Bunları yapmayan MEB personeli ByLock uygulaması mağduru olabilir

FETÖ’nün en önemli iletişim aracı olan ByLock ne demektir diye soran arkadaşlarımız bulunmaktadır. ByLock uygulaması hakkında bilgi sahibi olmayan ancak uygulamayı kullandığı gerekçesi ile gözaltına alınan ve mağdur olduğunu belirten MEB personel sayısı da ciddi olarak arttı diyebiliriz.

EDİTÖR:    13 Ekim 2016 Perşembe, 22:20
Bunları yapmayan MEB personeli ByLock uygulaması mağduru olabilir

Bunları yapmayan MEB personeli ByLock uygulaması mağduru olabilir

Şifreli görüşme, mesajlaşma uygulaması olarak bilinen FETÖ üyelerinin kullandığı bir yazılım olan ByLock uygulaması son dönemde yüzlerce öğretmenin gözaltına alınmasına arkasından da tutuklanmasına yol açtı. ByLock uygulamasını yanlışlıkla indirme, yükleme gibi durumlar söz konusu olamaz. Bir kişinin telefonunda ByLock uygulaması varsa büyük bir ihtimalle FETÖ üyesidir denilmektedir. Ancak bazı istisnai durumlar da söz konusu olmaktadır. Aşağıda üç başlıkta Öğretmenler İçin olarak size hazırladığımız yazımızı okuyarak gerekli önlemleri alınız ve FETÖ üyelerinin tuzaklarına düşmeyiniz.

ORTAK İNTERNET & WİFİ AĞI

MEB personel camiası içerisinde sıklıkla ortak internet kullanımını görmekteyiz. Yan komşu, alt komşu, üst komşu derken aynı internet kimi zaman 3-4 ev tarafından kullanılmaktadır. Ortak olarak internet kullanımı hem yasal değildir hem de mağduriyetlere sebep olabilir. Komşunuz sizin üzerinize kayıtlı internet hattı üzerinden ByLock uygulaması işlemi yapmışsa hat sizin üzerinize olduğu için ByLock kullanan kişi muamelesi görürsünüz. Bu durumu anlatmak ve suçsuz olduğunuzu ortaya çıkarmak çok zorlu bir süreçtir. Bu yüzden ortak internet kullanımından dolayı mağdur olduklarını söyleyen öğretmenler bulunmaktadır.

MOBİL HAT SORGULAMA

FETÖ üyelerinin izlediği bir diğer yol ise kendilerine ait olmayan bir telefon hattı (mobil hat) kullanmak. Size ait kimlik bilgileri, kimlik fotokopisi ile sizin haberiniz olmadan çıkarılmış bir mobil hattı yıllardır kullanıyor olabilirler. Bunun için yapılması gereken size ait bilmediğiniz hattın olup olmadığını sorgulamaktır. Mobil hat sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulamak için TIKLAYINIZ. Sorgulamada eğer sizin bilginiz dahilinde olmayan mobil hatlar gözüküyorsa hemen bu durumu bildirmeniz ve hatları kapatmanız gerekmektedir.

İKİNCİ EL TELEFON

Piyasada satılan 2 bin liralık bir telefonu bin liraya satan olsa alır mısınız? Son dönemde ByLock kurulu telefonlarını satarak bundan kurtulmaya çalışan FETÖ üyelerinin olduğu belirtilmektedir. Piyasanın altında cep telefonu satışı ile ellerindeki telefonları satmaya çalışan FETÖ üyeleri bu sayede başkalarına suçu yıkacaklar, mağdur edecekler. Bu yüzden son dönemlerde ikinci el telefon almamak lazım.

Öğretmenler İçin

10 Yorum

 1. mağdur öğretmen

  16 Ekim 2016 at 23:22

  bu sebepten öğretmenlikten atıldım fakat hat benim üzerime ama ben kullanmıyordum savcılıkta serbest bıraktı işe dönüş için ne yapmalıyım yol gösterirmisiniz. dönen arkadaş varmı

  • Editör

   16 Ekim 2016 at 23:40

   BİMER, GİMER başta olmak üzere durumunuzu kanıtlayan belgelerle birlikte başvurunuzu yapın hocam.

