16 yıl sahte evraklarla öğretmenlik yaptı, kendini ihbar etti

Geçtiğimiz yıl yapılan inceleme ve soruşturma işlemlerinde sahte diplomalı birçok öğretmen tespit edilmişti. Yıllardır MEB personeli olarak görev yapan sahte öğretmenlerin görevlerine son verildi.

16 yıl sahte evraklarla öğretmenlik yaptı, kendini ihbar etti

16 yıl sahte evraklarla öğretmenlik yaptı, kendini ihbar etti

Bu kez Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yerine öğretmen kendisi sahte öğretmen olduğunu ortaya çıkardı. İstanbul’da yaşanan olayda devlette 16 yıl çalışıp düzenlediği sahte evraklarla öğretmenlik yapan ev hanımı, öğretmenlik görevinden istifa etti. Görevden istifa ettikten sonra da kendisini ihbar ederek vicdani rahatsızlığını dile getirdi.

16 YIL SAHTE ÖĞRETMENLİK YAPAN EV HANIMI

Sabah’ın haberine göre İstanbul’da 1999 yılında göreve başlayarak, 16 yıl boyunca öğretmenlik yapan ev hanımının evraklarının sahte olduğu ortaya çıktı. Gerçekte lise mezunu olan kişinin düzenlediği sahte evraklarla 1999 yılında İstanbul’da yer alan bir ilkokulda sözleşmeli İngilizce öğretmeni olarak göreve başladı. Daha sonra MEB tarafından yapılan kadrolu öğretmen alımı ile kadrolu öğretmen olarak görevine devam etti. Lise mezunu olan ev hanımı düzenlediği evrak ve sertifikalarla devlette kesintisiz 16 yıl boyunca görev yaptı, on binlerce lira maaş aldı.

VİCDAN AZABI AĞIR BASTI

Sözleşmeli olarak göreve başladı ilköğretim okulunda görev yaparken MEB’in kadrolu alımına başvurdu ve ticaret lisesinde kadrolu öğretmen olarak iş başı yaptı. 16 yıl 3 ay aynı lisede görev yapan lise mezunu kişi sahte olarak başvurduğu ve atandığı öğretmenlik görevinden istifa etti. Vicdani olarak rahatsızlık duyduğu için istifa ettiği belirtilen ev hanımı, istifa ettikten sonra da kendisini ihbar ederek yargılanmasını istedi.

HAPİS CEZASI ERTELENDİ

Yürütülen yargı sürecinde ilk celsede iki yıl hapis cezası verilen sahte öğretmenin cezası ilk önce 1 yıl 8 aya indirildi. Daha sonra ise hükmün açıklanması geri bırakıldı. Ceza 5 yıl ertelendi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM