MEB’de görev yapan öğretmen sayısı ve MEB’in öğretmen ihtiyacı

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmen sayısı azaldı. Öğretmen ihtiyacı ise arttı. İsmet Yılmaz kendisine sorulan soruyu açıkladı ve MEB’in öğretmen sayısı konusundaki verilerini açıkladı.

MEB’de görev yapan öğretmen sayısı ve MEB’in öğretmen ihtiyacı

MEB’de görev yapan öğretmen sayısı ve MEB’in öğretmen ihtiyacı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz kendisine sorulan yazılı soru önergesini yanıtladı. Bakan İsmet Yılmaz verdiği cevapta MEB’de çalışan öğretmen sayısı ile birlikte MEB’in kaç öğretmene ihtiyaç duyduğunu da açıkladı. Ekim ayında atanan sözleşmeli öğretmen sayısını ve bu öğretmenlerin atanma alanları hakkında da bilgi verdi.

800 BİNDEN FAZLA ÖĞRETMEN ÇALIŞIYOR

MHP Milletvekili Zühal Topçu’nun soru önergesi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplandırıldı. Milli Eğitim Bakanı kasım ayı itibari ile MEB’in toplam öğretmen sayısını 832 bin 26 olarak açıkladı. Ekim ayı öğretmen ataması kapsamında MEB’e atanan 18 bin 506 sözleşmeli öğretmen olduğunu belirten Yılmaz sözleşmeli öğretmen atamasında atanan öğretmenlerden  3 bin 633 kişinin dershane ve etüt merkezlerinden geçen öğretmenler olduğunu açıkladı. 18506 sözleşmeli öğretmen arasında 14 bin 873 kişinin ise normal olarak atanan sözleşmeli öğretmenler olduğunu ifade etti.

ÖĞRETMEN AÇIĞI 100 BİNE YAKLAŞTI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz cevapladığı soru önergesinde Bakanlığın öğretmen ihtiyacını da belirtti. MEB’in şu anda 96 bin 68 öğretmene ihtiyacı olduğunu açıklayan Yılmaz öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler ile karşılandığını vurguladı. Öğretmen ihtiyacının kapatılamadığı okullarda öğretmen ihtiyacının Valilikler tarafından yapılan ek ders ücreti karşılığı görevlendirmelerle kapatılmaya çalışıldığını açıklayan Yılmaz bu görevlendirmelerde öğretmen olma şartının arandığını ifade etti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM