EBA’ya Diyanet İşleri İmamlık Yapacak

‘Eğitimde İşbirliği Protokolü’ imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı´nın tüm yayınları, Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) dahil edildi.

EBA’ya Diyanet İşleri İmamlık Yapacak

EBA’ya Diyanet İşleri İmamlık Yapacak

MEB ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında ‘Eğitimde İşbirliği Protokolü‘ imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı´nın tüm yayınları, Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) dahil edildi.

MEB ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokolle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tüm yazılı ve görsel yayınları, MEB’in sosyal eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) eklendi.

EBA Nedir? EBA İçeriğinde Neler Var?

MEB tarafından kurulan kısa adıyla EBA olarak bilinen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılımı ile Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda imzalandı. Protokolde konuşan Görmez, Eğitim Bilişim Ağını, eğitimin geleceğe açılan kapısı olarak nitelendirdi. Görmez “Eğitim Bilişim Ağı, eğitimin geleceğe açılan kapısıdır. Bu çalışmadan sadece öğrenciler değil, millet olarak herkes istifade edecek. Bu güzel çalışmaya Diyanet İşleri Başkanlığının da dâhil edilmesinden dolayı teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.

“İNSANLARIN İHTİYACI: DOĞRU BİLGİ”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez insanların doğru bilgiye olan ihtiyacının zaman geçtikçe daha da arttığını belirtti. Görmez’in açıklaması;

EBA'ya Diyanet İşleri İmamlık Yapacak
EBA’ya Diyanet İşleri İmamlık Yapacak

“En kötü cehalet, eğitimle, yanlış bilgiyle elde edilen cehalettir. Onun için bütün alanlarda olduğu gibi, dini bilgi alanında da çok ciddi bir kirlenme söz konusudur. Dini bilgi alanında artık sıradan malumata değil, bütün süzgeçlerden geçmiş, metedolojik bir yaklaşımla ele alınmış, eleştirel bir gözle gözden geçirilmiş, özellikle Kur’an-ı Kerim ve sahih sünnet ışığında gözden geçirilmiş bilgiye hem toplumumuzun hem de insanlığın çokça ihtiyacı var. Onun için bilhassa Diyanet İşleri Başkanlığımızın çeşitli komisyonlar marifetiyle İlahiyat Fakültelerine yazdırdığı ve sonra yine komisyonlar marifetiyle birtakım süzgeçler geçirerek topluma takdim ettiği bu yayınların özellikle EBA projesi içinde yer almış olmasından büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.”

“ENGELLİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI DİYANET’E TEŞEKKÜR”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın imza töreninde yaptığı konuşmasından,

“Diyanet İşleri Başkanlığımızın bugüne kadar milli kültürümüze, irfanımıza, marifimize yaptığı katkıları zaten kamuoyu biliyor ve takdir ediyor. Ama bugün bu büyük birikimi, bu zenginliği Milli Eğitim Bakanlığının eğitim bilişim ağıyla paylaşma âli cenaplığını gösterdiği için çok teşekkür ediyorum, bugün Diyanet İşleri Başkanlığımızın seçkin külliyatını da, EBA bünyesinde halkımızın, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin hizmetine sunarak bu kapsamı daha da genişletmiş oluyoruz. Bugün imzalayacağımız protokolle, sizlerin eğitim bilişim ağına yapacağınız katkılar için değil ayrıca diğer çalışmalar sebebiyle marifimize yaptığınız katkılar sebebiyle de, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Özellikle, görme, işitme engellerimize yönelik Diyanet İşleri Başkanlığımızın son dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar vesilesiyle müteşekkiriz. Braille alfabesiyle hazırlanmış olan meal, tefsir, dini bilgiler kitapları, işitme engelliler için hazırlanan işaret dili sözlüğü için teşekkür ediyoruz. Bunların bizim engelli okullarımızda ne büyük bir ihtiyacı karşıladığını kamuoyu bilmiyor olabilir. Ama biz bu sıkıntıların farkındayız. Dolayısıyla bu yaptığınız katkıların bizim için değerini teşekkürle ifade edecek durumda değiliz.”

EBA’ya ulaşmak için “http://eba.gov.tr” adresine girebilirsiniz.

e-okul & mebbis
EBA GİRİŞ

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
EBA meb

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM