Okul Müdürü Mazeret İzni Verebilir Mi?

EDİTÖR:    28 Ocak 2016 Perşembe, 13:28
Okul Müdürü Mazeret İzni Verebilir Mi?

Okul Müdürü Mazeret İzni Verebilir Mi?

Okul Müdürü Mazeret İzni Verebilir Mi? Sorusuna cevap arayalım. Öğretmenler İçin, olarak bize gelen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Başlıktan anlaşılacağı gibi; Okul müdürü öğretmene izin verebilir mi? Sorusuna cevap vermiş olacağız. Öğretmen Arif Muzaffer KUL tarafından cevaplanan açıklayıcı anlatımı sizlerle paylaşıyoruz;

Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Personel İzin Yönergesi içeriğinde yer alan izinlere bakalım;

Milli Eğitim Bakanlığı Personel İzin Yönergesi’nde

İkinci bölümde Memurların İzinleri başlıklı İzin çeşitleri kısmında;

MADDE 5- (1) Memurlar için öngörülen izin çeşitleri şunlardır:
a) Yıllık izin,
b) Mazeret izni,
c) Hastalık ve refakat izni,
ç) Aylıksız izin,
d) Diğer izinler.

Diyerek izin çeşitleri 5’e ayrılmıştır. Biz bu izin çeşitlerinden b)Mazeret izni‘ne değineceğiz.

Mazeret İzin çeşitlerini açıklayalım;

Mazeret izin çeşitleri 2’ye ayrılır;

1. Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri.

2) Amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri.

Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri nelerdir?

Bu izinler; kadın memura verilecek aylıklı doğum izni, süt izni, erkek memura eşinin doğumu nedeniyle izin, memura kendisi ya da çocuğunun evlenmesi nedeniyle izin, memura eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü nediyle izin.

Saydığımız bu izinler dışında verilmesi gereken zorunlu bir mazeret izni yoktur.

Peki, amcanız vefat etti, dedeniz acilleşti, teyze kızınızın düğünü var… Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Bunlar zorunlu değil midir? Ailevi olarak zorunlu gözükse de, memur için önemli, acil olsa da memurlar için resmî olarak zorunlu mazeret izinleri değildir.

Bu durumlar gerçekleştiği zaman nasıl izin alacağız? Sorusu bize gelen sorular arasında olacaktır.

Burada  2. maddede belirttiğimiz “Amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri” devreye girmektedir.

Bu maddede belirtilen izin çeşitleri, 1.maddede belirtilen izinlerin dışında kalan izinleri kapsamaktadır. Bu izin maddesinin süresi nedir? Kaç gün izin alabiliriz? Hemen cevaplayalım. Mazeretleri nedeniyle bir yıl içinde toptan veya kısım kısım olarak on gün izin verilebilir.

Amcanız vefat etti; 2 gün izin ihtiyacınız var. İzni bu madde kapsamında alacaksınız.

Dedeniz acilleşti; 1 gün izin almanız gerekti.  İzni bu madde kapsamında alacaksınız.

Teyze kızınızın düğünü; 3 gün izin almanız gerekti.  İzni bu madde kapsamında alacaksınız.

Bir yıl içerisinde yukarıdaki örneklerin hepsi gerçekleşmiş olsun. 2+1+3 Toplam 6 gün izin kullanmış oluyorsunuz ve aynı yıl içinde 4 gün daha izin hakkınız var.

Bu 10 günlük izin öğretmen hariç diğer memurlarda +10 olarak uygulanabiliyor. Memura, zorunluluk halinde ve memurun gelecek yıl kullanacağı yıllık izninden düşülmesi şartıyla ikinci defa on gün mazeret izni verilebiliyor lakin öğretmenin yıllık izin hakkı olmadığı için +10 hakkı bulunmuyor. Sadece 1 yıl içerisinde 10 gün tek seferde ya da parça parça toplamda 10 gün “Amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri” hakkı bulunmaktadır.

Bu kadar açıklamadan sonra konumuzun sorusuna gelelim.

Bu izinleri kim verir?

Okul müdürü izin verme hakkına sahip midir?

Okul müdürü mazeret izni verebilir mi?

Öğretmene mazeret iznini kim verir?

Açıklama ile bu soruların hepsine cevap bulacağız.

1. Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri. Bu izni kim verir?

Bu izni okul müdürü verir. Dikkat! Doğum izni, süt izni, babalık izni, nikah izni, ölüm izni (Yukarıda açıkladığım çerçevede) Bu izinleri okul müdürü verir.

Duyuyoruz, görüyoruz, şahit oluyoruz. Öğretmen evlenecek nikah izni alacak okul müdürü izin veremem git kaymakamdan, ilçe milli eğitim müdüründen izin al diyor. YANLIŞ.

Eğer mazeretiniz bu izinler çerçevesindeyse bu izninizi okul müdürü verir.

2) Amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri. Bu izni kim verir?

Karıştırılan nokta burası. Amirin takdirine bağlı mazeret iznini OKUL MÜDÜRÜ VEREMEZ. Okul müdürü bu izni ilçedeyse kaymakam, ildeyse vali oluruna sunabilir. İlçede kaymakam ilde vali bu izni verebilir. Okul müdürü izin kullanmasında sakınca yoktur diye ibare düşer, açıklama notu düşer işin kolaylığı sağlanması için katkıda bulunabilir. Onun dışında bir etki edemez, izni onaylama, reddetme yetkisi yoktur.

Bu izin çeşidi karıştırılıyor. Daha önceden izin yönergesinde yer alan madde;

“(3) Mazeret izni memurun isteği üzerine 6 ncı maddede belirtilen amirler tarafından verilir.”

şeklindeydi. Lakin değiştirildi.

“(3) Birinci fıkraya göre verilecek mazeret izinleri memurun isteği üzerine 6 ncı maddede belirtilen amirler, ikinci fıkraya göre verilecek mazeret izinleri ise memurun isteği üzerine 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (C) fıkrasında belirtilen amirler tarafından verilir.”

Son hali budur. Buna göre de zorunlu olan mazeret izinleri okul müdürü tarafından verilirken, amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri okul müdürü tarafından verilemiyor, verilemez.

Kısa okul müdürü, 1-2-3-4-5  gün vs zorunlu mazeret izni olmadığı sürece izin verme hakkı yoktur.

Öğretmen arkadaşlarımız bu konuda dikkatli olsunlar, kendilerini sıkıntıya sokacak bir durumla karşı karşıya kalmasınlar.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

MEB Personel, Personel MEB Haber

Personel MEB Haber

Yorum

  1. Oguz

    8 Haziran 2016 at 17:26

    Memurun bakmakka yukumlu oldugu ana baba es cocuklarindan birinin engelli olmasi durumu unutulmus.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status