Yeni eğitim müfredatı açıklandı, ilkokul, ortaokul, lise taslak öğretim programları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim müfredatı taslak programları yayınladı. Bakanlık tarafından bugün yayımlanan taslak öğretim programları bir ay süresince askıda kalacak. MEB tarafından yeni eğitim müfredatı açıklandı.

EDİTÖR:    13 Ocak 2017 Cuma, 18:55
yeni müfredat açıklandı

Yeni eğitim müfredatı açıklandı, ilkokul, ortaokul, lise taslak öğretim programları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından askıya çıkartıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uzun bir süredir üzerinde çalışma yapılan sonrasında güncellenen öğretim programlarının taslak metinleri velilerin, öğretmenlerin, sendikaların ve diğer paydaşların görüşüne, eleştirisine açık olması adına Bakanlığın “mufredat.meb.gov.tr” web sitesi üzerinde yayımlandı. Bir ay süre ile yayında kalacak olan taslak öğretim programları için MEB görüş alacak.

YENİ EĞİTİM MÜFREDATI TASLAKLARI HAZIR

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş yeni eğitim müfredatı öğretim programları taslak metinleri hakkında basın açıklaması yaptılar. Kamuya açık olarak yapılan basın açıklamasında yeni öğretim programları, yeni eğitim müfredatı konusunda bilgi verdiler.

Yeni eğitim müfredatı ne zaman yürürlüğe girecek sorusunu ogretmenlericin.com olarak bugün birkaç ziyaretçimizden aldık. Yeni eğitim müfredatı 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren geçerli olacak. Eylül 2017 de yeni müfredata göre eğitim öğretim başlangıcı yapılacak. Bir aylık süre için askıda bekletilecek olan öğretim programları taslaklarına görüş bildirilebilecek. Bakanlık öğretmen, veli, STK, sendika ve diğer paydaşlardan gelecek yorumları, eleştirileri ve teklifleri değerlendirecek.

LYS VE TEOG ETKİLENMEYECEK

Bu yıl yapılacak olan TEOG ve LYS yeni müfredattan etkilenmeyecek. Gelecek yıl yapılacak olan TEOG ve LYS’de yeni müfredattan etkilenmeyecek. Yeni eğitim müfredatı ilkokul kademesinde birinci sınıftan, ortaokul kademesinde beşinci sınıftan lise kademesinde ise dokuzuncu sınıftan itibaren kademeli olarak uygulanacak. 2017-2018 eğitim öğretim yılında yeni eğitim müfredatı 1-5-9. sınıflarda uygulanmaya başlayacak.

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

17 Yorum

 1. h.çeliktaş

  14 Ocak 2017 at 05:55

  ilkokullardan din kültürü a.b. dersi kalkıyormu ders listesinde yok ama ortaokullarda var

 2. Recep DUYMAZ

  14 Ocak 2017 at 10:01

  Ders içeriklerini ve kazanımlarını anlatan paragraf, çıktısı alındığında okunamayacak kadar silik çıkıyor… Okunamıyor… O metin derhal siyah yazıyla yazılıp kolay okunur duruma getirilmelidir….

 3. Ali ER

  14 Ocak 2017 at 19:23

  Ortaokullarda Fen Bilimleri yani klasik adı ile Fen Bilgisi dersi programı kaldırıldı mı?

  • Editör

   14 Ocak 2017 at 19:49

   Kaldırılmadı listede mevcut. Sayfanızı yenilerseniz güncel halini görebilirsiniz.

 4. bahar acar

  17 Ocak 2017 at 23:43

  meslek liseleri için ayrı bir müfredat belilenecek mi
  mat sadece fen lisesi için belirlenmiş

 5. Yadigar Bahçacı

  18 Ocak 2017 at 08:38

  1.sinftan 3.sınıfa kadar Din Kültürü dersi istemiyoruz çünkü önemli olan çocuklarımızın temelden okumayı yazmayı türkçe dilimizin verilmesini Türkiye bugünlere nsl geldi onların anlatılması ATATÜRK’Ü neden kaldırma azmi var büyük önderimiz bizim ben hala gururla konuşurum tartışırım her bayramlarımızda göğsümüzü kabartır gözlerim dolar için titrer yeter artık ATATÜRK BİZİM BAŞKOMUTANIMIZ BİZ ATATÜRK ASKERLERİYİZZ din dersiyle siyaset olmaz bizler veli olarak yazın kurslara camiye gönderiyoruz zaten çocukları rahat bırakın artık

  • rasim aktan

   18 Ocak 2017 at 11:32

   NASIL BİR KAFASIN YAHU, 6 SAAT İNGİLİZCE’YE SESİ ÇIKMAYANLAR DİN İLE ALAKALI OLUNCA KİNİNDEN ÖLECEK. şu ülkeye bir tek hayrınız dokundu mu? sen kimsin de din dersi istemiyorsun. sende ya müslümana saygıyı öğren yoksa senin gibi düşünenlerin ülkesine git istediğin gibi yaşa…

