Aile Bakanı, Ensar Vakfı ve KAİMDER İçin Suç Duyurusu

EDİTÖR:    25 Mart 2016 Cuma, 21:19
Aile Bakanı, Ensar Vakfı ve KAİMDER İçin Suç Duyurusu

Aile Bakanı, Ensar Vakfı ve KAİMDER İçin Suç Duyurusu

Aile Bakanı, Ensar Vakfı ve KAİMDER İçin Suç Duyurusu Eğitim-İş Sendikası Tarafından Yapıldı.

Eğitim-İş Sendika geçtiğimiz günlerde Karaman’da yaşanan yürekleri sızlatan olayla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Karaman’da erkek öğrencilere tacizde bulunan öğretmen tutuklanmıştı. Bu olayda adı geçen Ensar Vakfı konuyla alakalarının olmadığını açıklasa da, Ensar Vakfı’nı savunanlar olayın içinde Ensar Vakfı’nın olduğunu açıkca ima etmişlerdir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun Ensar Vakfı ve Karaman’daki taciz olayı ile ilgili yaptığı açıklama tepki toplamıştı.

Eğitim-İş Sendikası üyeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sendika açıklaması aşağıdadır;

 

AİLE BAKANI İLE KARAMAN ENSAR VAKFI VE KAİMDER YÖNETİCİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Karaman’da yaşanan taciz olayının Ensar Vakfı ve KAİMDER tarafından işletilen yurt, pansiyon ve evlerde gerçekleştiği iddiasına yönelik olarak ismi geçen kurumların yönetici e ilgililerinin gözetim ve denetim yükümlülüğü bulunduğunun açık olduğu, bu yükümlülüğün ise ihmal edildiği ortadadır. Karaman Savcılığı’nın basın bildirisinde olayın 2014 yılından itibaren cereyan ettiği ifadesi de değerlendirildiğinde ortadan ne denli vahim bir kusurun bulunduğu açıktır.

Bu haliyle değerlendirildiğinde bu kadar uzunca bir süre içerisinde olayın vakıf yöneticilerince tespit edilip faile karşı önlem alınmamış olması buralarda hiçbir denetim ve gözetimin bulunmadığını gözler önüne sermektedir.

Ensar Vakfı’nın, süreçle ilgili devam eden davaya da zarar gördüğü gerekçesiyle katılan sıfatıyla müdahil olması kendi sorumluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Aile Bakanı ve diğer iktidar mensuplarının desteği de Ensar Vakfı’nı bu sorumluluktan kurtarmaya yetmeyecektir.

Nitekim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da kendi teşkilat mevzuatına göre, “Çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek” sorumluluğu altındadır. Ancak bu yükümlülüğün yerine getirilmesi bakımından ihmali bulunan Bakanlığın başında bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının, sorumlu vakıf ve dernekler hakkında kamuoyunda infiale neden olan açıklaması herkesin malumudur. Bu halde sorumlular hakkında destek açıklaması yapması da başında olduğu kurumun denetim noktasında ne denli hassasiyetle olaya yaklaştığını ortaya koymaktadır.

Gelinen süreçte denetim yükümlülüğü bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve diğer sorumlu kamu görevlileri ile Ensar Vakfı Karaman Şubesi yöneticileri ve KAİMDER yöneticileri hakkında sendikamızca suç duyurusunda bulunulmuştur.

Diğer yandan halihazırda asıl failin yargılandığı asıl davaya da Eğitim-İş olarak katılan sıfatıyla müdahil olma talebinde bulunduk.

         MERKEZ YÖNETİM KURULU

Sendika Haberleri

Eğitim-İş Sendikası Haberleri

UYARI:  www.ogretmenlericin.com olarak aktif url verilmeden haber kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır. Aktif url verilmeden alıntı yapan sitelere uyarı yapılmayacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır, Aktif URL Şeklinde Kaynak Gösterilmeden İçeriklerin Alınması Yasaktır.

DMCA.com Protection Status