Kadrolu öğretmen alımı bitti, tüm öğretmenler sözleşmeli olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, MEB bünyesine alınacak öğretmenlerin artık kadrolu olmayacağını, bundan sonraki süreçte atanacak personellerin sözleşmeli olacağını belirtti.

EDİTÖR:    15 Ağustos 2016 Pazartesi, 21:15
kadrolu-ogretmen-alimi-bitti-tum-ogretmenler-sozlesmeli-olacak

Kadrolu öğretmen alımı bitti, tüm öğretmenler sözleşmeli olacak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz sözleşmeli öğretmen ataması hakkında açıklamalarda bulundu. Yılmaz, MEB bünyesinde artık kadrolu öğretmen ataması olmayacağını, bundan sonra yapılacak atamalarda sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağını vurguladı.

KADROLU ÖĞRETMEN DÖNEMİ BİTTİ

MEB personelleri için kadrolu öğretmen ataması döneminin sona erdiğini ifade eden Yılmaz, alımların sözleşmeli statüte olacağını, bundan sonra atanacak öğretmenlerin hepsinin sözleşmeli öğretmen olacağını vurguladı. Bakan İsmet Yılmaz bundan sonra öğretmen atamalarının şubat ayında yapılacağını belirtti.

ÇAKILI GÖREV

İsmet Yılmaz’ın MEB’e Bakan olduktan sonra ilk açıklamalarından birisi sıkıntılı bölgelerde öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı, bu bölgelerde öğretmen tutmakta zorluk çekildiği yönündeydi. Bakan buna çözüm olarak sözleşmeli öğretmen uygulaması üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti. Bakanın bu çalışması Ağustos 2016 sözleşmeli öğretmen ataması ile birlikte yürürlüğe giriyor. İlk defa atanacak sözleşmeli öğretmenler atandıkları yerde 4 yıl çakılı kalacaklar. Sözleşmeli öğretmenin sözleşme süresi bir yıl olacak. Sözleşmeli öğretmen ile dört yıl boyunca her yıl sözleşme yenilenmiş olacak. Sözleşmeli öğretmenin adaylık süresi dört yıl olacak. Sözleşmeli olarak geçen bu dört yıl öğretmenin aday öğretmen süresi olmuş olacak. 4 yılın sonda adaylığı kalkan sözleşmeli öğretmen öğretmen kadrosuna atanacak. Sözleşmeli öğretmenin talebi halinde kurumunda 2 yıl daha çalışmış olacak. Sözleşmeli öğretmen toplamda en az 6 yıl atandığı yerde çalışacak.

LİYAKAT İÇİN MÜLAKAT

Bakan İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmen ataması için mülakat yapılmasının eleştirilmesine yanıt verdi. Yılmaz, mülakatın ehliyetten, liyakattan uzaklaşılması için değil aksine mülakatla liyakatın sağlanması için yapıldığını ifade etti. Mülakatla öğretmen adayının hitabet gücüne, ikna kabiliyetine, anlayıp anlatabilme niteliklerine bakılacağını belirten Yılmaz, sadece mülakatla öğretmen ataması yapmadıklarını, adayın belirli bir bilgiye sahip olduğunu yazılı sınav ile ölçtüklerini, bu bilgi seviyesine sahip kişileri mülakata aldıklarını açıkladı.

EŞİTLİK VAR

Sözleşmeli öğretmen maaşı ile diğer öğretmenlerin maaşlarının farklı olmayacağını belirten Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlere yarıyıl ve yaz tatilinde izin verileceğini, sözleşmeli öğretmen ek dersi ile kadrolu öğretmen ek dersinin de aynı olacağını belirtti.

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

8 Yorum

 1. gulcin

  16 Ağustos 2016 at 17:34

  Kadrolu alim olmayacagini simdi mi soyluyorsunuz sayin bakan benim puanim 82 p 10 subatta kadrolu alim olacak diye basvuru yapmadim simdi yerlesecekler en iyi yerlere atanacak sozlesmeli ogretnenligi g.dogu ve dogudaki egitimin kalitesinin artmasi icin uygulamaya gecirecegiz dendi siz kpss yi kaldiracagiz deyin kisaca biz anlayalim adalet bu mu!

 2. gulcin

  16 Ağustos 2016 at 17:59

  Sozlesmeli ogretmen basvurulari bitti mulakatlar basladi kadrolu alim artik yok diyorsunuz…..esi memur ve cakılı olanlar ne yapacak? Sen dershaneye git cocugunu esini ihmal et kac bin tl para harca sinav stresi onu hesaba katmiyoruz emegimiz emanetimizdir diyorsunuz emanete boyle mi sahip cikiyorsunuz sayin bakan ….

 3. gulcin

  16 Ağustos 2016 at 18:05

  Benim gibi magdur olan cok kisi var memurlar nnet de acik bi sekilde gorulebilir lutfen verilen sozler tutulsun subat kadrolu ogretmen alimi yapilsin hakkimizi olani istiyoruz bu puani fetöculer gibi sorular onumuze konulduda almadik anamizin ak sutu gibi helalinden aldik gecemizi gunduzumuze kattik ….82 cok bi puan mi ki demeyin evli cocuklu olan bi bayan icin almak gercekten cok zor…. Rica ediyoruz sayin bakan …

 4. Mstftaskib

  18 Ağustos 2016 at 11:52

  Secim zamani gelirsiniz kapimiza.. sozlesmeli vekillik gelip tum bakanlar doguya tasinmadigi surece size oy vermem verdirtmem…

 5. ela

  27 Eylül 2016 at 11:17

  arkadaşlar bu şikayetlerinizi cumhurbaşkanımızın şikayet hattına yazın. ben yazdım cevap veriyorlar. burayı okuyan az olur.

 6. Kardelen

  30 Eylül 2016 at 17:40

  Insanların umutları ile oynuyorlar mülkatta liyakat olduğuna inanan var mı gerçekten gördük sonucunu aile bütünlüğü nerde kaldı eşi de sözleşmeli olan ne yapsın

 7. 42

  14 Ekim 2016 at 19:41

  destekliyorum. sonuna kadar.

  • Editör

   14 Ekim 2016 at 19:45

   Nesini destekliyorsunuz? Görüşünüzü iki satırla beyan edin bizde öğrenelim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status