Özel okullar öğretmenlere verilen hazırlık ödeneğini geri alıyor

Özel okullarda görev yapan öğretmenlerden eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği geri alınıyor. Özel okulların yönetimleri öğretmenlerden kırtasiye yardımını sorgusuz sualsiz geri alıyor. Özel okullarda görev yapan öğretmenlerden hazırlık ödeneği geri alınmamalıdır.

EDİTÖR:    06 Ekim 2016 Perşembe, 22:08
Özel okullar öğretmenlere verilen hazırlık ödeneğini geri alıyor

Özel okullar öğretmenlere verilen hazırlık ödeneğini geri alıyor

2016-2017 Eğitim Öğretim yılından geçerli olmak üzere özel okullarda çalışan öğretmen unvanına sahip personel MEB talimatı ile hazırlık ödeneği almaya başladı. MEB’in getirdiği bu uygulama ile özel okullarda görev yapan öğretmenlere hazırlık ödeneği yatırıldı. Ancak özel okul yönetimleri hazırlık ödeneği alan öğretmenlerden bu ücreti geri istiyor.

HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Öğretmen unvanına sahip kişilerin her eğitim öğretim yılı başında aldığı hazırlık ödeneği 2016 yılı için 1000 lira olarak ödendi. Kesinti ile birlikte net olarak öğretmenlere 990 lira civarında hazırlık ödeneği diğer ifade ile kırtasiye ücreti ödendi. Toplu sözleşme hükümleri çerçevesinde 2017 yılı hazırlık ödeneği ücreti ise 1050 lira olarak öğretmenlere yatırılacak. Bu yıldan geçerli olmak üzere özel okullarda görev yapan öğretmenlerde hazırlık ödeneği almaya başladı. Ancak bu uygulama özel okullarda görev yapan öğretmenleri tam anlamıyla mutlu etmedi.

PARALARI GERİ İSTİYORLAR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Hazırlık Ödeneğinin Ödenmesi konulu resmi yazı 29.09.2016 tarihlerinde tüm valiliklere ve özel okullara gönderildi. İlgili resmi yazı için TIKLAYINIZ. MEB tarafından gönderilen özel okullarda görev yapan öğretmenlere hazırlık ödeneği ödenmesi yazısında ödenen ücretlerin özel okullar tarafından öğretmenlerden alınacağı yazmıyor! Ancak iş veren olan özel okul yönetimleri öğretmeni resmen KÖLE olarak görüyorlar. Özel okullar öğretmenin hesabına yatırılan hazırlık ödeneğini elden geri alıyorlar. Öğretmenler İçin olarak özel okulların bu davranışını ahlak ve etik dışı buluyoruz. Öğretmenlere yatırılan bu ücreti geri istemek, öğretmenden zorla bu ücreti geri almak suçtur. MEB’in bu konuda gerekli inceleme ve soruşturma işlemini yapması gerekmektedir.

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

2 Yorum

 1. yaşar devrim akar

  1 Aralık 2016 at 12:34

  geçen sene aydın bahçeşehir kolejinde bu parayı vermek istemediğim için işten çıkarıldım

  • süleyman

   21 Nisan 2017 at 17:00

   Bende Aydın Bahçeşehir kolejinin bu paraları bizzat istediğini biliyorum. Tüm yöneticilerini Allah’a havale ediyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status