MEB personeli diplomaya yönelik alan değişikliği bekliyor

MEB 2013 yılından sonra yapmadığı diplomaya yönelik alan değişikliği atamasını yapmaya hazırlanıyor. Meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı MEB’in dengelerini değiştirdi.

EDİTÖR:    05 Kasım 2016 Cumartesi, 17:19
Diplomaya yönelik alan değişikliği için öğretmenlere kulak verin

MEB personeli diplomaya yönelik alan değişikliği bekliyor

Meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı 32 bine yaklaştı. 20 bine yakın öğretmenin de açıkta beklemesi de göz önüne alındığında MEB’de dengeler allak bullak oldu. 2014 yılında yayımlanan duyuru ile MEB alan değişikliği yapmayacağını belirtmişti. MEB’in yaptığı açıklamada yer alan durumlar günümüz şartlarında geçerliliğini kaybetti.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MAĞDURİYETE SEBEP OLUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) 2014 yılında yayımlamış olduğu Alan Değişikliği Hakkında Açıklama (tıklayınız) içerisinde bir daha alan değişikliği yapılmasının planlanmadığını belirtmişti. MEB tarafından yapılan bu açıklamada atama bekleyen öğretmen adaylarına da bir nevi haksızlık yapıldığının vurgusu yapılmış, geçmiş dönemlerde yapılan diplomaya dayalı alan değişikliği atamalarında MEB personelinden yansıyan olumsuz geri dönüşler olduğu belirtilmişti. Bakanlık aynı zamanda MEB’de görev yapan öğretmenlerin illere dağılımları ve alanları itibari ile denge oluştuğunun altını çizerek, yönetmeliğe göre alan değişikliği yapılması durumunda dengelerin bozulacağını açıklamıştı. Alan değişikliğinin  adaletli dağılımı engellediğini açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, bu konuda ilgili hususlar ve hukuksuzluklar yaşanmaması adına alan değişikliğinin bir daha yapılmayacağı konusuna vurgu yapmıştı.

DENGELER BOZULDU, ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

MEB tarafından 2014 yılında yapılan bu açıklamada belirtilen hususlar günümüzde geçerliliğini kaybetmiştir. Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilen MEB personel sayısı ve diğer hususlar göz önüne alındığında 2014 yılındaki dengeler aynı değildir. Şartlar değişmiş olup diplomaya bağlı alan değişikliği yapılması gerekmektedir. Geçtiğimiz gün Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’ta yönetmelik gereği yapılması gereken diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda takipçi olduklarını vurgulayarak, MEB’in bu konuda bir çalışma yürüttüğünü açıklamıştı.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİNDE KONTENJAN MEB’E BAĞLI

Alan değişikliğinde açıklanacak kontenjanlar konusunda MEB meslekten ihraç edilen öğretmenleri göz önünde bulunduracak. Alan değişikliğine açılacak kontenjanlarda il ve ilçeler arasındaki denge de MEB için önemli. ogretmenlericin.com olarak diplomaya bağlı alan değişikliği hususunda alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin destekçisiyiz. MEB bu konuda gerekli adımları atmalı, müjdeli haber bekleyen öğretmenlere umut olmalıdır.

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

20 Yorum

 1. Gokay

  5 Kasım 2016 at 19:51

  Desteginiz icin cok tesekkur ederiz yonetmelige bagli kalinarak kapsamli bir alan degisikligi artik yapilmalidir

  • Editör

   5 Kasım 2016 at 20:30

   Umarız yapılır. Biz teşekkür ederiz. Haberin farklı platformlarda paylaşılması lazım ki gündem oluşsun.

  • eda

   8 Kasım 2016 at 15:31

   yan alan değişiklği de olmalıdır.

 2. Faruk

  6 Kasım 2016 at 10:58

  Yan alanlara göre de alan değişikliği yapılmalı. Neticede diplomada yazıyor.

  • Editör

   6 Kasım 2016 at 14:08

   Yan alana dayalı alan değişikliği için umutlu olmayın, Ömer Dinçer döneminde benzer uygulama yapıldı çok sorun oldu. Yargıya taşındı. Bundan sonra yapılmaz.

   • ali

    6 Kasım 2016 at 21:50

    yanlışınız var o zorunlu yapılan yan alan değişikliği için sorun olmuştu(eş durumu nedeniyle olan) yoksa mahkeme yan alana onay vermişti. şimdi ise yüksek lisans bile yan alan kabul edildi. anlıcanız yan alanda umut çokkkkk..

    • Editör

     6 Kasım 2016 at 21:52

     Yüksek lisans yapana yan alan hakkı şu ana kadar tanınmadı hocam.

     • ali

      7 Kasım 2016 at 22:34

      yan alan ile pek çok alana azar azar dağılım olduğundan fazla etkilenme yok. ama fiziğe kimyada zaten norm çok az bir de bunu doldururlarsa ilk atamada sıkıntı olur. 2. üniversitede de durum aynı. tarihe edebiyata yığılma çok olursa yine sıkıntı olur. hiç yapılmazsa da bu ülkeye yazık hem parasal yönden hem de yetişmiş elemanların verimli kullanılmaması büyük vebal oluşturur. en iyi çözüm açılan normlar önceden net olarak belli olur ve isteyen istediği türde (yan alan dahil)alan değiştirir. yani oyunun kuralını meb belirler, sayısını da. ama alan değişikliği yapılmazsa ülkeme yazık, öğretmenlerime yazık, öğrencilerimin ücretli öğretmenlerle oyalanmasına yazık…

    • Ali hoca

     8 Kasım 2016 at 17:01

     Hocam iyi bir yere temas ettiniz ve yuksek lisans bile dediniz cunku bilim yapanlari kimse takmiyor bu iyi bir vurgu oldu

    • Ozlemce

     12 Kasım 2016 at 14:24

     Insallah

     • Ozlemce

      12 Kasım 2016 at 14:25

      Ama verilmiyecek gibi gozukuyor

  • Ozlemce

   12 Kasım 2016 at 14:23

   Aynen katılıyorum.

 3. Edebiyatsever

  6 Kasım 2016 at 12:24

  İkinci üniversite bitirenler dört gözle alan değişikliği bekliyor… Emeklerimiz zayi olmasın…

 4. Ali hoca

  6 Kasım 2016 at 17:26

  Editor hocam acaba yuksek lisans diplomasi da alan degisikliginde dikkate alinacak mi cevap yazarsaniz sevinirim saygilarimla

  • Editör

   6 Kasım 2016 at 19:04

   Merhaba, yüksek lisans diploması hiçbir zaman alan değişikliğinde geçerli değildir hocam.

   • Can

    19 Kasım 2016 at 19:32

    Yuksek lisans 2014 te yan alan oldu nitekim 2014 ten sonrada alan degisikli olmadi kurslarla olacagina yuksek lisans doktora mezunlariyla olmali bence

 5. ahmet

  8 Kasım 2016 at 08:37

  umarım yönetmeliğe göre alan değişikliği olur.

 6. mehmet

  9 Kasım 2016 at 03:08

  Atama bekleyen 300 Bin Öğretmen adayı boş gezerken zaten öğretmen olanların lise branşlarının önünü kapatması kapatması haksızlıktır.

 7. Ozlemce

  12 Kasım 2016 at 14:22

  Yan alan istiyoruz.o dönem doğum izindeyim haberim olmamis

 8. guler

  28 Kasım 2016 at 08:23

  ben de kendi alanım olan sınıf ğretmenliğine dönmek istiyorum. Türkçe alanına mecburen geçtim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status