‘Liselere Okul Müdürü Olarak Doçent ve Profesörler Atansın’

EDİTÖR:    23 Mart 2016 Çarşamba, 09:45
'Liselere Okul Müdürü Olarak Doçent ve Profesörler Atansın'

‘Liselere Okul Müdürü Olarak Doçent ve Profesörler Atansın’ sözü geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından söylendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Ortaokul ve Liselere Okul Müdürü Olarak Doçent ve Profesörler Atansın’ yönünde açıklama yapmıştı. Öğretmenler İçin olarak 23.03.2016 tarihi itibari ile basında yer edinecek bu haberi sizlerle paylaşmak, değerlendirmek istedik. Görülen o ki MEB bunu faaliyete geçirmek için kolları sıvadı.

Türkiye gazetesi haberinde yer alan açıklamalarda, Akademisyenlerin kendi ekibi ve oluşturacağı öğretmen kadrosuyla okul yönetimine gelmek istediği, akademisyenlerin bu yöndeki taleplerini de MEB’e ilettiği, MEB’in de bu talebi değerlendirmeye aldığı vurgulandı.

Devlet Liseleri Kolejlerle Yarışacak

Akademisyenlerin bu yöndeki taleplerini uygun gören MEB, talep edilen bu sistemi uygulayarak okulların başına akademisyenlerden kurulu bir kadro getirecek ve MEB yaptığı bu uygulama ile liseleri dünyanın önde gelen kolejleriyle yarışır hâle getireceğini düşünüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önümüzdeki günlerde bu konuda gönüllü olan kariyerini ortaokul ve liselerde sürdürmek isteyen doçent ve profesörlerle bir araya gelecek. Talepler görüşler alındıktan sonra bazı okullar pilot okul olarak belirlenecek.. Ayrıca  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuyu dile getirir getirmez bir rektör iki profesörün bu projeye gönüllü olduğunu ve bu taleplerini Cumhurbaşkanı’na ilettiği belirtildi. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talepte bulunan bu akademisyenlerin uygulamaya geçilecek pilot okullara yerleştirilmesi talimatını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya verdiği ifade edildi.

Akademisyenler Kendi Öğretmen Kadrosunu Kuracaklar

Bu projede görev almak için talepte bulunan akademisyenlerin müdür yardımcılarını ve istedikleri öğretmenleri okulda görevlendirme yetkilerine sahip olma istekleri, kendilerinden izinsiz, yetkileri dışında okula atama yapılmaması talepleri olduğu vurgulandı.

Öğretmenler İçin bu uygulamanın ne amaçla yapıldığının açıklanması gerekiyor, mevcut okul yapılarının bir ton eksiği varken, sendikaların kadrolaşma furyası sürerken, sözlü mülakat, sözlü sınavlarla öğretmenler tedirgin edilirken bir de işi yokmuş gibi (!) akademisyenlerin ortaokul ve liselere idareci olması hem de dokunulmaz gibi hareket edip kendi kadrolarını belirlemesi okullarda yeni bir kriz kaos oluşturacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı bunu iyi tartmalı ve görüş almalıdır.

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

2 Yorum

  1. yasin çevik

    23 Mart 2016 at 11:38

    İnşaallah dedikleri gibi olur, eğitim seviyesi yükselir. Ömer Dinçer bey de zamanında işletme mezunlarını müdür yapma planı vardı. Şimdi profesör ve doçentlere döndüler !

  2. dilara

    25 Mart 2016 at 11:42

    bir bu eksikti…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status