Bunları yapmayan MEB personeli ByLock uygulaması mağduru olabilir

FETÖ’nün en önemli iletişim aracı olan ByLock ne demektir diye soran arkadaşlarımız bulunmaktadır. ByLock uygulaması hakkında bilgi sahibi olmayan ancak uygulamayı kullandığı gerekçesi ile gözaltına alınan ve mağdur olduğunu belirten MEB personel sayısı da ciddi olarak arttı diyebiliriz.

EDİTÖR:    13 Ekim 2016 Perşembe, 22:20
Bunları yapmayan MEB personeli ByLock uygulaması mağduru olabilir

Bunları yapmayan MEB personeli ByLock uygulaması mağduru olabilir

Şifreli görüşme, mesajlaşma uygulaması olarak bilinen FETÖ üyelerinin kullandığı bir yazılım olan ByLock uygulaması son dönemde yüzlerce öğretmenin gözaltına alınmasına arkasından da tutuklanmasına yol açtı. ByLock uygulamasını yanlışlıkla indirme, yükleme gibi durumlar söz konusu olamaz. Bir kişinin telefonunda ByLock uygulaması varsa büyük bir ihtimalle FETÖ üyesidir denilmektedir. Ancak bazı istisnai durumlar da söz konusu olmaktadır. Aşağıda üç başlıkta Öğretmenler İçin olarak size hazırladığımız yazımızı okuyarak gerekli önlemleri alınız ve FETÖ üyelerinin tuzaklarına düşmeyiniz.

ORTAK İNTERNET & WİFİ AĞI

MEB personel camiası içerisinde sıklıkla ortak internet kullanımını görmekteyiz. Yan komşu, alt komşu, üst komşu derken aynı internet kimi zaman 3-4 ev tarafından kullanılmaktadır. Ortak olarak internet kullanımı hem yasal değildir hem de mağduriyetlere sebep olabilir. Komşunuz sizin üzerinize kayıtlı internet hattı üzerinden ByLock uygulaması işlemi yapmışsa hat sizin üzerinize olduğu için ByLock kullanan kişi muamelesi görürsünüz. Bu durumu anlatmak ve suçsuz olduğunuzu ortaya çıkarmak çok zorlu bir süreçtir. Bu yüzden ortak internet kullanımından dolayı mağdur olduklarını söyleyen öğretmenler bulunmaktadır.

MOBİL HAT SORGULAMA

FETÖ üyelerinin izlediği bir diğer yol ise kendilerine ait olmayan bir telefon hattı (mobil hat) kullanmak. Size ait kimlik bilgileri, kimlik fotokopisi ile sizin haberiniz olmadan çıkarılmış bir mobil hattı yıllardır kullanıyor olabilirler. Bunun için yapılması gereken size ait bilmediğiniz hattın olup olmadığını sorgulamaktır. Mobil hat sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulamak için TIKLAYINIZ. Sorgulamada eğer sizin bilginiz dahilinde olmayan mobil hatlar gözüküyorsa hemen bu durumu bildirmeniz ve hatları kapatmanız gerekmektedir.

İKİNCİ EL TELEFON

Piyasada satılan 2 bin liralık bir telefonu bin liraya satan olsa alır mısınız? Son dönemde ByLock kurulu telefonlarını satarak bundan kurtulmaya çalışan FETÖ üyelerinin olduğu belirtilmektedir. Piyasanın altında cep telefonu satışı ile ellerindeki telefonları satmaya çalışan FETÖ üyeleri bu sayede başkalarına suçu yıkacaklar, mağdur edecekler. Bu yüzden son dönemlerde ikinci el telefon almamak lazım.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

24 Yorum

 1. mağdur öğretmen

  16 Ekim 2016 at 23:22

  bu sebepten öğretmenlikten atıldım fakat hat benim üzerime ama ben kullanmıyordum savcılıkta serbest bıraktı işe dönüş için ne yapmalıyım yol gösterirmisiniz. dönen arkadaş varmı

  • Editör

   16 Ekim 2016 at 23:40

   BİMER, GİMER başta olmak üzere durumunuzu kanıtlayan belgelerle birlikte başvurunuzu yapın hocam.

