Şubat 2017 sözleşmeli öğretmen ataması kontenjanı 15 bin olacak

Öğretmen adayları MEB’den gelecek resmi açıklamayı beklerken Şubat ayı öğretmen atama kontenjanları da alınan bilgilere göre netleşmeye başladığı belirtildi. 2017 şubat ayı sözleşmeli öğretmen ataması için ayrılan kontenjanın 15 bin olduğu söyleniyor.

Şubat 2017 sözleşmeli öğretmen ataması kontenjanı 15 bin olacak

Şubat 2017 sözleşmeli öğretmen ataması kontenjanı 15 bin olacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017 yılı içerisinde 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirecek. Şubat ataması ve Ağustos ataması olmak üzere yıl içerisinde iki defa atama yapan MEB, 2017 yılı için Bakanlığa ayrılan kontenjanları bu iki atama için kullanmak zorunda kalacak. Toplamda 2017 yılında atanacak öğretmen sayısı 30 bin olarak açıklandı. 30 bin öğretmen atamasının yarısının 2017 Şubat ataması olarak MEB tarafından yapılması bekleniyor.

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLENLER

15 Temmuz’dan sonra MEB personelleri arasında yürütülen soruşturmalarda meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı 30 bini geçti. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan birkaç açıklamada öğretmen ihtiyacının 40 bine yakın norm fazlası öğretmenlerle kapatılacağı vurgusu yapılmış, Eylül ayı sonundan itibaren il milli eğitim müdürlükleri norm fazlası öğretmen atamalarını gerçekleştirmişlerdi. Norm fazlası öğretmen atamalarının yapılmasına rağmen öğretmen açıkları kapatılamadı.

ÖZÜR GRUBU ATAMASI

2017 Ocak özür grubu atama başvuruları geçtiğimiz gün başladı ve önümüzdeki hafta ikinci aşama başvuruları olan tercihlerin yapılması ile birlikte özür grubu atama sonuçları okullar kapanmadan sonuçlanacak. Özür grubundan ataması çıkan öğretmenler 23 Ocak itibari ile ayrılış ve başlangıçlarını yapacaklar.

ŞUBAT ATAMASI 15 BİN

HaberTürk’ten Lütfi Erdoğan’ın bugünkü haberine göre MEB 2017 Şubat ataması kontenjanı olarak 15 bin belirledi, ihtiyacın fazla olması durumunda bu kontenjanın arttırılmasının da söz konusu olduğu belirtilirken yetkilerden alınan bilgilere göre 15 bin öğretmen atamasının Şubat ayında geriye kalan 15 bin kontenjana ise atamanın Ağustos ayında yapılacağı belirtildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. sayın editör 15 bin öğretmeni şubat da alırlarsa..bu ihraç edilenlerin dönmeyeceği anlamınamı geliyor:(

  2. norm fazlası atamalarını yapmadan ilk atama yapılmamalıdır. meb bu konuda mağduriyet yaşanmaması için illeri uyarmalıdır.

  3. öğretmen alımı şubatta yapılacak dendi. Ağustos nerden çıktı anlamış değilim…

  4. Temel atama subatti.referandum oncesi hata olur. Yuklu alim bekliyoruz. Edebiyata iki bin kadro.

  5. merhabalar. Ben, atanamamış bir Türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim. 2012’de mezun oldum ve alımların az olmasından ötürü atanamadım. 79 almama rağmen 287 kişi alındığı için mülakat bile göremedim. Şu anda biriken öğretmen sayısı en çok edebiyatçılara ait ve en az atama da bu bölümde. Bu, özel sektörü de olumsuz etkilemekte. Hayat kuramıyoruz. Yapabileceğimiz başka bir meslek de yok. Şunu da belirtmek isterim ki açığa alınan teröristlerden boşalan kontenjanlara hala alım olmadı. Ayrıca temel atamalar şubatta denilmesine rağmen şu anda bu unutulmuş durumda. 850 dersane öğretmenini branşımdan almışlarken bizler 79,80 ile işsiz gezmekteyiz. Edebiyatçıların bu durumuna değinmenizi ve şubat atamasında en az 3 bin kontenjan verilerek biriken bu sayıyı azaltmanın yollarına yer vermeniz bizleri mutlu edecek ve umutlandıracaktır. Lütfen yardım edin. Sağ olun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sosyal Medyada Biz
  • YORUM