerlendirilen öğretmen adaylarının yapması gerekenler.

EDİTÖR:    30 Eylül 2016 Cuma, 13:14
Sözleşmeli öğretmen mülakatında haksızlığa uğrayanın yapması gerekenler

Sözleşmeli öğretmen mülakatında haksızlığa uğrayanın yapması gerekenler

Sözleşmeli öğretmen ataması için yürürlüğe sokulan, 03/08/2016 tarih ve 29790 sayı ile Resmi Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik şu anda binlerce öğretmen adayını mutsuz etmiş durumdadır. Sözleşmeli öğretmen sözlü mülakatında haksızlık yapıldığını düşünen binlerce aday bulunmaktadır.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeniden uygulamaya soktuğu sözleşmeli öğretmen alımını iki aşamalı olarak yapmaktadır. Birinci aşamada KPSS puanına göre ilgili branş için belirtilen kontenjanın üç katı aday sözlü mülakata girme hakkı elde ediyor. Sözlü mülakata giren adaylar mülakattan aldığı puan ile atanıyor. Mülakata alınan MEB personel adayı için artık KPSS puanı geçerliliğini kaybediyor, sadece sözlü mülakat puanı değerlendirmeye alınıyor.

İTİRAZ SÜRECİ

Sözleşmeli öğretmen sözlü mülakat itirazı düşünen yüzlerce öğretmen adayı bulunmaktadır. KPSS’den derece yapan öğretmen adaylarının sözlü mülakatta resmen sınıfta bırakılması, komisyonun üç dakikada öğretmen olma değerlendirmesini ne derece sağlıklı ve objektif yaptığını gündeme taşımıştır. Öğretmenler İçin olarak her fırsatta dile getiriyoruz böyle bir atama şekli olamaz, olmamalı. Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu kapsamında yer alan itiraz tarihlerine baktığımız zaman 28-30 Eylül 2016 yazmaktadır. Sözleşmeli öğretmen mülakatına itiraz son tarihi bugün mesai bitimine kadardır. Sözleşmeli öğretmen sözlü mülakatına giren adaylar itirazlarını bugün sözlü mülakata alındıkları ilin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapacaklar.

DAVA SÜRECİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne itiraz eden öğretmen adayı dilekçesine olumsuz cevap verilmesi veya işlem yapılmaması halinde dava açabilir. Dilekçeye verilen cevabın kendisine bildirilmesinden itibaren 60 gün içerisinde idare mahkemesine dava açılabilir. İzlenimlerimize göre binlerce aday şimdiden dava açacağa benziyor.

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat itiraz dilekçesi içeriğinde adaylar durumu net bir şekilde anlatmalı, sorular sorulara, komisyon ile arasında geçen ve hatalı gördüğü diyaloglara yer vermelidir.

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

3 Yorum

 1. mustafa

  1 Ekim 2016 at 13:43

  Mülakat çağrılan Adaylara sınav komisyon üyelerini düşünün Bir komisyon kpss de ne puan aldıysan o puanı veriyor kriteri bu, Diğer komisyon çocuklara biz sebep olmayalım diye kpss nin 15-20 puan üstü not veriyor. diğer komisyon belgeli bilgili particiliği varsa yine 15-20 puan fazla veriyor. adamın yoksa ya kpss nin aynısı, Ya sorulara göre gerçek değerlendirme, (burdada 90- 95 alan % 2-3 den fazla olamaz) yada olumsuz bir durum varsa kpss den 15-20 puan düşülmüş. Bu açıklanan kpss ve mülakat notlarını kıyasladığınızda karşınıza çıkan gerçek. Sonuç şu KPSS ile ataması kesin olanların belki % 70-80 i mülakatta elenmiş oluyor. Bu şaibelerden dolayı bile bu mülakat kesinlikle iptal edilmelidir.

 2. Reyhan

  1 Ekim 2016 at 15:17

  Sözlü sınavda sağolsunlar çok düşünceli davranmışlar kpss puanimda 0,8 puan fazla vermişler… Üç yıllık emeğimi 5dk ya sıkıştırdılar. Bir yıl boyunca elini kolunu sallayıp gezen bir kaç dk içinde sözlü mülakata 90 alıp önümüze geçsin bu hak mı?
  Ben Allah’ın adelettine inanıyorum bu hak sorulur.

 3. ALAATTİN

  5 Ekim 2016 at 05:51

  evvela şunu belirtmek isterim vatanımı bayrağımı çok severim.Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak şunu söylemek istiyorum. acaba bir meslek sahibi olmak için bunca yıllarını gençlerimizin kpss çalışarak heba etmeleri mi gerekmektedir.üstelik ösym alan sıralamalarına göre fevkalade atama hakkını elde etmişken bu sefer de mülakat getirilerek bir puanın bile önem arzettiği bir ortamda mülakatçıların insiyatifleri doğrultusunda kimilerine 5-10 puan fazla verilmesi halinde diğerlerinin haklarının gaspı sözkonusu oluyor.acaba yetkililer kendi çocukları sözkonusu olunca böyle bir duruma rıza gösterirler mi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status