 2. Mustafa

  17 Ekim 2016 at 01:08

  Aynı durum bizim başımıza geldi sayın editör üç gün önce eşimin adına kayıtlı halen daha kullanılan bir hat var açık ama eşimle alakası yok son günlerde de bu konuyla alakalı kamuoyunda ikinci el tel internet şifresi ve mobil hat varmı diye konuşmalar var bunlara dikkat edin diyo e devletden girdiğimizde hat gözüküyor savcılığa suç duyurusunda bulunduk sinyal takipikonuşma kayıtları için avukat tutduk ama su an görevden açığa alındı eşimin fetö ile hiç bir alakası yok sendikası bile eğitim birsen bu teli kullanan bir fetö üyesi kendini bu şekilde gizliyo bu konuyla alakalı binlerce mağdur insan var başka ne yapmak gerek hızlandırmak için saygılarımla

  • Editör

   17 Ekim 2016 at 01:28

   Hiç vakit kaybetmeden gerekli mercilere başvurunuz ve bu başvuru evrakları ile diğer belgeleri saklayınız. Eşinizin Eğitim Bir-Sen li olması bir savunma mekanizması olamaz bu konuda yanlış yorumluyorsunuz. Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen dahil binlerce öğretmen açığa alındı/ihraç edildi.

 3. Erdal YOLCU

  17 Ekim 2016 at 08:49

  Ben WiFi ağını kimseyle ortak kullanmadım.
  Üzerimde başka hat varmı diye baktım o da Yok.
  İkinci el cep TELEFONU da hiç kullanmadım.
  Bylock da kesinlikle hiç kullanmadım.
  13 Ekimde açığa alındım. Bu durumda olan varmı? Ne yapılabilir.

  • SLM

   21 Ekim 2016 at 02:00

   Slm Erdal YOLCU Bendede aynı şekil oldu.suçlamada sadece bylock kullanmışın deniyo.ne telefon numarası var suçlamada ve üzerimede wifi hattımda yok zaten.muhtemelen isim karışıklığı yada şikayet üstüne açığa alındık başka bir seçenek yok.inşallah durum düzelir suçsuz insanları bu şekilde mağdur etmek devlete yakışmazz

  • Quaresna

   26 Kasım 2016 at 10:20

   Hocam varmı bi gelişme işbaşı yapabildiniz mi.
   Ne gibi süreçler yaşadınız.aynı olay bizim başımıza vukuu buldu.ne yapmamız gerekiyor.üzerime ne telefon hattı ne WiFi hattı nede 2.el telefon aldım sattım.hep sıfır telefon almış eski telefonumuzda kenarda durur.
   Olmaz olmaz demeyelim herkesin başına geliyor gerçekten. Bu mesajı okuyanlar dönüş yapabilirmisiniz.tarih gözetmeksiniz.

 4. Elif hoca

  18 Ekim 2016 at 00:57

  14 ekimde açığa alındım ve kafayı yemek üzereyim.. Hiç bağlantınızı yoktu.. Ancak 3 yıl önce okulda netbook um çalındı polis isterseniz tutanak tutalım ama mümkün değil bulmamız dedi öylece kaldı.. korkuyorum ama devlete de güveniyorum er geç açığa çıkacaktır..

  • Editör

   18 Ekim 2016 at 01:11

   Çalınan bilgisayarınızla ilgili elinizde resmi evrak, şahit vs var mı?

 5. Seçil

  21 Ekim 2016 at 20:08

  Hat üzerinden bylock kullanılmış gerekçesiyle açığa alındım. Ama biz programın adını bile daha yeni öğrendik. Nasıl olabilir bu anlamıyoruz. Telefonumuzu da internetimizi de kimseyle paylaşmadığımız halde böyle bir şey mümkün olabilir mi? Kimse de ayrıntılı bilgi vermiyor. Şu aşamada neler yapılabilir bilginiz varsa paylaşır mısınız? Elimizden geleni yapmak ve bu sıkıntılı durumdan bir an önce aklanmak istiyoruz.

