MEB personelinin performans değerlendirme süreci başlıyor

MEB personeli için ilk defa bu yıl uygulanmaya başlayacak olan Performans Değerlendirme, 17 Haziran-17 Temmuz tarihleri arasında MEBBİS üzerinden yapılacak.

EDİTÖR:    13 Haziran 2016 Pazartesi, 10:51
MEB personelinin performans değerlendirme süreci başlıyor

MEB personelinin performans değerlendirme süreci başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (ÖYGM) tarafından Mayıs ayı içerisinde tüm illerde okul/kurum müdürlerine Performans Değerlendirme Semineri verildi.

Öğretmen arkadaşlarımız performans sisteminden biraz habersizler. Performans sistemi dendiğinde direkt akla aday öğretmenler geliyor ve adaylık sürecini tamamlamış öğretmenler performans sisteminin dışında olduklarını düşünüyorlar. Ancak öğretmen performans sistemi tüm öğretmenlere uygulanmaya başlıyor.

TÜM ÖĞRETMENLERE PERFORMANS DEĞERLENDİRME

17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve beraberinde ciddi değişiklikler getiren Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği içerisinde yer alan Öğretmen Performans Değerlendirme hükmü 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı sonu itibari ile uygulanmaya başlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği onuncu bölümde 54.Madde’de yer alan hükümler tüm öğretmenleri ilgilendiriyor. İlgili hükümlere beraber bakalım;

 

MEBBİS Performans Girişi

Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 65.madde de ise şu ifade yer almaktadır;

MEBBİS Girişi

Görüldüğü üzere ilgili performans hükümleri bu yıl uygulanıyor ve önümüzdeki yıllarda uygulanmaya devam edilecek.

MEBBİS PERFORMANS GİRİŞİ

Tüm öğretmenlere okul müdürü tarafından performans değerlendirme işlemi yapılacak. Öğretmen performans değerlendirme işlemleri her yıl karnelerden sonra bir aylık süreçte MEBBİS’te performans modülüne giriş yapılacak. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı öğretmen performans değerlendirme süreci 17 Haziran 2016-17 Temmuz 2016 tarihleri arasından MEBBİS personel girişi ile yapılacaktır.

MEB personellerine ilk defa uygulanacak olan bu performans sistemi ile MEB öğretmen olan yaklaşık 900 bin personelinin verimliliğini, gayretini, başarısını ölçmeyi hedefliyor.

ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME SONUCU

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personeline yönelik uygulamaya başlayacağı bu performans sistemi ile öğretmenlerin başarısını, verimliliğini ne derece doğru ölçer tartışılır. Şu anda MEB personelleri arasında açıkçası pek bilinmediğinden gündemde değil ancak öğretmenlere düşük performans notları verildikçe bu sistem gündeme bomba gibi düşecektir.

Peki, öğretmen performans notu ne işe yarayacak? Öğretmen performans notu düşük ya da yüksek verilirse ne olur?

Şu anda ilgili hükümlere göre öğretmenlere performans değerlendirme sonucu Başarı Belgesi verilmek için kullanılacak. Öğretmene Başarı Belgesi nasıl verilecek? Bizim görüşümüze göre performans değerlendirme sonucunda o ilde, ilçede performans notu en yüksek öğretmenlere Başarı Belgesi verilecek.

İLERİSİ İÇİN BÜYÜK REVİZYON

Şu anda öğretmen performans sistemi sadece Başarı Belgesi için sonuçlanacak gibi duruyor ancak bu hükümlerde önümüzdeki yıldan itibaren değişikliklere gidilebilir. Kamuda performans sistemi ne kadar yararlı, ne kadar uygun hala tartışılırken. MEB, öğretmenleri için performans sistemine geçmiş bulunmaktadır. Performans Sistemine göre maaş artışı, ek ders artışı, ek hizmet puanı vb öğretmen yararına olan düzenlemeler öğretmen performans sistemine endekslenebilir.

Öğretmen performans sisteminden yüksek alan öğretmen için iyileştirme, performans sisteminden düşük not alanlar için ise zor bir süreçle karşı karşıya kalınabilir.

