NASA’ya Seçilen Tek Türk Öğretmen

MEB personel camiasında ender yaşanan başarılardan bir tanesine daha imza atıldı.

EDİTÖR:    31 Mart 2016 Perşembe, 23:02
NASA'ya Seçilen Tek Türk Öğretmen

NASA’ya Seçilen Tek Türk Öğretmen

Ankara Sincan’da Dr. Nurettin-Beyhan Elbir Ortaokulunda Teknoloji ve Tasarım öğretmeni  olarak görev yapan Senem Çabuk, NASA’nın “Ortaokul Öğrencilerine Dünya Hakkında Bilgi Kazandırma Projesi”ne başvurdu ve Türkiye’den seçilen tek öğretmen oldu. MEB personel camiası olarak sevgili öğretmenimizi tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.

Dr. Nurettin-Beyhan Elbir Ortaokulunda görev yapan Senem Çabuk’un küçük yaşlardan beri uzay konularına ilgi duyduğu, bu ilgisinden ve merakından dolayı Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Senem Çabuk, üniversitedeki akademik çalışmaları için araştırma yaparken, NASA’nın öğretmenler ve öğrenciler için hazırladığı “Ortaokul Öğrencilerine Dünya Hakkında Bilgi Kazandırma Projesi”ni (Earth Knowledge Acquired by Middle School Students) gördüğünü, hemen başvurduğunu ve kabul edildiğini belirtti.

Bu konuda bilgi veren öğretmen Çabuk, “Bu projeye en fazla 12 öğrenci kabul edilebiliyor. Çünkü kalabalık bir proje olmaması gerekiyor. Öğrencilerin belirli bir seviyede İngilizce bilmesinin yanında, coğrafyaya ilgi duyması gerekiyor. Teknolojiye de ayak uydurabilen öğrenciler olması gerekiyor, çünkü tamamen bilgisayar üzerinden yürüyen bir proje.” dedi.

Öğrencilere Astronotlar İle İletişim Şansı

Senem Çabuk projeyle ilgili ilk denemeyi 9-12 Şubat’ta yaptıklarını belirtti. Proje için “NASA’dan gelen giriş bilgileri ile sisteme girdiklerini, kendilerine NASA tarafından 250 tane fotoğraf çekme hakkı tanındığını belirtti. Öğrencilerin herbiri ortalama 20 tane fotoğraf görüntülediğini belirten Çabuk, öğrencilerimiz kişisel giriş bilgilerini kullanarak, dünya üzerinde istedikleri yerin enlemini, boylamını, yerel zaman dilimini ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) girdikleri anda, seçtiği yerin yörüngesinde bulunan 6 astronot ile iletişime geçerek, görüntü isteminde bulunuyorlar.” şeklinde konuştu.

204 Ülke Başvurdu 19 Ülke Seçildi

Dünya çapında olan projeye 204 ülkeden 19 ülkenin katılma hakkı kazandığını ve Türkiye’den kendisi ve öğrencilerinin kabul edildiğini vurgulayan Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Senem Çabuk, projenin, dünya hakkında ortaokul öğrencilerine bilgi kazandırma amacıyla yapıldığını kaydederek, “Astronomiye, dünya fiziki coğrafyasına, ülkeler coğrafyasına ilgisi varsa bu öğrencileri tespit edip, onların bu alanda kendilerini geliştirmelerini sağlayan bir proje. Seçtiğim öğrenciler de bu alanlara meraklı öğrenciler.” diye konuştu.

Kaynak: kamu haber

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

2 Yorum

  1. hakan türker

    31 Mart 2016 at 23:19

    helal olsun tebrik ediyoruz öğretmenimizi . başarıların ın devamını bekliyoruz

  2. Simge

    3 Mayıs 2016 at 00:19

    Önemli olan öğrenciyi liseye değil geleceğe hazırlamaktır. Öğretmenimiz bunu başarabildiği için tebrik ediyorum. Tüm öğretmen arkadaşlarıma ilham olması dileğiyle.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status