 2. Mustafa

  17 Ekim 2016 at 01:08

  Aynı durum bizim başımıza geldi sayın editör üç gün önce eşimin adına kayıtlı halen daha kullanılan bir hat var açık ama eşimle alakası yok son günlerde de bu konuyla alakalı kamuoyunda ikinci el tel internet şifresi ve mobil hat varmı diye konuşmalar var bunlara dikkat edin diyo e devletden girdiğimizde hat gözüküyor savcılığa suç duyurusunda bulunduk sinyal takipikonuşma kayıtları için avukat tutduk ama su an görevden açığa alındı eşimin fetö ile hiç bir alakası yok sendikası bile eğitim birsen bu teli kullanan bir fetö üyesi kendini bu şekilde gizliyo bu konuyla alakalı binlerce mağdur insan var başka ne yapmak gerek hızlandırmak için saygılarımla

  • Editör

   17 Ekim 2016 at 01:28

   Hiç vakit kaybetmeden gerekli mercilere başvurunuz ve bu başvuru evrakları ile diğer belgeleri saklayınız. Eşinizin Eğitim Bir-Sen li olması bir savunma mekanizması olamaz bu konuda yanlış yorumluyorsunuz. Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen dahil binlerce öğretmen açığa alındı/ihraç edildi.

 3. Erdal YOLCU

  17 Ekim 2016 at 08:49

  Ben WiFi ağını kimseyle ortak kullanmadım.
  Üzerimde başka hat varmı diye baktım o da Yok.
  İkinci el cep TELEFONU da hiç kullanmadım.
  Bylock da kesinlikle hiç kullanmadım.
  13 Ekimde açığa alındım. Bu durumda olan varmı? Ne yapılabilir.

  • SLM

   21 Ekim 2016 at 02:00

   Slm Erdal YOLCU Bendede aynı şekil oldu.suçlamada sadece bylock kullanmışın deniyo.ne telefon numarası var suçlamada ve üzerimede wifi hattımda yok zaten.muhtemelen isim karışıklığı yada şikayet üstüne açığa alındık başka bir seçenek yok.inşallah durum düzelir suçsuz insanları bu şekilde mağdur etmek devlete yakışmazz

 4. Elif hoca

  18 Ekim 2016 at 00:57

  14 ekimde açığa alındım ve kafayı yemek üzereyim.. Hiç bağlantınızı yoktu.. Ancak 3 yıl önce okulda netbook um çalındı polis isterseniz tutanak tutalım ama mümkün değil bulmamız dedi öylece kaldı.. korkuyorum ama devlete de güveniyorum er geç açığa çıkacaktır..

  • Editör

   18 Ekim 2016 at 01:11

   Çalınan bilgisayarınızla ilgili elinizde resmi evrak, şahit vs var mı?

 5. Seçil

  21 Ekim 2016 at 20:08

  Hat üzerinden bylock kullanılmış gerekçesiyle açığa alındım. Ama biz programın adını bile daha yeni öğrendik. Nasıl olabilir bu anlamıyoruz. Telefonumuzu da internetimizi de kimseyle paylaşmadığımız halde böyle bir şey mümkün olabilir mi? Kimse de ayrıntılı bilgi vermiyor. Şu aşamada neler yapılabilir bilginiz varsa paylaşır mısınız? Elimizden geleni yapmak ve bu sıkıntılı durumdan bir an önce aklanmak istiyoruz.

  • Editör

   21 Ekim 2016 at 21:12

   Telefonunuzun incelenmesini talep edin ve eğer telefonunuzda böyle bir program kullanışmışsa ne zaman kullanıldığını, siz telefon aldıktan sonra mı yoksa önce mi olduğunu öğrenin. Telefonunuzu ayrıntılı olarak inceletin ve bu konuda telefonunuza ait fatura evrak vs ne varsa kanıt olarak sunun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.