Öğretmen performans girişleri 17 Haziran’dan sonra MEBBİS üzerinden kurum müdürleri tarafından MEBBİS personel girişi yapılarak verilmeye başlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 2016 son hali indirmek için TIKLAYINIZ

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama  ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Ekleri 2016 son hali indirmek için TIKLAYINIZ

Kamu Haberleri, Kamudan Haber

Kamudan Haber

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

19 Yorum

 1. Berke Fuat

  24 Haziran 2016 at 14:03

  Nasıl zorlu bir süreç düşük alan öğretmenler için bir yaptırım varmı

  • mehmet

   5 Mart 2017 at 21:23

   düşük alan aday öğretmenler görevlerinden alınıyor ama adayın itiraz etme hakkı var

 2. Berke Fuat

  24 Haziran 2016 at 14:11

  Düşük alanlara zorunlu atama falan yapılacak mı

 3. mustafa

  25 Haziran 2016 at 02:31

  anlamadığım performas notu verecek müdür ün branşı öğretmenle aynı değilse nasıl ölçecek

  • Ayşe

   1 Ocak 2017 at 21:35

   Öğretmenin bilgisinden çok eğitimde ilke ve yöntemleri pedagojik bilgileri uygulama becerileri dikkate alınıyor.

  • mehmet

   5 Mart 2017 at 21:26

   müdürle aday öğretmenin aynı branşı aynı olma şartı yok danışman hocanın da aynı branş dan olma şartı da yok gibi

 4. akın olcay

  27 Haziran 2016 at 12:29

  müdürle lüzusuz bir konuda tartışmıştım olumsuz puan olarak geri döndü siz siz olun sakın ha tartışmayıııııııııııııııııın ne kadar başarıı olursanız olun ellerinde çooooook güzel bir silah var

 5. erdal

  27 Haziran 2016 at 23:41

  branşım beden eğitimi bizim müdürün yaparak yaşayarak öğretme değerlendirmesine 0,50 vermiş. sınavda adil şeffaf davranış bölümünde 0.50 vermiş işin enteresan kısmı çocuklar arasında adil davranır a ise tam puan vermiş. bu saçmalıktan başka birşey değil müdüre yalakalık yapıyorsan iyisindir işini yapmanın bir önemi yok onun için

 6. arzu altunay

  28 Haziran 2016 at 12:30

  Kac puan dusuk kac puan yuksek oluyor ki ??

  • Editör

   28 Haziran 2016 at 12:44

   90 altı alırsanız itiraz edin.

   • hüseyin

    2 Mart 2017 at 17:42

    peki müdürün verdiği sübjektif kriter performans soru puanlarına ispat etme delilin var mı zira iddia eden ispat etmek zorundadır işler tersine dönerse vay haline….

 7. Yasmin

  29 Haziran 2016 at 04:34

  Itiraz ettigimizde tamam degistiriyim demez ki .. nasil bi cümle kurmali ikna etmeli sacma sapan puanlamisti benimkinide

 8. Sefer Aytekin

  29 Haziran 2016 at 13:49

  Hiç bir yaptırımı olmaz arkadaşlar. Ama amir ya da mesai arkadışın. Öğ ret men sin. Kimsenin kalbini kırmazsan iyi anılırsın. Mutlu verimli olursun. Öbür türlü çekilmez. Çekilemez bir meslek olur.

  Hemen unutulmak en kötüsü.

 9. gökhan

  1 Temmuz 2016 at 03:44

  iki kelimeyi bir araya getirip konuşamayan, kaymakam tarafından azarlanan, okulda şiir dinletisi ve şarkı yarışması gibi etkinliklere katılan öğrencilere ‘imansızlar’ diye hakaret eden bir ortaokul müdürü, kaymakamlıktan başarı belgesi almış bir öğretmene yani bana 74 gibi bir notu uygun görmüş…

 10. neslihan

  10 Temmuz 2016 at 00:35

  Öğrenci akrabasiymis derste ağır küfürler savrdu.ceza verilsin isteyince idareyle kötü olduk.puanda kötü geldi..yorgunluğun tarifsiz…

 11. adem

  18 Ağustos 2016 at 00:47

  iyi not almak için müdüre yalakalık mı yapacağız şimdi? Saçma ötesi bir uygulama. Sonra müdürler bu performans notu kriterlerini ölçebilecek yeterliliğe ve donanıma sahip mi? Örn. başarılı bir öğretmensin ama despot bir müdürle ters düştün ne olacak? Al sana düşük not!

 12. Cahit

  26 Ağustos 2016 at 13:13

  Boşver gitsin, düşük not vereni mahkemeye verirsin ya da korkmazsın müdüre okulun dışında güzel bir ayar verirsin, hepsi bu.

 13. asd

  1 Eylül 2016 at 21:45

  Yalakalık yapıp kendini sevdirene tam not…elini yüzünü beğenmediklerine yarım not. Bence öğretmenlerin de müdüre performans notu vermesi orta yolu tutturur.

 14. asd

  1 Eylül 2016 at 21:48

  Mudur dersime girip dinleme zahmetine katlanmadı.masa başında doldurmuş. Zaten yıllardır masa başında kaybeden bir millettiz malesef.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status