Okul Müdürü Kendisine İzin Verebilir Mi?

EDİTÖR:    31 Ocak 2016 Pazar, 15:39
Okul Müdürü Kendisine İzin Verebilir Mi?

Okul Müdürü Kendisine İzin Verebilir Mi?

Okul Müdürü Kendisine İzin Verebilir Mi? Siz zamanında okula gidiyorsunuz, zamanında okuldan ayrılıyorsunuz. Hatta zamanından önce gelip ayrılmanız gereken süreden daha sonra okuldan çıkıyorsunuz.

Derse geç kalma korkusu, teneffüste idareci ile muhatap olmama durumu, evrakların zamanında teslim edilmesi, tedirginlik, laf işitme vs

Ayrıca yasal izin hakkınızı yokuşa süren idareciler, hasta olduğunuza, raporunuza inanmayan müdürler vs

Bunlarla karılaşıyoruz değil mi öğretmenim?

Bu durumlarla karşılaşan öğretmen arkadaşım şunu da çok iyi bilir;

Size akıl verenler okulda yok! Evrak onaylatacaksınız odasında bulmak mümkün değil.

Derdiniz, sıkıntınız var bekle ki ne zaman gelecek…

Peki, okul müdürü keyfi olarak okula gelmeyebilir mi?

Sorduğunuzda; Müdür Bey/Müdüre Hanım bugün işleri var uğramayabilir. Kendisi izinli…

Sözleri gerçek midir?

Bu konuda Öğretmenler İçin’e çok şikayet geliyor.

Okul müdürü kendi kendine İZİN VEREMEZ!

Okul müdürü yıllık izin kullanabilir:

Yıllık izin:
Madde 102 – (Değişik: 31/7/1970 – 1327/46 md.)
Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir.
Yıllık izinlerin kullanılışı:
Madde 103 – Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izliyen iki yılın izni bir arada verilebilir. (Değişik cümle: 6/7/1995 – KHK – 562/2 md.) Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.

Yıllık izni de okul müdürüne amiri verebilir yani kendi kendine izin veremez.

Okul müdürü mazeret izni kullanabilir;

Mazeret iznini  de okul müdürüne amiri verebilir yani kendi kendine izin veremez.

Böyle bir izin türü hiçbir yerde yoktur. Okul müdürü okula gelmiyorsa resmi olarak görevli olması veya mazeretine uygun izinli olması gerekir.

Kafasına göre gelip kafasına göre gidemez. Orası resmi kurumdur. Resmi olarak ne yapılması gerekiyorsa öyle davranılmalıdır.

Bu tarz okul müdürlerini bize şikayet edebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz İl & İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne de şikayet edebilirsiniz.

MEB Personel, Personel MEB Haber

MEB Personel Haber

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status