Seminer çalışmalarını öğretmenler istedikleri yerde yapmalıdır

Öğretmenler Haziran dönemi mesleki çalışmalar ile Eylül dönemi mesleki çalışmalarını istedikleri ilde yapmalıdır.

EDİTÖR:    21 Mayıs 2016 Cumartesi, 23:21
Seminer çalışmalarını öğretmenler istedikleri yerde yapmalıdır

Seminer çalışmalarını öğretmenler istedikleri yerde yapmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde görev yapan binlerce öğretmenin belki de en rahatsız olduğu konulardan birisi de Haziran Dönemi Mesleki Çalışmalar ile Eylül Dönemi Mesleki Çalışmalar.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılının sonuna yaklaşırken sene sonu seminer çalışmaları konuşulmaya ve tartışılmaya başlandı.

Geçtiğimiz aylarda Öğretmen Akademisi, Yaz Seminerler vb kavramlar çok dündeme gelmişti. Malum şu andaki yönetmeliklere göre öğretmenlerin yaz tatili 1 Temmız-1 Eylül arasıdır. Sene sonu seminer çalışmaları yani Haziran dönemi mesleki çalışmalar karnelerden sonra 1 Temmuz tarihine kadar olan süreçtir. Bazı takvim yıllarında 2 hafta bazı takvim yıllarında ise 2 haftadan fazlaya denk gelmektedir. Sene başı diye tabir edilen Eylül dönemi mesleki çalışmalar 1 Eylül ile okullar açılıncaya kadar olan sürede yaklaşık 2 haftalık bir süreçtir. MEB personeli için seminer çalışmaları/mesleki çalışmalar yararlı mıdır yoksa yük müdür?

MESLEKİ ÇALIŞMA NEDİR?

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği  Altıncı Bölüm Öğretmenlerin mesleki çalışmaları başlıklı 38.Maddesinde;

Öğretmenlerin mesleki çalışmaları

MADDE 38 – (1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon alanlarında, bilgi ve görgülerini artırmak, yeni beceriler kazandırmak, eğitim ve öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmak, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programları hazırlamak ve uygulamak amacıyla derslerin kesiminden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına kadar; yıl içinde ise yıllık çalışma programında belirtilen sürelerde mesleki çalışma yapılır.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde ise Öğretmenlerin mesleki çalışmaları başlıklı 87.maddesinde;

Öğretmenlerin mesleki çalışmaları

MADDE 87- (1) Ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenler, derslerin kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıç tarihine kadar geçen sürelerde mesleki çalışma yaparlar. Mesleki çalışma programı, okul müdürlüğünce yönetici ve öğretmenlere bir hafta önceden duyurulur.

Hükümleri yer almaktadır.

MESLEKİ ÇALIŞMA EK DERSİ

Mesleki çalışmalar sürecinde tüm öğretmenlerin ek dersi standar olarak yazılmakta olup haftalık 15 saat mesleki çalışma ek dersi ödenmektedir. Sene başında yapılan mesleki çalışmalarda bu süreç çok problem olmazken sene sonu mesleki çalışmlarda süre 2 haftayı geçerse bu problem oluşturmaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında Ek ders görevi başlıklı 6.Maddenin 3.fıkrasında;

(3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.

Denilmektedir. Görüldüğü üzere mesleki çalışmalar olarak öğretmenler tarafından sürdürülen sene sonu seminer çalışmaları ile sene başı seminer çalışmaları için 2 haftalık ek ders ödenmektedir. 2 haftadan fazla yapılan mesleki çalışmalarda 2 haftanın üzerindeki günlerde ek ders ödenmemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu konuda kendisine sorulan soruları hep olumsuz yanıtlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Afyonkarahisar Valiliği’ne gönderilen yazı için TIKLAYINIZ

Sene sonu yapılan mesleki çalışmaların ek ders konusundaki sıkıntısı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından en kısa sürede düzenlenmelidir.

İSTEYEN İSTEDİĞİ İLDE ÇALIŞMA YAPSIN

Sendikalar sene sonuna doğru bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) başvurularda bulunacaklardır. Türk Eğitim-Sen 21.05.2016 tarihi itibari ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Genel Müdürlüğü’ne bu konuda talepte bulundu. Öğretmenlerin mesleki çalışmalarını bulundukları ile yapmaları hususunda zorlanmalarının mağduriyete sebep olduğunu ifade ederken öğretmenlerin aday(stajyer), kadrolu, branş ayrımı yapılmadan, 2016 yılı Haziran ayın sene sonu mesleki çalışmaları ile 2016-2017 eğitim öğretim yılı Eylül dönemi sene başı mesleki çalışmalarını istedikleri il veya ilçede almaları için talepte bulunduğunu belirtti.

Türk Eğitim-Sen’in MEB’e Seminer Çalışmaları Başvuru Yazısı İçin TIKLAYINIZ

MEB Personel, Personel MEB Haber

MEB Personel

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

8 Yorum

 1. ali akkurt

  31 Mayıs 2016 at 16:01

  Sayın bakanım öğretmenler tatil öncesi ve tatil sonrası seminerleri bağlı bulundukları illerde yapabilecekmi.

  • ismet yılmaz

   8 Haziran 2016 at 08:49

   evet cocuğum yapabilecekler (:

 2. mutlu bey

  3 Haziran 2016 at 10:50

  Eylül’de de istedikleri yerde yapsınlar. okulun ilk haftası ders dağılımı ders programı toplantılar yapılır. o hafta ders de yapılmaz. ne güzel (!)

 3. toprak

  3 Haziran 2016 at 14:45

  Sirnak ta görev yapıyoruz ve böyle bir uygulamanın mantığını anlamış değiliz .Istediğimiz ilde seminerimizi yapmak en doğal hakkımız aylardır olumsuz koşullarda görevimizi yapmaya calisiyoruz.Burada semineri almak bizi geliştirecek mi pisikolojimizi bozacak mi tartışılır.Tek ihtiyacımız olan yetkililerimizin bir nebze empati yapabilmesi

 4. Orhan

  9 Haziran 2016 at 12:12

  Sayın Bakanım, geçen yıl olduğu gibi bu senede sene sonu ve sene başı seminerlerini çok değerli öğretmenlerimiz yine istedikleri İllerde yapmalarını sizlerden arz ediyoruz, bir öğretmen babası.

 5. FATMA AYDIN

  9 Haziran 2016 at 23:38

  Aday öğretmenler için de yaz seminerlerini istediği yerde alma hakkı olması gerekiyor.bu konuda çalışma var mı

 6. Ali ekin

  22 Temmuz 2016 at 16:32

  Benim belime 3 platin atildi ve 8 vida .istanbuldayim umarim semineri burda alabilirim.aksi taktirde cok zorlanacagim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status