Aday Öğretmenlik Sözlü Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

EDİTÖR:    04 Nisan 2016 Pazartesi, 22:16
Aday Öğretmenlik Sözlü Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Aday Öğretmenlik Sözlü Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

21 Marttabaşlayan 14 bin öğretmen adayınının katıldığı aday öğretmenlik sözlü sınavlar 81 ilde devam ediyor. Aday öğretmenlik sözlü sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Aday öğretmenlik mülakat sonuçları ne zaman açıklanıyor?

14 bin öğretmenadayına yönelik ilk kez uygulamaya koyulan “sözlü sınavlar” MEB tarafından 81 ilde sürüyor.

MÜLAKATLAR 8 NİSAN’DA BİTECEK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, bakanlığın ilk kez ataması yapılan 14 bin öğretmene yönelik sözlü sınav uygulamalarının bu yıl başlatıldığını, yazılı sınavların 19 Mart’ta 81 ilde gerçekleştirildiğini ve sözlü sınavların da 21 Mart’ta başlatıldığını belirten Kurt, “Aday öğretmenlerimizin illerde kurulan 99 komisyonda sözlü sınavları devam ediyor. Sadece Şırnak’ta, devam eden terör operasyonları nedeniyle sözlü sınav yapılmıyor. Buradaki öğretmenlerimizi Cizre’de sözlü sınava alıyoruz” dedi.

SORULARI MEB HAZIRLADI

Kurt, mülakat komisyonlarında her gün ayrı bir kutunun açılarak her öğretmene ayrı bir sorunun sorulduğunu ve aynı ilde başka bir öğretmene aynı sorunun çıkmaması şeklinde bir sistemin uygulandığını, öğretmenlerin soruları tamamen kendi tercihleri doğrultusunda çekip cevapladığını, öğretmen sayısının 3 katı kadar üretilen sözlü sınav sorularının, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlandığını, güvenlikli ortamda illere sevk edildiğini belirtti.

YAZILI SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? SÖZLÜ SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Aday Öğretmenlik Sözlü Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, “Öğretmen adaylarımızın 8 Nisan’da sözlü sınavları tamamlanacak, 11 Nisan’da mülakat sonuçları açıklanacak, sınava itirazlar ise 15 Nisan’a kadar alınacak. Herhangi bir mazeretten dolayı sözlü sınava giremeyen adayların da bu tarihlerde sınava alınarak mağduriyetleri giderilecek. Yazılı ve sözlü sınav sonuçlarını, 18 Nisan’da açıklamayı düşünüyoruz.” bilgisini verdi.

Kurt, “Hem yazılı hem de sözlü sınav ortalaması 60 puanı geçen adayların, asaleten atamaları yapılacak. Bu puanı alamayan öğretmenler ise 1 yıl daha aday öğretmen olarak kalacak ve yine aynı şekilde yazılı ve sözlü sınav aşamalarından geçecek.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, geçen yıl ataması yapılan 35 bin öğretmen adayının bu yılın ekim ayında, yazılı daha sonra da sözlü sınava alınacaklarını sözlerine ekledi.

Karar

MEB Personel, Personel MEB Haber

Personel MEB Haber

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status