  • Editör

   21 Ekim 2016 at 21:12

   Telefonunuzun incelenmesini talep edin ve eğer telefonunuzda böyle bir program kullanışmışsa ne zaman kullanıldığını, siz telefon aldıktan sonra mı yoksa önce mi olduğunu öğrenin. Telefonunuzu ayrıntılı olarak inceletin ve bu konuda telefonunuza ait fatura evrak vs ne varsa kanıt olarak sunun.

   • FBdk

    7 Ocak 2017 at 14:02

    Sayın Editör, telefonumuzda bylok olmadığını nasıl ispat edebilirim. Bu belgeyi nereden alabilirim, nereye dilekçe vermem lazım. Acil cevap verirseniz çok sevinirim

 6. Gariban din öğretmwni

  27 Ekim 2016 at 00:24

  13 ekimde bylocktan açığa alındım. nihayet dün sendika başkanım (eğitim-birsen) son 3 rakamını söylediği 14 yıldır kullandığım hattan bylock indirdiğimi veya indirildiğini söyledi. Hep sıfır tel kullandım. Sim kartım da telefonum da hiç çalınmadı. Hİç telefonun vifisini de paylakşmadım. FEtöcülerle de selam vermekten başka bir ilşkim olmadı. Ne sendika ne banka ne vs. şimdi diyorlar ki bana hocam ispat et. neyi ispat edecem kullanmadığım indirmediğim bir programdan dolayı açıktayım. kafayı yiyecem. Artık aklıma son şey şu geliyor. beni bylockçu diye söyleyenlerin kendisi fetöcü. ne yapabilirim. insan kendi masumiyetini nasıl ispat eder. Hasbunallah ve niğmel vekil ve niğmel mevla ve ileykel masir.

  • vedat

   4 Kasım 2016 at 15:23

   Bende aynı konudan açığa alındım. Başka bir bakanlıkta görevliyim ancak bylock ismini darbeden sonra duymuş biri olarak giremem veya kullanmam mümkün değil. hat 10 yıllık hattım, wifim yok. Kuru bir bilgi üzerine bakanlığım açığa aldı. Git kendini ispatla diyor. Olmayan şey nasıl ispatlayayım ki. Üstelik ihtiyacım olan bilgi ve belgeler için adli süreç gerekiyor. Polis gelse de gözaltına alsa diye bekliyorum başka bir çare kalmadı. Bakanlık 2 satır yazı ile detaylı bylock kullanım bilgilerini istese sıkıntı çözülüyor anca bunu yapmıyorlar.

   • Bir dost

    30 Kasım 2016 at 10:09

    Kendinizden eminseniz mahkemeye verin. Deyin kullanmadim, kullandiysam konusma dokümanı, Ets kayıtları, nerde kiminle konuştum. Diye sorup magduriyetinizin giderilmesini istiyebilirsiniz.

 7. oktay

  3 Kasım 2016 at 18:37

  sizinle aynı durumdayım aynı şeyleri yaşıyoruz telefon ayrıntılı faturaları işi çözermi

  • Editör

   3 Kasım 2016 at 18:51

   Faturalar bu konuda herhangi bir somut delil ortaya koyamaz.

 8. oktay

  3 Kasım 2016 at 18:41

  Devletimiz şefkatlidir bu mesele adaletle ve acilen çözülecektir.Yalnız sahte mağdurlar işi sulandırıyor veya terör örgütü hala işin içinde olabilir . Bence dua vakti girmiş. Allah mutlaka masuma yardım edecektir.