  • Suat

   18 Mart 2017 at 16:00

   Dünyanın en gelişmiş ülkesi İngiltere de haftada bir gün henüz kreş yaşındaki çocuklara kilsede din eğitimi veriliyor. Musluman bir ülkede neden verilmesin.Tarihimiz Atatürkten ibaret değildir. 7 asır 3 kıtaya hükmetmiş sayısız savaşlar kazanmış Osmanlı padişahları, komutanları ,ilim adamları neden anlatılmasına.Atatürkten sonra bilim adına ne yapıldı bu ülkede deterjanimizi dahi Yahudi üretirken elkt.otomotiv,telekomünikasyon. Askeri sistemleri.vs. Çinde bin yıllık mezar buluyorlar yazıt ve kimliğini oluyorlar .acaba karaca ahmetteki bir mezar üzerindeki yazıyı okuyabilirsiniz. Yok okuyamam diyorsanız bırakın bu masalları işi ehline birakalim

 6. Zeki

  18 Ocak 2017 at 21:10

  Peki din kültürü dersinde ne gibi değişiklikler var.

 7. Ileri Picht

  18 Ocak 2017 at 21:45

  67 yasinda yurt disinda yasiyorum ATATÜRKÜN ilkelerine bagli büyütüldüm ve okutuldum yurdumun genc dimaglarina vatanimizin nasil kimlerle kazanildigini bildirmek boynumuzun borcudur ben ufacik halimle yagmurda karda güneste bosunami andimizi ve Istiklal marsimizi okudum tek ricam gecmisini bilmeyenin gelecegi dogru olmaz saygilarimla Ileri Picht

 8. Oğuz

  19 Ocak 2017 at 15:35

  Atatürk sen niye bu kadar rahatsızlık duyuyorsunuz adam ölmüş ölüsü bile dirinizi yani sizleri korkutuyor bence Atatürk dursun ilke ve inkılaplarına sahip çıktığımız gibi nutuk da müfredat a girsin yazık ne hale getirdiler ülkeyi

 9. ali aksoy

  20 Ocak 2017 at 21:43

  sayın öğretmenlerim bu ülkenin değerlerine sahip çıkıp inanç ve görüşlere saygılı olalım burası çocuklar gibi kavğa etme yeri değil eğitim öğretim adına eksikliklerimizi tamamlama yeridir. Herkes kendi ihtisas alanında görüş bildirsin ki faydamız olsun saygılar.

 10. ZEKİ ÖZKAN

  21 Ocak 2017 at 15:06

  eğitim proğramları çağımıza uygun bilimsel verileri kapsamalı siyası veherhangi bir cemaatin istekleri doğrultusunda olmamalı 15temmuzda yaptıklarını biliyorsunuz nesillere doğrular anlatılmalı ve öğretilmelidir.
  cumhuriyet kazanımları çok çok önemsenmelidir BAŞARI DİLEKLERİMLE

 11. nur

  24 Ocak 2017 at 02:18

  lise beden eğitimi değerlendirme raporu acil atabilir misiniz raporlar yarın okullardan bekleniyor teşekkürler

 12. Seçkin KÖSE

  8 Şubat 2017 at 00:36

  Türkçeye en uygun klavye F klavyedir. Bunun on parmakla bakmadan bilimsel olarak ilkokullardan başlayarak tüm sınıflarda eğitiminin verilmesi gerekmektedir. Günümüzde bilgisayarı kullanmayan kişi yok denecek kadardır. O nedenle İlkokulun 1. sınıfının ikinci sömestrisinden itibaren bu eğitimin verilmesi gerektiği görüşündeyim. Unutulmaması ve geliştirilmesi için de ara sınıflara da makul bir ders proğramı çerçevesinde F klavye eğitiminin konmasının zaruri olduğu kanısındayım. Finlandiya’da, Avrupa’da ve Amerika’da durum böyledir. Bizim onlardan farkımız olmadığı kanaatindeyim. Tüm ara sınıflara da (ilk, orta ve lise) bir defalık 2017-2018 Öğretim Ders yılında, F klavye on parmakla eğitim dersleri konulmasının yararlı ve gerekli olduğuna inanıyorum. 1969 ve 1971 Yılları Dünya Daktilografi Şampiyonu ve İNTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu Türkiye Temsilcisi olarak bunları yazıyorum. On parmakla bilgisayarı kullanmak zamandan büyük bir tasarruf sağlamak demektir. Saygılarımla.

 13. BEKİR RABACI

  8 Şubat 2017 at 12:06

  Milli klavye olarak F klavye kullanımı ülkemizde yaygınlaşması ve yeni nesilin f klavyeye alışması için, ilköğretim müfredatına eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer yandan f klavye yazımı kişilerde, düşünme hızı ve ifade yeteneğini geliştirdiğinden, müfredata eklenmesinin öğrencilere büyük yarar sağlayacağı kanaatindeyim. saygılarıla .

 14. muammer

  8 Şubat 2017 at 21:51

  Din dersinin ilkokulda başlaması gerektiğini düşünüyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status