Öğretmen Mücadele Etti Kütüphaneleri Oldu

EDİTÖR:    23 Şubat 2016 Salı, 22:12
Öğretmen Mücadele Etti Kütüphaneleri Oldu

Öğretmen Mücadele Etti Kütüphaneleri Oldu

Öğretmen Mücadele Etti Kütüphaneleri Oldu Öğretmenler İçin olarak bugün basında yer alan bir öğretmenin başarısını farklı bir uslüpla sizlere sunacağız. Öncelikle medyadan alıntıladığımız haberi sizlerle paylaşalım:

Öğretmen Mücadele Etti Kütüphaneleri Oldu

Öğretmen Mücadele Etti Kütüphaneleri Oldu

 

Öğretmen Alev Turgut, 15 okula kütüphane kurduracak yardım topladı

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde görev yapan öğretmen Alev Turgut, sosyal medya aracılığıyla yürüttüğü kampanyalar sayesinde 15 okula kütüphane kurdu, 700 öğrenciyi de giydirdi.

Mollafadıl Köyü İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yapan Turgut, üç yıl önce köyde gerçekleştirdiği yardım kampanyaları sayesinde halkın takdirini topladı. Alev Turgut’un sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirdiği ‘Çocuklar Üşümesin’ ve ‘Çocuklar Kitap Okusun’ kampanyaları da kısa sürede destek gördü. Çok sayıda hayırsever, Turgut’un yardım çağrısı üzerine köydeki çocuklar için malzeme yardımında bulundu. Öğretmen Turgut, ülkenin birçok yerinden gönderilen yardım malzemeleriyle sınıfın tabanını önce parkeyle kaplayıp, ardından da halı döşedi. Öğrenciler, ev ortamına dönüşen sınıfta eğitim görmeye başladı.

Soba yerine kalorifer yaptırdı

“Bu köye ilk geldiğimde ‘çocukların hayatına el atmam lazım’ diye düşündüm” diyen Turgut, ilk olarak okulun fiziki durumunu düzeltmekle işe başladığını söyledi. Sınıfların zeminine parke ve halı döşedikten sonra tahta sıraları kaldırıp yerlerine plastik masalar temin ettiğini kaydeden Turgut, şöyle dedi:

“Okulumuzu sobayla ısıtıyorduk. Hayırsever bir iş adamı okulumuza kalorifer tesisatı döşedi. Okulun kütüphane eksikliğini de tamamladıktan sonra başka okulların sıkıntılarını gidermeye çalıştım. İnternet üzerinden başlattığım ‘Çocuklar Kitap Okusun’ kampanyasıyla 8 bin 500 kitap topladım. Bu kitapları 15 okula gönderdim. Böylelikle 15 köy okulunun da kütüphanesi oldu. Yine kampanya kapsamında köy okulları ve halk kütüphanesine 9 bin hikaye kitabı gönderdim. Çevre illerdeki okullara da kırtasiye yardımında bulundum. Okulumuzun ihtiyacı olmadığı için gelen yardımları çevredeki köy okullarına gönderiyorum.”

Yardımlar çok gelince 14 köy okuluna dağıtıldı 

‘Çocuklar Üşümesin’ kampanyasıyla da çeşitli firmaların sponsorluğunda 700 öğrenciye kışlık giyim malzemesi temin ettiğini belirten Turgut, gönderilen yardımları 14 köy okuluna dağıttığını anlattı. Ahlat ve Hizan ilçesindeki 18 köy okuluna da giyim yardımında bulunduğunu söyleyen Turgut, bu yardımların tamamını sosyal medya üzerinden topladığını kaydederek, hayırseverlere teşekkür ederek, “Yere serdiğimiz halılar ve oturma minderleriyle okulumuz ev ortamına benzedi. Bu nedenle çocuklar okulda daha çok vakit geçirmek istiyor” dedi. Geçen yıl öğrencilerini 4 günlük İstanbul gezisine götürdüğünü dile getiren Alev Turgut, ilk defa uçağa binen çocukların çok mutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Çok güzel bir haber, mücadeleci, başarılı, girişim ruhu yüksek öğretmenimizi tebrik ederiz. Ancak bir öğretmen bunu yapmak zorunda mı? Öğretmen okul ihtiyaçları için, öğrenciler için bunları neden yapıyor? Hangi meslek grubu bunları yapıyor? Öğretmen okul boyar, tadilat yapar, yardım toplar… Neden? Niye? Niçin?

Özellikle köy okulları neden ödeneksiz bırakılıyor? Ödenek ayrılıyorsa köy okullarına neden gitmiyor? Bu sorulara eğer yetkililer; Ödenek gidiyor diyorlarsa bu tablo neden ortaya çıkıyor peki?

Basında yıllardır görüyoruz. Öğretmen yardım topladı… Öğretmenin sosyal sorumluluk projesi ses getirdi… Kütüphane kurdurdu… TV Kanalı okula geldi…

Öğretmenler İçin olarak bunun cevabını bulamıyoruz. Cevap aslında belli ancak biz bulamıyoruz (!)

Bir öğretmen düşünün okulu, sınıfı, öğrencileri için canla başla uğraşıyor… Bir veli, bir idareci, bir yönetici o öğretmeni kolaylıkla rencide edebiliyor. Şevkini, hayallerini, idealistliğini köreltebiliyor…

Öğretmenlik zor, kutsal bir meslek. Kimine göre artık yapılacak meslek değil kimine göre hala en güven veren meslek.

Son dönemde içi boşaltılan bir meslek olsa da Öğretmenler İçin yanınızdayız sevgili öğretmenlerimiz…

Öğretmenler İçin

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status