Kürtçe eğitim veren okul kapatıldı

EDİTÖR:    22 Şubat 2016 Pazartesi, 21:04
Kürtçe eğitim veren okul kapatıldı

Kürtçe eğitim veren okul kapatıldı

Kürtçe eğitim veren okul kapatıldı Diyarbakır’da Kürtçe olarak anadilde eğitim veren Ali Erel İlkokulu’nun kapısına mühür vuruldu. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kapatma kararı vermesinin ardından okula gelen polis ekipleri, binanın kapısını mühürleyerek eğitime kapattı.

Kapatma kararının tebliğinde ise ‘eksikliklerin giderilmesi ya da izin alınması’ gibi ibareler yer almadı. Tebliğde, iş yerinin kapatılmaya uygun hale getirilmesi için süre verildiği hususu belirtilmesi dikkat çekti.

Diyarbakır’da geçen yıl ekim ayının başında açılışı yapılan ve Kürtçe eğitim vermeye başlayan Dibistana Seretayî ya Ali Erel (Ali Erel İlkokulu) kapatıldı. Kayapınar ilçesinde bir dönemdir 60 öğrenciye eğitim veren okula gelen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, valilik kararının gereğini yerine getireceklerini belirtti. Ekipler, okul binasının ana girişine kararın bir örneğini asarak mühürledi. Kararda şu ifadeler yer aldı:

“Adı geçen kurumun çalışma ruhsatı olmadığından Diyarbakır Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 28 Kasım 2015 tarih ve 12240416 sayılı yazıları kapatılmasına karar verilmiş olup, ilgilisine iş yerini kapatılır duruma getirmesi için 7 gün süre verilerek tebliğ edilmiştir. Ancak verilen süre sonrasında iş yerine gidildiğinde faaliyetine devam ettiği, iş yerinin kapatılmasına yönelik her türlü önlem alındıktan sonra mühürlenmek suretiyle kapatılarak söz konusu valilik kararının uygulandığına dair mühürleme tutanağı düzenlenerek imza altına alınmıştır.”

Geçen yıl eğitime başlayan okulun açılışını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP Diyarbakır milletvekilleri İmam Taşçıer, Nursel Aydoğan, ilçe belediye eş başkanları yapmıştı. Kışanak, açılışta yaptığı konuşmada, anadilde eğitimin temel bir hak olduğunu, bu uğurda bedeller ödendiğini, merkezi hükümetin imtina etmesi halinde, bu hizmeti yerel yönetimlerin sunmaya hazır olduğunu ifade etti. Okul yöneticileri ise kapatma kararının hukuksuz olduğunu belirterek, yargıya başvuracaklarını belirtti.

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status