 9. sezha

  26 Kasım 2016 at 01:01

  adını 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar duymadığım bylock programını kullandığım iddiası ile 17 ekim tarihi itibari ile açığa alındım. 22 kasımda ki khk ile mesleğimden ihraç edildim. bylock denen programa girdiğim iddia edilen hattı; kardeşim üniversiteyi kazandığı için hediye maksadıyla sıfır general mobile telefon ile birlikte alıp kardeşimin kendisine teslim ettim(öğrenci olduğu için kendisine faturalı hat vermediklerinden dolayı kendi adıma hat almak zorunda kaldım). bu hattı ben hiç bir zaman bir saniyeliğine dahi kullanmadım. bir süre sonra kardeşim kendi telefonunu verip üstüne cüzi bir miktar para koyarak discovery elit marka ikinci el bir telefon alıp kullandı ve hala kullanmakta. hatta kardeşimin hattı kullandığı süre içerisinde müşteri hizmetleri her aradığında ” hattı ben kullanıyorum ama hat benim üstüme değil deyip abimin numarası şudur onu arayıp sorun sonuçta ben öğrenciyim faturayı ödeyen abim” diye diyalogları olmuştu.Ben açığa alınıp ve durumun neden ileri geldiğini öğrenince kardeşimle görüştüm ve gerekirse onu şikayet edeceğimi vb. söylemlerle baya bi üstüne gittim. Fakat kendisi hayatında bylock mylock görmediğini hayatta öle bişey yukleyip kullanmadığını hatta kendisi “ben hemen gidip savcılığa baş vurayım benım alnım açık ” şeklinde cevap verdi. açıkçası bende ikna oldum.
  Geldiğimiz süreçte tek olabilecek durum olarak bu ikinci el telefonun daha önceki kullanıcısı tarafından bu programın yüklenip kullanıldığını düşünüyoruz.

  öncelikle sayın editör;
  bu hattı benim hiç bir zaman kullanmadığımı nasıl ispat edebilirim? Bu ispatlama süreci ne kadar zaman alır?
  Bu programın kardeşim tarafından da kullanılmadığını nasıl ispatlarız? daha önceki yorumlarda telefon inceletme diye bir şeyden bahsetmiştiniz bu inceletmeyi nerede ve nasıl yapabiliriz? İnceltme sonucu kardeşimin suçsuz olduğu ortaya çıkar mı?

  • Editör

   26 Kasım 2016 at 01:15

   Bunları siz bireysel olarak yapamazsınız. Telefonun ve hattın inceletilmesini talep edebilirsiniz. Bunlarla birlikte telefonun ve hattın alındığı belge, fatura evrak vb ne varsa bunları itirazınızda sunun.

 10. Şadiye Cıla

  29 Kasım 2016 at 00:59

  Bnde cihazın imei sinde baylock var denilip hapse atildim. 4 gün önce tahliye oldum. Ne banka ne sendika nede hiçbir feto kriterim yok.omrum boyunca da olmadı. Mazlum yere 3 ay yavrularını hasret kaldım. Geceler boyu uyuyamadim. Psikolojim bozuldu. Baylocki un adını medyadan darbe sonrası duydum.Gorevimdem ihraç edilmedim. Hala Aciktayim. Telefonum u da incelemeye almamislar.Hep cezaevinin emanetin de bıraktığım gibi duruyormuş. Baylock olsa telefonum incelemeye alınması delil olarak tutulması gerekmezmiydi?

  • meltemsayar

   1 Şubat 2017 at 23:45

   nasıl anlaşıldı durumunuz benim eşim de 4 aydır içerde bylock falan kullanmadı bize nerden kullanıldığı da söylenmedi siz tahliye için neler yaptınız bilgilendirir misiniz lütfen

 11. garip

  2 Ocak 2017 at 14:02

  arkadaşlar eşimde kendisinin üzerine kayıtlı ancak başkasının kullandığı hhat nedeniyle ihraç edildi. aynı olayı olan arkadaşlar ne gibi ilerleme kaydettiler bimer veya meb tarafımıza bilgide vermiyor. Bilen arkadaş varmı.

 12. Madur

  4 Şubat 2017 at 23:58

  Bende bu lanet programın kullanıcısı gözüktüğü mden dolayı 22 temmuzdan beri açıktayım ne bu programı duydum ne yükledim nede kullandım ama kimse bana inanmıyor..Allah tüm fetöcüleri kahretsin ağır cezada yargılanacağım umarım şimdiye kadar yapılmayan araştırmalar mahkeme aşamasında her yönüyle yapılır ve suçsuzluğum ortaya çıkarılır..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status