672 sayılı KHK ile ihraç edilen MEB personeli hakkında mahkeme karar örneği

672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen kamu personelinin meslekten ihraç edilmelerine ilişkin KHK kararının iptal edilmesi için idare mahkemesine açmış oldukları davalar sonuçlandı. MEB mahkeme kararlarını internet sitesinde yayınladı.

EDİTÖR:    02 Ekim 2016 Pazar, 15:57
672 sayılı KHK ile ihraç edilen MEB personeli hakkında mahkeme karar örneği

672 sayılı KHK ile ihraç edilen MEB personeli hakkında mahkeme karar örneği

672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen öğretmenler görevlerine iade edilebilmek için, meslekten ihraç edilme kararını mahkemeye taşıyorlar. MEB mahkemeye taşınan davaların sonuçlarından bazı örnekleri internet sitesinden yayınladı.

28 BİN İHRAÇ

Resmi Gazete’de 1.09.2016 tarihinde 672 sayılı KHK ile yaklaşık 28 bin MEB personeli meslekten ihraç edildi. Yetkililerin KHK ile ihraç edilen kişilerde hata payının yüzde birin altında olduğunu söylemeleri, bu hatalardan dolayı oluşan mağduriyetlerin de ortadan kaldırılması için Valiliklerde itiraz kurul komisyonları oluşturuldu. Mağdur olduğunu ve suçsuz olduğunu düşünen meslekten ihraç edilen kişiler itiraz dilekçeleri ile başvurabiliyorlar.

İKİ MAHKEME SONUCU AYNI

Meslekten ihraç edilen öğretmenlerden haksız yere atıldıklarını düşünenler durumu mahkemeye taşıdılar. Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği resmi internet sitesinde yayımlanan mahkeme kararlarına baktığımız zaman aynı sonucu görmekteyiz. Olağanüstü hal kapsamında alınan tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen kamu personelleri meslekten ihraç edilmelerinin iptalini istediler. Kayseri 1. İdare Mahkemesi ve Trabzon İdare Mahkemesi verdiği kararda meslekten ihraç edilme kararının iptal edilmesi talebini reddetti. İlgili mahkemler gerekçe olarak idare mahkemelerinin Hukuki olarak KHK’nin denetimini yapma yetkisinin olmaması gösterildi. İdare mahkemeleri KHK kararları konusunda karar verme yetkisine sahip değildi.

672 sayılı KHK Örnek Mahkeme Kararı İçin TIKLAYINIZ

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum

  1. magdur

    3 Ekim 2016 at 15:05

    Olan anadolu dayetisen garibanlara oluyor.sendika üyeliğinden dolayı bir bakan görevden ihrac edilmediğini göre.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status