Eğitim Bir-Sen’den öğretmenlerin diplomaya bağlı alan değişikliği talebi

Öğretmenlerin alan değişikliği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı resmi bir adım atmazken, Eğitim Bir-Sen diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda bir yazı yayınladı.

Eğitim Bir-Sen’den öğretmenlerin diplomaya bağlı alan değişikliği talebi

Eğitim Bir-Sen’den öğretmenlerin diplomaya bağlı alan değişikliği talebi

Sendika tarafından yapılan açıklamada öğretmenlerin alan değişikliğinin bir hak olduğuna vurgu yapılırken alan değişikliğinin ayrıcalık olmadığı belirtildi. Müsteşar Yusuf Tekin tarafından Haziran 2017 mesleki çalışmaların başlangıç gününde EBA üzerinden yapılan açıklamaları hatırlatan Eğitim Bir-Sen, Tekin’in haftalar öncesinde yaptığı açıklamada alan değişikliğini kısa süre içerisinde yapacağız açıklamasının olduğunu belirtti.

DİPLOMAYA BAĞLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Eğitim Bir-Sen açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini ve Bakanlığın izlediği politikaları eleştirirken, diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda MEB yetkilileri tarafından farklı zamanlarda yapılan farklı açıklamaların Bakanlığın kalıcı bir istihdam politikası geliştirmediğine işaret ettiğini vurguladı. 1995 yılından 2013 yılına kadar öğretmenlere yönelik alan değişikliği uygulamasının sorunsuz olarak uygulandığının altı çizilen açıklamada 2014 yılında yapılan kısmi alan değişikliği sonrasında ise halen MEB personelleri için alan değişikliği yapılmadığı belirtildi.

ÖĞRETMENLERİN KANAYAN YARASI OLDU

Diplomaya bağlı alan değişikliğinin yapılmaması ile birlikte geçen sürede bu hususun mağduriyetleri arttırdığı açıklanırken, alan değişikliğinin kanayan bir yara olduğu ve kangrene dönüştüğü vurgulandı. 2014 yılından itibaren son 3 yılda Milli Eğitim Bakanlığının alan değişikliği konusunda adım atmadığı açıklanırken Eğitim Bir-Sen’in bu konuda her platformda açıklama yaptığı ifade edildi.

BEDELİNİ ÖĞRETMENLER ÖDÜYOR

Eğitim Bir-Sen Milli Eğitim Bakanlığın politika geliştirme ve karar alma makamlarının kendi aralarındaki uyumsuzluk ve karar alamama noktasındaki yetersizliğinden dolayı ortaya çıkan mağduriyetlerin bedelini öğretmenlerin ödediğini belirtirken bu bedelin öğretmenlere ödetilmemesi istendi.

Diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamanın tamamı için Tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. il dışındaki bütün boş kontenjanlar liste halinde yayınlanmalı. Böyle bir liste yayınlanmamasının akli bir izah tarzı olamaz. adalet duygusunu yaralar. kardeşim ben niye göremiyecem boşlukları. Akıl alır bir şey değil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM